27.7.14

Recenze: Díra u Hanušovic - 90%

Znáte Hanušovice? Já taky ne. Ale zjevně je to nějaká díra někde na Moravě. No a nedaleko Hanušovic leží nějaká vesnice, nebo spíš "shluk stavení", proti které jsou Hanušovice metropolis.

Zde sledujeme osudy asi tuctu hrdinů, kteří jsou vesměs v neustálé depresi, občas spolu souloží, občas na sebe zařvou, ale většinou je jim všechno u prdele a snaží se nějak dožít příštího rána, aniž by k tomu měli nějaký důvod.


Trailer není špatný, ale má totálně jinou atmosféru, než samotný film

Ve filmu se objeví to, čemu se říká "plejáda populárních českých herců". Jsou to dobří herci a viděli jsme většinu z nich v jiných českých filmech, které byly nepodařené, trapné, blbé. Díra u Hanušovic taková není a je až neuvěřitelné koukat se, jaké skvělé věci dokáží titíž herci předvést, když je vede skvělý režisér.


A je naprosto neoddiskutovatelné, že Miroslav Krobot je skvělý režisér - skvělý filmový režisér, navzdory tomu, že jde o jeho filmový debut! Někdo by mohl tvrdit, že dlouhé statické záběry působí divadelně, ale není to tak. Nejde o bezradnost nebo lenost, jde o přesně naplánovaný záměr, přičemž statičnost je občas narušena velmi decentním a nápaditým kamerovým pohybem. Také skvělá práce se zvukem a tichem je něco ryze filmového, co nijak nesouvisí s Krobotovou dosavadní divadelní kariérou.

Když jsem přemýšlel, k čemu Díru u Hanušovic přirovnat, vzpomněl jsem si na nedávný americký film Joe. Díra se odehrává ve vidláckém pekle, které je českým ekvivalentem jižanského pekla v Joeovi. Kdybych vám neemocionálně sepsal děj filmu, nepochybovali byste o tom, že to je brutální drama nejtvrdšího kalibru.

Krobotův film ovšem je komedie a opět musím s překvapením konstatovat, že i když nejde o nijak originální vtípky, fungují ve filmu skvěle. Dva příklady:

 • Ve venkovské minihospodě sedí dva vidláci a upřeně sledují televizi. Obrazovku nevidíme, ale slyšíme televizní soutěž, ve které právě zaznívá otázka o večerníčku "Strýček Fido". Jeden z vidláků pronese, aniž by odtrhl oči od obrazovky: "Stará mi zase nedala". Druhý zareaguje: "Ser na ňu"
 • Druhý příklad: Z baráku vyjde chlap, nesoucí kočku. Kočku odhodí někam do křoví, zabručí "Sviňa malá zasraná" a zaleze opět do baráku.

Oba tyto vtipy mohou takhle v psané podobě vypadat jako něco z Dědictví 2 nebo moravské verze Kameňáku. Ovšem v Díře u Hanušovic jsou oba vtipné, a to hodně vtipné! Prostě jsou tak dobře natočené a je evidentní, že Krobot (také spoluautor scénáře) měl při jejich vymýšlení v hlavě naprosto jasnou vizi, jak přesně musí být tyto vtipy předneseny, aby fungovaly. Což je něco, co většině ostatních současných českých tvůrců strašlivě bolestně chybí.

Mohl bych také filmu vytýkat, že nemá nijak zásadní dějovou linku a jde spíše o nesourodé střípky ze životů různých obyvatel jednoho inferna. Ale ke konci to do sebe všechno docela slušně zapadne a odehraje se něco, co se dá nazvat logickým završením. Takže v tomto ohledu také více než OK.

Díra u Hanušovic je skvělé dílo velmi talentovaných tvůrců i herců. Jenom důrazně upozorňuji, že méně cyničtí diváci mohuo mít po jeho zhlédnutí velmi nepříjemné depresivní stavy.

30 komentářů:

 1. wtf. cesky film na fff a 90%? to ma ten rozvod takovy vliv ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Franta strádá, v názvu je díra...

   Vymazat
  2. Už jen ten údajně skvělý vtip s kontextem " -"Stará mi zase nedala" -"Ser na ňu" " má zřejmý freudovský význam.

   Vymazat
 2. tato recenzia je nejaky neznamy druh metahumoru?

  OdpovědětVymazat
 3. pochopil někdo z vás, co má být na těch dvou popsaných situacích vtipného? (nebo jen žiju v jiné galaxii?)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi jsem taky odjinud ;-)

   Vymazat
  2. Přesně tyto dvě situace na mě působily jak vystřižené z Dědictví nebo Slunce seno a kdovíco. Neuvěřitelná řachanda.

   Vymazat
 4. "Znáte Hanušovice? Já taky ne."

  No, já Hanušovice znám. Takže ta hláška je jako kdybych ti napsal "Františku, hrál's někdy na Amize? Já taky ne"....

  OdpovědětVymazat
 5. Tam je taky nějaká automobilka?

  OdpovědětVymazat
 6. jinak dalo by se říct, že je to podobný humor jako ve čtvrté hvězdě?

  OdpovědětVymazat
 7. vtip čtvrtý hvězdy se bohužel nekoná. díra se dá přežít, jen když si člověk každou minutu několikrát přemumlá jméno režiséra a ještě jde všemu dost naproti. taky je to bohužel další českej film o lůzrech, ve kterým je scéna, kdy lůzři čekaj před hospodou na otvíračku. pokolikátý už tahle silně uměl(eck)á představa, zavřenou hospu si v malých i největších dírách lůzři řeší naprosto triviálně. za scény s babčákovou, ohýnek na hřbitově a jméno režiséra po 10 procentech.

  OdpovědětVymazat
 8. Film jsem viděl s recenzí souhlasím do poslního písmene. Teda jen se mi nezdá, že by na konci do sebe zapadly všechny příběhy rozvíjené po čas filmu – ale to možná nedoklaplo jen mně.

  OdpovědětVymazat
 9. Mám pocit, že autor ten film prospal. Pak bych se nedivila, že se dobře bavil. A ne, ty dvě popsané situace nejsou vtipné ani napsané, ani zahrané (čekovala jsem to!).

  OdpovědětVymazat
 10. Souhlasím s recenzí, ty dvě situace jsou vtipně napsané i zahrané. Je to taková totální bezvýchodná deprese plná jemného černého humoru. Jako i zmíněná práce se zvukem - například opakovaně zdůrazňované zvuky z pozadí, třeba pižlání gumového chleba, přežvykování, přelet včely a podobně. Jen člověk musí tenhle jemný a ultračerný cynický humor přijmout. Imho 4. hvězda je dobrá přípravka, ale vcelku je to dost jiné.

  OdpovědětVymazat
 11. Odpad. Vše co ve filmu zaznělo vůbec nesedí k tomu, jaký tu život opravdu je. Pan Krobot si malinko spletl místo a čas. Lidé jsou "nepatrně" (asi o 100%) kultivovanější než si myslí. Ale tak to dopadá, když Pražák natočí film o Moravácích. Tímto filmem ještě více prohloubil špatné mínění nás Moraváků o pražských obyvatelích. Bohužel, reprezentuje tím Pražáky, takže se nasírejte na něj, ne na mě. Poroučím se.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasim!!!! Je to cipovina na n-tou. Cesta z Habartic najednou vede z Branne. Nareci tam zadny neni.. A lidi ziji uplne normalne!!! Nevim, co se z vesnicky snazily udelat. Misto aby vynikly prednosti jen ji schodily. Ze vsech udelaly vozralce a.... No coment.. Priste radsi zustante v Praze a ozdrlce a k.... Delejte z Prazaku

   Vymazat
  2. Jsem tady z tohoto kraje. Film neříká vůbec nic o zdejších lidech, krajině ani životě. Nářečí, které je vymyšlené zřejmě jenom pro tento film je neexistující. Takhle se tady nemluví. Snad jenom mama a tata se tu říká. Docela se divím herečce Simoně Babčákové, že do toho šla po přečtení scénáře. Je z "díry" u Šumperku a určitě ví, že život tady ani jedním procentem neodpovídá filmu. Navíc to není ani legrace ani drama, není to nic, jenom jedna velká trapárna. Film má zřejmě vypovídat o zaostalosti tohoto místa, což dnes ale už fakt neplatí ani u bydlení na samotě. Jsou chytré telefony, internet a i když někde není signál, stačí popojít a je to. Celý film od začátku až do konce na mne působil jen a jen hnusně. Co měl vlastně říct? Že na severní Moravě jsou jenom blbci?

   Vymazat
 12. Sklamání od pana Krobota, přitom hvězdné obsazení herců...

  OdpovědětVymazat
 13. Tak právě to dávali v TV. Tchyně tomu nasadila korunu, když to komentovala "velkolepý kulturni zažitek" doprovázený salvou prdů. Úplně to k tomu sedlo :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tchyně měla pravdu. Ohodnotila velmi správně úroveň děje. Kdyby tam nehrálo pár dobrých herců, tak se možná i po..

   Vymazat
 14. Prostředí s tak koncentrovaným množstvím buranů na jednom místě,
  existuje jen v mysli vychýleného scénáristy a režisera. Nepravdivý,odpudivý zbytečný film a ztracený čas.

  OdpovědětVymazat
 15. Děkuji všem (tedy většině) komentujícím. Já jsem si po projekci filmu myslel, že se mi to jen zdá a ač Středočech a Pražák, považuji ten film za urážku Moravy, malých obcí, vsí a vesniček a jejich obyvatel. Takovéto idioty, co byli ve filmu, může zplodit opravdu jen hlava vymaštěného Pražáka, co si myslí o životě v reionech, že se tam zastavil čas a že tam žijí pouze debilové, blbečkové a idioti. Jako bonus filmu do "-" vidím absenci nějakého příběhu, na který jsem mčekal celý film. To i lovci mamutů uměli prvd. vymyslet lepší příběh. Uf...

  OdpovědětVymazat
 16. Děkuji všem (tedy většině) komentujícím. Já jsem si po projekci filmu myslel, že se mi to jen zdá a ač Středočech a Pražák, považuji ten film za urážku Moravy, malých obcí, vsí a vesniček a jejich obyvatel. Takovéto idioty, co byli ve filmu, může zplodit opravdu jen hlava vymaštěného Pražáka, co si myslí o životě v reionech, že se tam zastavil čas a že tam žijí pouze debilové, blbečkové a idioti. Jako bonus filmu do "-" vidím absenci nějakého příběhu, na který jsem mčekal celý film. To i lovci mamutů uměli prvd. vymyslet lepší příběh. Uf...

  OdpovědětVymazat
 17. Já taky vlastně děkuji všem, kdo sdílí tento názor. Už jsem se začínala bát o zdravý rozum lidí - přinejmenším těch, kteří žijí v okolí Hanušovic a na Jesenicku (Z toho důvodu, že předpokládám, že se na film dívali, když měl vypovídat o životě v jejich bydlišti. No a když se dívali, že neprotestují.) Stejně jako pan Čestmír K. Jsem čekala až do konce filmu, co vlastně má tento příběh říci, o čem vypovídá. Příběh neříkal nic. Jenom to, že se chce autor vypovídat sám z nějakého hnusu, který je k vidění spíš v jiných kruzích, než u prostých vesnických lidí, kteří by okamžitě takovou "rádodajku", která byla vykreslená v příběhu odsoudili. Tady byla vlastně každá postava negativní, nic dobrého se zde nedělo. Je mi líto, že herci berou takové "kšefty". Vzpomínáte? Připomenulo mi to klip "přemluv dědka, přemluv bábu". Taky ho nahráli herci ne úplně ti nejhorší. Ale to už jsme úplně někde jinde.

  OdpovědětVymazat
 18. Nebyl bych tak chytlaví a útlocitný. Jsem rodilí Jeseničák a dílem i se sudetoněmeckými předky. Považuji se za místního patriota. Krobotův film mě ale vůbec neuráží. Naopak, vyjadřuje realitu všedního života mnoha lidí. Podobné postavičky znám z vlastní zkušenosti a nejsou u nás ničím neobvyklým, jakož nepochybně i na jakémkoliv jiném místě na světě. Z počátku mě při sledování vadilo fiktivní Hanácké nářečí, kterým se v Jeseníkách nemluví. Přesto, respektuji režisérův záměr, dát filmu jistý exotický rozměr. Možná by se měli ti, co se cítí dotčeni, zamyslet, nad svou skutečnou úrovní.

  OdpovědětVymazat
 19. Twl, co jste meli z cestiny na zakladce?!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.