5.5.14

Recenze: Sacro GRA - 60%

GRA (Grande Raccordo Anulare) je dálniční okruh, obepínající Řím. Dokument Sacro GRA splétá mozaiku lidí, kteří žijí nebo pracují buď přímo na něm (lékař v sanitce, dvě staré prostitutky), nebo v jeho nejbližím okolí: Např. zchudlý šlechtitc, rybář, hrobníci nebo normální obyvatelé normálních sídlištních bytů.


Film neobsahuje žádné vysvětlující komentáře nebo titulky a jeho hrdinové téměř nikdy nemluví na kameru. Jen chvíli sledujeme některou z postaviček, pak je střih a chvíli sledujeme jinou, pak dvě další, a pak se zase na chvíli vrátíme k té první. Naprostá většina sekvencí je záměrně vybraná tak, aby se v nich nic dramatického nedělo. Nevidíme, jak prostitutku někdo zmlátí. Nevidíme, jak se rybář topí. Nevidíme, jak sanitka zachraňuje vážně zraněného před smrtí.
Záměrem filmařů v průběhu mnohaměsíčního natáčení bylo, aby aktéři zapomněli na to, že jsou natáčeni, a chovali se před kamerou zcela přirozeně. Což se ve většině případů podařilo a můžene se tudíž pokochat pohledem na skutečné životy víceméně normálních lidí. Všechno vypadá velmi přirozeně a nenuceně, ale rozhodně docházelo k jistým postprodukčním úpravám, což je nejlépe vidět na práci staříka, nahrávajícího zvuk larev v kmenech palem. Následně si ty nahrávky pouští doma v Audacity a zvuky, které se přitom ozývají, vůbec nekorespondují s tím, jak mačká tlačítka na obrazovce. Je tudíž pravděpodobné, že i jiné sekvence jsou různě doupraveny, ale je to provedeno tak profesionálně, že si toho nevšimneme.

Tempo filmu je záměrně velmi pomalé, takže na novinářské projekci přibližně čtvrtina sálu na kratší či delší dobu usnula. Pokud si z filmu chcete odnést nějaké hlubší podobenství nebo smysl, musíte si do něj sam sami nějaké dosadit. Asi proto se film ltak líbil na festivalu v Berlíně Benátkách, kde vyhrál hlavní cenu. Mně tenhle dokument nepřišel nijak vybočující z řady ostatních dokumentů, které jsem viděl.

Ještě bych se ale zastavil u jedné věci, která je dle mého názoru na tomto filmu tím zdaleka nejzajímavějším:

Film Sacro GRA je totiž uváděn současně do normálních kin i streamován na Internetu. S českým titulky, zde na portálu DocAlliance. A pozor: Platba je dobrovolná! Takže můžete film okamžitě legálně shlédnout onlinw v JW Playeru (není nutná jakákoliv debilní registrace) a až dodatečně zaplatit tolik, kolik sami uznáte za vhodné (což je, jak všichni víme, skvělý finanční model).

Tomuto počinu rozhodně tleskám a je to dle mého názoru velmi správné řešení odvěkého problému s distribucí méně komerčních filmů. Jen na vaší štědrosti závisí, zda se něčeho podobného dočkáme i u nových Avengers a Star Wars VII...

5 komentářů:

 1. Ta cena nebyla z festivalu v Berlíně, nýbrž v Benátkách. Ale kdo se v tom má vyznat, když to všechno začíná na "Be", co?

  OdpovědětVymazat
 2. tyvole dyt ty dve hodiny, co bych tim stravil, jsou daleko cennejsi!

  OdpovědětVymazat
 3. Což se ve většině případů podařilo a můžene se tudíž pokochat pohledem na skutečné životy víceméně normálních lidí.

  - chod na dve hodiny na ulicu a kochaj sa, co si mimozemstan alebo nejaky chujo co vyrastal v izolacii, ze netusis ako ziju viacejmenej normalny ludia ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nojo, ale tohle jsou italský normálný ludia. A do Říma za dvě hodiny nedojedeš. A když dojedeš, tak ne tak lacino. Takže kdo chce nahlédnout do života italských normálných ludí a říkat si u toho "Asterixi, ti Římani (ne)jsou blázni", pro toho je to kauf. :-)

   Vymazat
  2. Přesně tak, náhodně vybrané nicneříkající okamžiky ze života normálních lidí vídáme denně kolem sebe. Právě jsem Sacro GRA viděl a nepřišlo mi, že by se italský saniťák nebo prostitutka měli nějak lišit od těch českých.

   Je to ztráta času, lidi tam prostě jen kafrají nad životem nebo se o čemkoliv baví, aniž by měli mezi sebou jakoukoliv souvislost. Že je všechny spojuje dálnice kolem Říma? Lidi na předměstí Neapole (nebo Prahy) jsou beze sporu úplně stejní. Fakt nevím, proč to muselo dostat první cenu na benátském festivalu. Ani to, že se lidé chovají před kamerou přirozeně, mi nepřijde nijak převratné, to je v každém druhém dokumentu. A na pohled vypadá film místy dost ošklivě.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.