15.5.14

Recenze: Olga - 60%

Český dokument o první manželce Václava Havla, Olze (té, co dostávala dopisy).


Musím přiznat, že lidé z disentu, jako například Jim Čert, mi jsou volní. Neštvou mě, neadoruji je, nechci se o nich dozvědět víc a asi bych si s nimi neměl o čem povídat.

V archivních záběrech jich v tomto filmu uvidíme víc než dost a dělají to, co tehdy lidé z disentu obvykle dělávali. Tzn. poezii, hudbu, večírky a intelektuální humor. Nepřijde mi to příliš vtipné, inteligentní, ani jinak zajímavé. A většinou je to samozřejmě velmi technicky špatně zaznamenané.

Dočkáme se také pár citátů z dobových policejních dokumentů, ale ani jejich absurdnost není tak bizarní, aby stála za víc, než občasné mírné uchechtnutí.

Samotné Olze Havlové, která dala filmu název, je toho vlastně věnováno velmi málo - jen okolo poloviny snímku. Tvůrci ji zjevně adorují a nenatočili ani vteřinu materiálu, který by byl nějak kontroverzní nebo překvapivý. U některých segmentů jsem si říkal "PROČ tam tohle je?"

Olga Havlová byla jistě žena s mnoha kladnými vlastnostmi a sluší se jí vzdát hold, ale skutečností zůstává, že nebyla natolik výjimečná, aby o ní existoval celovečerní film. Respektive, pokud natolik výjimečná byla, z tohoto filmu se o tom nedozvíme.

Nejsilnější dojem, který ve mně zůstal: Kdyby tento dokument skromná Olga viděla, pravděpodobně by jeho tvůrce poslala kamsi.

13 komentářů:

 1. Kdo ví, jak to s Olgou a její výjimečností vlastně bylo. Zlí jazykové tvrdí, že Havlovy myšlenky vzešly převážně z její hlavy. Čímž by se vysvětlovalo, proč bezprostředně po její smrti tak ukrutně zblbnul. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. respektive začal přebírat Dášenčiny myšlenky a tím se dostal do trochu jiného levelu ..

   Vymazat
 2. Byla vyjimecna, vyhulila 150 cigeret za den. Ta musela mit ranni dech, ze by rozrizl bankovni trezor. Z zen co kouri (cigerety) je mi zle.,.

  OdpovědětVymazat
 3. A ucvaklý prsty pod lisem tam zmíněný jsou? Od tý doby co jsem se do dozvěděl si všímám, že na žádným záběru ani fotce to není poznat. Asi si na to dávala bacha.

  OdpovědětVymazat
 4. Musím přiznat, že lidé z disentu, jako například Jim Čert, Václav Havel, Olga Havlová, Magor, Chlebec, Horák, Ripper, Rimmer a Fuka mi jsou volní. Neštvou mě, neadoruji, nechci se o nich dozvědět víc a asi bych si s nimi neměl o čem povídat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chlebec a disent? Si děláš prdel, to by byl konformista jak vyšitej, ten by vytlačil s rodinkou v aule při oslavách VŘSR i slzy dojetí!

   Vymazat
  2. No moment, keby som bol konformista, tak sa vám predsa prispôsobím a adorujem váš životný štýl. Ale ja som sa vzoprel.

   Vymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. týdeníky s úvodem od Čáslavského mají stejnou vypovídací hodnotu = 0

  OdpovědětVymazat
 7. Klasika, u nás nikdo nemá dostatečný koule natočit o těchto zbožštělých bytostech cokoliv reálného. Přitom by jistě bylo zajímavé se dozvědět, jak se Olga srovnávala s tím, že Václav opíchal, koho mohl. A na smrtelné posteli řekla něco ve smyslu, "Hlavně si neber tu kurvu !" Asi by neměla radost ...

  OdpovědětVymazat
 8. olga, olga..co mi to jen....VOLGA VOLGA..

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.