21.11.15

Recenze: John Williams: Filmová hudba [A John Williams Celebration] - 60%

Tento čtvrtek se v našich kinech (pravděpodobně ve velmi omezeném počtu) má objevit devadesátiminutový dokument z koncertu hudby (především filmové) Johna Williamse.


Asi neexistuje nikdo v naší zemi (a na Slovensku), kdo by byl vhodnějším divákem pro tento film, než jsem já. Ale přesto jsem z tohoto počinu poněkud rozpačitý...


Jde o záznam koncertu, dirigovaného Gustavo Dudamelem. Sólistou "Schindlerova seznamu" je Itzhak Perlman a závěrečný "Imperial March" si oddiriguje sám Williams.  Jde skutečně pouze o záznam koncertu. Nedočkáme se žádného úvodu, vysvětlování, rozhovorů nebo něčeho jiného. Tedy, abych byl úplně přesný: Tento koncert již před nějakou dobou vyšel na BluRay disku, kde je jako bonus přes 15 minut velmi zajímavých rozhovorů Dudamela s Williamsem a Perlmanem. Ale pokud je správná českým distributorem uváděná délka "90 minut", pak v kinech uvidíme skutečně jen záznam koncertu, bez rozhovorů.



Losangelesští filharmonici nehrají tak dokonale jako Londýnský symfonický orchestr, ale pokud se vám líbí např. koncerty Prague Film Orchestra (které, bohužel nedokážu fyzicky vydržet, ale jsem zřejmě v menšině), tak pravděpodobně tento koncert vůbec nerozeznáte od původních nahrávek původních soundtracků, tzn. budete spokojeni.

Já byl taky celkem spokojen. Ale pokud máte doma slušnou reprosoustavu a tento BluRay disk, tak budete mít stejně dobrý zážitek, jako v kině. A klidně budete moci místy zavírat oči a nekoukat na obraz...

Upřímně by mě zajímalo, kolik lidí u nás na tento film půjde do kina a nakolik naplní jejich očekávání, ať jsou jakákoliv...

5 komentářů:

 1. FF/ To hrá Prague Film Orchestra až tak zle, či si len ty až príliš náročný?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fakt nechci být za nějakého snoba, ale zřejmě mám lepší relativní sluch než většina lidí a mám dobře naposlouchané ty originály, takže v performancích PFO mě každých pár vteřin něco nepříjemně pošimrá v uchu. Ale samozřejmě je těžké je (převážně fanoušky) srovnávat s profesionálními placenými hudebníky, kteří mají víc času to nazkoušet.

   Vymazat
  2. Taky mě tam každou chvíli něco nesedne, ale tak živé provedení přece nebude nikdy jako nahrávka na CD. V něčem je horší, v něčem zase lepší. Je to mladý orchestr, to chce ještě čas a hlavně prostředky. V posledních několika letech tam jsou pokroky obrovské. Ono ani ti "profesionálně placení hudebníci" to kolikrát nedaj, třeba ČNSO pod vedením Carla Davise na Prague Proms je sice skvělá show, ale Williamse by jim měli jednou provždy zakázat.
   Každopádně díky za tip na BluRay, o tom koncertu jsem před časem slyšel a pak na něj úplně zapomněl.

   Vymazat
  3. FF/ O tom, že tam počuješ veci, ktoré ja ako laik vôbec neregistrujem nepochybujem. Viem, že jeden ich koncert na Slovensku aj dopadol dosť neslávne, keď im počas koncertu niekto za hlasného nadávania odišiel zo sály, tak som bol zvedavý na tvoj názor ako človeka, s profesionálnejším pohľadom na vec.

   Na Zimmera v Prahe sa chystáš?

   Vymazat
  4. Nechystám, především z toho důvodu, že mám velmi nepříjemnou zkušenost s O2 arénou. http://www.fffilm.name/2012/05/fak-ju-ou-tu-senk-ju.html

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.