9.11.15

Recenze: Husí kůže [Goosebumps] - 70%

Mladý Zach se přestěhuje s matkou z New Yorku na maloměsto a zjistí, že ve vedlejším domku bydlí pohledná Hannah. Jeho radost ale nemá dlouhého trvání, protože s ní bydlí její taťka, R. L. Stine (Jack Black), který (zdá se) dcerce provádí ošklivé věci a před všemi to tají.

Situace vygraduje, když se Zach s kámošem ke Stineovi vloupají, najdou tam spoustu knih a z jedné z nich vyskočí třímetrový Yeti. Totiž, R.L. Stine napsal (a vydal) spoustu strašidelných knížek, které jsou inspirovány jeho nočními můrami. A teď dojde k tomu, že se všechny otevřou (neptejte se jak) a začnou po městě řádit.


Pro Čecha je asi nejzajímavější ta skutečnost, že jde o film na motivy skutečných událostí! Totiž, R.L. Stine skutečně existuje a skutečně napsal a vydal spoustu hororových knížek, které se úspěšně prodávají pod značkou "Goosebumps" po celém světě a byly už několikrát zfilmovány. Je pravda, že ve skutečnosti z jeho knížek asi nevylézají strašidelné příšery, ale přesto má tento film více společného se skutečností, než některé jiné, které se tím chlubí.


(Skutečný R.L. Stine má ve filmu malé cameo jako postava jménem "pan Black", haha.)Pokud Stineovy (skutečné) knížky neznáte, pak je důležité upozornit, že jsou určeny pro děti, a to i třeba pro děti mladší deseti let. Tudíž se v nich sice vyskytují vlkodlaci, zombie, posedlé břichomluvecké panenky nebo dvacetimetrová kudlanka, ale z nikoho nelezou střeva, necáká krev a na dospěléhé čtenáře to všechno působí spíš tak "roztomile nostalgicky".

A tuto atmosféru se podařilo docela zdárně přenést do filmu, který připomíná takové ty podívané, které v 80. letech produkoval Spielberg a jeho napodobitelé, a na kterých jste tehdy mohli ulítávat, pokud vám bylo méně než dvacet let, nebo jste neznali kapitalistické filmy (např. Goonies, Mladý Sherlock Holmes, Zlaté dítě apod...).

V praxi to znamená, že děj je sice totálně předvídatelný, ale obsahuje pár slušných vtípků, Jack Black vypadá, že se v hlavní roli baví, vtipný spolužák je docela vtipný, soundtrack Dannyho Elfmana správně šlape a výprava i triky jsou ucházející.

V roce 1985 bych z toho asi byl hodně nadšený.

V roce 2030 bych na to asi vzal svoje děti.

P.S: K dispozici je díky společnosti Falcon titulkovaná i dabovaná verze, viděl jsem titulkovanou.

9 komentářů:

 1. 2030? Tak to máš na děti ještě pár let čas :-)

  OdpovědětVymazat
 2. ha, zdá se, že z tebe Zuzana konečně vyrazila nějakej termín :D:D

  OdpovědětVymazat
 3. když může Black hrát fotra, může mít Fuka děti v roce 2030

  OdpovědětVymazat
 4. Hele, mají něco společného Goosebumps a v čechách vydávané "kultovní" Stopy Hrůzy?

  OdpovědětVymazat
 5. Chcel som na to vziať dcéru. Bude mať 9 r. v decembri, ale podľa traileru to vyzerá byť dosť intenzívne, asi by z toho mala zlé sny. :/

  OdpovědětVymazat
 6. Šedesátiletý Fuka + jeho třináctiletá dcera v potemnělém sále = husí kůže.

  OdpovědětVymazat
 7. páni, matně si na ty filmy vzpomínám, Mladého Sherlocka Holmese jsem viděl dokonce několikrát a děsně se mi líbil,

  akorát si nemůžu vzpomenout, kolik mi tenkrát bylo ...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.