12.7.14

Retro Recenze: Smrtihlav [Dark City] - 100%

Dnes bych vás rád upozornil na film Alexe Proyase, který je dle mého názoru skvělý, nadčasový a u nás velmi málo známý. Vznikl na konci 90. let, v našich kinech se nikdy neobjevil a na videu a DVD nesl český název Smrtihlav, což je maximální demence, neboť ve filmu se žádný smrtihlav neobjevuje, ani o něm nikdo nemluví - smrtihlav ovšem je na přebalu DVDčka.

Než si začnete film někde shánět, tak jedno důležité varování:

Dark City začíná záběrem na hvězdnou oblohu. Pokud do toho záběru začne někdo mluvit, pak okamžitě (ale opravdu okamžitě!) film zastavte a dál se na něj nedívejte! Stáhli jste si totiž kinoverzi, kterou blbci z New Line Cinema značně zprznili z obavy, že diváci film nepochopí. Stáhněte si Kupte si rozhodně Director's Cut, ve kterém při úvodním záběru na oblohu nikdo nemluví!


Film se jmenuje Dark City (Smrtihlava hodlám ignorovat) a je to příhodný název, protože hlavním hrdinou tohoto filmu je město, ve kterém se celý odehrává.


Město, které vypadá jako americké město z 30. - 50. let minulého století, jako typické město z klasických noir filmů, ale ještě trochu extrémnější, říznuté například Langovým Metropolis. A občas, sem tam, uvidíme nějaký detail, který do něj brutálně nezapadá. Například bledé plešaté lidi v kožených pláštích a kloboucích, kteří se jmenují "Mr. Hand", "Mr. Wall" nebo "Mr. Book" a dokáží mávnutím ruky uspat ostatní obyvatele města. A létají.

Ve vaně hotelového pokoje se probudí John Murdoch (Rufus Sewell). Neví, kdo je a kde se tu vzal. V hlavě má jen pár osamocených vzpomínek, které mu nedávají smysl. V ložnici leží na zemi zavražděná a zohavená prostitutka. Zazvoní telefon a strašidelný hlas Johnovi ohlásí, že došlo k nehodě, že mu byla vymazána paměť a že se má přesně řídit následujícími instrukcemi...

Trailer za ta léta zestárl mnohem více, než samotný film

Dark City natočil Alex Proyas, jehož dílem je třeba Vrána, Já robot nebo Proroctví. Většina jeho filmů je nějakým způsobem odvážná, provokativní a vizuálně zajímavá (doporučuji vaší pozornosti jeho starý film Spirits of the Air, Gremlins of the Clouds, který se bohužel velmi těžko shání v ucházející kvalitě). Dark City je prozatím jeho vrcholným dílem.

Především si odbydu skutečnost, že film úžasně vypadá a dodnes téměř nezestárl, neboť se odehrává v čase a místě, které vypadá jako "inspirované realitou", ale znovu a znovu se v něm dějí věci, které nás ujišťují v tom, že to realita není. Je v něm pár digitálních triků, jejichž zakomponování do skutečných záběrů není úplně dokonalé, ale jinak film dodnes neztratil nic ze své fantastické atmosféry (kterou se dle mého názoru rozhodně inspirovali například tvůrci videohry "Bioshock").

Ne, to není depresivní malba špičkového malíře, to je normální záběr z filmu (klik pro větší)

V tomto světě pak existují naši hlavní lidští hrdinové:

 • Netušící a postupně odhalující John Murdoch.
 • Unavený stárnoucí férový inspektor Bumstead (William Hurt), který pátrá po vrahovi prostitutek a stopy ho vedou k Johnovi.
 • Krásná zpěvačka Emma (velmi sexy Jennifer Connellyová), Johnova manželka, která najednou chování svého muže nechápe.
 • Šílený doktor Schreber (Kiefer Sutherland v roli, jaké většinou připadají jeho otci), který jediný tuší, co se vlastně děje, a naviguje Johna pustinou jeho vzpomínek.

Pouze tito čtyři se v průběhu filmu odváží zpochybňovat realitu, která je obklopuje. Všichni ostatní jsou poslušné stádo, které žije ve městě své nudné životy, a nepřemýšlí o tom, kdy naposledy viděli slunce.

A to je jedna z výborných scén filmu: Hrdinové si začnou povídat o tom, že samozřejmě vědí, jak se střídá den a noc, ale že si nějak nemohou vzpomenout, kdy naposled vlastně byl den a viděli slunce. Nebo jiná scéna, kdy se hrdina chce dostat na jednu konkrétní stanici metra, která je jasně zakreslená na všech mapách, ale on pozvolna zjišťuje, že se na ni nedá nijak dostat, a že na tom nikomu jinému nepřipadá nic divného.

Celé město je jedna velká noční můra (a to doslova, protože v něm skutečně je stále noc) a snaha dostat se pryč z města (což, jak hrdinové postupně zjišťují, nejde) představuje snahu o procitnutí z této noční můry.

K úniku z města ale nakonec dojde, koná se nečekané odhalení (i když, samozřejmě, po hodině a půl takovéhoto filmu čekáte téměř cokoliv) a s ním se výrazně rozšiřuje filosofický záběr celého filmu. Necítil jsem se nijak podveden, ale finále nastoluje ještě odvážnější otázky, než jsme si pokládali předtím, a ne všechny jsou zodpovězeny. Najednou víme, co se vlastně děje, ale pokud se odvážíme položit si otázku PROČ se to děje (kterou si hrdinové nepokládají, je to jen na nás), odpovědi na ni jsou možné různé, a každá z nich vykresluje klaďasy, záporáky a smysl vesmíru v jiném světle. Pokračování Dark City by mohlo být velmi, velmi zajímavé...

Dark City je možná pohádka a podobenství, možná hardcore sci-fi, ale rozhodně nezapomenutelný film.

P.S: Pokud je vám jeden ze strašidelných plešounů povědomý, může to být tím, že je to Richard O'Brien z Rocky Horror Picture Show.

16 komentářů:

 1. Na film jsem narazil (a velmi me zaujal) uz v magazinu KLAN. Trailer se objevil v tomto cisle http://klan2011.cz/casopis/klan-13-leden-1998
  Souhlasim s FF, ze film je velmi nadcasovy a i JC je tam porad kocka.

  OdpovědětVymazat
 2. Hm, já jsem to viděl relativně nedávno a říkal jsem si naopak, že možná v době vzniku to byl zajímavej film, ale zestárnul. Asi mi tenhle styl nevyhovuje.
  Především ale hlavní hrdina mi byl nesympatickej zjevem a to pak celej film dost kazí.

  OdpovědětVymazat
 3. Film super. Taky jsem ho videl nedavno, klasickej skvelej film z devadesatek, ale nad absolutnim hodnocenim bych vahal. Byl ten voiceover v ty sprzneny verzi i v prubehu filmu? Jestli jo, tak jsem videl snad tu dobrou verzi, pac si na voiceovery nevzpominam. Kazdopadne se to pri pozornym sledovani dalo pochopit.

  OdpovědětVymazat
 4. videno v dobach kdy beznej standard 700mb avicko, cili mozna tim, ale fakt prilis nezaujalo

  OdpovědětVymazat
 5. Překvapilo mně, že se tu objevila recenze bez zásadních spolerů. Ujetěší magořinu (v dobrém) jsem už dlouho neviděl... Měl jsem pocit, že by to klidně mohl natočit Terry Gilliam. Je to v jeho stylu, jen vizálně méně opuletní (ale i tak ok) a víc to drží pohromadě :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Můj hodně, hodně oblíbenej film. Viděla jsem ho, když mi bylo asi 14 nebo 15 a bylo to pro mne tenkrát docela psycho, ale líbil se mi už tenkrát. A Richard O'Brien je luskusní, ale tenkrát jsem ho ještě neznala :)

  OdpovědětVymazat
 7. SPOILER
  Také oblíbený film. Podle některých je The Matrix plagiát tohoto filmu, protože de facto je o úplně tomtéž, např. i hlavní padouši jsou v podstatě totožní.

  OdpovědětVymazat
 8. Přirovnala bych k tomu ještě tohle: http://www.csfd.cz/film/11907-trinacte-patro/ I když to není tak temné. Ale podobně tajemné.

  OdpovědětVymazat
 9. Jo Dark City,,,to jsem viděl těsně před tím než vyšel Matrix...a vsadil bych se že bratr a bratr ségra Wachlovski se v něm pár věcma inspirovali.

  OdpovědětVymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 11. mohl by někdo vysvětlit, proč / jak / čím je zmršená ta verze s mluvením v úvodu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protoze tam reknou vse o tom, kdo jsou klouboucnici, co dela doktor apod.

   Vymazat
 12. Dark City je velka dystopicka sci-fi klasika. A prirovnanie k The Thirteenth Floor sedi, presne tento film som videl v cca rovnakom case a prisli mi cielene na podobne publikum.

  OdpovědětVymazat
 13. zrovna Dark City znám, ale nebylo by na škodu psát o podobně zapadlých dobrých filmech

  OdpovědětVymazat
 14. videno vcera, moc nezaujalo. abych zahnal nudu, tak jsem alespon pocital zabery s citroen ds.

  OdpovědětVymazat
 15. Od vzniku tehle recenze si drzim odkaz ve Feedly jako reminder, ze si to mam nekde sehnat, podobne jako dalsi FF recenze s alespon 80%. Na streamovacich sluzbach to nikde nemaji, snazim se o legalni sehnani, tak sem to nakonec koupil na dvd z druhe ruky. Jestli sem recenzi tenkrat cetl si uz nepamatuju, ale cekal sem teda neco jineho. I tak se mi to libilo. Diky za tip!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.