18.5.16

Recenze: X-Men: Apokalypsa [X-Men: Apocalypse] - 50%

Rok 1983. V egyptské pyramidě se probouzí Apocalypse (k nepoznání namaskovaný Oscar Isaac), první (a nejmocnější) mutant světa. Dá dohromady své čtyři jezdce (včetě Magneta) a vydává se zničit svět, nebo něco v tom smyslu. Zastavit ho samozřejmě mohou jen X-Men.


Dovolte mi začít jedním čistě faktickým zamyšlením nad tím, jak vlastně tento film zapadá do kontinuity X-Men. Odehrává se v roce 1983, což znamená, že vracející se hlavní hrdinové by měli být o 21 let starší, než ve filmu X-Men: První třída (2011), který se odehrával za Kubánské raketové krize (1962). T.j. James McAvoy, Michael Fassbender nebo Rose Byrneová hrají v tomto filmu postavy, kterým je okolo 50 let! Na to rozhodně nevypadají, ovšem chovají se podle toho, takže působí dost divně, když McAvoy hraje úctyhodného profesora, ke kterému mají úctu jeho studenti, vypadající přibližně stejně staří jako on.


Je tu ovšem také možnost, že časová linie byla nějakým způsobem změněna tím, že ji v roce 1973 narušil Wolverine, cestující časem z budoucnosti ve film X-Men: Budoucí minulost. Ten vznikl předloni a jeho hrdinové by v něm měli být o 10 let mladší, než v tomto filmu. Na jeho konci byli "vzkříšeni z mrtvých" slavní X-Meni jako Storm, Jean Greyová nebo Scott Summers. Ti se nyní objevují v Apokalypse ve svých mladých verzích (hraní jinými herci) a přiznávám, že vůbec nechápu, jestli spolu ty jejich mladé a staré verze mají mít něco společného, nebo je to zase nějaký reboot. A nechtějte, abych se do toho snažil ještě montovat události ze dvou celovečerních Wolverinů...Toto prapodivné ignorování kontinuity probíhalo už předchozím filmu, ale tentokrát jsem o něm více přemýšlel, neboť v téměř dvouapůlhodinové Apokalypse je mnoho pomalých scén, při kterých máte spoustu času přemítat o prkotinách a bavit se věcmi, kterými byste se u zábavnějšího filmu bavit nestíhali. Například:

 • K celé základní zápletce by nedošlo, kdyby polská policie uměla lépe zacházet s lukem
 • Ve Východním Berlíně v roce 1983 poslouchají tento český song.
 • Hlavní padouch předvede své zlo tím, že zničí všechny jaderné zbraně na světě.
 • Nejmocnějším mutantem je s přehledem Quicksilver (který vlastnoručně zachrání, jednoho po druhém, 20 dalších mutantů v nejlepší scéně filmu, kopírující jeho nejlepší scénu z předchozího filmu).
 • V přísně tajné vojenské základně mají asi tucet leteckých kombinéz pro své piloty, přičemž čtvrtina z nich je ušita na míru malým prsatým ženám.
 • Ve filmu je specifický vtip, založený na tom, že třetí X-Men film byl nejblbější ze série.
 • Tatínek a maminka různě vyslovují jméno své dcery (Nýna / Ňyna).
 • Hlavní padouch je namaskovaný trochu jako něco z pohádky Zdeňka Trošky a má pořád kukuč, jako kdyby se mu hrozně chtělo na záchod.

Děj se (opět) nese podle šablony "Magneto a Profesor X se neshodnou, přichází ultimativní zlo, Magneto se postaví na jeho stranu, pak si to rozmyslí, víceméně se udobří, konec". Do toho vedlejší postavy trpí svými traumaty (u některých z nich vidíme stejné trauma už potřetí v průběhu série) a "hodný" i "zlý" tým se pomalu dávají dohromady. A že je jich opravdu hodně. Je jich tolik, že skoro nikdo z nich nemá pořádný prostor, aby na plátně udělal něco víc, než zaujal svou typickou pózu a ejakuloval ze sebe své typické trauma.

Musím také poněkud homofobně konstatovat, že většina vedlejších postav vypadá jako stereotypní modelové z typického softcore gay magazínu (včetně dělníků v polské ocelárně nebo řadových vojáků). Profesor X sice vypadá poměrně hetero, ale má kašmírový svetr. Jestli to takhle půjde dál, tak hrozí, že se homosexuálům začne nadávat do X-Menů.

A když konečně dojde k hlavní akční scéně, je sice drahá, ale není příliš zajímavá. Silně se u ní projevuje fenomén "ve skutečnosti jsou všichni na špagátech" a protože se jí zúčastní tolik postav, mnohé z nich musí na dlouhé minuty z akce zmizet a zřejmě odpočívají někde za rohem.

Nejnovější X-Men nejsou vyloženě špatní, ale velmi výrazně se u nich projevuje "únava materiálu", t.j. znovu zkoušejí recyklovat přesně to, co v nich bylo inovativní před 15 lety a ucházející před 10 lety. Čím dál víc to vypadá, že téhle sérii ujíždí vlak a producenti nevědí, co s ní dál. Dlouho už to takhle dál nepůjde.

P.S: Film bude nasazen v dabované i titulkované verzi.

41 komentářů:

 1. Ten modrej strejda v tom divným brnění nevypadá vůbec egyptsky - připomíná mi spíš něco jako kdyby se Aztékové/Mayové dostali ke Goa'uldům a jejich technologii. Skoro by člověk čekal, že se tam někde vyskytne i Ha'tak aby to propojení se Stargate bylo pořádné.

  OdpovědětVymazat
 2. No, polská policie má co dohánět.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Ben Franklin zase v hrobě rotuje: https://www.youtube.com/watch?v=_EhfTc-4zUU

   Vymazat
 3. To je porad nejakej komix a hovno

  OdpovědětVymazat
 4. A nemohla se ve Východním Berlíně skladba Kdo jsem? opravdu poslouchat? Progres 2 vydali v roce 1983 své album Třetí kniha džunglí v anglické verzi pro export (https://cs.wikipedia.org/wiki/The_Third_Book_of_Jungle).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já neříkám, že se tam nemohla poslouchat. Jenom jsem to psal jako příklad blbosti, o které jsem přemýšlel, místo abych se soustředil na staronová traumata X-Menů.

   Vymazat
  2. Jistěže mohla, vždyť Fukyn sám dal odkaz na video s označením 1982 (83 - je to jedno). Taky je dobré, že to FF poznal - asi je poslouchá(l).

   Ale jinak Františku vyžíráte filmové bahno, díky čemuž, na druhou stranu, píšete docela vtipné recenze.

   Dále při čtení tohoto jsem si nemohl nevzpomenout na film s Artem Gurfurunklem - Bad Timing (1980). Tam, v prvních asi 5 minutách, je zajímavý pohled na Československo v roce 1979.
   1) Bratislava je tam, myslím, prezentována jako hlavní město ČSR.
   2) Celníci nám dají nahlédnout do svého seznamu československých jmen a jsou tam jména typu Mrdka, Kokot, Debil atd.

   Film jsem samozřejmě okamžitě vypnul...

   Mír všem a všemu...i Reaperovi.
   JV

   Vymazat
  3. Mám vážné pochybnosti, že by výraz mrdka byl aktuální a používaný už v roce 1980, just sayin´...

   Vymazat
  4. Takhle strašná ta filmová nabídka přece nemůže být, tam musí být ještě nějaká osobní zvrácená selekce přinášející zvláštní druh potěšení. Jako varování nejít je to super, ale co kdyby někdo chtěl naopak nějaké kino navštívit? Už měsíc to je úkol obtížný.

   Vymazat
  5. Mrdka je aktuální od počátku věků...jinak já si to přesně nepamatuju - psal jsem jména TYPU, zapařenico.

   Vymazat
  6. @ Aristokles: Budu stručný - ???

   Sorry brer, ale vůbec jsem tě nepochopil.

   Vymazat
  7. Mrdač, kokote a debile.

   http://i.imgur.com/1MV8xWM.jpg

   Vymazat
  8. Díky za osvětlení případu, mršino.

   Vymazat
  9. aristokles muze pristi tejden navstivit kino za ucelem videni The Nice Guys a je to. Kveten byl slabej, to je fakt.

   Vymazat
  10. Jojo, hned jsem věděl, že slovo mrdka v roce 1980 je píčovina.

   Vymazat
 5. V tom roce byl už u moci Mubarak, je tam nějaký výklad o egyptské ekonomice a vztahu k USA? A kde jsou ty malé prsaté ženy??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Malé prsaté ženy jsou všude kolem nás. stačí se zvednout a jít nejméně na půl hodiny na procházku! teda pokud máš hotové úkoly, nachystané učebnice a utřené nádobí...

   Vymazat
  2. Male prsate zeny i velke prsate zeny sedej ted na zahradce kde sedim,sedej i na nedalekych lavickach dokonce i jen tak prochazeji kolem.Dve co sedi za mnou mozna i prodelali analni beleni.

   Vymazat
  3. Ženy prodělali? s měkkým i?
   Mazej zpátky do pátý třídy!

   Vymazat
  4. To by slo.Rad bych zprznil rustinarku.

   Vymazat
  5. OK, ale nejdriv to napis rusky.

   Vymazat
  6. OK, ale nejdriv to napis rusky.

   Vymazat
 6. "Jestli to takhle půjde dál, tak hrozí, že se homosexuálům začne nadávat do X-Menů." - čímž by se kruh uzavřel. Původní komiks o X-menech (celá ta záležitost s diskriminovanými mutanty, kteří jsou divní a nikdo je nechápe) se cíleně a záměrně inspiroval právě homosexuály. ;)

  http://www.peterdavid.net/2013/10/04/the-x-men-and-homosexuality

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, kapitáne, bez tebe bychom byli ztraceni.

   Vymazat
  2. No Fuka očividně ztracen je. :-(

   Vymazat
  3. Imho o tom veľmi dobre vie, preto spravil bol schopný spraviť taký vtípek. Mňa to pobavilo.

   Vymazat
  4. Tebe není vůbec těžké pobavit, Romanko! To se mi na vás lidech z Východu tak líbí, že si dokážete najít ve všem to dobré.

   Vymazat
 7. Mimochodem: kdo z vás má přehled o tom, jak vypadají stereotypní modelové z typického softcore gay magazínu? Přiznávám se naprosté neznalosti tohoto druhu čtiva.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych to spíš zanalyzoval takhle: jednoho dne v roce 2016 vylezl pan Fuka z vysočanského brlohu do oslepujícího jarního slunce, zvedl oči od mobilu a od souložících čivav a poprvé uviděl, co frčí za účesy a oblečení; vnitřně se jako postarší konservativní skoropadesátník pohoršil a rozhodl se založit Blok proti homosexuálnímu oblečení. Očekávám během půl roku rozhovor pro Parlamentní listy o upadajícím světě, který zničili uprchlíci a móda ze softcore gay magazínů.

   Vymazat
  2. Oslepen nebyl přímo jarním sluncem, nýbrž odleskem z širého moře vybělených análů, kterými se pyšní stále rostoucí davy doftcore gay modelů Františka obklopujících a on si poprvé v životě musel zakoupit protisluneční brýle, neboť ani jeho standardní černé tričko nebylo schopno tento odlesk dostatečně utlumit.

   Vymazat
 8. konečně nějací básníci

  OdpovědětVymazat
 9. K tomu "vtipu" o tom, ze treti dil byva nejslabsi dil trilogie - pripomente mi prosim nejake trilogie, ze kterych by to se to pravidlo dalo vyvodit v roce 1983. Mozna Haloween, a dal?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nechápu proč? Ten film, který o tom vtipkoval, se natáčel loni. Btw, použil k tomu diváky odcházející ze třetího dílu Star Wars (Návrat Jediho, premiéra 1983), nicméně to myslím stejně nic nemění na tom, že film z roku 2015 už může o trilogiích vtipkovat jak chce, i kdyby se odehrával třeba v době kamenné.

   Vymazat
 10. Nějak mi přijde, že autor článku moc ty filmy nepochopil :D :D

  OdpovědětVymazat
 11. Taky jsem to s těma atomovkama moc nepochopil. Tak třeba chtěl En Saban Nur lidstvo odzbrojit, aby si ho snáze podmanil. Ale zase mi to nesedí s tím, že celý film říká, jak chce lidstvo vyhladit a začít "od začátku". Tak to by měl nejjednodušší, kdyby všechny atomovky vypálil na cíle na zemi. A né, je jen tak vystřelit do vesmíru.
  Ale třeba je chtěl nechat spadnout na zem. Protože byl ve spojení s obsluhami atomovek. Ale pak x-meni zničili cerebro a spojení se "ztratilo". Nevím no...
  A trochu mi to připomnělo Mrazíka :-) Vyhodí atomovky do vzduchu a za rok (nebo jak dlouho to bylo) spadnou na zem.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.