30.7.14

Recenze: Strážci galaxie [Guardians of the Galaxy] - 80%

Kdo že to má zachránit galaxii? Floutek zloděj ze Země, potetovaný kulturista, zelená sexy žena, mýval a strom.

Ano, mýval a strom.


Jde o adaptaci poněkud obskurního comicsu, který jsem pochopitelně nikdy nečetl, což je možná trochu na závadu, protože jsem se ve všech těch jménech postav a míst chvílemi trochu ztrácel.


Základní dějová kostra je víceméně standardní sci-fi comicsová záležitost: Padouch se spojí s megapadouchem, aby získali megazbraň a s její pomocí ovládli vesmír, ale megazbraň má u sebe náhodou zlodějíček, který nejdřív neví, že je to megazbraň, a pak se v něm hne svědomí a nakonec je kosmická bitva... Od dob Star Wars nápaditost scenáristů vskutku nijak moc nevzrostla.

Trumf tohoto filmu tkví ale především v tom, že má zajímavě napsané a dobře zahrané / namluvené postavy. Nejde jen o to, že "on je mýval, haha funny", ale je to mýval, který má jistou osobnost a cíle, má konzistentní chování, smysl pro humor, atd. atd...

A to platí pro všech pět hrdinů. Každý je specifický, každý je konzistentně divný a jejich interakce jsou zdrojem mnoha dobrých vtipů, skoro jako v nějakém kvalitním sitcomu (včetně toho stromu, který říká pouze "I am Groot").Režisér James Gunn vkládá občas do filmu velmi podvratné a ironické momenty, ale přitom hrdiny nezesměšňuje a chce, abychom cítili radost i dojetí s nimi. Je velmi těžké něčeho takového docílit, ale ve Strážcích galaxie to funguje velice dobře. Tak dobře, že mi opravdu ani moc nevadilo, že jsem nepochytil všechny nuance dějových zvratů. Pokud jsem to dobře pochopil, tak ve filmu jsou nejméně dvě postavy, které si máme pamatovat z titulkových sekvencí Avengers a Thora 2. A nová reinkarnace jiné comicsové postavy, o které už vyprodukoval celovečerní film George Lucas v 80. letech. A Lajka...

Prostě, většinu času jsem se fakt dobře bavil, je to vizuálně hezké, se spoustou různých verbálních i jiných fórků, ale vlastně mi bylo celkem jedno, o čem to je, a pokud byl na plátně někdo, kdo se tvářil vážně, tak jsem toužil, aby už byl zase pryč.

P.S: Zoe Saldanaová před zelenou ženou hrála například Uhuru ve Star Treku, ale hlavně Neytiri v Avataru. Takže se teď dá tato herečka velice jednoduše znázornit ve společenské hře Koncept, ve které hádáte různé věci a lidi pomocí poloabstraktních ikon:


P.P.S: V našich kinech bude 2D i 3D verze, dabovaná i titulkovaná. Viděl jsem 3D titulkovanou a 3D nebylo vůbec ničím zajímavé.

23 komentářů:

 1. Takže jako obvykle u tohoto druhu filmů: nechoďte na to, pokud je vám více než 15 let anebo jste Fuka. Viděl jsem trailer, ale horší je, že trailer viděl mě. Film mě v kině neuvidí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Correction: pokud NEJSTE Fuka.

   Vymazat
  2. A zrovna půjdu, ty buzíku. Mimochodem, nejde o to, že jsi to nedoporučil, ty debilní kokůtku, takže nic osobního. Ale věřím svým instinktům víc, než čemukoliv jinému. A ty jsi stejně blbá podělaná bukvice, tak co...

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. Půjde GPFZ (pro nezasvěcené: Gaypornofilmový Znalec) na Strážce galaxie? You betcha ass! A protože si o to řekl, přináším vám druhý díl jeho příběhu. Nejprve připomenu první díl: "To jednou GPFZ rozrazil vstupní dveře univerzity a vyklopýtal po celodenní šichtě na záchodcích na denní světlo. Nejistě zamžoural do zapadajícího slunce a právě tak nejistě vykročil. Sice mu každé oko koukalo jinam a nohy se také při pohybu rozjížděly na různé strany, ale GPFZ se sveřepým úsilím pokračoval dál. Náhle se zděšeně zastavil a začal se plácat po kapsách montérek. Ulevilo se mu, když zjistil, že na záchodcích nezapomněl své poznámky psané na kouscích toaletního papíru, kterým hodlal v budoucnu dát podobu seminární práce s názvem "Homoerotické motivy u Maxipsa Fíka". Náš hrdina totiž záviděl studentům, které vídával na záchodcích, a toužil se stát jedním z nich."

   Vymazat
  5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  6. A nyní ono slíbené pokračování: "Nejistým krokem mířil do nejbližšího baru. Již se kolem něj dloužily stíny stromů, když konečně doklopýtal na místo a těžce dopadl na barovou stoličku. Začala se pod ním točit, což našeho hrdinu přimělo, aby se křečovitě chytl barpultu. Na barmana, který na něj hleděl s tázavým výrazem, v němž se jen mírně zračil odpor smíšený s jakousi lítostí, a který tuto situaci zřejmě nezažíval poprvé, se odporně zašklebil a neschopen slova kategoricky ukázal třesoucím se prstem na láhev stojící na zemi. Barman na něj chvíli bezvýrazně hleděl, ale pak pokrčil rameny, sklonil se pro láhev a nalil našemu hrdinovi panáka. Nato se otočil k servírce, která do té chvíle leštila sklenice, aniž věnovala našemu hrdinovi jediný pohled, a zamumlal: "Dnes bacha na GPFZ, normálně pije Domestos, ale dnes si poručil Tiret." --- pokračování příště (?)

   Vymazat
  7. Pribeh bez slov Penis, Vagina, Kozy a Kosmicka lod. Pokracovani je zbytecne.

   Vymazat
  8. 4 posty z toho 2 tldr a 2 samouhanousmazane, pro to musi mit jednoslovnej vyraz i anglictina

   Vymazat
  9. Kdyby tam místo Maxipsa Fíka byl Maxipes Fuka, dalo se to ještě zachránit.

   Vymazat
 2. kačer howard? lajka? WTF....a btw. je tam ten slubovany Nathan Fillion?

  OdpovědětVymazat
 3. To se jednou takhle potkalay Saldanaová s Nejezchlebaovou, a protože se dlouho nevidělay,šlay spolu do gay kavárnay k Jirkaovi a Pepaovi, kde si dalay dvě espressoa. I am not Groot.

  OdpovědětVymazat
 4. Tohle asi bude ten mýval, o kterým řve strýc Pepin v Postřižinách. Škoda, že se toho Hanzlík nedožil.

  OdpovědětVymazat
 5. Teda děj je bída a vtipu moc film taky nepobral . A mýval si ani jednou nezapálí :(

  OdpovědětVymazat
 6. Choďte na to. Má to minimálne raz krát tak dobré dialógy a hlášky ako Avengers. A to tam ani nehrá Robert Downey jr. Zasmial som sa viac ako na hociktorej komédii, ktorá vyšla tento rok.

  OdpovědětVymazat
 7. Sic to nebyla Lajka ale Cosmo http://marvel.wikia.com/Cosmo_(Dog)_(Earth-616) ale jinak oK :)

  OdpovědětVymazat
 8. a je tam link na spatny trailer, spravny je tenhle:
  https://www.youtube.com/watch?v=xys1kVN_Wec

  OdpovědětVymazat
 9. James Gunn? tenhle James Gunn https://www.youtube.com/watch?v=nRfroCeDk2E ? to bude prda!

  OdpovědětVymazat
 10. Nutno dodat, že James Gunn začínal na filmech od Tromy (např. Toxic Avenger) a natočil i povedenou Zombie komedii Slither. Vřele doporučuji.

  OdpovědětVymazat
 11. Ten pes neni Laika, ale labrador z komixu.Jmenuje se Cosmo.

  OdpovědětVymazat
 12. mám dotaz, bude zde někdy zrecenzované i pokračování Strážců? :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.