30.7.14

Recenze: Zejtra napořád - 30%

Petr (Pavel Batěk) se vrací z Číny, kde podnikal, a přiváží si kontejner falešných triček Adidas, která jsou příliš malá, takže je nikdo v Česku nemůže nosit, tudíž má nyní Petr problém s mafiánem (Jiří Lábus), který na něj posílá hrdlořeza.

Kromě toho má Petr domluveno několik schůzek s internetovými známostmi, které by chtěl do konce života milovat, nebo do nich aspoň zasunout.

Kromě toho má Petr skvělou dlouholetou kamarádku (Vica Kerekes), která ho strašlivě, zoufale miluje, což od první sekundy vidí všichni diváci filmu, ale Petr ne, protože je kokot.


A to se jako červená niť táhne celým filmem: Hlavní hrdina je obrovský a obrovsky nesympatický kokot. Bez jakéhokoliv svého přičinění se zaplétá do různých triviálních historek, ze kterých ho zachraňuje náhoda nebo kamarád, chtějí s ním spát všechna krásná děvčata kolem, a on se jen tváří rozervaně a vede strašlivé monology. Opravdu strašlivé verbální průjmy, jaké slyšíte například v traileru. A tvůrce filmu si o nich zřejmě myslí, že mají nějakou hloubku.


"Tvůrce filmu" = jednotné číslo. Autor námětu, scénáře i režisér je totiž stejný člověk: Rudolf Havlík. Havlík tímto filmem debutuje a je vidět, že občas řemeslo zvládne a asi by dokázal natočit slušný videoklip. Ale zcela mimo dosah jeho chápání zůstávají věci jako "definice a vývoj postav", "dějový oblouk", "dramaturgie", "smysl" a podobně...


Z WTF momentů vybírám:

 • Hrdina zastaví stopaři s motorovou pilou a nabere ho. Stopař začne vést monolog o tom, že je gay a že ho jeho přítel nechce představit rodičům. Na to se rozčílí, spustí motorovou pilu a začne hrdinovi za jízdy rozřezávat palubní desku. Pak se uklidní, vystoupí si a motorovou pilu nechá hrdinovi jako dárek v kufru auta. Zajímavé je, že později dojde ke scéně, kdy hrdina hledá v kufru auta něco, co by použil jako zbraň, najde jiné předměty, ale nenajde motorovou pilu.
 • Hrdina má převézt z jednoho města do druhého příbuzného Kerekesové, o kterém ví, že je extrémní kleptoman. Tudíž ho stále bedlivě hlídá, aby náhodou něco neukradl, nenechá ho ani samotného v autě, ake když se potřebuje na chvíli vzdálit, jako nejlepší nápad mu přijde odložit příbuzného do samoobsluhy mezi regály.
 • Hrdinu pronásleduje zlý mafián. Dojde k dramatické automobilové honičce, která skončí tím, že mafián havaruje a přizabije se. Zatímco ho nakládají do sanitky, hrdina na to smutně kouká a pronáší monolog: "Existuje jen velmi tenká hranice, za kterou končí veškerá sranda. A já ji právě překročil. Tohle musí skončit. Tady a teď." Opravdu jsem nepochopil, jakou "hranici srandy" hrdina překročil tím, že se mu podařilo vyváznout z pokusu o své zabití. Na to hrdina jede do nemocnice a tam se dožaduje informací o mafiánově zdravotním stavu. Když mu je sestřička odmítne podat, tak ji seřve ve smyslu "Všichni v tomhle zkurveným světě jen dodržujou zákazy!", pak v nemocnici usne, ráno se probudí a odejde. O mafiánovi již ve filmu není žádná zmínka.

Jak vidíte, tato WTF nejsou ani vzdáleně zábavná. Jsou jen divná a možná dávají divákovi příležitost zamyslet se nad tím, jak fungoval Havlíkův mozek a co těmi scénami chtěl říct. Ale spíš ne.

Vypíchl bych ještě mohutnou zimmerhudbu (viz trailer), která by se dobře hodila do Inception 2, ale při běhu Kerekesové letištní halou působí hodně divně. Přesto bych si rád poslechl soundtrack, protože Ondřej Konvička umí Zimmera imitovat zatím asi nejlépe z českých skladatelů (skládal také hudbu k Isabel).

No a celé to skončí tím, že (SPOILERY!) hrdinova kamaráda (nikoliv hrdinu) napadne, že by se trička mohla prodávat jako trička pro velké psy (což Lábusovi připadně jako skvělý nápad a hrdinu už nechce zabít), hrdina odletí zase do Číny a tam za ním pak přiletí Kerekesová - aniž bychom viděli jakoukoliv scénu, ze které by vyplývalo, že začal nějak opětovat její lásku.

Vzpomínáte na Czech Made Mana? Nebyl to nijak světoborný film, ale ve srovnání se Zejtra napořád je to geniální dílo (zde je celé legálně k vidění). Zejtra napořád je kopie Czech Made Mana, které chybí jakýkoliv nadhled a ironie, a je podstatně horší po řemeslné stránce.

19 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Díky, už jen z tohohle popisu vidím, že jde zase o další film, kterému se ráda vyhnu předem:)
  Možná by bylo lepší, kdyby se filmaři v Česku raději přestali snažit.. Upřímně, divák by bez českých filmů asi přežil.

  OdpovědětVymazat
 3. sou 100x horší české filmy a je jich hodně, 30% pro tohle je podhodnocené. pro mě byla výhoda že film neměl zásadní velká hluchá místa. ano jsou tam hlouposti a plytké monology, ale za hranici trapnosti dnes jde mnohem dál mnoho víc českých filmů. jako nenáročná oddychovka to nebylo úplně nejhorší.

  OdpovědětVymazat
 4. vazne je tu Statni fond pro podporu kinematografie kvuli takovejmhle tvurcum a dilum? aby meli Hrebejk a Vejdelek "konkurenci"?
  prijde mi, ze se zamer zrovna nedari naplnovat... :/

  OdpovědětVymazat
 5. Kerej Havlík? Tenhle http://havlik.blog.idnes.cz/ Havlík? Týpek co šuká v číně škaredý kurvy a masturbuje ve vaně? Mazec!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, podle stylu textu to vypada, ze to je on! Takze je to film podle blogu, bomba...

   Vymazat
  2. at uz je film jakej chce, Havlíkův blog bomba je

   Vymazat
  3. Nebo spíš tenhle? http://rudolfhavlik.blog.idnes.cz/

   Vymazat
  4. Tady už to Franto vypadá jako ta žumpovní debata pod novinkami a ne jako stránka pro názory o českém filmu

   Vymazat
  5. Ale tohle přece MÁ být žumpa! Copak je to tak těžké pochopit?

   Vymazat
  6. pozaduji petici o cistote stranek pro nazory o ceskem filmu!
   jmenem jakuba crhy vsichni slusni obcane co necteme zumpu na novinkach spojme se!

   Vymazat
  7. Ach ano, Jakub Crha. První neteplák, který si kdy mazal pleš veverčím sádlem. Petr Ivo je buď jeho alter ego, nebo epigon. Nebo polygon.

   Vymazat
  8. By mě zajímalo, čí je ten Havlík zas zasraně rozmazlený synátor. Ale ta jeho profilová fotka od moře vypadá sexy, což je možná tím, že je poměrně z dálky a nechává tak prostor fantazii....

   Vymazat
  9. Dá se to tedy shrnout tak, že je to průměrně (ne)talentovaný zmrdeček, ale má aspoň pěknou fotku a to je furt o něco lepší, než kdyby měl fotku ošklivou.

   Vymazat
 6. Kerekesova by si uz konecne zasluzila za tu snahu v takychto picovinach natocit poriadne pecko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Což nás přivádí ke dlouhodobému problému fffilmu: už zase chybí hlášení o fullfrontálech!!

   Vymazat
 7. Technická: když hledali v kufru, hledali něco čím by dotyčného omráčili a navíc ve druhém autě, proto logicky nevytáhli motorovku, není to žádný wtf moment.
  Což nic nemění na tom, že nepoužít motorovku v dalším ději, je obrovský prohřešek proti pravidlům výstavby děje, scéna se stopařem je tím pádem úplně na houby.

  OdpovědětVymazat
 8. Czech made mana mám moc rad, na tohle se ale nepodivam.. Dekuju a pokud bude soundtrack hosté ho pdosim na G+

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.