4.12.14

Recenze: Hledání Vivian Maier [Finding Vivian Maier] - 60%

Před pár lety jistý John Maloof víceméně náhodou koupil v aukci pozůstalost zcela neznámé ženy - Vivian Maierové, dětské opatrovatelky. A našel v ní více než 100 000 fotografií v různém stádiu existence: Od nevyvolaných negativů až po hotové fotografie. Velmi kvalitních fotografií.

V tomto dokumentu sledujeme, jak nám Maloof předsavuje dílo Maierové a jak se o ní i o její tvorbě snaží zjistit více.


Maierová žila v ústraní, nestýkala se se svou rodinou, se svými fotografiemi se nikdy nikomu nepochlubila a zjevně trpěla různými psychickými poruchami, které se v průběhu času zhoršovaly.

Vivian Maierová fotografovala jistě objektivně lépe, než třeba já, ale dle mého názoru ne dost dobře na to, aby si zasluhovala celovečerní film o své osobě, nebo aby ji vystavovali ve slavných galeriích (které Maloofovy nabídky výstav opakovaně odmítají). Navíc, život Maierové byl trochu ujetý, ale opět: Nikoliv dostatečně ujetý na to, aby si zasluhoval celovečerní film.Maloof se samozřejmě snaží Maierovou (jejíž fotografie vlastní, i když se nyní soudí o práva) učinit co nejzajímavější, ale ať se snaží jak se snaží, nedaří se mu to. Protože do značné míry "vaří z vody" a nic šokujícího nebo převratného o ní nezjistí mezi jejími zaměstnavateli ani v jejím rodném francouzském městečku. S tematicky podobným filmem Pátrání po Sugar Manovi se Vivian Maierová co do zajímavosti nemůže vůbec měřit.

Společnost Aerofilms měla velmi dobrý nápad, když film nabídla kromě kin také za rozumnou cenu na webu aerovod.cz. Tam mu to sluší mnohem více, než v kinech.

6 komentářů:

 1. Franto, ostatní chyby vem čert - je to tvůj blog, tvoje právo a tak nějak už i tvůj podpis - ale PROSÍM, v souvětí dávej v každé nové větě malé písmeno, a to i po dvojtečce, ok?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V poslední době stále víc narážím na volání po dokonalém pravopisu, dokonalém podávání kávy a jiných hrozně důležitých věcech, které mají asi zakrýt vnitřní prázdnotu těch lidí, kteří se tím tak děsně zabývají. Asi si holt chtějí připadat lepší. Ale možná by na to měl lepší názor někdo s titulem, nebo několika tituly, třeba Chocholoušek, jestli ještě žije. Protože ti, co mají titul, jsou vždycky ve všem chytřejší.

   Vymazat
 2. Vím, že to je většině jedno, ale pro dějiny si poznamenávám, že film už je tak dva týdny dostupný v předplatitelské sekci voyo.cz.

  OdpovědětVymazat
 3. Tvornu té baby vůbec neznám a ani mě nezajímá a ani bych to neuměl posoudit, ale to, že ji nechtějí vystavit galerie, ještě neznamená, že nemůže být třeba naprosto geniální fotograf, jen v dnešní době galerie často nevystaví něco, co není známé, nebo nezpůsobí nějakou kontroverzi, co pozornost přitáhne, protože by se to finančně nevyplatilo a tak je vlastně velmi logický tah udělat o babě film. Pak ji už možná budou vystavovat a to třeba i pokud dobrá vůbec není.

  OdpovědětVymazat
 4. Prukopnice selfies, rekl bych z traileru. Na pulce negativu z bedny asi bude ona sama.

  Oooo, muj stin kdyz stojim vedle kola, hned to musim zvecnit, je to velmi zajimave a nic takoveho jsem nikdy nevidela...

  OdpovědětVymazat
 5. z traileru musim rict ze se mi jeji fotky moc libi!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.