31.12.14

Recenze: Odpad [Trash] - 40%

U Ria de Janeira je obrovská skládka, kam každý den náklaďáky svážejí odpad z celého města. Tlupy nejchudších zde odpad probírají a hledají v něm zbytky potravin, nebo případně něco ještě cennějšího. Dva ze zdejších kluků, Raphael a Gardo, zde jednoho dne objeví peněženku, obsahující nejen peníze, ale také klíč (doslova i v přeneseném významu) ke kompromitujícím materiálům, odhalujícím spiknutí na nejvyšších místech.


Odpad by se dal nejsnáze popsat jako "pokus o co nejvěrnější kopii Milionáře z chatrče, ale po všech stránkách méně vydařenou".


To znamená, že i tentokrát máme sledovat kontrast brutální reality nejchudších žebráků, korupce, policejního teroru, fyzického násilí atd... v protikladu s jistou pohádkovostí, naivitou a lidskostí, která se skrývá v srdcích těch nejchudších, a tudíž jim odpustíme, že jsou to taky parádní zmrdi, zloději a podvodníci.

A i tentokrát je to celé efektně nasnimáno jako videoklip, nebo spíše jako drahá reklama UNICEFu.

Pokud se ve filmu nemluví a jen vidíme efektně sestříhané scény z méně známých koutů Ria, je to aspoň audiovizuálně zajímavé - a možná i cestopisně (pokud to je skutečně natáčeno "on location"), protože osobně bych se do těch míst asi neodvážil podívat.


Ale jakmile se má na plátně odvíjet nějaká zápletka, výsledek vůbec nefunguje, případně je legrační v okamžicích, kdy rozhodně legrační být nemá.

Jedinými hollywoodskými herci na plátně jsou Rooney Maraová a Martin Sheen jako absolutně šlechetní a absolutně černobílí ochránci chudých. Hlavní dětští (brazilští) představitelé jsou o něco zajímavější a rozhodně velmi sympatičtí, ale jakmile dojde k tomu, že by měli někam posunovat děj filmu, je to téměř katastrofa.

Nejvíce mi vadilo, jak prvoplánovitě, nenápaditě a klišoidně se ze mě tvůrci snažili ždímat nejzákladnější emoce. Takže "chlapečka brutálně tlučou" -> "s chlapečkem musím soucítit" -> "cokoliv chlapeče udělá, to je OK". A to pořád dokola, ve velmi nenápaditých odměnách.

Pokud bych měl podrobněji rozebírat detektivně - politickou zápletku, tzn. o jaké informace vlastně jde, co mohou způsobit, nebo jak ta holčička přežila na tom hřbitově, pak bychom se dostali už vyloženě za hranice parodie. Takže to radši nebudu dělat a budu si myslet, že to tvůrci nemysleli vážně, ale jako nějaké "polopohádkové poučení".

Odpad není vyložene odpad (see what I did here?), ale je to velmi nevyužitá šance. Mohlo z toho být něco nezapomenutelného, ale je to jen neohrabaná agitka s občas působivou audiovizuální složkou.

5 komentářů:

 1. Skvělý cit pro jazyk, Rooney Maraová...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Náš věčný "chlapeče" si "vyložene" užívá, že nám tu nechává překlepy. Dokonce nás na ně začal sám upozorňovat (see what I did here?).

   Vymazat
 2. Nejlepší film o životě mládeže ve slumu je Město bohů.

  http://www.csfd.cz/film/88625-mesto-bohu/

  OdpovědětVymazat
 3. Jakýkoli film, ve kterém někdo nechá dobrovolně lítat hromadu bankovek vzduchem po skládce (chápu tu scénu v traileru správně?), musí být zákonitě scénáristický trash... :/

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.