11.11.15

Recenze: U moře [By the Sea] - 50%

Klidná zátoka na Maltě, někdy v 60. letech minulého století (asi?). Přijíždí sem dobře situovaný pár: Spisovatel, hledající inspiraci (Brad Pitt) a jeho manželka, dříve tanečnice (Angelina Jolie Pittová). Jejich dny zde ubíhají jeden jako druhý: Zatímco manžel chlastá v hospůdce u vody a plká s jejím majitelem (Niels Arestrup), manželka se povaluje v postali a na balkóně a přemýšlí zjevně o něčem hrozně tragickém.

Když se do vedlejšího pokoje nastěhují mladí novomanželé, zdá se, že naši hrdinové konečně mají šanci trochu ožít...


Tento film napsala a režírovala Angelina Jolie Pittová (a hraje v něm hlavní roli, spolu se svým manželem), tudíž mohu směle tvrdit, že za většinu dobrého i špatného na plátně může ona.


Bůh ví, co přesně chtěla tímto příběhem sdělit, kromě automaticky se nabízejícího "je lepší, když spolu partneři komunikují, než kdy spolu nekomunikují". Pokud něco...

95 procent filmu totiž opravdu spočívá v tom, co je popsáno v prvním odstavci. Angelina se mlčky trápí a mrtvě zírá do blba, zatímco Brad chlastá a nemá inspiraci. Když se ve vedlejším pokoji objeví mladý pár, naši hrdinové ho začnou pozorovat dírou ve zdi a tím v nich začnou pozvolna klíčit vzpomínky na dávná léta, kdy si spolu ještě rozuměli. A nakonec, po velmi nezajímavém odhalení velmi očekávaného traumatu z minulosti, si spolu možná zase rozumět začnou. A to je opravdu celý děj tohoto dvouhodinového filmu.

Nevyžaduji nutně, aby každý film měl spoustu nečekaných zvratů a ještě nečekanějších rozuzlení, ale pokud je nemá, pak je potřeba, aby byl zajímavý něčím jiným. Například výtvarnou podobou jako Single Man, nebo třeba erotikou jako Emmanuella.Film U moře ale není dostatečně zajímavě natočen - například kamera, výprava a hudba Gabriela Yareda jsou ucházející, ale ne dostatečně super na to, aby dokázaly dvouhodinový snímek utáhnout. A co je asi nejhorší, Angelina (herečka) v něm není dostatečně dobře režírovaná Angelinou (režisérkou) a její postava je nudná, místy dokonce nechtěně vtipná (její brutálně nalíčený obličej připomíná souložící figurínu).

Je to docela škoda, protože Brad Pitt podává velmi kvalitní výkon a dokážu si představit, že s lepší herečkou a lepší režisérkou z toho mohlo vzniknout něco, co by bylo lepší, než "dá se to přežít".

A vyloženě promarněná šance je, že ústředním songem filmu není ani jeden z těchto dvou:

25 komentářů:

 1. Brad chtěl mít doma klid, tak do toho šel. Jen tak tipuju.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá vagína...

   Vymazat
  2. Ty kundu Grimmova, kdyby tobě bylo 13 let, tak to je dobrá zpráva. Jenomže ty jsi nejspíš dospělej chlap, ty šuline. A to je pak tragedie.

   Vymazat
  3. I pouhé narození už může být tragédií, jak nám tu neustále pěkně dokazuješ. Doufejme jen, že snad aspoň čištění záchodů na univerzitě Hradec Králové ovládáš lépe než češtinu.

   Vymazat
 2. Ani se Bradovi nedivim, že do toho šel. Ona mu to vynahradí jinak. Když vidím tu kuřhubu, tak si i umím představit jak..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když si vezmu kolik asi tak ženských chce Bradovi překouřit (a ty který nechtěj si má čím zaplatit), tak pochybuju, že by měl zapotřebí kvůli tomu hrát v nějakým debilním filmu.

   Vymazat
  2. Jenže ne každá to umí tak jak Angelína.

   Vymazat
  3. Angelinu zajímá světový mír a sirotci z Kambodže, takový ženský nešukaj a rozhodně nehulej.

   Vymazat
  4. Včera mě Angelina kouřila a na první desítku v pořadí to nebylo. Nechlubím se, jen info...

   Vymazat
  5. Začínající schizofrenie?

   Vymazat
  6. Pravděpodobně pouze komplexní pseudohalucinace.

   Vymazat
  7. Mně zas včera kouřil Pitt. Nechlubím se, jen info...

   Vymazat
  8. Pittovo a Angelinino koureni muze zpusobovat rakovinu!

   Vymazat
  9. Kouření obecně způsobuje rakovinu. Bez ohledu na značku!!!

   Vymazat
 3. Pittová??? Není to trošku uširvoucí?
  To by pak už mohla být taky Jolieová Pittová...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemohla. Jolie je druhé křestní jméno, ne příjmení.

   Vymazat
  2. No... by mohla bejt i Angelinová Jolieová Pittová a Pitta bych zas zkrátil na iniciály, aby se to srovnalo.

   Vymazat
  3. Brangelina; psat Pitt a Jolieova to je jako pouzivat ascii na Marsu

   Vymazat
  4. Správně. Na Marsu jedině šestnáctinky. Osminky jsou málo a dvaatřicetinky moc.

   Vymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 5. Bóže, jak já tu babu nesnáším…

  OdpovědětVymazat
 6. Angelina je momentálně jedna z nejvybranějších hereček...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.