17.11.15

Recenze: Black Mass: Špinavá hra [Black Mass] - 70%

Skutečný příběh irského mafiána Jamese "Whitey" Bulgera (Johnny Depp), který v 80. a 90. letech řádil v Bostonu.


Hlavní důvod existence tohoto filmu je ten, že můžeme vidět Johnnyho Deppa s pokrouceným obličejem, strašlivou polopleší (nebo jak se to jmenuje) a strašidelnými brýlemi, takže z jeho psychopata v lepších okamžicích filmu skutečně jde hrůza. (Za zmínku stojí, že skutečný Bulger měl na hlavě cosi podobného, ale jinak nebyl Deppovi vůbec podobný.)


Film Black Mass má jistou zápletku, spočívající především v tom, že se Bulger na dlouhá léta stal informátorem FBI, jejíž agent (Joel Edgerton) ho kryl i když dělal velmi ošklivé věci - aby jim pomohl dostat se k ještě ošklivějším činům konkurenčních gangsterů.

Smutnou skutečností ale je, že nejlépe fungují scény, ve kterých prostě sledujeme, jak je Depp magor a někomu vyhrožuje nebo rovnou prostřeluje hlavu brokovnicí. Je veliká škoda, že se tyto scény (odehrávající se v průběhu asi 15 let) nepodařilo lépe zasadit do nějakého celistvějšího filmového tvaru.Scény, ze kterých se film pozůstává jsou často bolestně izolované, jako třeba epizodka o tom, jak Depp a spol. někam odvezou nepohodlnou svědkyni a zabijí ji. Svědkyně nevystupuje v žádné předchozí scéně a je jen velmi mlhavě načrtnuto, kdo je a co udělala. Už vůbec netušíme, proč by nás měla zajímat. Totéž platí pro Bulgerovu manželku (Dakota Johnsonová) nebo pro slizkého šéfa vyšetřovatelů (Kevin Bacon). Vůbec k ničemu nakonec není využita ani postava Bulgerova bratra (Benedict Cumberbatch), který se od počátku snaží tvářit jako jeden z hlavních hrdinů.

Vlastně, s výjimkou Deppa a Edgertona není v celém filmu žádná další postava, která by měla nějakou hloubku a zaujala nás něčím jiným, než tím, jak úchylně se chová.

Film Black Mass je něco velice podobného, jako nedávné Legendy zločinu. Profesionálně natočený a slušně výpravný retrofilm o životě skutečného gangstera. Ale bohužel film, kterému se moc nedaří sdělit divákovi, proč by ho ten příběh měl nějak extra zajímat.

Hlavní rozdíl tkví v tom, že Depp podává o něco zajímavější a intenzivnější herecký výkon, než Tom Hardy. Takže plus 10 procent...

14 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá vagína...

   Vymazat
  2. A tu ty máš nejradši, že?

   Vymazat
  3. Grimm je tady něco jako pták v řiti. Prostě blbý kokot na nesprávném místě...

   Vymazat
  4. Vymyslete si už něco jinýho. Co mě se týče, tak mám pocit, že vedle nemytých vagin je tu čim dál víc roky nemytých afrických cocotů. Jako, začíná to tu smrdět.

   Vymazat
  5. Ne, to by ztratilo veškerý smysl, Aminuxi. Reaperovi příspěvky jsou od toho prvního až do posledního debility na kvadrát a neustále jde o ty samé zhovadilosti. Neustále se opakuje jako kolovrátek čili jediné co si zaslouží je A) totálně ignorovat, za B) do zemdlení o něm psát jednu jedinou větu stále dokola, kdykoliv přispěchá s dalším svým přiblblým komentářem. Na internetu se pohybuji dlouho, ale Reaper patří naprosto jednoznačně mezi největší kretény a omezence, které jsem měl tu čest sledovat v diskuzích. Je zvláštní, kolik web pana Fuky přitahuje psychopatů. Kdysi dávno jsem si myslel, že zde bude super diskuze a byl jsem tím strašně zklamán. Za ty roky jsem si ale zvykl, že zde pod žádným článkem nenajdu ani jeden rozumný názor. Takže asi tak. Když Reaper, tak vagína. A pěkně dlouho nemytá. Nic jiného ode mě nikdy neuslyší. Každý příspěvek kde se objeví ho bude tato věta pronásledovat jako věčná připomínka toho, co je zač.

   Vymazat
  6. Corvus - chápu třeba tvoje pohnutky, ale přimlouval bych se za tu ignoraci, když už se ti teda někdo nelíbí, protože takto se jednak snižuješ na jeho úroveň, druhak tím přispíváš k jisté zaspamovanosti těchto diskusí.
   Ale jinak mi to může být jedno, když to FF nevadí, dělajte si tu co chcete. Třeba se navzájem lízejte dočista do čista.. :)

   Vymazat
  7. Ignorace nefunguje, ověřeno řadou let testování

   Vymazat
 2. A cenu za nejrychlejší ejakulaci tentokrát získává.... zase Rípr :-P

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Reakci, chlapče, ne ejakulaci. I když... vlastně máš v jistém smyslu pravdu. Rozkoš tvořit text skutečně existuje. Ale o tom pan František Polopleš Fuka nic neví.

   Vymazat
 3. Vážně nebyl podobný? :-) http://media.irishcentral.com/images/swf_whitey_b.jpg

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nepřipadá mi, že by se mu tam podobalo cokoliv kromě pleše a brýlí...

   Vymazat
  2. No ale rozhodně podobnější než na fotce ve Vašem odkazu z Wikipedie :-)

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.