20.7.14

Recenze: Úsvit planety opic [Dawn of the Planet of the Apes] - 80%

Nějakých 10-20 let po předchozí Planetě opic. Většina lidí vyhynula. Inteligentní opice si spokojeně žijí v lese a domnívají se, že lidé vyhynuli zcela. Ale náhle zjišťují, že v nedalekém městě žije celkem velká komunita lidí, kteří se začnou nebezpečně rozpínat. Potřebují totiž zprovoznit hydroelektrárnu v přehradě, nacházející se poblíž opičího města. Je zaděláno na konflikt.Především: Vizuální stránka filmu Matta Reevese (Monstrum) je ve většině scén úžasná. Zamlžené lesy. Zarostlé trosky města jako z "The Last of Us". A především opice, ty opice…


Nejen, že vypadají jako reálné opice, ale především se skvěle pohybují a HRAJÍ. Jejich chování je směsí opičího a lidského a je většinou strašidelné, nebo aspoň znervozňující - přesně tak, jak mělo být.


Nevím, do jaké míry za to mohou digitální "herci" (Andy Serkis je uváděn na prvním místě titulků) a nakolik je to poctivá ruční animace, ale efekt je konzistentně úžasný - a nezapomínejme, že nejméně takových 80 procent záběrů jsou triky! Musela to být strašlivá práce .


Jednotlivé opičí scény fungují většinou dokonale. Opravdu si nedokážu představit, že by mohly být emocionálnější / působivější.


Kupodivu, lidé jsou o něco méně zajímaví, a to po všech stránkách. Lidské postavy jsou šablonovité, herci jsou pouze "adekvátní" a nejzajímavější Gary Oldman je ve filmu hrozně málo, jako kdyby bylo něco podstatného vystřiženo.Největší problém filmu ale spočívá v tom, že celý děj je velice předvídatelný. Už od ústředního představení tří, čtyř hlavních postav z obou táborů je velice jasné, jak to bude dále pokračovat.


U dialogových scén (kterých je opravdu hodně) mi to ani tak nevadilo, protože jsem měl pocit, jako bych se díval na netradiční ztvárnění nějaké Shakespearovy tragédie, nbapříklad. Ale když došlo ke konci filmu na akční scény, před spánkem mě zachránily pouze ty špičkové triky a občasný režisérův vizuální nápad (např. kamera "připevněná" na věži obrněného vozidla, která se nekontrolovaně pomalu otáčí).

Jak vidíte, tomuto filmu jsem nakonec dal stejných 80 procent jako prvnímu dílu. Je ale nevyrovnanější. Má některé scény lepší (opice a jejich osobní dramata), jiné horší (lidi a celkový děj).

P.S: Viděl jsem 2D nedabovanou verzi. A připadal jsem si přitom velmi bohatý!20 komentářů:

 1. No ty vole, 600Czk za lístek. Já na tom byl dneska a ve dvou jsem platil 248, taky 2D s titulkama. A taky jsem tomu dal na csfd 4*, a kdybych psal recenzi, byla by naprosto identická jako Františkovo, až na to že mě ta akce bavila víc a předvídatelnost tolik nevadila.
  A mám chuť si zase zahrát Last of Us.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A já mám chuť praštit tě do nosu, ty šuline. Tak ty píšeš na csfd a kdybys prý psal recenzi, ty kokůtku, tak úplně stejně jako František, jo? Ty hovne! Běž si šudlat na tátovu konzoli nejtrapnější hru desetiletí a příště drž hubu a krok.

   Vymazat
  2. Čau buzíčku, jakej byl včerejší análek ? bolí prdelka ?

   Vymazat
  3. Hm..zas jeden vtipnej a drsnej.

   Vymazat
  4. jeden vtipnej a druhej sejkspirovsky drsnej!

   Vymazat
  5. A já kdybych psal recenzi, tak by byla dvakrát víc naprosto identická jako Františkovo než ta tvoje. A kdybych letěl do Londýna posranej, tak tam letím úplně identicky jako František.
   A mám chuť si zase zasrat.

   Vymazat
 2. Je to strašná kravina. Scénář je totální ubohost.
  Srovnávat tohle se Shakespearem je úlet. Které Shakespearova drama je takhle debilni?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To byla komedie.
   "Úsvit planety opic" je nuda

   Vymazat
  2. imho si Franta lety vybudoval jakousi zkratku mezi "divadelne pusobici" a sejkspirovsky..

   Vymazat
  3. ... a tím obohatil nudně-klidné vody našich dočista vybělených a mrtvo-naze-vystrašujících kruto-análů

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. Hrozný scénář, nudný, předvídatelný, strašně logických chyb až nesmyslů. Předvídatelnost jde fakt natolik daleko, že jsem cca hodinu čekal, až Caesar vysloví v danou chvíli očekávanou větu. Velká nuda. Jediný skutečný klad je "herectví" opic. Bohužel ke konci jejich dost odbývaný pohyb zanechá horší dojem, než by si to zasloužilo. Stěží 40 %.

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 7. ted na to cumim a ten zaber na vezi je fakt libovej, taky jsem se u toho pozastavil, jak to je napadity

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.