25.11.15

Recenze: Hodný dinosaurus [The Good Dinosaur] - 70%

Zapomeňte na chvíli na název filmu a představte si námět následujícího westernu:

Mladí manželé se snaží protloukat na osamocené farmě pod horami, někde uprostřed Divokého západu. Narodí se jim tři děti.

O pár let později jsou dvě starší děti užitečné, ale nejmladší kluk Arlo má pořád strach, je nemotorný a prostě se mu nedaří "být plnohodnotným členem rodiny". Táta s tím chce konečně něco udělat, vezme ho na lov a přitom nešťastnou náhodou umře, takže má Arlo ještě o trauma víc.

Arlo načapá vlče, který jim žere jídlo, začne se s ním tak trochu kamarádit a nešťastnou náhodou oba spadnou do řeky, která je odnese někam daleko.

Většina příběhu je o tom, jak se Arlo snaží dostat nespoutanou krásnou přírodou zpátky domů a přitom se skamarádit s vlčetem, které se v divočině vyzná lépe, než on. Cestou potkají spoustu dalších epizodních postav, jako honáky dobytka, vidlácké pytláky, domorodého šamana (zhuleného, je to částečně komedie), a osamělé vlče možná najde novou smečku a bude se muset s Arlem rozloučit.

No a nejnovější film Pixaru Hodný dinosaurus je přesně tímto westernovým příběhem! S tím drobným rozdílem, že všichni "lidi" (Arlo, jeho rodina, honáci, pytláci, šaman) jsou dinosauři a jiní pravěcí ještěři, a "vlče" je lidské mládě.

Hodný dinosaurus se totiž odehrává v alternativní historii, kdy dinosauři nevyhynuli a naopak se naučili obdělávat pole a stavět domy, zatímco lidé se teprve začínají učit mluvit a chodit po dvou. Ale jinak je to naprosto čistokrevný western (bez střílení) - což není nějaká moje teorie, ale je to z mnoha míst filmu velmi explicitně jasné. Má dokonce i westernový soundtrack a odehrává se v tom místě zeměkoule, kde za desítky milionů let bude americký Středozápad...


Jistě uznáte, že to je dosti originální námět. A jistě budete zklamáni, když vám řeknu, že z něj Pixar skoro nic zajímavého nevytěžil. Ale začněme tím nejlepším.


Všechna ta CGI příroda vypadá opravdu nádherně a ve většině scén je k nerozeznání od reálných záběrů, které se mi tolik líbily třeba v Legendě o vášni. Klidně bych věřil, že jde o skutečnou panenskou přírodu, do které jsou dodělání digitální dinosauři, ale prý ne a všechno je kompletně CGI. Obzvlášť za zmínku stojí voda ve všech svých podobách. Bravo.

S hrdiny je to o něco horší. Divoký klučina je fajn, ale dinosauři mi dost často připadali až příliš kýčovitě stylizovaní a nenápaditě vymodelovaní. Jako v lacinějších CGI animovaných pohádkách třeba z Německa.Nejhorší to ale je s příběhem. Celá ta myšlenka s alternativní historií a s prehistorickým westernem není využita skoro jinak, snad s výjimkou toho, že na začátku filmu vidíme dinosaury obdělávat pole (čumáky) a nosit  kukuřici do sýpky. Posléze vidíme dinosaury obhánět stádu prehistorických bizonů, jako kdyby seděli na koních a vyprávět strašidelné historky u táboráku. A to je asi tak všechno... A mnohé z těch drobných westernových narážek Čechovi snadno uniknou, tím spíš v dabingu.

Neříkám, že všechny ty dojemné / vtipné / akční okamžiky nefungují, ale jsou všechny strašlivě předvídatelné a když se Arlo nakonec šťastně vrátí domů (a jeho táta zůstane mrtvý), měl jsem pocit, že už není totální nekňuba na zabití, ale rozhodně ne, že by nějak "dospěl v muže dinosaura".

Nezapomínejme, že jde oficiálně o film od Pixaru, který běžně natáčí boží věci. Hodný dinosaurus patří k jejich slabším kouskům, jako kdyby všechnu energii nalili do V hlavě a Dinosaura nechali jet jaksi na autopilota.

Ale pořád dobrý.

P.S: Předfilm je zvláštní "true story" o tom, jak se indický chlapec nechtěl modlit a nakonec to vyřešil tak, že si začal všechny ty Krišny představovat jako akční superhrdiny. Rád bych viděl verzi s Ježíšem Kristem...

16 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá vagína...

   Vymazat
  2. Ono to vážně funguje! Stačí, abych se tu objevil. Poslyš, Havrane, proč sis vybral právě tuto podivnou nadávku? Začínám si myslet, že nenávidíš ženy, ať už pečují o svou intimní hygienu či nikoliv. Jsi gay? Pokud ano, není přece nutné používat tak hrubého a ženy znevažujícího výrazu. I sem ženy chodí a samozřejmě si tvou stereotypní reakci přečtou. Používáš nesmírně chudé prostředky komunikace, ale přesto: obvyklá odpověď je ano, žádná odpověď je ne.

   Vymazat
  3. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá vagína...

   Vymazat
  4. Sem žádný ženy nechodí, neměj péči, vole... tady jsou jen gayové.

   Vymazat
  5. nemytá vagína grimm, gayové, podivné kimono, čačaný a já, všechno sedí

   Vymazat
 2. Verze nejen s Ježíšem už tu byla... https://www.google.cz/search?q=south+park+super+best+friends

  OdpovědětVymazat
 3. Hele, Franto, když čtu tu recenzi, ty vlastně napíšeš, že jediný, co se ti líbí, je CGI a to ještě kromě dinosaurů a přesto tomu dáš 70%?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdo chodí pravidelně na FFF ví, že pokud je to animák, má to +10 %, je-li to hezký animák +10 %, je-li to navíc Pixar dalších +10 % a je vcelku jedno, jaký je příběh atp.

   Vymazat
 4. A pokiaľ to je Indiana Jones tak to ma min 90% by default.

  OdpovědětVymazat
 5. Takže kdyby Pixar hezky zanimoval I.J., FFF by mu dal 120%.

  OdpovědětVymazat
 6. zajímavý námět? mně to zní od začátku jako splácanina...už chybí jen piráti a ufo.

  OdpovědětVymazat
 7. dalsi pixar ? nemel letos v hlave ?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.