18.12.14

Recenze: Exodus: Bohové a králové [Exodus: Gods and Kings] - 60%

Bizarní fantasy příběh z alternativní historie vypráví o tom, jako Hebrejec Mojžíš (Christian Bale) vyrůstá na dvoře egyptského faraona, pak začne mít psychické problémy, je vyhnán, začne mít ještě větší psychické problémy a halucinace, nechá si narůst vousy, nesouvisle s tím přijde několik ošklivých pohrom, a pak začne mít psychické problémy 400 000 dalších lidí a protože je zrovna odliv, nechají se Mojžíšem odvést z Egypta...

A je to prý podle slavné literární předlohy, která se asi líbí lidem, co čtou "Twilight"...


A teď o něco vážněji (ale ne o moc).

Pokud náhodou pohádku o Mojžíšovi neznáte, celý tento film vám bude připadat naprosto tripovitý, WTF a bez nejmenšího smyslu.

Pokud pohádku o Mojžíšovi znáte (nebo aspoň filmy Desatero přikázání či Princ egyptský, který se mi velice líbil), pak vám tento nový velkofilm Ridleyho Scotta nabídne neotřelý pohled na tuto klasickou látku. Je to pohled někdy zajímavý, někdy nechtěně směšný, někdy totálně WTF, ale rozhodně je neotřelý.

Příběh začíná nikoliv košíkem v řece, jak bývá zvykem, nýbrž již dospělým Mojžíšem, který se svým nevlastním bratrem Ramsesem (Joel Edgerton) vyvražďuje domorodé kmeny a soupeří o přízeň otce Faraona (John Turturro, takže Jesus!!!).

Těchto úvodních 30 minut ve mně vzbudilo velkou naději, protože byly zajímavé z čistě filmově - dějově - hereckého hlediska. Přestože nikdo z herců nevypadá ani vzdáleně egyptsky, vzájemné pnutí jejich postav je velmi zajímavé a herectví je příjemně civilní, nechávající nás nahlédnout do niter těchto postav, které v tuto chvíli ještě působí sympaticky realistickým dojmem. V tuto chvíli!

Bohužel, pak se objeví Deus ex Machina Ben Kingsley, který Mojžíšovi prozradí, že není pravým faraonovým synem, Mojžíš hned na to zabije dvě nevinné stráže, které mu nic neudělaly, a začne provádět všechen ten crazy shit, který provádí v Bibli, a který nemá nic společného s tou zajímavou, civilní první půlhodinou.


Ridley Scott (a několik scenáristů) se snaží místy být kontroverzní, třeba když Boha ztvární místo tradičního hořícího keře jako malého arogantního chlapečka s britským přízvukem (a hořícím keřem nenápadně v pozadí). Také to nějakou dobu vypadá, jako by tvůrci naznačovali, že se možná Mojžíš jen praštil do hlavy, všechna boží zjevení jsou jeho halucinace a k "ranám egyptským" došlo jen souhrou okolností. Ale časem se to ukáže jako mylná domněnka, protože se pak dějí i bezpochyby nadpřirozené věci...

Místy je vidět sympatická snaha o dekonstrukci klasické podoby tohoto příběhu, jako třeba když Mojžíš pronese tradiční "Let my people go!" a Ramses na to zcela vážně odpoví "Z ekonomického hlediska je to problematické". Jindy se Ramses celkem logicky zeptá Mojžíše "Jací fanatici uctívají Boha, který vraždí děti?" a Mojžíš na to nemá nic, co by se dalo považovat za uspokojivou odpověď.

A do toho občas velkolepé bojové scény jako z Gladiátora a špičkové triky při realisticky vypadajících pohromách.

Hlavně ale platí, že ať se ve Scottově Exodu děje cokoliv zajímavého, můžete si být jisti, že nejpozději o 20 minut později se začne dít něco, co je svou atmosférou a stylem někde totálně jinde (byť je to samo o sobě třeba taky zajímavé).

Je velmi patrné, že film musel být původně mnohem delší a byla z něj spousta scén vystříhána. Mnohé postavy (Jozue, Áron, královna Sigourney Weaverová) nakonec zůstaly na plátně jen jako malá camea, postrádající jakýkoliv smysl.

Netuším, jak vypadá tříapůlhodinová režisérská edice, která pravděpodobně vyjde na BluRayi, ale v této kinopodobě je Exodus jen zvláštním, velmi výpravným torzem, ze kterého vyčnívá několik potenciálně zajímavých myšlenek, z nichž žádná není pořádně rozvinuta.

P.S: Viděl jsem titulkovanou verzi a odvážím se tvrdit, že dabovaná nebude lepší.

24 komentářů:

 1. Abychom se vyhnuli nesrozumitelnosti, nepoužívat málo používaná slova (Hebrejec), ale obvyklé výrazy (Žid). Faraon s malým písmenem, není to jméno. Deus ex machina rovněž s malým písmenem. Prý 600.000, ne 400.000 otroků. A Mojžíš prý ve filmu nikdy neřekne "Let my people go!" - viz
  http://www.reelviews.net/php_review_template.php?identifier=2838

  No a co říct k příběhu? Mojžíšova story nemá žádné ukotvení v čase. Jak by také mohla - je to pouhá židovská pohádka. Ridley Scott se scénáristy si mohli vybrat dobu kteréhokoli faraóna, ne zrovna Setiho I. a Ramesse II. Jediným zdrojem informací k této epizodě je bible a ta je extrémně nedůvěryhodným historickým pramenem, zvláště pro tuto dobu mýtů. A Christian Bale nemůže být v této roli uvěřitelný, ani kdyby se napatlal na hnědo. Na RT má E:GaK jen 27% a nejspíš to odpovídá víc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na RT má 48%. 27% je podíl pozitivních recenzí.

   Vymazat
  2. Na audience reviews, jestli myslíš tohle, sere pes. All critics 27%, top fucking critics 25%, that´s what counts!

   Vymazat
  3. Myslim Average Rating: 4.9/10 - průměrný hodnocení v recenzích, máš to hned pod tim číslem. 27% (teď 28) označuje, kolik procent ze všech recenzí je pozitivních, ne kolik procent mu v průměru recenze dávaj. Když bude mít film jen 1% pozitivních recenzí, pořád to může znamenat, že bude někde na 40% s hodnocením, jelikož i 4/10 je podprůměrný hodnocení. Každopádně je to fuk, páč na žádnej šlágr to tak či onak nevypadá.

   Vymazat
  4. Milý Grim Reapere, napíšeš-li, že bible je "extrémne neduveryhodným historickým pramenem" co bys napsal o ostatních starovekých spisech? Bible (tedy zde Tóra) je minimálne stejne duveryhodná jako kterýkoliv jiný staroveký spis, ale spíš více - žádný z nich totiž nebyl tak intenzivne zkoumán. Dnes je ovšem v móde kopat do krestanství, takže samozrejme existují studie snažící se dokázat její neduveryhodnost, ovšem cím úporneji se o to snaží, tím víc se svou zaujatostí posouvají z pole seriózního bádání do pole spekulací ci dokonce propagandy.
   Zprávy z bible sice mohou být historicky nepresné, ale ješte nikdy jsem necetl staroveký spis, který by s ní byl v rozporu. Precti si treba o tom, jak byli objeveni Chetité - prakticky jen díky zmínkám v bibli. Do jejich objevení byli Chetité považování za "výmysl" bible...
   Mojžíšova doba má samozrejme dost presné ukotvení v case. Asi jsi nikdy neslyšel o Memeptahových stélách z 13. století pr. n. l. zminujících Izrael? Než príšte vystrelíš tak silný kalibr jako že neco je "extrémne neduveryhodným historickým pramenem", doporucuji studovat z více pramenu, jinak tvoje názory ztratí na vážnosti.

   Vymazat
  5. Grime asi to netušíš ale je velký rozdíl mezi hebrejcem na jedné straně a židem nebo Židem na straně druhé. Platí to dodnes i když se o tom skromě mlčí. Rozdíl je asi takový jako třeba: slovan - křesťan - Polák. Ne každý slovan je Polák. Ne každý slovan je křesťan. U židu nebo Židů platí, že ne každý je současně i hebrejec.

   Vymazat
 2. Haha, "nema ukotveni v case"… Na zacatku filmu je titulek s letopoctem! Tusim "1300 pr. n. l."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To má být nějaký humor? Tohle není historie, ani "alternativní historie". Na začátku filmu "Monty Python and the Holy Grail" je také titulek s letopočtem a je stejně nesmyslný jako tady. Nová říše se svými třemi dynastiemi má sice dostatečně jasnou chronologii, a Ramesse se narodil někdy kolem tohoto data, ale Mojžíšův čas je libovolný... nevím, jak bych to ještě vysvětlil.

   Vymazat
  2. Prý neví, čuromrd... prostě už nic nevysvětluj, Grimpíčusi, nic a nikdy, rozumíš ty kundo? Prostě jdi do piči a tam zdechni. U pythonů je prý letopočet nesmyslný.... kdyby byl nesmyslný, proč by tam asi byl, ty hovňousi? A Mojžíš, stejně jako Artuš, mají svou epochu tak přesně danou, jako tvé vystoupení u tyče v Modré ústřci, ty buzno. Hovno víš a děláš machry...

   Vymazat
  3. Ta pointa byla, že Mojžíš a Artuš neexistovali a proto nemají reálné ukotvení v čase, jen imaginární, podle volby toho kdo si to vymyslel. To slovo "reálné" v Grimově příspěvku chybí, ale vyplývá z kontextu, což však ne každému dojde.

   Vymazat
  4. Mě Grim taky sere, ale zas ať píše, když to už to všechno pracně načetl, protože jinak nemá život. Třeba mě to občas i baví, se něco dozvědět, jen by teda fakt nemusel bejt taková kunda namachrovaná.

   Vymazat
  5. Díky, Kabudkikikikikikikimono, a tobě také, GPFZ, můj věrný nohslede. Slibuji vám, že naděje, které do mě vkládáte, nezklamu. Nebo zklamu. Whatever.

   Vymazat
 3. Milý Fucko.
  Modlím se upřímně za Tvoji hříšnou duši, aby Tě pán Ježíš neztrestal plamenem pekelným. Pomodlím se desetkrát ´zdrávas´ a desetkrát ´otčenáš´, aby nebyla tvá duše pánem Ježíšem zatracena a dostal jsi v budoucnu šanci své rouhání napravit. Ježíš tě miluje, stejně jako všechny nás, malou včelkou počínaje a tlustým Fuckou konče. Chci věřit, že poslední zbytky křesťanského dobra v Tobě přebývají a budeš se kát za své rouhačské řeči. Haleluja. Tak pravil syn boží, který nás přišel vykoupit. Ježíš vás miluje.......všecky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jediný pekelný plamen co existuje je křesťanské upalování nevinných lidí za nesdílení potřeby slepě věřit zjevným lžím (např. že Slunce se otáčí kolem Země), aby se křesťanské lidské trosky mohli vyhnout až sebevražedné depresi z reality jejich nepřijatelné existence. Pojem "křesťanské dobro" je stejně nesmyslný jako "mučící dobro" nebo základně řečeno "záporné plus". Říkáš že chceš věřit, ale ten správný výraz je že potřebuješ věřit. Říkáš že Ježíš nás všechny miluje pravděpodobně jen proto, že si potřebuješ sám sobě říkat že někdo miluje tebe, protože ty se nemiluješ, tebe nikdo nemiluje a ta realita je pro tebe nepřijatelná. Stejně jako ti závislí na drogách, co nemají sílu překonat ten počáteční negativní pocit a osvobodit se od jejich "berličky", i lidé zavislí na potřebě věřit v neexistující věci se motají v bludném kruhu, kde si nedokáží přiznat že oni jsou ti (většinou ubozí) lháři.

   Vymazat
  2. Správná úvaha, ale myslím, že si Šampón jen dělal z Fuky prdel...

   Vymazat
 4. Hlavně by už měl někdo (nejlépe Kim Čong-un) donutit Ridleyho, aby přestal prznit historické legendy a našel si jiného hezkého koníčka.

  OdpovědětVymazat
 5. Mne osobne Ridley Scott sere zrovna tak, jako Spielberg.

  Oba jsou maximalne preceneni reziseri, kvalita jejich filmu je jak ten klisoidni ( nezmamenit s klitoidni) "Roller Coaster" nahoru a dolu, na kazdou perlorodku plno prazdnych. Scott pominutej cimkoli vlajicim, Spielberg cimkoli blikajicim.
  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jooo, hejtuje se Spielberg, už jsem tu!

   Scott se stará jen o ten svůj vizuál a je mu fuk, že film je úplná debilita, možná to ani nepozná. Vlastně s těma svejma hitama jako Alien a spol. měl štěstí, že mu někdo napsal dobrej scénář. Čímž chci říct, že už mu dobrej scénář dloooouho nikdo nenapsal.

   Spielbergovi zase nestačilo bejt režisérem diváckejch hitů bez vyšších ambicí, tak nás začal votravovat pokusama o serióznější filmy a zprznil boží knížky jako Říše slunce od Ballarda a Purple Color od už-si-nepamatuju-tvý-jméno-potomkyně-otroků. Nejhorší je, že u toho jásali nějací lidi, kteří ty knížky vůbec neznaj a nepochopili, že Spielberg vůbec nepochopil, čím byly ty knížky zajímavý. Od Schindlerova seznamu už si Spielberg myslí, že už je vlastně dobrej režisér čehokoliv a už nás zásobuje jen mixem tý svý sentimentální limonády s pseudointeligentním filmem a neumí ani dobrý divácký filmy. Pojebal Kubrickovo AI, u Jonese 4 všechny votrávil vopičkama na liánách, který by rozesmály leda tak hráče prvního Playstationu a kdyby Minority Report točil Verhoeven, tak by to byl kult, byly tam kozy, temnota a byla by to jízda.

   Vymazat
  2. K tomu mohu jen dodat, Kverulante, že pro jednou měl Fuka zase pravdu, když kdysi v Palcích prohlásil, že tajemstvím Spielbergova úspěchu jsou monstra a Židi. Co vlastně za posledních deset let natočil úžasného? Mě osobně nejvíc zklamal Mnichov a ostatní filmy byly so-so anebo sračky jako Terminál.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. Mnichov bylo ukrutný zklamání. Tak zajímavá událost a tak pekelně zmařená (v tomto případě ani Židi nepomohli).

   Poslední ucházející film byl Lost World. Pak už samý rozpaky, nevyužitý šance, zbytečný naděje, něco jako sexuální život 70+-letého muže nebo ženy po 35+ s mizernou životosprávou anebo neschopným plastickým chirurgem.

   Vymazat
 6. Čekal jsem klasické "předlohu jsem nečetl", ale zklamal jsem se...

  OdpovědětVymazat
 7. Christian Bale.. Hebrew Bale :LOL:

  OdpovědětVymazat
 8. Sem už tolik dní po premiéře nemá smysl nic psát. Byl jsem na tom v kině, částečně si ulevil na fukuchatu, jsou tam tuny problémů, které by bylo třeba podrobně rozebrat, ale dělat to už nebudu. Je to 20%, maximálně 30. Další zahozená šance a trapný velkofilm stojící na mizerném scénáři.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.