3.11.15

Recenze: Spectre - 80%

Bond. James Bond. Auta. Silná auta. Zabijáci. Nebezpeční zabijáci. Baby. Sexy baby. Hit me baby one more time.


Pro zachycení širších recenzentských souvislostí by asi bylo dobré, abyste si nejdříve přečetli mou recenzi předchozí bondovky Skyfall. Musím totiž s potěšením konstatovat, že Sam Mendes a scenáristé se docela slušně vypořádali s tím, co mi u Skyfallu nejvíce vadilo, a Spectre má o něco konzistentnější atmosféru, která dává lepší dramatický smysl (samozřejmě nikoliv smysl v reálném světě, ale v rámci Bondova nadsazeného světa).


Sázky jsou tentokrát opravdu vysoké, neboť se Bond dostane na stopu organizaci SPECTRE, vedené jistým Oberhauserem (Christoph Waltz), která stojí za většinou organizovaného zločinu po celém světě. A nyní má být oficiálně spuštěn mezinárodní protiteroristický špionážní systém, který ve skutečnosti bude sloužit také Oberhauserovi. A do toho se nějak zapleta mladičká sexy psycholožka Madeleine (Léa Seydouxová), které Oberhauser zabil otce.

A ke konci filmu dojde k jistému zásadnímu odhalení a polorebootu, který je trochu podobný závěru Star Treku: Do temnoty (více ve spoilerech na konci článku). To znamená, že tentokrát jde opravdu o víc a jistým způsobem vyvrcholí něco, co začalo v několika předchozích filmech - což je dobře. Na druhou stranu to ale znamená, že v příštích filmech už scenáristé nemají kam dál jít, pokud v nich nebudou mimozemšťani, nebo se nebudou odehrávat v Matrixu...Takže bond střídá ženy, dopravní prostředky a exotické lokace, pere se s Draxem ze Strážců galaxie a téměř se nekonají polodebilní vtípky, známé z předchozích bondovek. Tedy, pár jich ve filmu je a pořád jsou rušivé (důchodce s maličkým autíčkem se připlete do Bondovy honičky, haha). Ale je jich opravdu jen pár.

Scénář naznačuje pár hlubších myšlenek, ale většinou to jsou jen náznaky, které nejsou pořádně vytěženy:

 • "Hodní" jsou M a "staří klasičtí špioni", zatímco "zlí" jsou ti, kteří chtějí zprovoznit globální špionání systém. Proč? Copak M a spol. v minulých desetiletích nešpehovali a neodposlouchávali o sto šest, bez ohledu na státní hranice? Obávám se, že tento motiv je ve filmu jen proto, že je dnes mezi mládeží módní fandit Edwardu Snowdenovi.
 • Uprostřed filmu je skvělý moment, kdy si polospící a zřejmě i přiopilý Bond začne povídat s myší, která se náhodou objeví v jeho hotelovém pokoji. Dodává to jeho postavě úžasný lidský rozměr a je škoda, že takových okamžiků není ve filmu (a v celé sérii) mnohem víc.
 • Celý závěr filmu je poněkud divný a příliš se snaží ukojit skalní fanoušky, ale o tom až ve spoilerech.
Z řemeslného hlediska není možno filmu naprosto nic vytknout a některé aspekty (např. kamera) se občas dostávají za hranice "řemesla" a téměř koketují s "uměním". A celé to samozřejmě bylo obrovsky drahé a na plátně je to vidět.


Soundtrack Thomase Newmana mi tentokrát připadal znatelně lepší, než v předchozím filmu (kde byl také od něj). Hudba je velmi epická a monumenáltní i ve scénách, kde se nic epického/monumentálního neděje, tudíž je aspoň co poslouchat a Newmanovy instrumentace jsou příjemnou alternativou k Zimmerovi a Williamsovi (protože jiný styl epické hudby se dnes prakticky nikdo skládat nesnaží). Jen škoda toho divného úvodního songu, který zní, jako kdyby film měl být o Bondově coming outu:Hlavní, a naprosto objektivní problém spočívá v dvouapůlhodinové délce, která je u filmu s takovouto strukturou a nedostatkem vývoje postav naprosto neomluvitelná.

Nejnovější Bond je celkově o trochu lepší, než ten předchozí, ale ne o tolik, aby to stálo za přidaných 10 procent.

Tento plakát je zajímavý tím, že jsou na něm dva Jamesové Bondové (jeden v popředí, druhý v masce)
Následují SPOILERY SPOILERY SPOILERY až do konce článku:

V závěru filmu Bond zjistí, že Oberhauser je jeho nevlastní bratr, protože byl (Bond) vychováván v dětství Oberhauserovým otcem. Kromě toho vyjde najevo, že všichni předchozí bondovští padouši (od Casina Royale) pracovali pro Oberhausera a že Oberhauser na oplátku za jejich zabití zlikvidoval všechny Bondovy milované ženy (včetně předchozí M).

V souvislosti s tím dojde k jednomu nepřekousnutelně debilnímu zvratu, kdy Q zjistí, že Oberhauserova DNA skutečně souhlasí s DNA toho chlapce, který před 20 lety údajně zahynul v lavině. Odkud sakra měla MI6 k dispozici DNA vzorek nějakého neznámého rakouského chlapce, který zmizel před 20 lety v lavině (vzhledem k tomu, že ten vzorek musel nutně být odebrán před tím zmizením)?

Následně zjistíme, že Oberhauser má zálibu v perských kočkách a béžových sakách se specifickými límci - a v tuto chvíli modří už vědí! Oberhauser si totiž "radši nechává říkat po matce - Ernst Stavro Blofeld". Boom, zásah!

Následně Bond samozřejmě Oberhausera / Blofelda převeze a vyhodí celou jeho základnu do vzduchu v obrovské explozi, kterou Blofeld samozřejmě přežije (neznámo jak) a získá jizvu přes oko. Boom, zásah, potopená!

Finále pak proběhne v Londýně, kde Blofeld připraví na Bonda neuvěřitelně složitou past v opuštěné budově starého Scotland Yardu, za kterou by se nemusel stydět ani Jigsaw. Bond zachrání Madeleine z pasti a mistrně využije toho, že Blofeld vše z povzdálí sleduje přesně takovým způsobem, aby mohl být snadno zlikvidován jedním člověkem s revolverem v ruce.

Na konci je Blofeld zatčen a Bond odjíždí ve starém Aston Martinu, aby začal šťastný rodinný živod s Madeleine, která se do něj někdy mezi výbuchy a souložením stihla zamilovat. Z toho vyplývá, že Blofeld nezbytně musí utéct a paní Bondovou zabít, což před pěti desetiletími stihl ještě před koncem filmu, takže nechápu, proč s tím nyní čeká na další díl.

Celý konec nejenže je příliš nastavovaný, ale kvůli tomu, aby patřičně vyhecoval ortodoxní bondovské fanoušky, zbytečně zachází až ke zvratům, které se hodí spíše do divadelní hry Járy Cimrmana.

31 komentářů:

 1. Fuka. František Fuka. Čeština. Špatná čeština. Takže jak, přijde na konci vichr z hor? Ten strašný vichr z hor?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Grime, ty nejsi jen obyčejný blbec, Ty jsi idiot v plném stádiu obsedantní psychopatie v análním období. Z toho se už nedostaneš. Jednou se probudíš a zjistíš, že se s tebou nedá žít. Ani ty sám už to nedovedeš. Pak budeš sbírat odvahu, až si nakonec pustíš plyn nebo tak něco. Pes po tobě neštěkne. Ožerou tě hladové rybičky z tvého vlastního akvária. Svět bude najednou lepším místem.

   Vymazat
  2. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá vagína...

   Vymazat
  3. Komu jsem tu zase šlápl na kuří oko? Kterého citlivého místa jsem se zase dotkl? Vy tak moc adorujete Bonda nebo Craiga nebo Fukovu češtinu, že se prostě musíte vzdorně ozvat? Merkwürdig...

   Vymazat
  4. Mne to tiež vadí. Neslo by to posielat ffukovi majlom? Telegraf?

   Vymazat
  5. Diky ti Romane, aspon ma GR konecne jasny dukaz, do jake patri skupiny. Pochopitelne se to tu uz nejeden chasnik snazil naznacit, ale marne.

   Vymazat
  6. Já jsem svá vlastní skupina, buchto.

   Vymazat
  7. Romanko, ty se prosím tě vůbec nezúčastňuj diskuze o špatné češtině. Podívej se, v jaké bažině na světové mapě pomalu spěješ k smrti a zamysli se, zda jsi dostatečně kvalifikován Bohem pro tak vznešené téma jako jazyk vyspělého národa.

   Vymazat
  8. Nitra je najstarším mestom na Slovensku, prvé potvrdené historické zmienky sú z roku 828. To ešte v bohmách o kmeni čechov nikdo ani nechyroval. Čo sa týka vyspelosti jazyka. Akokoľvek sa snažím, nemôžem považovať za vyspelý národ, taký, čo namiesto názvov mesiacov používa pomenovania stromov a inej hávede.

   Vymazat
  9. Ale Romane, franckė prameny doby Karla Velikého samozřejmě mluví o někom jako "Bohemi", protože tu s nimi francké armády válčily, a to v letech 805 a 806. Tady to prostě žilo.

   Vymazat
  10. Žilo. Ale boli to česi? That is the question. (treti pokus odoslat komentar, ze by mu vadil apostrof? Ak hej, tak tomu hovorim, fopá. Aby v roku 2015, googlovsky formular nevedel odoslat apostrof.. tyve.)

   Vymazat
  11. Takze to bolo v niecom inom, zaujimave, ale nemenej trapne.

   Vymazat
  12. Juj ta historia Nitry je taka vzrusujuca. Vsak si to pisal v zelenom tricku a silno si si stiskal cicinu, ty huncut?

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. nedokážu se ztotožnit s výroky "neuvěřitelně složitou past" a ty další věty o Blofeldovi a jeho lapení, to byla totiž s celým závěrem největší mizérie filmu, Waltz vypadal jak totální slaboch a ne šéf světové organizace, kteryj proti kterémukoliv liberálně demokratickému africkému diktátorovi nesahá ani po kotníky, tak proc se ho bát? jeho organizace je malá a slabá, nic nepredvede, škoda, jinak úvodní hodina je strasne prima....a zapomněl FF na to, že organizace vypadá, že nemá žádné agenty a jen pár úředníků a například schůze špiček pro organizovaný zločin z celého světa vypadá jak konference v naší firmě, navíc si někteří viděj zezadu do karet, sakra ať si tvůrci trošku nastudují jak svět vypadá a funguje a že MI6 nemá jen jednoho agenta apod. tohle strasne srazi na kolena zapletku, chybi tomu monumentálnost a mohutnost, beznaděj, strach, atd., jinak je to zajimavy pohled na vec, kazdemu se libi neco, ale ja v novem Bondovi obdivuju vice realizmu, stejne jako v poslednich filmech o Batmanovi, to me imponuje, stare Bondovky mam taky rád, ale ted je to proste dobre a taky se tesim jak to dopadne nakonec, snad Waltz dostane poradny koule a nebude vypadat jak sasek, jako doted, trochu temna, marasmu, sklicenosti, beznadeje, vice premysleni a mene primocarosti, snad to vyjde priste.....7/10

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na jednu stranu si stezujes, ze tomu chybi monumentalnost a mohutnost a zaroven obdivujes vice realizmu.

   " například schůze špiček pro organizovaný zločin z celého světa vypadá jak konference v naší firmě, navíc si někteří viděj zezadu do karet, sakra ať si tvůrci trošku nastudují jak svět vypadá a funguje"

   Tak tohle fakt pobavilo, mel bys tem tvurcum pro priste napsat, jak ve skutecnosti probiha schuze spicek organizovaneho zlocinu. Kde maji tu konferenci, kolik jich tam je, kdo to je a rovnou to zaroven preposli na Interpol, CIA, FBI, MI6, Mossad a vsem ostatnim, budou ti jiste vdecni za to informce o tom, jak svet ve skutecnosti vypada a funguje.

   Vymazat
  2. Já mu rozumím, mám to stejně - mám rád jak dobu před Craigem (nazvěme ji monumentální) a i období Craigovo (to je pak ono realistické). Ten přechod byl logicky nejlépe viditelný u Casino Royale. Mám rád oba přístupy, jen je třeba je nekombinovat, resp. velmi neohrabaně se nesnažit je kombinovat.
   Ke schůzce špiček -pro- organizovaný zločin - anonymní hlasování skutečně není moc anonymní, když někomu hledíte do monitoru.

   Vymazat
 4. Len pre upresnenie. Oberhauser nezabil Madaleine otca. Maximalne nepriamo, kedze sa odbachol sam.

  OdpovědětVymazat
 5. Fuxoft:
  1) Nemusel mít nezbytně nutně DNA chlapce. Stačí někde vyšťourat DNA jeho otce, pak vyjde pravděpodobný příbuzenský poměr.
  2) Konec, ať už je či není debilní (je) kolem Madeleine nemusí nutně znamenat její smrt, ani Oberhauser nemusí nikam utíkat (ve vězení sice skončí, ale SPECTRE funguje dál i bez něj, protože tu na rozdíl od africké sekce Bond nezničil). Znamenat může i to, že producenti už napočítají s Craigem pro příští film (všimli jste si? Fuka v rezenci Craigovo jméno nepoužil ANI JEDNOU!).

  OdpovědětVymazat
 6. Hlavní problém je, že Craig není Bond. A nikdy nebude i kdyby měl sebevětší péro. První Bondovky byly možná takový naivní, ale měly určité kouzlo a to se vytratilo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, to je celkem přesný shrnutí problému posledních bondovek. Connery měl šarm a lehký nadhled, zamindrákovanost přenechával svým protivníkům. U něj bylo naprosto přirozený, že na něj hezký holky letěj.

   Vymazat
 7. Ad SPOILERY (budou také následovat)
  Franto, já nevím, ale už z názvu filmu je jasné, že se v něm objeví Blofeld, to není nic překvapivého. Jizvu přes oko měl jen jeden Blofeld z předchozích filmů, čili tady dobrý, ale je to jen takový pomrknutí. A co je na "schoval jsem ženskou v zaminovaném domě" Jigsawovského? Nic tak složitého na tom není..

  OdpovědětVymazat
 8. zlatej skyfall vc uvodniho songu a titulku - epicka scena ve sklenenym mrakodrapu aj aj. zde opravdu slo ubrat klidne hodinu zejmena trapnych prazdnych naivnich scen vc zbytecne monicy (at zije genderova korektnost). uvodni mexico zabavny ale napr auto honicka slabota skoncila kdyz sem myslel ze uz NECO zacne - vtip s mysi prima ale pak hned ta objevena mistnost a v ni vse ready....zklamani velky

  OdpovědětVymazat
 9. Ten vrtulník nezničil revolevrem ale pistolí.

  OdpovědětVymazat
 10. Ten vrtulník nezničil revolevrem ale pistolí.

  OdpovědětVymazat
 11. strašná sračka, lacinný honičky, lacinný triky (Mexiko WTF), lacinný lokace, lacinný dialogy, dubléři uplne jini nez herci...fakt špatný

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.