15.12.14

Recenze videohry: Far Cry 4 - 80%

Ajay Gale se vydává do fiktivní země Kyrat (někde v Himalájích nebo těsném okolí), aby sem odvezl popel své matky, která odsud pocházela. Země je ale zmítána občanskou válkou, kdy dvě frakce povstalců bojují proti psychopatickému diktátorovi a sexy motherfuckerovi Paganu Minovi.

Růžové kvádro = Podstata zla

Především musím upozornit, respektive se omluvit, že jsem nikdy na žádné platformě nehrál žádnou plnohodnotnou Far Cry hru (pouze Far Cry: Blood Dragon na PS3). Tudíž je možné, že se budu rozepisovat nadšeně o věcech, které jsou v sérii Far Cry už mnoho let běžné. A naopak...


Jedná se o FPS dobrodružství (především střílečku) ve velkém otevřeném světě, obklíčeném vysokými neprůchozími skalami.

Jak je zvykem z většiny podobných her, máte k dispozici jednak příběhové mise (kterých je poměrně málo, tuším tak kolem 20, ale trochu se větví) a jednak strašnou hromadu nepovinných vedlejších misí a fetch questů.

Po mapě je rozeseta obrovská spousta truhel, deníků, strašidelných masek, modlitebních mlýnků a tak dále. Ke všem musíte dojít a stisknout tlačítko, čímž buď získáte peníze, nebo střelivo, nebo se nějaké počítadlo zvýší o jedničku a až dosáhne hodnoty X, získáte něco jiného. Najít tyto předměty a dostat se k nim občas vyžaduje trochu skákání, slaňování a houpání se na provaze, ale většinou v tom nespočívá žádný problém, obzvlášť pokud si koupíte mapy s přesnými lokacemi těchto předmětů.

Zajímavější jsou mise, ve kterých musíe něco dobýt, ulovit, někoho osvobodit, to vše za jistých specifických podmínek. Těch je také hodně a jsou sice teoreticky nepovinné, ale ve skutečnosti jich spoustu splníte, protože potřebujete mít po mapě více svých základen a především XP, karmu, ability body a peníze, za které si kupujete, craftujete, atd., atd...

Také získáváte skill body, za které si odemykáte skill tree (více života, rychlejší běh, lepší útoky atd...), bez jehož odemčení nemáte šanci v nebezpečnějších částech mapy přežít. (Mapa je poměrně smysluplně nadesignována tak, že v jejím jihozápadním koutě je to nejbezpečnější a v severovýchodním je největší Paganova pevnost.)

Po nějaké době se začnete na mapě orientovat a pamatovat si jednotlivé její kusy vizuálně, ale rozhodně není tak různorodá, jako v GTA V. Většinou jsou to kombinace kopců, skal trávy a pár druhů stromů. Když občas narazíte na zajímavější stavbu nebo staré sochy, je to docela svátek. Občas dojde k tomu, že prolézáte staré podzemní chrámy jako Indiana Jones a bylo mi líto, jak zřídka k tomu došlo.

Základem všeho je především lov. Lov na nepřátele a na zvířata (ze kterých pak craftujete, například na lepší peněženku logicky potřebujete kůži ze tří nosorožců). Zbraní je spousta, neliší se pouze kosmeticky, ale i funkčně, a je opravdu radost je používat. Nepřátelé hezky efektně hollywoodsky odlétají a efektně se skládají na zemi.

Pagan Min is dead, bejby

Všechno je to krásně plynulé a opravdu hezky to vypadá. Většinou.

NextGen ragdoll:NextGen textury:NextGen PhysX, in your face!

Což ale myslím spíš jako vtípek. Na podobně brutální bugy jsem narážel opravdu jen velmi zřídka, a hra jela celkově svižně, hladce a vypadala většinou velice pěkně.

Bohužel dochází k podobnému syndromu, jako u GTA V, totiž: Čím víc je mise předskriptovaná, tím méně je zábavné. A naopak, čím volnější ruku máte a čím nápaditěji můžete misi vyřešit, tím zábavnější to je.

Hra má kromě boje umožňmovat i stealth, ale jeho využití je značně omezené. Pokud mise výslovně nevyžadovala, že MUSÍM zůstat neviděn, bylo skoro vždy rychlejší prostě všechny pozabíjet a v případě nebezpečí se někam schovat a vyléčit se.

Kromě toho, ve "Far Cry 4" termín "stealth" zřejmě je synonymem pro "nepřítel vás neviděl". Takže můžete získat stealth trofej i za tohle. Protože vás přitom nikdo z nepřátel neviděl:


(Ale ty výbuchy jsou bezva, žejo?)

Když na videu vidím toho tygra, vzpomněl jsem si, že ve Far Cry 4 je možné dravce nalákat tak, aby zabíjel nepřátele, což je zábavné a zpočátku i užitečné. Později jsou ale nepřátelé tak obrnění, že proti nim něco zmůže leda slon (na kterém můžete jezdit).

Kromě toho můžete jezdit (a létat) v mnoha dopravních prostředcích, kdy se vyplatí možnost aktivovat automatického řidiče a plně se věnovat střílení za jízdy.

Ovšem ve chvíli, kdy získáte mini-helikoptéru a jednoruční granátomet, stane se pro vás většina misí směsně jednoduchou, protože prostě všechno vybombardujete z výšky...

To se ostatně opakuje ve "Far Cry 4" na mnoha místech: Pokud se trochu zamyslíte a přistoupíte k dané misi s trochu strategickým plánem (například si předem na správné místo postavíte dopravní prostředek a rozmístíte miny), všechno se tím stane občas až moc jednoduchým.

Přijatelným rozptýlením pak je pár bizarních misí, kdy se ocitnete v paralelních světech, kde je všechno jinak. Například v Šangri-La nebo na tripu:Zatím jsem se vůbec nezmiňoval o příběhu hry. Je to tím, že dle mého názoru nestojí za zmínku a značnou část cutscén bych s radostí přeskočil, kdyby to šlo. Pagan Min je správný úchyl, který by dobře fungoval v bondovce, ale je ve hře velice málo. Na začátku zmizí a pak se objeví až na konci příběhu. A většina ostatních postav je nechutně klišoidní a ničím nezajímavá, místy až xenofobně urážlivá (negroidní kazatel fanatik, dva "oi" feťáci). Kapitolou samou pro sebe je hlavní hrdina, který není voják a chce pouze pohřbít svou matku, ale všichni mu jen říkají "Jdi tam a tam a všechny zabij", on vždy zamručí "oukej" a jde tam... Je to debilnější než filmy s Chuckem Norrisem, ale je to blbé docela úsměvným způsobem.

Za zmínku stojí online multiplayer, se kterým jsem měl v průběhu 14denního hraní neustálé problémy a online hra velmi často probíhala takto:Tzn. dvě minuty jsem na něco záhadného čekal (a nemohl nic dělat), pak všechno spadlo a vrátil jsem se na hlavní menu. To mi přijde v dnešní době bezchybného dynamického multiplayeru třeba v "Diablu III" docela skandální a k multiplayeru se tudíž nijak nevyjadřuji. Dá se očekávat, že to časem napatchují a bude třeba k něčemu i ten editor multiplayer map, co ve hře je...

Ve "Far Cry 4" jsou k dispozici české titulky k většině mluveného slova (ale něco je kupodivu zcela bez titulků). Kvalita překladu je většinou velmi slušná, včetně překladu dvojsmyslů a citu pro hovorovou řeč (i když překladateli asi uniklo, že když někdo Yogimu říká "Donalde" [nebo naopak] je pro Američana docela vtipné, kdežto pro Čecha nikoliv - nepokusil se to totiž ten vtip nijak počeštit). Bohužel, čas od času se objeví nějaká brutální bota, jako záměna "Sniff out / snuff out" nebo "splitting / spitting", a také je patrné, že překladatel občas nevěděl, co se při dialogu na obrazovce děje. Ale vzhledem ke kvantům textu bych byl ochoten obojí odpustit.

(Dejte si fullscreen, ať vidíte titulky)

Býčí bobky...

A závěrem bych se měl pokusit nějak vysvětlit těch "80 procent", a to především v porovnání s 90 procenty, kterými jsem ohodnotil "GTA V" pro PS3.

"Far Cry 4" má rozhodně lepší grafiku, animace a všechno okolo (což je pochopitelné, jsme o generaci dále). Netuším ale, jak blízko má tato grafika k nejlepšímu, co PS4 dokáže, tudíž si nechávám tak trochu volná vrátka do budoucna.

"Far Cry 4" rozhodně nemá tolik různorodého obsahu, jako "GTA V". Je v něm mnohem méně variabilní terén, mnohe méně unikátních staveb a méně příběhových misí. Tedy čistě matematicky dostáváte rozhodně "méně muziky za stejně peněz".

Ovšem! Ty přísně skriptované příběhové mise mě v "GTA V" i ve "Far Cry 4" docela dost štvaly a proto beru jako plus, že jich ve "Far Cry 4" je poměrně málo a místo toho je zde více misí (např. dobývání nepřátelských základen), kde máte zcela volnou ruku a můžete je libovolně opakovat a snažit se překonat sami sebe.

"Far Cry 4" totiž ani tak není hra s dějem, jako spíš opravdu vydařený sandbox, ve kterém si můžete hodně zábavně zablbnout. Mnohem více, než předskriptovaná mise, se mi pak líbí takovýto krátký improvizovaný autentický příběh jednoho odpoledne v Kyratu:


S podpalováním trávy si můžete užít spoustu zábavy, obzvlášť když máte plamenomet.

Po přibližně 40 hodinách hry jsem dávno dokončil příběh, ale stále mám kompletaci hry pouze necelých 70 procent. A narozdíl od GTA 4 (na PS3) mě hra stále docela baví.

Hru k recenzování dodal obchod Xzone.cz.

15 komentářů:

 1. Ahoj Franto (nebo spíše kdokoliv).
  Hru jsem si koupil (na PC) už před více jak čtrnácti dny, ale mám problém. Po pokusu hru spustit mi naběhne "black screen", který se po kliknutí myší změní na "grey screen" a jsem fprdeli! Ale totálně!!! Pár dnů jsem se to pokoušel řešit, ale neúspěšně! Zkoušel jsem už všechno možné (včetně vypnout/zapnout) a z podpory (playman.cz) mi taky moc neporadili! Hru jsem dal k ledu a jsem už jen nasraný, když čtu jak se hra povedla, všem se líbí a sbírá většinou kladná hodnocení. Po výborném FC3 a vtipném FC3: BD jsem se na pokračování opravdu těšil, tak prosím, jestli má/měl někdo stejný problém, poraďte mi.
  Děkuji.
  jedijoy@email.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. je to tim ze mas dvoujadrovej procesor,hra vyzaduje ctyrjadro,je na to neoficialni patch,skus hledat.

   Vymazat
  3. Blackscreen způsobují také USB periférie ( volanty, gamepady atd....)

   Vymazat
 2. fero na to, ze mas 45 rokov by si uz mohol poznat rozdiel medzi acetilenovym horakom na zvaranie a medzi ehm plamenometom.
  Nasledne uz ma ani neprekvapuje, tvoja obskurne fixna idea o priamej umere medzi pocestovanim vtipnych replik a mierou vtipnosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vim jaky je v tom rozdil. Na videu je horak a ja pisu o plamenometu, se kterym je to vetsi zabava.

   Vymazat
  2. Mít problém s pochopením psaného textu, ale přesto sekýrovat druhé, že si (podle nich) pletou A s B, takový ary bych dal bez soudu uplamenometovat hořákem!

   Vymazat
  3. Tak moment, na tom videu je někde Jan Horák, ten náš slavný ženskolog? A že s ním není taková zábava jako s plamenometem?

   Vymazat
 3. Ten editor je jen na singleplayer bohužel , takze nelze vyrábět multiplayer mapy . Důvod je prostý ... Budoucí DLC

  OdpovědětVymazat
 4. Já vím, že je to úplně jedno, ale nedokážu si představit, že by v jakékoli zemi východní Asie vládl teplý běloch. To nemohl mít šikmé oči a jmenovat se třeba Mo Či Min?

  OdpovědětVymazat
 5. IMAO stačí získat moc v provopočátku skrz Cargo cult a pak se vydrápat na vrcholek potravního řetězce... Není to úplně pravděpodobné, ale „bílý ďábel ze západu“, který vládne tupým banditos na východě, není až tak hloupý motiv v rámci licence FC.

  OdpovědětVymazat
 6. F.F. napsal recenzi FC4 pěkně pozdě. Líbila se mu, to jo.. ale já ji hrál už skoro před měsícem. Tentokrát pro PC. - http://www.zk4.cz/5a a dal jsem tomu skoro 100 %

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. FC4 mám též v PC verzi, 2x dohranou a fakt že ji dáte 95% opravdu nechápu.... Příběh slabej ( oproti FC3 kde byl naprosto skvělej...) Bugů tolik že Ubisoft přijde o kvanta zákazníků ( hlavně ve spojitosti s AC Unity které vypustili ještě v horším stavu). No zkrátka pro mě je FC4 zklamáním, AI se nijak nezlepšila, zbraně téměř stejné, mise více méně taky... Plus bych dal za rozšíření Fauny, Grafiku a mise na ledovci......

   Vymazat
 7. P.s.: Original Music composed by Cliff Martinez

  https://www.youtube.com/watch?v=RBaHu6GflZY&list=PLu6_FOgZp3ej3tHaGyDsWYu_TPYmTn542&index=18

  OdpovědětVymazat
 8. +
  FAR CRY 4 Finished in Under 15 Minutes (Far Cry 4 Alternate Ending)

  https://www.youtube.com/watch?v=JnCed-hb53E

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.