2.7.14

Recenze: Chraň nás od zlého [Deliver us from Evil] - 30%

Eric Bana hraje policajta Ralpha Sarchieho, který začne vyšetřovat podivná úmrtí a postupně zjistí, že má co do činění s posedlostí ďáblem. Naštěstí je ale nablízku supersexy kněz (Édgar Ramírez), který mu v boji s démony pomůže.

A je to inspirováno skutečnými událostmi, respektive autobiografickou Sarchieho knihou!


Tento film nemá jiný důvod existence, než vyždímání pár dolarů z důvěřivých fanoušků té policejně-nadpřirozené knihy. A to ještě dost podvodným způsobem - viz dále.


Jeho námět je zcela dementní a postrádající jakoukoliv zajímavost. Prostě policajt zjišťuje, že všichni ti lidé spolu měli něco společného (našli v Iráku satanistický oltář) a všichni byli posedlí ďáblem - a umřeli. Nakonec najde posledního živého z nich a toho ďábla z něj hodlá vymítit - protože v rámci posedlosti ten vrah někde drží jeho manželku a dceru jako rukojmí (což je jedna z mnoha věcí, která se NIKDY NESTALA - viz dále).

Přestože film režíroval Scott Derrickson, který má jisté zkušenosti s hororovými filmy, jedná se o film vzácně nepodařený, který nejenže nefunguje jako plíživá hrůza, ale dokonce ani jako přehlídka klasických lekaček a/nebo digitálních triků. Nefunguje dokonce ani jako přehlídka razantního střihu a bizarních kamerových efektů. Ne. Nefunguje vůbec, a na několika místech je nechtěně směšný. Ale ne dost.

A má neuvěřitelné dvě hodiny.


Ano, ve filmu je strašidelná plyšová sova, která dělá "hahahú".

Jediným zdrojem mírné zábavy pro mě při filmu bylo přemýšlení o tom, jak se asi ve skutečném životě stalo to, co na plátně vidíme v "dramatické nadsázce". Tedy například když hlavní hrdina objeví mrtvolu, ze které začne vylétávat strašidelné hejno hmyzu a k tomu se ozývají strašidelné zvuky, představoval jsem si, že ve skutečnosti Sarchie našel normální mrtvolu a ve vedlejším sklepě zrovna náhodou běžela pračka. A tak podobně...

Ale chyba lávky! Jak jsem dodatečně zjistil, Sarchieho kniha (přečtěte si tu úžasnou anotaci) nemá ZHOLA NIC SPOLEČNÉHO s dějem tohoto filmu - s výjimkou toho, že se hlavní hrdina stejně jmenuje a že se v ději vyskytují nějací démoni. Kniha popisuje několik samostatných "nadpřirozených" policejních případů. Film popisuje jeden případ, který se točí kolem démonického oltáře, objeveného americkými vojáky za války v Iráku v roce 2010. Kniha je z roku 2001. Stačí?

Vzpomínáte na polodebilní policejně-satanistický horor Konec světa?  Tento 15 let starý film s Arnoldem je ve srovnání s Chraň nás od zlého geniálním, sofitistikovaným a strašidelným veledílem.

16 komentářů:

 1. "Prostě policajt zjišťuje, že všichni ti lidé spolu měli něco společného (našli v Iráku satanistický oltář) a všichni byli posedlí ďáblem - a umřeli. Nakonec najde posledního živého z nich a toho ďábla z něj hodlá vymítit - protože v rámci posedlosti ten vrah někde drží jeho manželku a dceru jako rukojmí (což je jedna z mnoha věcí, která se NIKDY NESTALA - viz dále)."

  Takže ti lidi když posedne ďábel vraždí a pak umřou? To se ze všech stanou vrazi? Nebo je vrahem jenom ten poslední z nich? Víc otázek než odpovědí! Víme první!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ďábel v průběhu filmu posedne myslím 4 lidi, všichni vraždí a jenom jeden přežije, unese manželku a dceru Bany, a pak to z něj vymítají. Myslím.

   Vymazat
  2. BTW "vymýtit" se píše s tvrdým; dokonavá dvojice k vymítat (původně vymětati) by bylo vymést.

   Vymazat
  3. Vždyť ano, "vymítat (ďábla)" je od "vymést", nikoliv od "vymýtit".

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  5. Však ano, v článku je "ďábla z něj hodlá vymítit", nikoliv něco, co by bylo správně aspoň z nějaké strany.

   Vymazat
 2. Kdo neviděl End of Days s Arnoldem, o nic nepřišel. Ale pokud si matně vzpomínám, nebyl to takový běs jako jiné Hyamsovy filmy, zvláště A Sound of Thunder a The Relic. Pokud je tohle podstatně horší než End of Days, tak asi Eric Bana nečetl pořádně scénář.

  OdpovědětVymazat
 3. Eric Bana je skvely herec co si neumi vybirat filmy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Černý jestřáb sestřelen? Hanna? Králova přízeň?

   Drž hubu a hoř, kozo.

   Vymazat
  2. Nehořlavá Natálka je nejlepší nick na FFFILMu. Hned za ní následují Vystrašující Slůně a František Fuka.

   Vymazat
  3. No tak pár dobrých filmů Eric Bana určitě natočil, a i v těch špatných dokázal být dobrý (Troy). Ale upozornil bych na malý australský film The Nugget, v němž Bana hrál, a který je esencí všeho australského. Klíčová věta filmu zní: "Píchnem pikslu?"

   Vymazat
  4. Nerikam ze toci jen spatne filmy. Ale tech prumernych nebo i pod ma na konte proste moc. Eric Bana jako Drsnak Chopper je nejvetsi filmovy asocial vsech dob.

   Vymazat
  5. tak nebo onak, ale Hanna?
   to si nekdo dela masivni kozy

   Vymazat
 4. Kdyz jsem si precetl prvni vetu a videl prvni obrazek, tak jsem si vzpomnel na Konec sveta :) A to je co rict...

  OdpovědětVymazat
 5. Malym bezvyznamnym pluskom je, ze tam hra Joel Mchale (Jeff zo sitcomu Community). foto zo zákulisia DUFE...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.