10.5.16

Recenze: Angry Birds ve filmu [The Angry Birds Movie] - 40%

Angry Birds ve filmu je avantgardní animované podobenství, které odvážným způsobem nastavuje zrcadlo dnešní složité situaci v Evropě. Všímejte si se mnou:

Na ptačím ostrově spolu žijí mezi zástupem ostatního ptactva také tři kamarádi, kteří mají "shodou okolností" stejné barvy jako německá vlajka:


Kamarádi mají problémy s tím, že jsou občas naštvaní, což ve "šťastné ptačí komunitě" není přípustné a všichni tři se musejí zúčastnit nucené převýchovy, aby byli sluníčkovější.


Pak jednoho dne přijede loď se zeleným prasetem, které má typický muslimský plnovous. A zelená je, jak všichni víme, barva Islámu.


Prase se chce s ptáky kamarádit a předvést jim skvělé cirkusové představení. Všichni ptáci se toho nemohou dočkat.

Jen našim třem hrdinům připadá divné, že prasat vylézá z lodi čím dál víc a víc, a že mají na palubě spoustu výbušnin. Ale ostatní ptáci označí hrdiny za xenofoby a pomáhají prasatům s přípravou jejich kulturního obohacení.Pod rouškou cirkusového představení s diskotékou prasata unesou ptákům všechna jejich vejce a utečou lodí zpět na svůj ostrov.

Zničení ptáci jsou nešťastní a chystají se pasivně smířit s vyhlazením své rasy, ale našim třem hrdinům se podaří přesvědčit je, že řešením je nenávist, a všichni se vydají přes moře na trestnou výpravu.


Na ostrově prasat započne velká bitva, a když už to vypadá, že vše je pro ptáky ztraceno (protože prasat je mnohem víc), objeví se legendární orel, v jehož existenci téměř nikdo nevěřil, a který je mnohem silnější, než ostatní ptáci (umí létat).
Němečtí ptáci pak za vydatné pomoci amerického orla prasata vybombardují a jejich město srovnají se zemí. Film končí happyendem, t.j. narozením tří malých árijských ptáčků. Některá prasata ale v troskách přežila a už potutelně připravují další plán.............


No, bylo by to super, kdyby ve filmu bylo takhle sofistikované poselství. Ale obávám se, že podobnost staré naivní vládnoucí sovy s Angelou Merkelovou je čistě náhodná, a že tento finsko-americký animák chce pouze vyrýžovat nějaké prachy z veleúspěšného videoherního fenoménu.

Uznávám, že všechno je hezky barevné, rozhýbané a hlasité (hudba hojně cituje melodie z videohry), technická stránka je bezchybná, ale zápletka je naprosto předvídatelná, zdlouhavá, a film neobsahuje ani dostatečné množství čistě vizuálních groteskových gagů. Všichni jen pořád křičí, padají a jsou naštvaní a neurotičtí.

K nejsofistikovanějším vtipům patří plakát s prasetem, lebkou a textem "Kevin Bacon in Hamlet", a chodba s dvěma prasátky v sukýnkách, která řeknou "adžarv" (což není arabsky, ale od Stephena Kinga).

Smutné je, že při hraní nejstarších Angry Birds na svém mobilu jsem se bavil podstatně lépe, než při koukání na tento film.

P.S: V původním znění mluví hlavní hrdiny slavní komici, a podle ukázek bych řekl, že v původním znění to celé je trochu vtipnější, než v dabingu (který jsem slyšel).

P.P.S: Tak nejsem sám, kdo to vidí stejně!

47 komentářů:

 1. Jedna "tecnická", Franto: ti ptáci představují tři nejčastější a nejzajímavější postavy v AngryBirds, Mighty Eagle se objevuje v pozdějších hrách a výbušnin je v prasečích stavbách habaděj. Ale ty ISIS-vousy jsou nové, to uznávám.

  OdpovědětVymazat
 2. Tak aspon konecne vime, jaka udalost donu Frantu se nejak nazorove zaangazovat, kdyz jaderna katastrofa v Japanu nestacila; financovani z EU a siky hrnouci se z lodi, kde skoro kazdy ma vybusninu; tak prosimvas znovu - siky zpatky do lodi, EU sosani zplynovat AT DOPRDELE nerusite Frantu pri praci na filmu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prase má v islámských zemích taky specifickou symboliku, divím se, jak toto mohla recenze opomenout. A koukejte solit, protože Franta je s váma, lidičky, recenze sice minimalistická, ale zabušila kladívkem na srdce vlastenců, ach!

   Vymazat
 3. Ty brďo, tak jestli si FF moc nevymýšli, tak to vypadá jako sofistikovaný propagandistický zápaďácký film pro předškolní dětičky.... ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. taky si všímáte, jak rád FF používá slovo sofistikovaný? :-)

   Vymazat
  2. Rovnez tak slovo "bizarni".

   Take uz je mu v tretine kazdeho filmu zcela jasne, jak vsechno dopadne a co se stane a jak to bude koncit.

   Vymazat
  3. Rovnez tak slovo pultucet

   Vymazat
  4. Poslední dobou je tu asi už půltucet bizarních recenzí kreslených krávovin a takový ty sofistikovaný filmy nikde.

   Vymazat
 4. Orel by byl United States Air Force, ne Army...
  Jinak dobrá alegorie, Goebbels hadr.

  OdpovědětVymazat
 5. Až do konce jsem čekal, kdy se objeví doktor Šafránek, ale odcházel jsem zklamán!

  OdpovědětVymazat
 6. Až do konce jsem čekal, kdy se objeví doktor Šafránek, ale odcházel jsem zklamán!

  OdpovědětVymazat
 7. Hm... pokud je červený pták Hitler (jak spekulovali někteří konspirativci už u traileru), znamená to, že černý je Göring a žlutý Goebbels? Podoba by tam byla. ;)

  Jo, poznámka: když se s někým cizím nechceš dělit o svůj domov, není to nenávist, je to tvoje právo. Právo domácího. :P

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak moc musí bejt člověk osamělej, blbej a nenaplněnej, aby z něj padaly takovýhle glosy? Právo domácího vole. Zkus nejdřív něco dokázat a to si chraň jak chceš a ne kus hlíny, kam tě máma vyškytla lopato.

   Vymazat
  2. Kdyz ti proleti projektil hlavou, tak to neni zlocin/zabiti/smrt, je to teleso, ktere vlivem sve rychlosti/hmotnosti/tvaru penetrovalo jine teleso z mene odolneho materialu, proste fyzikalne popsatelnej jev

   Vymazat
  3. Čačo, nežvaň. Othello, chceš říct, že máme zcela rezignovat na pojem "domov" nebo "vlast"? Nic mi není cizejšího než mávání národní vlajkou, ale máme si snad právo na vlastní, suverénní stát znovu potvrzovat v každé generaci a případně o ně vždy nově bojovat s nově příchozími? To se nám snažíš říct?

   Vymazat
  4. Dokud se vlastní suverénní stát bude definovat takovýma kecama, tak je to s nim dost nahnutý bez jakýkoli vnější intervence.

   Vymazat
  5. Hele, Dete, kdy naposledy cesi bojovali o stat s "nove prichozimi"?

   Vymazat
  6. Hele Othello, jsme zde na filmforu, teplaci se maji navzajem radi, jezdi spolecne autobusem do Lidic a jsou vystaseni ze slunete. Ty sam docela silne zvanis a napadas.

   Jestli jsi nekde nasazen a strilis isisaky tak se omlouvam a preji pevnou musku a preziti, jinak o tobe vsicni vime hovno cos dokazal zrovna jako ty nevis o Cernym papezovi, tak si tu nehon ksandy.

   Vymazat
  7. barte typico ty nejsi zadnej pravovernej teplak!

   Vymazat
  8. Čačo, skutečný teplák je self-proclaimed. Nikdo jej teplákem nejmenuje. That's the beauty of it. Existuje jen jediná podmínka tepláctví: chtít být teplákem. Ale máš pravdu v tom, že v rámci tepláctví existuje množství herezí, odnoží a buněk. Často mají jen jednoho člena. Takový je náš svět. Jsme na něj právem pyšní.

   Vymazat
  9. Čačo tvé kruté prohlášení způsobilo, že teď nemám hezký den a ptám se slovy Kinga: "can't we all get along?"

   Vymazat
  10. Muzem, ale bude nas to mozna oba bolet, byt kazdeho na jinem miste!

   Vymazat
  11. Kurva, už to začalo u tady!!! Banda filozofů řeší otázky té děsně jednoduché etiky a všichni mají jasno jaká mají a nemají práva. Jdu se zabít. Nenávidím vás. Máte jen jedno právo a povinnost: zdechnout!

   Vymazat
  12. I místo u? Všude? Takže "kirva"? To je finsky "mšice".

   Vymazat
  13. Je zvláštní, jak snad každá nahodilá skupina hlásek po vhození do překladače něco znamená, že? Asi osud.

   Vymazat
  14. Tvoje veta "Jdu se zabít" funguje na oba zpusoby u/i.

   Vymazat
 8. John Forbes Nash v tom filmu bral na podobný náhled na svět nějaký prášky myslim....

  OdpovědětVymazat
 9. Konečně recenze na úrovni. Jdu solit bulvám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Konecne komentar na urovni. Idem nasolit maso.

   Vymazat
  2. Konečně solba na úrovni. Jdu psát komentář.

   Vymazat
  3. Konečně recenze s tagem na úrovni.

   Štitky: humor

   Vymazat
  4. Tady je to taky!

   http://www.fffilm.name/2014/09/frank-millers-rozvod.html

   Vymazat
 10. A pro děti to jako je nebo není? Pro malé děti.. Nebo jim předtím musím povědět o všem tom zlu a bezpráví co se ve světě děje?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to pouze pro ty děti, které paří různé Angry Birds na tabletech. Těm není třeba vysvětlovat absolutně nic. Naopak je třeba mlčet a nechat si vše vysvětlit od nich.

   Vymazat
  2. Klukovi jsou čtyři. Hrozně chce jít s babičkou do kina. Snad z něj pak nevyroste narkoman nebo masový vrah.

   Vymazat
  3. Chaloupko, jestli si myslíš, že ti ze syna vyroste fetka či bombardér jenom proto, že zajde s babs na tenhle animák, velice pravděpodobně z něj fetka či bombardér vyroste.

   Vymazat
  4. Pusť klukoj Malou Velkou Británii, já na ni se svým čtyřletým koukám a už hezky dělá:"Eeeee"... a jako bonus ví, co jsou Britové zač.

   Vymazat
  5. Malym detem by mela byt vysvetlena hierarchie Treti rise podle recenze, aby jim to tak nejak bylo jasne...

   Preci proboha nejde pouze o nasrane ptaky.

   Vymazat
 11. Tak tuhle debatu jsem u Angry Birds nečekala.

  OdpovědětVymazat
 12. Ajéje, je to sice ftipný, ale doufám, že tu nezačne duchaplná diskuze o uprchlících. (Možná už začala, ještě jsem nečetl komentáře, tak doufám, že ne.)

  OdpovědětVymazat
 13. Nudle komentářů pod recenzí na infantilní kreslený film je ideální pro hluboké filosofické vhledy na podstatu lidství popřípadě i odhalení pravdy o uprchlících.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak třeba ten červený pták by našel konečné řešení uprchlické otázky velmi rychle...

   Vymazat
 14. Pre deti je to pohoda, a tie náhodné "alegórie" sa nedalo nevšimnúť, aj keď sme to s pani manželkou po filme rýchlo zakecali a neriešili... a tak čítam, že sme to zjavne nerozobrali dostatočne do hĺbky, budem jej to musieť poslať prečítať ;-)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.