16.12.14

O dvou pohřbech, které dobře dopadly

Předloni umřel Lukáš Ladra, což byl "mezi námi pařany" legendární člověk. Jednak tím, že vpodstatě založil českou videoherní žurnalistiku (pod zkratkou L.L.G) a jednak tím, jaký byl.A proč o tom píšu dnes?


Protože Lukáš před 30 lety samozřejmě (jako my všichni) hrával kosmickou videohru "Elite", dostali jeho nejlepší kamarádi Jakub Červinka a Lukáš Hojer nápad v souvislosti s jejím připravovaným remakem, který nedávno vyšel. A za 500 liber po něm nechali v onom remaku pojmenovat kosmickou stanici.

(klik pro větší verzi)


Což mi přijde cool.

A přivádí mě to k pohřbu mého otce, který zemřel letos v létě.

Pár dní před smrtí začal při jedné světlejší chvilce mluvit o tom, co chce zahrát na pohřbu a kdo by mu tam měl zazpívat a promluvit. Následně jsem trochu detektivně zjišťoval, co je to za lidi, a zjistil, pochopitelně, že většina z nich už je mrtvá. Podařilo se mi ale dohledat otcova spolužáka, který to v církevních kruzích daleko dotáhl a okamžitě souhlasil, že otce navštíví a postará se o nezbytné poslední věci.

A skutečně, když vstoupil do otcova pokoje v sanatoriu, otec se ihned probral, přivítal ho jásavým "Ahój, Jirkó" a začali si vyprávět veselou historku, jak někdy v roce 1940 dali učitelce máslo do klavíru...


Takže spolu vyřešili ty nezbytné duchovní věci a Monsignor Skoblík promluvil i na otcově pohřbu o dva týdny později. A dobré to bylo. Protože, i když jsem agnostik až kacíř, naprosto souhlasím s tím, že věřícímu může farář nebo někdo podobný objektivně velmi pomoci co se týče psychického i zdravotního stavu.

A pak nastala zajímavá štrapáce s otcovým popelem - neboť se celá rodina jednomyslně shodla na tom, že ho nechceme schovávat někam do hlíny a že otec vyrůstal na Kampě a hrál si jako děcko u Čertovky, takže... Rozumíte.

Pak jsem ovšem zjistil, že typická urna se NEDÁ OTEVŘÍT, neboť je zatavená. To kovové nebo kamenné, čemu se běžně říká "urna", je totiž pouze dekorativní obal, ve kterém je skutečná urna z tvrdého plastu.


A když už ji otevřete pilkou na železo (děkuji exmanželce), tak se nedá bezpečně převážet po městě bez rizika vysypání.

Tudíž poslední společné foto mě a sestry s otcem (na mostě přes Čertovku) vypadá takto:


Což mi přijde cool a  jak tátu znám, jistě by se tomu dobře zasmál.

P.S: Pokud by náhodou někdo chtěl nějak operovat s paragrafem 26 zákona 256/2001 o pohřebnictví, celý tento příběh jsem si samozřejmě vymyslel...

21 komentářů:

 1. Pěkný příběh. Nač někde schovávat starý popel. Ve vodě mu bude líp. WE ARE ALL MADE OF STARDUST.

  OdpovědětVymazat
 2. nic lepsiho jsem tady necetl, parada

  OdpovědětVymazat
 3. Uzavřený interval mezi kacířem a agnostikem je imho jako ( -∞;∞). Já myslel, že pan Fuku věří Klausovi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to máš otevřenej interval a vypadá jako xicht s jizvou u pravýho oka

   Vymazat
 4. kam chceš vysypat popel ty, Františku?

  OdpovědětVymazat
 5. Mons. Skoblík je IMHO tím, komu je obvyklé říkat "moudrý pán".

  OdpovědětVymazat
 6. Hlavně se pane Fuko držte, přeji klidné vánoce.

  OdpovědětVymazat
 7. Zákon o pohřebnictví neřeš. Popel nejsou ani lidské ostatky, ani lidské pozůstatky, popel je prostě sterilní popel a můžeš ho klidně po lžících sníst (proti průjmu), anebo vysypat kam libo.

  Tvá sestra je moc pěkná, kde se dá potkat? Je vdaná?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je omyl; podle § 2 c), resp. b) se zpopelněním v krematoriu z pozůstatků (tj. mrtvého těla) stanou ostatky právě tak jako pohřbem do země (resp. následným tlením) .

   Jiná věc je, že § 26 z valné části upravuje jen zacházení s čerstvými pozůstatky a nevyplývá z něj, že by soukromý rozptyl byl přestupkem. Aplikovatelná co do litery by mohla být pouze písmena j) "zachází s lidskými pozůstatky nebo lidskými ostatky způsobem dotýkajícím se důstojnosti zemřelého nebo mravního cítění pozůstalých a veřejnosti" (ovšem zde je skutkový stav právě opačný), případně f) "provádí pohřbení jiným způsobem než uvedeným v § 2 písm. c)", kde není předmět uveden, ovšem vrátíme-li se drobet kruhem, tam je pohřbení definováno jen jako naložení s pozůstatky – buď uložením do hrobu či hrobky na pohřebišti, anebo kremací, tj. IMHO IANAL popel byl již v právním smyslu "pohřben". Což by taky vysvětlovalo, proč stát ve své moudrosti vůbec dovolí vydat urny pozůstalým, i když je jasné, že si je nemusejí jen postavit na kredenc, místo aby zřídil povinná kolumbária.

   Vymazat
  2. "I am not a lawyer". Taky jsem si to musel najít. Anebo myslel "in my humble opinion, i popel z análu již byl pohřben". Kdo ví.

   Vymazat
 8. No to je skvělý, až tam příště poplavou chobotnice z 2. patra nebo se tam bude házet klavír, tak bude celej vod popela.

  OdpovědětVymazat
 9. Frantisku, neuvazujes na stary kolena o incestu?

  OdpovědětVymazat
 10. Na co zemrel LLG vite nekdo? Ja jen jestli slo o nemoc, nebo o nestastnou nehodu.

  OdpovědětVymazat
 11. Sestra je moc hezká, stejně jako článek. ;) :) Co bych ale nechtěl, je zpopelňovat tady Nehořlavou Natálku. :D

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.