2.12.14

Recenze: Návrat blbýho a blbějšího [Dumb and Dumber To] - 40%

Přímé pokračování Blbého a blbějšího (které zcela ignoruje divný prequel) se k našim hrdinům vrací po 20 letech a vydává se s nimi na nový road trip. Harry totiž zjistí, že má dvacetiletou dceru a vydává se za ní. A Lloyd ho samozřejmě doprovází...


Film natočili stejní bratři Farrellyovi, jako první díl, a se stejnými hlavními představiteli. Dřív to nešlo, protože Farrelyovi točili spíše lacinější filmy a Carrey byl drahý.

Teď je situace jiná. Carrey na stará kolena už není superhvězda (tudíž je lacinější) a v posledních měsících to vypadá, že není mentálně úplně v pořádku, takže ho do mainstreamových filmů už moc neobsazují. A Jeff Daniels nebyl superhvězda nikdy.

Jedna skorosuperhvězda se ale ve filmu objeví: Bill Murray. Ovšem je ve filmu celkem minutu, řekne 10 slov a má oblečený skafandr, takže mu není vidět do obličeje a nemůžeme ho poznat...

A to je jedna z mnoha, mnoha, mnoha divných věcí na tomto filmu.


Protože jste netrpěliví a koukáte na to číslo "40%" musím nejdříve vysvětli, že Návrat blbýho a blbějšího (distributor bohužel nevyslyšel můj návrh českého názvu "Blbý a blbější dvje") rozhodně není dobrá komedie.

Je v něm asi 5 až 10 vtipů, které jsou tak šílené, nečekané a občas skvěle vypointované, že jsem se od srdce zasmál. Ale opravdu to není více jak 10 vtipů za celý film.

Většina filmu je spíše divná, a místy dokonce nechtěně smutná.

Když jsem viděl ty dva skorostaříky, vrásčité a sešlé, kteří jsou mentálně na úrovni pětiletého dítěte, místy mi jich bylo líto, což téměř jistě nebyl záměr tvůrců. A totéž platí o jejich představitelích: Dva herci, za zenitem své kariéry, kteří se snaží natočit "zaručený komerční hit". Snaží, ale není to úspěšná snaha.

Film je velice laciný, což se projevuje i na některých jeho čistě technických aspektech. Dlouho jsem například neviděl tak špatný střih - v několika scénách dojde k tomu, že postavy (především vedlejší) jsou na začátku záběru nehybné a rozhýbou se až na pokyn režiséra (který samozřejmě neslyšíme, ale přesto výsledek působí velmi amatérsky).

Bratři Farrelyovi, kteří v posledních letech zkoušeli různé bizarní komediální experimenty, se zdají být v nějakém jiném vesmíru a vypadá to, že už úplně zapomněli, jak se točí komedie. Jejich humor (který místy funguje, viz výše) je většinu času nedostatečně vtipný a občas tak bizarní, že jsem zcela vypadával z filmového zážitku a horečně přemýšlel, jak na takovou scénu přišli a proč si proboha mysleli, že bude vtipná.

Takže, abych shrnul těch "40 procent": Návrat blbýho a blbějšího není dobrá komedie. Ale je to tak strašně zvláštní film, že jsem se při něm nenudil a hodně jsem přemýšlel. Neodvážím se říct, jestli jsou bratři Farrellyovi na stará kolena tak strašně neschopní, nebo jestli záměrně ukazují Hollywoodu vztyčený prostředníček a říkají "tohle je budoucnost humoru". Nevím. Ale těch 90 minut v kině jsem nelitoval.

Kdyby mi někdo tvrdil, že to natočil David Lynch jako velmi specifickou artfilmovou poctu prvnímu Blbému a blbějšímu, bez problémů bych tomu uvěřil.

6 komentářů:

 1. Na chvíli jsem myslel, že ten chlap v 1:48 je Derek Jacobi, ale naštěstí není. Jinak škoda toho názvu, Franta měl pro jednou dobrý nápad.

  OdpovědětVymazat
 2. S tim prekrocenym zenitem bych u Jeffa Danielse jeste pockal. Jednak on se primarne zameruje na divadlo a druhak uz treti sezonu zari v HBO serialu The Newsroom.

  OdpovědětVymazat
 3. Televizní seriály Frantu nezajímaj a pravověrný tepláky tím pádem taky ne, a vůbec nic na tom nemění že zrovna Newsroom je seriál geniální.

  OdpovědětVymazat
 4. Řekl bych, že Frantovo přehlížení seriálů je pud sebezáchovy. :-) On ví, že jsou a že jsou mnohdy velmi kvalitní. Jenže sledovat seriály a recenzovat je by zabralo ještě mnohem víc času, než zkouknout pár filmů týdně a napsat o nich prá vět. Takže je radši hromadně ignoruje, než aby do toho zabřednul a nedělal už pak nic jinýho. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak určitě, ale u seriálu je ještě problém v tom, že těžko ho ohodnotíš, dokud ho neuvidíš celej. Nebo má smysl recenzovat něco, co se pořád točí?
   A co když jsou první dvě řady super, pak se z toho stane sračka - pak třeba je zase jedna řada trochu lepší. Znamená to, že je sračka celej seriál, nebo se to zprůměruje?
   Já taky věřím, že jsou seriály co jsou kvalitní, ale jak je najít... to co lidi doporučili nebo na co čumí úplně každej a každej chválí, pro mě bylo vždycky zklamání. A několik seriálů co se mi líbilo museli zaříznout předčasně, protože se na to nikdo nekoukal a došly prachy. Takže je už taky ignoruju.

   Vymazat
  2. Karle, ty jeden blbe ty se přece máš -
   Karle, hned na každýho dojem uděláš...
   tolik k seriálům a tvému podělanému názoru na ně, ty kundo.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.