25.11.15

Recenze: Malý Princ [The Little Prince / Le Petit Prince] - 80%

Malý princ je světově slavná dětská pro děti i dospělé (kdysi dávno jsem ji četl, ano, celou, je tenká), která je o smutku, fantazii, mluvící lišce, miniaturních planetách a vůbec o věcech, které se dají dost špatně zfilmovat. Natož způsobem, který by děti nenudil a dospělé neurážel.

Tudíž mě zpráva, že novou verzi bude v CGI animaci režírovat člověk, který spolurežíroval Kung Fu Pandu a SpongeBoba, naplňovala mírnými obavami a velkou zvědavostí.


A musím říct, že výsledek výrazně předčil má opatrná očekávání!


To, o čem je knížka "Malý princ" je totiž natočeno klasickou "burtonovskou" stop-motion animací (nebo to aspoň tak vypadá) a je to "obaleno" metapříběhem holčičky, která má od maminky přesně nalinkovaný život a pak pozná starého senilního letce a skrze něj příběhy Malého prince. Tzn. "Level 1" se odehrává současnosti, v jeho rámci letec vypráví, jak kdysi dávno poznal Malého prince a v rámci tohoto vyprávění Malý princ vypráví, jak cestoval po planetách, seznámil se s Liškou atd...

Výtvarná podoba filmu je naprosto úchvatná. Příběh holčičky a starého letce je natočen v nejmodernějším "klasickém CGI", za které by se nemusel v žádném ohledu stydět ani Pixar, zatímco příběh mladého letce a Prince kombinuje různé "analogové techniky" a má klasickou "starou" hrubou animaci (i když jistě za pomoci mnoha digitálních berliček). Každý z těchto stylů vypadá zcela jinak, oba jsou úchvatné a nejúchvatnější je, když se místy prolínají.Takže i když knižního "Malého prince" znáte zpaměti ve filmu uvidíte a tuny věcí, které jste dosud neviděli. Od drobných fórků (např. všechno v "reálném světě" je stylizované do hranata) až po celé podzápletky, které mají patřičný emocionální náboj, ať už předlohu znáte, nebo ne (plyšová liška na motivy "skutečné" Princovy lišky).

A je i co poslouchat. Soundtrack Hanse Zimmera a Richarda Harveyho je velice originální a působivý a v původním znění postavy namluvili opravdu slavní herci (Jeff Bridges, James Franco, Marion Cotillardová...). Nemám ale tušení, jak snadno bude možné narazit v našich kinech na anglické znění (které je původní, francouzské vzniklo až po něm). Český dabing je rozhodně ucházející, jen mě trochu iritovalo, že když Princ běhá, povykuje a směje se, má jiný hlas, než když česky mluví.

Moje až nekritické, živelné nadšení je zkaleno poslední cca. čtvrtinou filmu, která se snaží přijít se zcela novým materiálem a něčím jako "happy endem". V těchto CGI scénách se holčička (nemá jméno, stejně jako její matka a letec) vydává na "planetu dospělých", aby Princi, který ztratil všechny iluze (a divákovi), pomohla vzpomenout si opět na dětství, hravost, atd... Pořád to docela slušně funguje, ale už to postrádá onu nadčasovou univerzální magickou pohádkovost a více to připomíná hromadu současných adaptací klasických pohádek (například nejednoho Petra Pana, ehm) s nezbytnými akčními scénami a nahlas řečenými ponaučeními.

Lidi, Malý princ je příliš badass na vaše nahlas řečená ponaučení!

Ale jinak velmi zdařilý počin a doufám, že se to jednou nějakým mým dětem bude líbit víc než Pokémoni...

13 komentářů:

 1. "Zcela novým materiálem" oplývá film už od počátku. Senilní letec = de Saint-Exupéry? Malý princ zestárne? Merde!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. GR = intelektuální šourek. Proti tobě je i Horák kokot jako sviňa.

   Vymazat
 2. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá vagína...

  OdpovědětVymazat
 3. Fuku Approved, super teším sa do kina.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jdeš se ženou, Chlebec? Kurvapíka, samozřejmě na nějakou slovenskou verzi s maďarskými titulky? Teda jestli mi rozumíš, titulky slovensky se řeknou "filmopísmená".

   Vymazat
 4. Malý princ mě v dětství nebavil, tu knížku jsem pochopil a docenil až po třicítce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas, je to spíš magický realismus než pohádkový příběh.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. ale kecy. je to knížka pro chytrý děti. kdo jí jako malej nepochopil, je prostě debil, to je celý.

   Vymazat
  4. A kdo ji jako malej pochopil ten nikdy nedospěl, protože si to radši hned hodil?

   Vymazat
 5. otazníky opět zůstávají: četl Fuku knížku, nebo nečetl?

  OdpovědětVymazat
 6. Co to prosím znamená, že je "příliš badass"? Je to na mě moc anglicky, prosím o vysvětlení.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.