23.5.16

Recenze: Mikrob a Gasoil [Microbe et Gasoil] - 50%

Mikrob je přezdívka čtrnáctiletého kluka z Versailles, kterého si pletou s holkou, má moc dlouhé vlasy a je moc maličký. Gasoil (tedy "Benzín") je přezdívka jeho nového (a jediného) kamaráda, který se čerstvě přistěhoval a zdá se, že je mnohem protřelejší, než vrstevníci.

Společně se rozhodnou splnit si sen, postavit si auto za použití motorku ze zahradní sekačky a ujet z domova. Protože jim ale policisté odmítají auto schválit pro provoz na silnici, udělají kluci jedinou logickou věc: Postaví si malý domek na kolečkách a ujedou v něm (ovšem trvá přes polovinu filmu, než k tomu dojde)...


Nový film Michela Gondryho (čistě francouzský, s francouzskými herci a ve francouzštině) se ve svých nejlepších chvílích podobá kvalitním českým dětským filmům ze 70. a 80. let, jaké točila např Věra Plívová Šimková. To znamená, že v něm děti blbnou, chtějí svobodu, respekt a možná lásku, ale většinou tak úplně nevědí, co chtějí. A pod tím občas vybublá něco vážnějšího, co bude hrdinům v příštích letech jistě definovat jejich traumata.
Napsal jsem ovšem "ve svých nejlepších chvílích", což je důležité, protože Mikrob a Gasoil má velké množství "poněkud slabších" chvil, které si nezasluhují, aby ve filmu existovaly.

Vzhledem k tomu, co Gondry natočil dříve (a jak komplikované projekty to byly), je až neuvěřitelné, jak špatně některé scény v tomto filmu fungují, a to i když jde o ty úplně nejstandardnější typy scén z nejklasičtějších dětských filmů, například "kluci utíkají před partou výrostků, kterým ukradli míč" nebo "kluci najdou přes noc útočiště u chlapíka, který je nějaký divný". Je to tak neuvěřitelné, že se nabízí další varianta: Že totiž Gondry už je přesycen klasických filmů a záměrně se snaží vyprávět svou story zcela novým způsobem, který se lépe hodí na evropské filmové festivaly, než do normálního kina.

Nevím, a je mi to jedno.

Můj zážitek každopádně spočíval v tom, že jsem se dost nudil, párkrát dobře zasmál, třikrát řekl "WTF?" a 30 minut po filmu už jsem si z něj nic nepamatoval.

P.S: Pokud se těšíte na Audrey Tautouovou, tak se netěšte. Má ve filmu spíš jen takové větší cameo.

25 komentářů:

 1. PROČ ti kluci utíkají od rodičů?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rodiče jim, jako správní Francouzové, odmítli platit kurzy angličtiny...

   Vymazat
  2. Gondry se potřeboval zbavit starého zahradního domku a sekačky?

   Vymazat
  3. K večeři pravidelně žáby?

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  5. Vyslyšeli volání Cthulhu?

   Vymazat
  6. Jen kvůli tomu, abys mohl položit tuhle přiblblou otázku.

   Vymazat
  7. To je zcela legitimní otázka, na kterou neodpovídá Fuka ani sám film. Je jen naznačeno, že se chlapcům nechce trávit prázdniny s rodiči. Ve čtrnácti letech vyrazit jen se stejně starým kamarádem bezcílně pryč, kdy vaši rodiče nevědí, kam míříte, protože ani vy to nevíte, to znamená velké nebezpečí pro oba chlapce v reálném světě a současně i selhání obou rodin a velký problém pro všechny zúčastněné, i kdyby se chlapcům nic nestalo!

   Vymazat
  8. Ty mít děti, Grime, tak si postavěj raketu a budou se snažit před tebou uletět do jiné galaxie. Nebo tě prostě něčím umlátěj a zakopou za barákem.

   Vymazat
  9. Grimovy děti nejspíš fundovaně poučují jiné děti o tom, jak se správně utíká od rodičů, aniž by se o to samy někdy pokusily.

   Vymazat
  10. Proč tu každému připadá jako úžasný nápad utéct od rodičů?

   Vymazat
  11. Já děti mám... celý dva kusy.

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. Nevěřím vlastním očím, opravdu není v traileru jediný černoch?

  OdpovědětVymazat
 4. Ani černoch, ani propagace žluv, aspoň malá narážka na hoplokaust? Dokonce ani propagace multikultiislamistický společnosti?

  OdpovědětVymazat
 5. Jako malý chlapec s buchtou, v ranečku, jsem také s kamarády stavěl samohyb (znalci Rychlých šípů vědí). A také jsme nedostali štempl od VB. Čili náš trip napříč Evropou se zredukoval na sjíždění přilehlého kopce v parku... asi tak. Čili film bude asi tak "zajímavý" jako tento příspěvek ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je mi jedno, že jsi dětství trávil v ranečku, ale jak jsi jako malý chlapec sbalil buchtu?

   Vymazat
  2. Koukám, že Cimrman je ti cizí :) Ale co čekat od takového žvanila...

   Vymazat
  3. Je pravda, že tuto větu z Cimrmana neznám, ale velmi pochybuji, že v ní byla vadná interpunkce.

   Vymazat
  4. Tak teď to je teprve společenské drama. Nějaká slečna V RANEČKU?! To už bylo na soudruhy příliš!

   Vymazat
  5. Znalci Rychých šípů vědí, že to byl šlapohyb, když už teda.

   Vymazat
 6. Toto je zcela bezvýznamná tautologie.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.