27.12.14

Recenze: Kingsman: Tajná služba [Kingsman: The Secret Service] - 100%

Snažím se netěšit se do kina, protože když se těším, má to pak většinou za následek zklamání. Přesto jsem s opatrným optimismem očekával film Kingsman: Tajná služba, protože se mi zatím všechno od Matthewa Vaughna dost líbilo (Layer Cake / Po krk v extázi, Hvězdný prach, Kick-Ass, X-Men: První třída). Tudíž jsem vyjádřil zájem dělat k němu titulky a poštěstilo se mi vidět nejen tradičně strašlivou low-res verzi pro titulkování, ale také plnohodnotný film v kině (což je při dnešním stylu titulkování opravdu výjimečné)!

A byl jsem unesen. Po dlouhé době jsem viděl film, který je vtipný, akční, chytrý, drzý, se skvělým tempem a všechno v něm do sebe v rámci žánru perfektně zapadá. Nejméně rok jsem v kině neviděl nic tak po všech stránkách výživného.

Co udělal Matthew Vaughn ve Hvězdném prachu pro pohádky a v Kick-Ass pro comicsy, to udělal v tomto filmu pro bondovky!


Jako obvykle, trailery prozrazují až příliš a já se budu také rozepisovat o některých konkrétnostech (neoznačil bych to za "spoilery", ale připraví vás to o jisté překvapivé drobnosti). Úplně nejlepší je jít na film, aniž byste o něm cokoliv věděli a aniž byste sledovali trailery, takže pokud to vydržíte, nejdříve na něj jděte (měly by se konat virální předpremiéry ještě před únorovou premiérou) a až pak čtěte dál...


Píše se, že Kingsman vznikl podle comicsu Marka Millara ("Kick-Ass"). Přesnější by ale bylo napsat, že Vaughn s Millarem společně přišli na základní nápad a podle něj Millar udělal comics, zatímco Vaughn film. Film se v postavách i v ději naprosto zásadně liší od comicsu (společné mají vlastně jen to, že v obou se nějaký kluk stává členem nějaké tajné služby) a dle mého názoru je film lepší.Takže: Film vypráví o mezinárodní supertajné výzvědné službě Kingsman, která se maskuje jako luxusní krejčovský salon na londýnském Savile Row (zjevně inspirovaný skutečným zdejším salonem Huntsman).

V první světové válce bohatí klienti salonu přišli o své syny a protože jejich obrovský majetek neměl kdo zdědit, dohodli se, že společně založí globální tajnou službu, zcela nezávislou na světových vládách a politicích, která bude mít za cíl zachovat mír na Zemi. Jejich šéf má přezdívku "Artuš" a agenti jsou pojmenováni podle rytířů kulatého stolu. (Přičemž už tato backstory mi přišla jako velmi kvalitní scenáristický nápad, ale o tom až za chvíli.)

Protože jde o britskou organizaci, jejím Artušem je pochopitelně Michael Caine a všichni členové pochopitelně nosí černé brýle s tlustými obroučkami, jaké nosil Caine, když z něj ještě tekly i nedůchodkyně.  A v těch brýlích pochopitelně mají videokameru, internet, rentgen a tak dále...

Kingsmani mají nejrůznější vypiplané hračičky. Ty jim připravuje především Merlin (Mark Strong), který poněkud připomíná "Q" z bondovek, ale narozdíl od něj není jen vtipnou rekvizitou, nýbrž se také zásadně zapojí do příběhu.

Jeden z Kingsmanů (Lancelot) byl právě zabit v akci a je nutno najít nového. Podle tradice každý z přibližně 10 agentů navrhne jednoho mladého kandidáta. Ti všichni projdou tvrdým výcvikem a zkouškami, až z nich zůstane jen jeden - nový Lancelot. Všichni Kingsmani navrhnou mladíky a děvčata ze zámožných rodin, jen agent Harry Hart, alias Galahad (Colin Firth) navrhné mladého Eggsyho (Taron Egerton), polorecidivistu z chudé rodiny - protože mu jeho otec (také agent Kingsmana) kdysi zachránil život.


Film se tedy odehrává současně v několika rovinách, které se postupně propojí:

Sledujeme Eggsyho, jak prochází výcvikem, seznamuje se s úžasnými hračičkami a musí se potýkat s pohrdáním bohatších adeptů.

Sledujeme Artuše a Galahada, jak se za pomoci Merlina snaží odhalit, co pekelného chystá výstřední IT miliardář Richmond Valentine (Samuel L. Jackson v kšiltovce, rozkošně šišlající).

Sledujeme Richmonda Valentina, který chystá jakési megaspiknutí s nejvyššími světovými představiteli. Bylo mi velmi sympatické, že až cca do dvou třetin filmu opravdu netušíme, co je vlastně podstatou onoho spiknutí, a když se to konečně dozvíme, ukáže se, že tento megalomanský brutální plán dává více smyslu, než v leckteré nedávné bondovce.

A to je už asi potřetí, co se zmiňuji o bondovkách, a není to náhoda.

Film Kingsman se snaží balancovat na hraně mezi typickou bondovkou a parodií na ni. A daří se mu to skvěle. Je zjevné, že se Vaughnovi a spol. stýská po starších bondovkách, které byly především zábavné (a kdyby vám to náhodou nedošlo, ve filmu je scéna, kde se o tom postavy přímo baví). A nabízí se otázka, proč Colin Firth, dokonalý cool britský džentlmen a současně brutální badass (ano, opravdu), ještě nikdy nehrál Bonda.

Vaughnův film je vtipnější, než jakákoliv bondovka, a současně je emocionálně skutečnější, než jakákoliv bondovka, aspoň z posledních let! A to považuji doslova za zázrak. Jak s vámi zamávalo třeba když umřela "M"? Odvážím se tvrdit, že podobná scéna v Kingsmanovi s vámi zamává víc (což není spoiler, haha).

Je to scénářem, je to režií a je to hereckými výkony. Působí to až bizarně, ale postavy v této poloparodii jsou více z masa a kostí, než postavy ve většině bondovek, které se obzvlášť v posledních letech snaží působit tak hrozně seriózně. Přitom výsledný dojem nepůsobi jakkoliv nesourodě. Během sekundy se máme přepnout z "šílené řachandy" na "skutečné drama", nebo naopak, a vždy to funguje zcela bezchybně a vždy je to strašlivě cool.

Ano, celý film je vpodstatě jen takové "blbnutí", ale musím znovu upozornit, jak moc obdivuji scenáristickou kvalitu tohoto konkrétního "blbnutí". Dočkáme se různých opravdu nečekaných vtipů a zvratů, které v danou chvíli působí ve filmu nepatřičně, ale v takovém případě vždy následuje vysvětlení, které onen zvrat správně zasadí do kontextu tohoto filmového světa a jeho spravedlnosti. Takže kromě špionského blbnutí můžeme prožívat, jaké trable má Eggsy z toho, že ho kolegové skorošpioni nechtějí přijmout mezi sebe, jak moc by chtěl Galahad z Eggsyho udělat fér chlapa a splatit tak dluh jeho otci, nebo jak moc upřímně myslí Valentine svůj šílený plán "pro dobro lidstva". A všechny tyto neakční podzápletky a klidné rozhovory fungují!

Z kvalitních scenáristických nápadů ještě víceméně náhodně vybírám:

 • Jedna ze zkoušek při výcviku: Šest mladých adeptů provádí seskok padákem a minutu před dopadem je jim vysílačkou oznámeno, že jeden z nich (neznámo který) nemá funkční padák. Jak se v takové chvíli mají zachovat, aby pokud možno všichni přežili? Jak svou strategii upraví, když se jejich počet sníží nečekaně z šesti na pět? Není to nijak obtížná úloha, ale pokud ji máte vyřešit ve stresu a omezeném čase, připadá mi jako ideální úloha pro skutečné tajné agenty.
 • Eggsy si prohlíží různé šílené gadgety ve skladu Kingsmana (střílející deštníky, vybuchující zapalovače, otrávená pera atd...), uvidí stěnu s multimediálními tablety a zeptá se "A čím jsou výjimečné tyhle"? Na což Galahad odpoví trochu smutně: "Ničím. Tahle technologie už dohnala svět špionáže."
 • O úspěších Kingsmana se samozřejmě v žádných novinách nepíše. Proto má Galahad pro svou osobní potěchu v obýváku na zdi vylepeny aspoň titulní stránky bulvárních deníků z dní, kdy se mu podařilo tajně zneškodnit jadernou bombu nebo zabránit zabití Margaret Thatcherové...
 • Eggsy poprvé uvidí obrovskou podzemní základnu Kingsmana a je pochopitelně ohromen. Galahad podotkne: "Tvůj otec se tvářil stejně... A já taky."
Padouchova asistentka má pochopitelně místo nohou běhací pružiny a z nich koukají meče. A ten mops... Prostě je tam i důležitý mops.

Jako by to všechno nestačilo, v Kingsmanovi jsou nejlepší akční scény boje muže proti muži (a proti ženě), jaké jsem viděl za mnoho posledních let v jakémkoliv filmu jakéhokoliv žánru. Včetně Johna Wicka. A tím nemyslím zdaleka jen to, že jsou některé ty scény překvapivě brutální (což jsou). Také mají nápaditou choreografii, dravou kameru a střih, ale přitom stále zůstávají perfektně přehledné. Občas jsou zrychlené, občas zpomalené, ale stále s pečlivě naplánovaným rytmem, který je možná podprahový, ale když je vidíte víckrát, všimnete si ho a musíte ho ocenit. Akčních scén sice ve filmu není mnoho (tzn. trailer lže), ale když k nim dojde, je to pecka.

Matthew Vaughn odmítl režírovat poslední X-Men, aby si mohl natočit Kingsmana nezávisle, podle svého. A díky mu za to rozhodnutí. V Kingsmanovi je totiž značné množství velmi nekorektních drobností, které by si jako otrok Foxů (nebo jiného velkého studia) nemohl dovolit. Ne proto, že by byly až příliš mládeži nepřístupné (i když film rozhodně není pro děti!), ale proto, že jsou prostě příliš netradiční pro relativně mainstreamový, standardně distribuovaný film. Zde mám na mysli především "We can do it in the ass" a hodně netradiční verzi této skladby. Ano, v X-Men by Mystique nikdy nemoha oficiálně "do it in the ass", bez ohledu na to, jestli by ta prdel byla nebo nebyla na plátně vidět.

Kingsman: Tajná služba mi udělal obrovskou radost a doufám, že se dočká obrovského úspěchu a budou následovat ještě megalomanštější pokračování. A především doufám, že je bude opět natáčet Vaughn osobně.

23 komentářů:

 1. Jak máme nesledovat trailery, když je musíme přetrpět v kině před jiným filmem? Trailer na Kingsmana jsem tak v nedávné době viděl v kině nedobrovolně dvakrát a ten film nechci vidět. Cílovou skupinou jsou zcela jasně teenageři, je to prostě směs Kick Ass, Bonda a Avengers, taky trochu King's Speech, ale Colin Firth už nezadrhává, což je škoda, mohl být aspoň legrační.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To určitě všechny strašně zajímá a mrzí, že to nechceš vidět :D

   Vymazat
  2. Argumentum ad hominem? Two can play at that game. Ohol si těch pár vousků na bradičce, panáčku. Pořád budeš vypadat na svůj věk, jen méně stupidně.

   Vymazat
  3. Kunda buzna Grimm, samozvaný šprt a otloukánek FFFilmu, který má vždycky ruku nahoře a úplně oteklou, jak se rychle hlásí s nějakou blbostí ke každému pomrdanému bijáku, bude někoho poučovat o vosech na bradě? Sám s intelektem debilního nerda, který připisuje denodenně nesmyslné žvásty na zkurveném Čsfd, by měl raději držet píču a krok. Dement, když jde v kině trailer, neumí zavřít oči a zacpat si uči, musí na to brejlit jako píča na nový vrata :-) ... a pak ještě kafrat...

   Vymazat
  4. Proč to náhlé rozrušení, GPFZ? Počkat, ten klučík nade mnou... ? On je...? Oh. No tak hodně štěstí vám oběma! A sorry, netušil jsem, že je to tak. Tak pardon.

   Vymazat
 2. Škoda, že premiéra je až v únoru. Neví někdo, kde se to bude promítat předpremiérově? :P

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj Franto,
  diky za recenzi....Jenom, neni v tehle vete moc soucasne? :)
  Film se tedy odehrává současně v několika rovinách současně, které se postupně propojí

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. FF se omlouvá, mělo tam být: Současný film se tedy současně odehrává současně v několika současných rovinách současně, které se současně propojí.

   Vymazat
 4. Ty voe, jen netusim, jak moc je hodnocnei objektivni, kdyz je ted Franta zamilovanej/zdrogovanej... obavam se, ze ted aspon pul roku pod vlivem dopaminu a oxytocinu nic nedosatne min jak 90% :_)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spíš serotonin. Pár týdnů budeme prostě muset u každé recenze odečítat 20 až 40%.

   Vymazat
  2. Fuku tvrdil, že film viděl ještě před zaláskováním...

   Vymazat
  3. To vskutku tvrdil, ale recenzi psal až v době radikálně zvýšené hladiny různých chemických látek v krevním řečišti.

   Vymazat
  4. Já beru s rezervou jeho recenze za poslední půlrok. Napřed rozvod, teď tahle pohroma... už se mu nedá věřit.

   Vymazat
  5. VŠECHNY Fukovy recenze je třeba brát s rezervou, ty minulé, přítomné i budoucí.

   Vymazat
 5. Kdyz umrela M, takto s nami nezamavalo nijak. Srala mne uz od zacatku, neschopna, namistrovana, feministicka pica.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně! Na Skyfallu byly nakonec dobrý snad jen ty úvodní titulky.

   Vymazat
  2. zcela výjmecně souhlasím s kokotkopřivou

   Vymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 7. Keď Equalizer dostal 90% u tohoto som čakal aspoň 170%

  OdpovědětVymazat
 8. 2 epic sceny do kolekce = kostel + ohnostroj (zejmena) / hlaska o odmene za zachranu vc sladke tecky na konec(xxx)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.