7.5.14

Recenze: Ranhojič [Der Medicus] - 50%

Anglie, 11. století. Malý kluk Rob (Tom Payne) v sobě objeví unikátní dar. Když se někoho dotkne, aktivuje tím slo-mo Michaela Baye a zjistí, jestli dotyčný v nejbližší době umře. Rob záhy osiří a začne putovat po zemi s "Holičem" (Stellan Skarsgård).

Holič je ve skutečnosti lékař, ale tehdy byla situace okolo lékařství dost unikátní: Léčilo se modlitbami a kdo zkusil něco jiného, ten mohl být obviněn z čarodějnictví a upálen. Holič občas někomu vytrhne zub, napraví vykloubenou končetinu nebo amputuje prst, ale i s tím má dost problémy a občas ho mniši zmlátí.

Holič Chytří židi Robovi vyprávějí o legendárním ranhojiči, který žije v Persii, má tam něco jako "nemocnici" a "lékařskou školu". Rob je tím fascinován a vydává se tam, aby studoval. Protože křesťani nemohou v Persii přežít, Rob si odvážně provede obřízku a vydává se za anglického žida.

Když po roce dorazí do Persie (což ve filmu trvá 10 minut), podaří se mu stát se žákem velmistra (Ben Kingsley) a je u vytržení z toho, že se zde oficiálně léčí a dokonce se používá něco jako vědecké metody. Jeho radost ale nemá dlouhého trvání, protože A) jeho milá židovka se má provdat za jiného, a B) blíží se morová epidemie...


Tento německý velkofilm vznikl podle slavného knižního bestselleru a snaží se být epický, což mu zajímavým způsobem nejde.


Rozpočet byl zjevně slušný, výprava i triky jsou ucházející a herci jsou také adekvátní (i když jediný Kingsley předvádí něco jako "trochu zajímavý herecký výkon").

Přitom ale film postrádá pořádné tempo a zajímavý scénář, který by příběh nějak poháněl dopředu. Ranhojič má 150 minut a jeho poslední hodina pro mě byla už skoro k nepřežití.

Bylo to především tím, že celý film je strašlivě předvídatelný. Téměř celou dobu jsem měl cca 5 minut náskok před scenáristy a 20 minut před hrdiny filmu. Možná to souvisí se snahou vypreparovat z předlohy ty nejprofláklejší momenty, takže se skoro celý film skládá jen z oněch profláklých momentů - tzn. "umře mu máma", "vydá se na cestu", "obřeže se", "poznají se", "zamilují se", "pouštní bouře", "naučí se to", "nepodaří se mu to", "skoro ho popraví", "mor", "panovník", "sex" atd... A mezi tím chybí scény, ve kterých bychom získali nějaký obrázek o tom, co jsou vlastně ti lidé zač, co je pohání, a proč dělají zrovna ty věci, které si scenárista usmyslel.

Výsledkem paradoxně je, že film pozůstává jen z vděčných diváckých scén, které skoro všechny působí nevděčně a nudně. Ani na okamžik jsem neměl pocit, že se dívám na zajímavý příběh - pořád jsem viděl jen slušné herce, hrající podle těch nejbanálnějších šablon ve slušných kulisách, to vše prokládané občasnou slušnou CGI epickou scénou. Prostě takový třetí odvar z Království nebeského.

Vypadá to jako dvouapůlhodinový sestřih třináctidílného televizního seriálu, a vlastně by tomu podoba dlouhého TV seriálu slušela mnohem lépe, než tato snaha o epický velkofilm.To je docela smutné, protože ústřední zápletka, tzn. "jak se v tehdejší době společnost v různých zemích dívala na lékaře a co s tím lékaři dělali", mi připadala velice zajímavá a s obrovským potenciálem. Musí být docela náročné z něčeho takového vygenerovat nudu. Ale přesně to se režisérovi povedlo. BTW, dosud se dosud nejvíce proslavil asi tím, že režíroval videoklip "Du Hast" pro Rammstein...

Američani mají takový hezký slovní obrat "barely competent". To znamená, že něco funguje víceméně tak, jak má, ale chlubit se tím nikdo nebude a nejlepší by bylo na to zapomenout. Ranhojič je přesně takový film.

17 komentářů:

 1. Franto, aspoň bys tam mohl zmínit, že jméno postavy, kterou hraje Ben Kingsley, je Avicenna, a že to byl jeden z nejslavnějších středověkých učenců, který vynikl v mnoha vědách. Vlastně je to počtvrté, co Kingsley hraje Peršana - předtím dvakrát Prince of Persia a ještě před tím Dům z písku a mlhy. Btw, jak je v tom filmu vlastně vysvětleno, že hlavní hrdina "vycítí" přiložením ruky, že dotyčný zemře?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No přece tak, že se mu postaví nebo nepostaví, ty Grimácká buzno. Ty kokůtku, ty jsi zase chytrej jako rádio, vole. Pamatuj, že se tu o filmech nediskutuje, ty kundo a nemachruje se tu nad druhými vyčteninkami! Avikunda nikoho nezajímá, zrovna tak i teplej Ben Pičley. Tak si seber ty pohádky, bráchu a jděte si navzájem honit "Ptáka ohniváka". A jako vždy: koukej se tu chovat slušně, Horák, Chlebec a Národní knihovna se dívá.

   Vymazat
  2. Někdo ti ukradl sbírku gayporna, Gaypornofilmový Znalče? Nebo jsi prostě jen takový debil?

   Vymazat
  3. tyvole Dete to bylo slaby jak hugyho tkanicka, takovyhle veci nefungujou snad ani na hajnyho za trnkovym kerem

   Vymazat
  4. Já vím, ale vymýšlet sofistikované odpovědi pro mentálně zaostalého a pravděpodobně i hormonálně nestabilního GPFZ nedává smysl. Snad mou message přibližně pochopil, víc není třeba.

   Vymazat
  5. Grimme, ty malý šulínku, vypadá to, že jsem tě přecenil. Kvalita Horáka, či dokonce Chlebce je nad tvé poměry. Nemůžu plýtvat kulturními a lifestylovými radami na takový zkurvený potěr... kde bysme pak byli? Někde u Grimů na buznazahrádce? Prostě už neplkej a raději zajdi do šuplíku mamince pro tu zakulacenou věc...

   Vymazat
 2. +Grim Reaper. To nic není, tuhle superschopnost mám taky ;-) S naprostou jistotou. Co už tak přesně nevím, je kdy.
  Mimochodem, správně česky by se to mělo jmenovat Internista. Nejen, že to je překlad, ale ty taky přesně vědi všechno, akorát léčit to neumí :-)

  OdpovědětVymazat
 3. pláču, pláču, věčná škoda ...
  když se konečně jednou za uherák zjeví film s originálním námětem, s něčím, co ještě nebylo stopadesátkát natočený přes kopírák, tak ho nějakej moula zbodá - to je opravdu nějakej zákon schválnosti

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Originální? No nevím, osvícenej felčar kterej to má ve svý době těžký už tady musel bejt snad víc jak stopadesátkrát.

   Vymazat
  2. uveď alespoň jednoho, chytráku ..

   Vymazat
  3. Doktor Sova. A před ním třeba Mengele.

   Vymazat
 4. Stellan Holič Robovi nic nevykládá o Persii, naopak ho má za blázna a když už poté ne, tak minimálně má za to, že by se měl držet toho, co umí a co dělá a nikam se netrmácet. O perském učenci Robovi vykládá jiný židovský holiš, který se (asi) u Peršana učil, protože dokáže i léčit.

  Jinak 50% bych nedal, klidně tak o 15% více, ale je fakt,m že je to dost neobjevný film bez nečekaných zvratů a všechno jde přesně tak, jak byste čekali, že má jít.Ale vypadá to pěkně a ústřední hudební motiv se také povedl. Robova schopnost vysvětlena nijak není, protože je prostě pokládána za dar/prokletí. Chování některých postav dává smysl asi jako v telenovelách, a že po celém světě i v Persii příslušníci mnoha různých národů mluví mezi sebou plynnou angličtinou, tak tím se nikdo nezabývá.

  OdpovědětVymazat
 5. Fakt je tam "Holič" a ne "Bradýř", jak jsem překládal?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja to videl v anglictine bez titulku a bylo tam "barber"

   Vymazat
  2. Aha, v titulcích a i v českém překladu té knihy je "Bradýř", ve filmu se ta postava i tak jmenuje, v knize se sice jmenuje Henry Croft, ale stejně mu všichni říkají jen Bradýř.

   Vymazat
  3. ... bradyr? to je kurva cesky prispevok k Village People?

   Vymazat
 6. Před nějakýma rokama jsem četla knížku a nějak nadšená jsem nebyla, je to takový ten typický bestseller s dokonalýma postavama, co jsou cnostné až za roh, předvídatelnýma zápletkama a sexuálníma scénama se asi inspirovala autorka 50 shades... Takže teď z toho udělali film, hm. Podle traileru bych to nemohla brát za přínosné ani ve smyslu přehlídky sexy chlapů, si snad radši po desáté přečtu Egypťana Sinuheta.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.