16.5.16

Recenze: Svátek matek [Mother's Day] - 30%

Režisér Garry Marshall úspěšně pokračuje ve své autodestrukční spirále a po jakž-takž snesitelných (ale rozhodně ne dobrých) "romantických komediích" Na Sv. Valentýna a Šťastný Nový rok přichází s dalším filmem, který se jim svou konstrukcí velmi podobá, ale už rozhodně není snesitelný.


Tentokrát by mělo být spojujícím tématem mateřství a Svátek matek, ale je to jedno, neboť většina zápletek je zcela zaměnitelná se "zápletkami" předchozích filmů.


Možná jste si už všimli uvozovek kolem slov "romantické komedie" a "zápletky", které mají svůj dobrý důvod. Tento film totiž není ani romantický, ani komedie, ani nemá zápletky, a obsahuje jen hromadu zcela náhodně propojených postav, prožívajících "greatest hits" všech romantických komedií.

Hlavní postavou je pravděpodobně Jennifer Anistonová (s dvěma syny), která se musí vyrovnat s tím, že si její ex-manžel (Timothy Olyphant) vzal mladší a krásnější ženskou.

Jason Sudeikis (s dvěma dcerami) se musí vyrovnávat s tím, že mu před rokem umřela manželka.

Dvě dospělé sestry (s dvěma dětmi) se musejí vyrovnávat se svými hyper-rasistickými vidláckými rodiči a tajit jim, že jedna je lesba a druhá má za muže Inda.

A Julia Robertsová má jen jakési divné cameo (a ještě divnější účes), aby se nakonec (ne)překvapivě ukázalo, čí je matka.Z pohledu člověka, který se zajímá o filmařinu, je poučné bedlivě sledovat například střih nebo soundtrack, které se zoufale snaží z tohoto filmu vyždímat nějaký náznak atmosféry nebo smyslu, ale většinou marně. Střih nezamaskuje to, že v některých scénách bylo zjevně něco vystřiženo, a hudba zní otravně skoro nonstop, aby nám signalizovala, co právě máme cítit, protože to nevyplývá z toho, co se na plátně odehrává.

Píšu naprosto bez přehánění, a jsem o tom upřímně přesvědčen, že scénář tohoto filmu by bez větších problémů dokázala napsat nějaká průměrná umělá inteligence, do které by se nacpalo 100 klasických romantických scénářů a ona je náhodně zpermutovala, přičemž by se držela jen několika nejzákladnějších omezení, jako že například nikdo nesmí souložit se svými dětmi a sám se sebou.

Takže ve Svátku matek nikdo nesouloží se svými dětmi, což je škoda, protože následkem toho ve filmu není zhola nic jakkoliv zajímavého. Film má dvě hodiny a někdy od jeho poloviny je stále těžší a těžší ho fyzicky vydržet.

Je docela fascinující sledovat, jak tolik kvalitních herců a hereček vůbec neví, co se svými postavami dělat, takže se uchylují k hysterickému standup improvizování. Je smutné sledovat, jak špatně hraje většina dětských herců (jak je to možné?). Je strašidelné sledovat, jak rasistické, homofobní a xenofobní jsou scény, jejichž cílem pravděpodobně bylo proti těmto nešvarům bojovat. Je možná trochu zábavné odhadovat, co se stane v příští minutě filmu, ale i tady mě tvůrci několikrát převezli:

 • Myslel jsem si, že manžel řekne manželce, že si bude brát mladší ženskou, ale omyl: Řekne jí, že už si ji vzal!
 • Myslel jsem, že rodiče po Skypu dcerám řeknou, že k nim nečekaně přijedou na návštěvu, ale omyl: Řeknou jim, že už jsou nečekaně za dveřmi!
 • Myslel jsem, že se ukáže, že matkou toho smutného děvčete bez rodičů je Julia Robertsová, ale omyl: Matkou je strašidelný zubatý robot s umělohmotnou parukou!
Svátek matek je vlastně jako ty nejhorší české "romantické komedie", s tím rozdílem, že se jistí docela schopní lidé pokoušeli v postprodukci katastrofálně nepodařené dílo nějak zachránit. Marně.

23 komentářů:

 1. strašidelný zubatý robot s umělohmotnou parukou :D

  OdpovědětVymazat
 2. Jakmile má film víc než tři scénáristy, připomíná dětskou hru s překládaným papírkem - Jaký-Kdo-Co-Kde (Ordinérní - prase - žehlilo - na startovací ploše kosmodromu...)
  Pretty Woman, R.I.P.

  OdpovědětVymazat
 3. Ordinérní prase žehlilo na startovací ploše kosmodromu? To skoro zní jako další zajímavý námět pro "herec / scenárista / producent / režisér / střihač" Magnuska. Vy jste ale Marabu, Aničko!

  OdpovědětVymazat
 4. "Střih nezamaskuje to, že v některých scénách bylo zjevně něco vystřiženo" - no, pokud střihač střihal a ví o tom, že něco vystřihnul... a je vůbec účel střihu maskovat, že ke střihu došlo? :-)

  OdpovědětVymazat
 5. A ti synové, je aspoň jeden z nich básník?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Svůj trapnej vtip jsi tu vyprdnul rychleji, než jsem byl schopen dát dohromady ten svůj výprdek. Normálně jsi mě teď nasral.

   Vymazat
  2. Promiň, jestli sem se na tebe vyprdnul, ale to neni pokus o ftip, ale žádost o recenzi na Básníky. Vážně nechápu, proč se tomu Fuku vyhýbá jak čert kříže.

   Vymazat
  3. Jestli chceš recenzi na básníky, tady je, a už toho prosím tě nech. Díky, JV.

   http://video.aktualne.cz/zabijak-kamila-fily/recenze-jak-basnici-cekaji-na-zazrak/r~94283e04026711e687030025900fea04/

   Vymazat
  4. Nevím proč, ale napadla mne teorie, že chudák Aminux poslal Frantovi sponzorský příspěvek na lístky a teď se diví, kde je ta recenze.

   Vymazat
 6. Né že bych byl příznivcem neustále se opakujícího vtipu o recenzi na nové básníky, ale po recenzi na tento americký Kameňák, mi recenze na nové Básníky přijde jako jediný logický závěr...všeho-recenzenství.

  Anebo se může rozjet další vulgární comment mayhem.

  OdpovědětVymazat
 7. Mě pobavil lemonovuv koment na csfd:

  Film ako vystrihnutý podľa osvedčenej šablóny spĺňajúci všetky kvóty americkej romantickej komédie. Odzbrojujúci počet postáv, mierne šibnutí rodičia, šťastná lesbická rodinka so šťastným dieťaťom zo spermobanky, rozbité manželské vzťahy, ktoré sú ale v podstate oukej, zopár "múdrych rečí", párty s balónikmi a na konci jeden krásny holywoodsky happyend..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za malbot: rozbité manželské vztahy, ktoré sú v podstate oukej.

   To mě dostalo. Kvalitní ozvěna budoucnosti.

   Vymazat
 8. Františku, když už jste tím prošel, má ta paruka alespoň nějaký hluboký význam? Třeba parodování Anny Wintour(OVÉ)? Nikdo jiný tohle nenosí... dobrovolně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ta paruka - stejnou mela ve filmu ve filmu (Helix - Notting Hill), a producenti tenkrat dostavali na Julii v ty paruce oslavne emaily po tuctech. Udajne je to ta sama, nebo reference na Helix.

   Vymazat
  2. Ále, ona to zkoušela už kdysi ( tohle je z Vogue 1990 kvůli Pretty Woman) Jenomže.... něco mi říká, že teď za tu paruku oslavné maily dostávat nebude :-)

   Vymazat
  3. http://children-of-a-bad-revolution.tumblr.com/image/143431741466

   Vymazat
 9. No ale takže teď to budou vysílat každý rok na den matek a čím budou matky senilnější, tím víc se jim to bude líbit rok co rok. Básníci o prázdninách taky určitě budou.

  OdpovědětVymazat
 10. Jinak už se těším na Motherfucker's day...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.