19.11.15

Recenze: Hunger Games: Síla vzdoru 2. část [The Hunger Games: Mockingjay - Part 2] - 50%

Boj o Kapitol prokračuje! Boj o srdce Katniss pokračuje!! Oh boy!!!

Tato hezká scéna ve filmu není. Ani ta socha.

Poslední (čtvrtý) film série Hunger Games je o tom, jak parta povstalců prochází rozbombardovaným předměstím, aby se dostali k paláci prezidenta Snowa, kterého chce Katniss zabít. To znamená, že se střídají scény "omylem jsme padli do nějaké pasti" se scénami "pojďme si popovídat o smyslu života, odvahy a obětování". Asi 90 minut. Pak to vypadá, že konečně přijde vyvrcholení filmu a boj o Zimní palác, nicméně tato scéna se ve filmu nevyskytuje (lépe řečeno, Katniss ji nezažije a my ji nevidíme) a následuje ještě 20 minut divného politikaření a několik happyendů...

Vrchovatou měrou platí většina toho, co jsem napsal o prvním (tedy o třetím) dílu. Nabízí se srovnání se sérií "Labyrint: Něco", ale Hunger Games vypadají o trochu výpravněji a vzbuzují dojem o něco kvalitnějšího režiséra.

Pořád ale platí, že žádné peníze, žádné režisérské schopnosti a žádné herecké výkony nemohou zamaskovat skutečnost, že celý děj této ságy je jako něco, co vymyslel žák základní školy o přestávce na záchodě (všechny čtyři díly během jednoho sezení). I když má film "jenom" 135 minut, je to subjektivně asi nejnatahovanější a nejpředvídatelnější věc, jakou jsem letos viděl.


Zdaleka nejzajímavější postavou filmu byl prezident Snow a je škoda, že jsme si ho neužili víc. Jeho motivace dávaly největší smysl...

P.S: Pokud už na film půjdete, tak výrazně nedoporučuji 3D verzi (která je "falešná", vyrobená dodatečně). Jednak je ve filmu mnoho tmavých míst a především režisér často pracuje s hloubkou obrazu a rozostřováním blízkých / vzdálených objektů a postav, což je ve 3D hrozně nepříjemné a popírá to smysl trojrozměrného obrazu.

55 komentářů:

 1. boj o Zimní palác? to sa odohrava v Petrohrade? je tam Aurora, Lenin a Romanovci?

  OdpovědětVymazat
 2. Za co 50%? Za specefekty a snahu?

  OdpovědětVymazat
 3. Souhlasím, 3D nebrat a očekávejte hodně pomalou záležitost, která nevtáhne do děje ani náhodou, hlavně pokud znáte děj z knížky.

  OdpovědětVymazat
 4. Ony jsou ty názory, jak tak koukám, dost rozporuplné. Jedni to hodnotí jako nejlepší film série a jeden z nejlepších roku, druzí zase jako nejhorší fil série a jeden z nejhorších roku. Asi si na to bude muset každý udělat názor sám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jsou ještě tací, kterým to je zcela u prdele

   Vymazat
  2. Mě například překvapilo, že už je čtvrtý díl. Neviděl jsem ani trailery.

   Vymazat
  3. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá vagína...

   Vymazat
  4. ...kterou ty máš tak rád! Give it up, I'm not going anywhere!

   Vymazat
  5. Jako nejlepší (jeden z) film roku to může hodnotit jen jednoduchý člověk se zálibou v temnotě, upírech, emo stylu a pubickém ochlupení střiženém na krátko.

   Vymazat
 5. Hmmm, masivni autocenzura a cenzura i tady, smutne.

  Tohle jsem Franto od tebe necekal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čeho? Utajen full frontal Donalda Sutherlanda nebo mrtvého PS Hoffmana? Poplach!

   Vymazat
  2. Kverulante drahy, nic tak prizemniho!
   Puvodni recenze byla 2x delsi, otazky FFukou nadhozene byly zodpovezene, silene fanynce bylo doporuceno, at vycka menstruace a vsechno pochopi lepe, ale zatim ze je krava...
   Pak si to precetla Zuzana a Frantovi to zatrhnula a doslo k dosud nevidane jak autocenzure (recenze se vymazala na polovinu), tak i cenzure prispevku.
   Smutne, Franta uz ani nema dovoleno nejake trinactilete blbce vycinit, ze je predmendstruacniu krava, jak hluboko to zde kleslo...

   Vymazat
 6. Tak poriadne filmy vyspoilerujes najneskor v druhom odstavci ty teplak ale tu kde by si mohol aspon bavit citatela sa na to uplne vyseres a miesto toho napises text ktory by ziak zakladnej skoly stihol o prestavke na hajzli, hned po tom co by dopisal scenare.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono je to možná dobře. Vzhledem k tomu, co napsal Fuka k předchozímu dílu, by to mohlo opět skončit katastrofou.
   Přišlo mi to, jak když se někdo uprostřed filmu Superman zeptá "Cože, on umí lítat?"

   Vymazat
  2. No tak dík za spoiler o supermanovi!! A já se tak těšil.

   Vymazat
  3. ... a že uměl taky skvěle jezdit na vozíku, to asi taky nevěděl, no tak nic.

   Vymazat
 7. Četla jsem;
  Ono je dost těžké vymlátil akčňák s přesahem z knížek, napsaných AUTORKOU (možná při jednom sezení) v ich-formě pro - dle mého odhadu - sedmačky až deváťačky.
  Knihy vyznívají spíš jako milostný román o citech, zodpovědnosti, sebeuvědomění. Zkrátka to, co za mého mládí psal Stanislav Rudolf. A do toho postapokalyptická budoucnost, samozřejmě.
  Chci tím říct, že to mohlo dopadnout mnohem, mnohem hůř.
  A taky to, že distributoři dělali co mohli, aby do kina dostali víc lidí, než jen ty cácorky a jejich povinný doprovod.
  Za mě (okem jedince, který je cca o 25 let přes míru) procenta navíc za obsazení hlavní hrdinky a prezidenta Snowa.
  JoJo, na žánr "young adult" jsme asi už přestárlí, Františku. Dokud nebudeš mít dcery v pubertě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten váš odhad cílové skupiny Hunger Games je úplně mimo a z toho se odvíjí i zbytek příspěvku.
   Věk cílovky bych viděl na 15-25 let, spíše ženy.

   Pokud bystě měla pravdu, s přirovnáním knih k Rudolfově tvorbě a s tím, že to bylo napsané možná při jednom sezení, těžko by to byl betseller s hodnocením na ČBDB přes 90%.

   Tzn. že z toho filmaři nevytěžili víc je hlavně jejich chyba, nikoliv chyba autorky.

   Vymazat
  2. A jaké je podle tebe věkové rozpětí "young adult"?

   Vymazat
  3. "The Young Adult Library Services Association (YALSA) of the American Library Association (ALA) defines a young adult as someone between the ages of twelve and eighteen."
   Hunger games jako kniha JE kategorie young adult. Filmaři dosah filmů úmyslně rozšířili tak, aby necílil jen na dívky, a aby jeho sledování bavilo i plnoletého diváka, milovníka sci-fi a akce, atd.


   Vymazat
  4. To Solskjaer: pojem "při jednom sezení" citoval Františka. A to, že je cílená na mládež, jsem neuváděla jako negaci; pouze informaci.
   Jelikož jsem knihy četla, můj náhled na film je tím zcela jistě ovlivněný, v dobrém i špatném. Dobré je, že si mohu automaticky doplnit hlubší obsah tam, kde filmaři neměli čas něco dlouze popisovat. Špatné je, že film odkrývá plytkost a naivitu, kterou jsem ochotná přehlížet v papíru, ale nesnese být vytažená na světlo. (Například nulová atraktivita obou filmových hlavních chlapíků; šablonovitý hezoun Hurikán, který vypadá málo mužně, obzvlášť když se vedle něj objeví Haymitch, a hodný ochranářský Peeta, který je ve filmu dokonale nemastný neslaný).

   Vymazat
  5. Takže knihy jsou něco jako bezvlkodlakovejabezupirovej Tvajlajt pro holky, které nechtějí číst 1984?

   Vymazat
  6. Knížky jsem četl, poctivě, ještě než podle toho chtěli něco točit. A na rovinu, tu třetí jsem měl problém dočíst. Takže z toho opravdu nic jiného natočit nemohli. Zvlášť, když trvali na tom, že to natočí stylem Hobbita. Na víc jak na dva díly to taky natáhnout nešlo, spíš by tomu pomohli, kdyby to natočili jinak než podle knížky, akčněji, jak první dva filmy. Vynechat tu omáčku, co uspávala už při čtení knížky.

   Vymazat
  7. mozna by uplne nejlepsi bylo natocit to podle nejake jine knizky

   Vymazat
  8. to Grimm: jo jo jo. Včetně ich formy. Jen je autorka podstatně zdatnější spisovatelka. A také se nesnaží tak okatě manipulovat čtenářkou. A hlavní hrdinka trpí v první řadě hladem, zlovůlí režimu a strachem o členy rodiny, nikoli zmítáním se "mezi dvěma muži".
   1984? Fantasto. Po odložení Stmívání a Hunger Games to vezmou přes Dárce do Divergence, cestou se krátce zastaví v Nástrojích smrti a pak šlohnou mámě - nebo stáhnou - 50 odstínů šedi.

   Vymazat
  9. No vždyť říkám "nechtějí číst 1984". Ale ze školy vědí o existenci toho románu nebo jiných dystopií, tak jdou snadnější cestou.

   Vymazat
  10. No vždyť říkám "nechtějí číst 1984". Ale ze školy vědí o existenci toho románu nebo jiných dystopií, tak jdou snadnější cestou.

   Vymazat
  11. 2AnnaR: To "zmítání" :-) tam bylo už od první knížky, jen v té třetí přibylo textu a tím pádem ubylo akce

   Vymazat
  12. to Požitkář: vnímala jsem to jinak - obzvlášť v porovnání ke Stmívání; Katniss mi připadala poháněná loajalitou vůči všem, které měla ráda, aniž by si nutně ve všech svých myšlenkových pochodech lámala hlavu s tím, "kdo je pro ni ten pravý". Určitě tam vztahy byly, to jo - ale když např. zachraňuje Peetu, nebo jde s Hurikánem lovit, není to proto, aby si je přivlastnila. A v tom mi je jako postava sympatická; i když má city jako teenager, jedná jako zodpovědná, na svůj věk vyzrálá a loajální osobnost. A kdykoli je někdo z jejího citového "stádečka" ohrožený, začíná buď jednat, nebo hysterčit.
   Ale to je asi kouzlo knih, že si čtenář může "prožít příběh" podle svého; takže plně respektuji Váš náhled na věc, třeba ji vidíte jinak :-)

   Uá, to jsem se rozepsala.

   To Grimm: 1984 jsem také nečetla, stojí to jako kniha za to? Je to na čtení náročné? Pomozte nebohé ženě doplnit si vzdělání po přečtení Enderovy ságy a Jonathana Strange & pana Norella (čímž se NENÁPADNĚ snažím odvést pozornost od toho, že čtu i young adult :-))...

   Vymazat
  13. Jestli stojí 1984 za přečtení? Sere medvěd v lese? Je papež katolík? Pokud jde o náročnost... já vlastně nevím. Dávno jsem ztratil schopnost ji u textů rozlišovat. Ale 1984 je natolik vizionářské dílo, že ho snad někdo napsal dnes a poslal strojem času do roku 1949, kdy bylo poprvé vydáno. Větší poklonu mu ani nemohu složit. Krom toho pronikla řada jeho pojmů do obecného povědomí (Big Brother, newspeak, thoughtcrime atd.).

   Vymazat
  14. Dobrá dobrá, zkusím to s ním. Tedy s Orwellem. Česky, pochopitelně.

   Vymazat
  15. To Grimm: ehm. Ano, je to působivé. Vydržela jsem do osmé kapitoly. Tohle není kniha pro mě, právě pro tu lezavou a hrůznou realitu, že se takové věci děly a dějí, v různém rozsahu i formě. Asi od knih očekávám víc "úniku z reality", abych se mohla víc odreagovat. Ale moc se mi líbil překlad! Lahůdková čeština. Ale díky za tip, třeba to časem dočtu, až se mi rozleží ten začátek.

   Vymazat
  16. Zavírat oči před skutečností je lidské a vyhledávat únik z reality ještě lidštější. I don't blame you.

   Vymazat
  17. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá vagína!

   Vymazat
  18. Vidím, že jsi můj největší fanda. Vždyť tohle už je tvůj třetí nick!

   Vymazat
  19. "Určitě tam vztahy byly, to jo - ale když např. zachraňuje Peetu, nebo jde s Hurikánem lovit, není to proto, aby si je přivlastnila." :-D To je nějaký metahumor, nebo to je vážně míněný pokus o rozebrání děje? Buď jsem četl málo Lenky Lanczové, nebo je to skutečně tak neskutečně pitomé? :-O

   Vymazat
  20. Grim: Zas ale 1984 a 50 odstímů k sobě mají poměrně blízko. Obojí má v názvu číslice.

   Vymazat
  21. To Tomáš Zilvar:
   Problém
   a) nevím, kdo je Lanczová, a jak souvisí s filmem, knihou, mnou nebo Peetou.
   B) průběh dialogu mezi mnou a užívátelem "Požitkář" vedl k hlubšímu rozboru smyslu života, vesmíru a vůbec, přičemž pod tématem bylo, zda se Katniss "zmítá mezi dvěma muži". Co Váš názor? Zmítá, nezmítá, nebo je to jedno? :-)
   A neskutečně pitomý je můj komentář, Lanczová, Hunger Games nebo lov s Hurikánem bez cíleného přivlastňování?

   Po Vašem upřesnění zde uvedených definic mohu na Vaše otázky seriózně odpovědět, což znatelně ovlivní Váš život, vesmír a vůbec.
   Jakož i poodhalit tajemství priorit Katniss Everdeenové.
   A jako bonus nabídnout tip na film s hlubokým náhledem na knihy Young Adult.

   To P.E.T.: nezahrávej si s Grimmem, nebo budeš vaporizován :-)

   Vymazat
  22. Problém: nevím, kdo je Peeta nebo vy, knihu ani film jsem nečetl, resp. neviděl. Citovaná část dialogu mi ale přijde ne jako popis "zmítání mezi dvěma muži" (natož hluboké), nýbrž jako příznaky nějaké duševní choroby - předpokládal bych jinak, že zachránit někoho jde proto, aby ho zachránila, lovit proto, aby něco ulovila. Zmítání bych čekal leda u epilepsie, přivlastňování u kleptománie.

   Přivlastňování ve spojení s libovolnou činností bude zřejmě nějaký výplod Young Adultek, kterého bych v zájmu svého duševního zdraví rád zůstal ušetřen, takže s díky si musím "hluboký" (nejste mimochodem nějak fixovaná na ty hlubiny?;) náhled nechat ujít.

   Takže: neskutečně pitomý je ten komentář, Lanczová, Hunger Games i lov (s Uragánem i bez) s jakýmkoli jiným cílem než lovem, natož nějakým blíže nedefinovaným přivlastňováním, ať je to cokoli :-D Zbytek otázek ponechám k samostudiu na Google University...

   Vymazat
  23. Asi jste četl málo Lenky Lanczové.

   Vymazat
  24. Asi jste četl málo Lenky Lanczové.

   Vymazat
 8. Niekoľko happyendov? :-O Pokiaľ si dobre pamätám tak kniha končila dosť dosť negatívne. To znie ako dosť veľké odchylenie od predlohy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ale áno, pokud započítáme i všechny vedlejší postavy...

   Spojlerová fotka spojler spoiler spojleeeeeeeer!!!!!!!!!

   http://giphy.com/gifs/mockingjay-part-2-mj-gifs-b0WDLIpCNLRBu

   Vymazat
 9. Niekoľko happyendov? :-O Pokiaľ si dobre pamätám tak kniha končila dosť dosť negatívne. To znie ako dosť veľké odchylenie od predlohy.

  OdpovědětVymazat
 10. Prý: "Vrchovatou měrou platí většina toho, co jsem napsal o prvním (tedy o třetím) dílu."

  Recenze minulého dílu měla od FF úroveň na mol ožralé Mirky Spáčilové.
  Františka mám rád, ale jeho recenze k této sérii prostě nemůžete brát vážně. V tomto mi věřte.

  OdpovědětVymazat
 11. no a s kým ta Katniss nakonec skončila v dechberoucím objetí?
  kurňa, tady chybí zcela zásadní informace o ději

  OdpovědětVymazat
 12. Rad bych jen upozornil, v techto filmech jest rebus. Debil Peeta je britska vyslovnost jmena Peter a Katniss se jmenuje Katerina Nissova, vic vam neprozradim.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A tím se vracíme k boji o Zimní palác, Auroře, Leninovi a Romanovců. Kruh našel svůj počátek.

   Vymazat
  2. Ve skutečnosti to je s Peetou úplně jinak:

   https://youtu.be/eT7nD02Im5E

   Vymazat
  3. To je o dost napínavější než originál

   Vymazat
  4. Ve skutečnosti to je s Peetou úplně jinak:

   https://youtu.be/eT7nD02Im5E

   Vymazat
  5. P_E_T:
   Ze kruh nasel svuj pocatek se timto uzavira a to znamena, ze vsem zde diskutujicim je naprosto jasne, co je v teto genialni filmove saze zasifrovane.

   Ale dobre, tak jeste trochu nahled do zakulisi, ale pak uz nic:
   Katerina Nissova, Peter, boyfriend, hunger, pita ,chleba, gyros, heroes, battles, First Czech Micheline Star Greek Restaurant, War of the Arrows, Anna R v lihovem nalevu v lahvi v muzeu. Debata o tom, jestli maly princ vedel o nesmrtelnosti chrousta.

   Vymazat
 13. uznavam mohlo to byt lepsi ale i tak je to dost dobry

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.