26.11.15

Recenze: Victor Frankenstein - 10%

Nový pseudohistorický film od režiséra televizního "Sherlocka" se pokouší podívat na slavný příběh Dr. Frankensteina zcela novým pohledem. A je to tak "nový pohled", že kdyby se hrdinové nejmenovali Frankenstein a Igor, asi by vám vůbec nedošlo, že má něco společného s románem Mary Shelleyové. Slavné "Frankensteinovo monstrum" se totiž ve filmu poprvé objeví přesně 9 minut před jeho koncem. A to už je příliš pozdě na to, aby něco zachránilo, i v případě, že by něco zachránit mohlo. Což v tomto případě nemůže.


Jedním z mnoha originálních rozhodnutí je to, že celý příběh bude vyprávěn z pohledu Igora (Daniel Radcliffe), což je postava, která v původním románu není, ale ve několika filmech vystupuje jako Frankensteinův hrbatý polodementní sluha. V tomto filmu je Igor mrzákem v cirkuse, odkud ho Frankenstein (James McAvoy) zachrání v divoké akční scéně, ve které nechybí vrhání nožů, chrlení plamenů, krysí muž, zrcadlové triky a kanál důmyslně ukrytý pod pilinami uprostřed manéže.


Krátce poté Frankenstein Igorovi odstraní hrb (vysaje mu ho, protože je to vlastně jen velký beďar) a narovná páteř (tím, že ho přimáčkne ke sloupu), čímž se z něj stane pohledný elegantní muž (a navíc inteligentní, protože v cirkuse mezi dováděním v manéži studoval a je proto génius).

Tyto úvodní scény jsou ještě docela zábavné, protože mají šílené tempo, ale už v nich je vidět, že Radcliffe je strašlivě nevhodně obsazen a jako mladík z lepší společnosti vypadá ještě debilněji, než jako nalíčený zmrzačený šašek.

Naopak McAvoy je na celém filmu to zdaleka nejlepší, protože svého Frankensteina hraje jako typického asociálního maniakálního šíleného vědce - který ještě není doktorem, ale studentem na Londýnské akademii. (Skoro jsem se zapomněl zmínit, že téměř celý film se odehrává ve viktoriánském Londýně.) V některých scénách je velice zábavný (záměrně!), což jenom prohlubuje bizarní kontrast s většinou filmu, který se snaží být zádumčivý, osudový a místy dokonce romantický, neboť Radcliffe prožívá velmi fádní romanci s cirkusovou akrobatkou (to děvče, které tak krásně umíralo na souchotě v tom WTF filmu s létajícím koněm).

Igor a Frankenstein jsou v tomto filmu spíše kolegové, než sluha a pán, a když se jim podaří oživit a pak zase zneškodnit slizkou zombie-opici (někdy po 30 minutách), zmizí jakákoliv naděje, že by se film mohl vyvinout v něco zajímavého.Následně dojde k tomu, že filmaři zkoušejí nejrůznější podzápletky, jako kdyby čekali, jestli nějaká z nich náhodou nezačne být zajímavá... A nezačne. Po našich hrdinech jde zbožný inspektor. Bohatý Frankensteinův spolužák chce vytvořit armádu milionů monster. Frankensteinův otec (Charles Dance) synovi vysvětlí, jak moc ho zklamal. Frankenstein odhalí trauma z dětství. Igor si poprvé zasouloží (na parketách, v šatech a není to vidět). A NIC Z TOHO. Všechno je nedotažené, nudné, předvídatelné až trapné. Ale zase ne tak trapné, aby to bylo vtipné.

Což je úplně nejhorší.

25 komentářů:

 1. Dmyslně, Františku. Čti si to po sobě. A ty pode mnou, mysli na ženy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proc? Jo aha, ja nekomu sebral misto...

   Vymazat
  2. Jo, každou chvílí by tu měl být.

   Vymazat
  3. Do hlavy sa mi narvala neodbytná myšlienka na nemytú vagínu.

   Vymazat
  4. Tady na ženy zásadně nemyslí vůbec nikdo!

   Vymazat
  5. Roman myslí na souseda, jak mu klátí ženu.

   Vymazat
  6. Seshora sestupně: grafomanská vagína, píča, vagína (ta stejná, stále nemytá), slovenská píča / gay, zašitá vagína, grafo - nemytá vagína, čačaný, gay a inteligentní mladý muž, velký odborník přes filmy, chovatel želv, hudební génius a diagnostik v jednom... aneb Liga gentlemanů, kterýžto v ní je jen jeden (já).

   Vymazat
  7. Alias GayPornoFilmovýZnalec. Tak tohle tedy děláš, když přijdeš domů z univerzity, kde jsi celý den myl záchody: nakrmíš želvy, poslechneš si Justina Biebera a diagnostikuješ. Mystery solved.

   Vymazat
  8. ...akorát tam vzadu, to je taková výjimka, sedí dva blbečci vedle sebe...

   Vymazat
 2. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá vagína...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Třeba mu to vyjde příště.

   Vymazat
  2. Možná kdybys pokaždé nerýpal do FF (skrz často podružnosti), tak by se na tebe vyprd. Ale mám takový pocit, že to oba děláte schválně.

   Vymazat
  3. FF je možná Havranův bůh, můj ne. Ostatně i kdyby byl, stejně bych do něj rýpal, neboť všechny podružnosti jsou důležité. Tvůj pocit je správný.

   Vymazat
  4. sorry, nejsou

   a za povšimnutí stojí, že František se v poslední době zlepšuje, určitě co se týče snahy o vystižení obsahu a dost zapracoval i na formě vyjadřování

   Vymazat
  5. Sorry, jsou. A s Františkovými recenzemi je to pořád stejné, po stránce formy i obsahu. Je to rebel.

   Vymazat
  6. tyhle studene valky kazdeho jenom otravuji, bezte se ohrat pekne za trnkovy ker

   Vymazat
  7. Tyhle studené války jsou pýchou fukoprostoru a jeho raison d'être. A za ten Prunus spinosa si jdi sám. A používej diakritiku, když se mnou mluvíš! A nemaž své vlastní příspěvky, děláš tu bordel!!

   Vymazat
  8. zvazoval jsem to, ale nedozrali jste jeste, abyste mohli prihlizet, kdyz hovorim sam se sebou

   Vymazat
  9. A když si takto nezřetelně mumláš sám pro sebe, Čačo, zdalipak používáš povinnou výbavu pro tuto činnost? Nesmírně staré, prochcané kalhoty a krabici neuvěřitelně levného vína?

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.