30.6.14

Recenze: Love Song [Begin Again / Can a Song Save your Life?] - 80%

Mark Ruffalo je Steve Dan, hudební producent, který byl kdysi úspěšný, ale dneska už nějak nemá čuch na talenty, byznys nejde, s exmanželkou a dcerou (ta holčička z Opravdové kuráže) si nerozumí, a ještě ho partner (Mos Def) vyhodí z jejich společné firmy.

Keira Knightleyová je Greta, ex-přítelkyně rockové hvězdy, která chce po bolestném rozchodu vypadnout z města zpátky domů a je kamarádem donucena zabrnkat a zazpívat v nějakém malém nočním klubu jednu z písniček, kterou složila. Uslyší ji Steve a dojde k názoru, že tahle holka bude jeho jízdenka zpět do velkého světa.


Love Song film je trochu podobnou hudební pohádkou, jako byl před lety film Once (od stejného režiséra a scenáristy Johna Carneyho).


Love Song se mi líbí o něco víc, protože je odlehčenější a vtipnější. Vlastně mě až překvapilo, jak moc se mi líbil, přestože je o typech lidí (bohémští umělci) a typu hudby (nu emo existentional folk, nebo co to je), které většinou nesnáším.Zápletka není nic světoborného a pokud trochu něco víte o tom, jak se dělá a distribuuje hudba, bude vám leckterá scéna připadat značně absurdní (například když chudý street-keyboardista napochoduje do metra se synťákem Nord za bratru 80,000 Kč). Ale s tím nemám problém - protože celý film je laděn trošku do pohádkova (a ten synťák asi použili, protože je pěkně červený) - doufám, že záměrně.

Snad úplně všechny role jsou skvěle obsazené a herci těm šablonovitým postavám dávají až nečekanou spontánnost, sympatičnost a lidskost. Včetně hudebníků-neherců jako Adam Levine nebo CeeLo Green (u kterých opět musím zdůraznit, že to nejsou lidi, které bych nějak adoroval, v případě Levinea spíše naopak).

Takže vlastně fajnová jednohubka, profesionálně vysoustružená, ale přitom vzbuzující dojem, že to byla nějaká improvizace na koleně.

P.S: Znovu zdůrazňuji, že takto pozitivně o filmu píšu přesto, že hudební styl, o který v něm jde, nesnáším, a žádnou z těch písniček bych znovu neposlouchal. Není těžké představit si, jak skvělý by mi film připadal, kdyby byl např. o SynthPop scéně v Londýně 80. let.

P.P.S: Český název filmu je "Love Song", přičemž původní anglický název by měl být "Begin Again", ale kopie na novinářské projekci (tzn. tatáž, která by měla jít v našich kinech) nesla název "Can a Song Save Your Life?".

11 komentářů:

 1. Po shlédnutí traileru bych spíše než k naprosto příšernému "Once" tenhle film přirovnal k poněkud snesitelnějšímu "Music and Lyrics." Ale netvrdím, že jsem Filmový Znalec.

  OdpovědětVymazat
 2. Once, to je ten film, jehoz piar budi dojem, ze v nem lide nesukaji, ale miluji se?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oni se dokonce ani nemilují, jen spolu chodi a občas se zastaví, aby spolu zazpívali nějakou procítěnou, kytarou doprovázenou, nekonečně dlouhou autorskou píseň. Viděl jsem kus na HBO a nemohl jsem pochopit, jak to mohlo dostat všechny ty ceny.

   Vymazat
  2. Tedy žádná nahá, nebo alespoň mrtvá děvčata? Souhlas s Čačaným ..

   Vymazat
  3. Je to vůbec otázka? V Once nikdo neumře, nesvlékne se, nesouloží, v tom filmu není prostě vůbec nic dalšího, než co už jsem popsal. Ani trocha napalmu, ani tanky, roboti, ninjové, dokonce ani zombies, prostě vůbec nic, a nejméně ze všeho humor, nápad, vtip nebo elegance. Je tam trapnost, těžkopádnost, nehudba, neerotika, neherectví, neděj.

   Vymazat
 3. americka produkcia nedokaze/nevie/nema z coho natocit love sracka film o inom ako folk/country kedze keby to malo prudit v normalnej hudbe muselo by sa to odohravat niekde inde ako v tom nakasirovanom usa srackolande.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to divný, ale souhlasím se slovenským papouškem.

   Vymazat
 4. Mark Ruffalo je DAN MULLIGAN, hudební producent!
  Alespon jmena postav by mohly byt spravne. Kdo ma platit takovy smejd?

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.