3.5.14

Recenze: Hany - 70%

Velmi blízká budoucnost nebo alternativní současnost. Anonymní (české?) město, ve kterém zuří nepokoje (většinou kdesi daleko od kamery) a kde se parta lidí sešla v kavárně, aby si poslechli předčítání pseudoilntelektuální divadelní hry hlavního intelektuála se šálou.

Ale poslechnou si toho mnohem víc...


Film natočili dva mladí filmaři: Michal Samir (scénář, režie) a Matěj Chlupáček (produkce), kteří předtím společně natočili film Bez doteku. A i tentokrát platí, že si ukousli hodně, hodně velké sousto. Celý film je totiž natočen skoro bez střihu. Což si žádá podrobnější vysvětlení, nebo se o tom i v médiích píšou nesmysly:

Film má 90 minut a vypadá, jako by pozůstával jen ze dvou záběrů: Prvního 80minutového a druhého 10minutového. Ve skutečnosti ale pozůstává celkem ze čtyř záběrů, přičemž první tři jsou digitálním trikem smontovány, aby vypadaly jako jeden.


V průběhu filmu zdaleka nesedíme jen v oné kavárně. Vyjdeme několikrát na ulici, vyletíme do druhého patra, abychom se podívali na konverzaci v bytě, projdeme kus města (Plzně), projedeme se tramvají a na kole, vyrabujeme vietnamskou večerku, střetneme se s policejním komandem a zúčastníme se divokého večírku, včetně falešných zvratků (ta konzistence byla příliš hustá!) a pravého orálního sexu!

Z producentsko-realizačního hlediska to celé muselo být neuvěřitelně náročné, protože během filmu procestujeme několik kilometrů a uvidíme rozhodně přes sto herců a statistů - přičemž všichni museli být precizně synchronizováni a třeba několik desítek minut čekat, aby správně řekli své dvě věty a nezkazili tím celý dlouhý záběr.Naskýtá se otázka, proč vůbec v dnešní době dělat 30minutové záběry, když digitálním trikem mohu slepit několik kratších záběrů do jednoho tak, že to není poznat - a je to snad i lacinější, než logisticky připravovit a realizovat 30minutový záběr. Jako reklama tvůrců "Podívejte se, co umíme natočit za 5 milionů Kč, dejte nám 100 milionů dolarů na další film!" to funguje dokonale. Trochu problematičtější je zamyšlení nad tím, proč by na to celé měl člověk koukat a co by mu to mělo dát...

I když se ke konci z filmu vyloupnou dva až tři hlavnější hrdinové, většinu času záměrně těkáme mezi různými lidmi a různými místy, aniž bychom si udělali obrázek o širších souvislostech (což je rozhodně záměr!). Často zaslechneme jen zlomek konverzace, který má buď nějaký dobře skrytý smysl, nebo žádný nemá. Občas uvidíme opravdu kvalitní mikro-povídku (spíš nano-povídku). Ale opravdu jen občas.

Většina herců (většinou mladých) výborně hraje a při jejich scénách máme dojem, že posloucháme skutečné mladé lidi ve skutečné polo-intelektuální kavárně, kteří se baví o skutečných věcech, o kterých se takoví lidé baví. To ovšem znamená, že kdybyste zašli do libovolné polo-inteletuální kavárny, tak byste od náhodných lidí slyšeli velmi podobné dialogy, jako ve filmu Hany. Z čehož vyplývá, že to tvůrci dobře natočili a herci dobře zahráli, ale také z toho vyplývá, že vám bude zhusta připadat jako když sedíte v normální kavárně, akorát vás to bude stát 160 Kč a ještě přitom nebudete smět jíst a pít.

Vizuálně zajímavých, akčních, divokých scén je totiž ve filmu jen pár minut . většina filmu je o standardní interakci standardní dnešní znuděné mládeže. Souhlasím, že takhle se dnešní mládež chová a film to chování věrně zachycuje. Ale asi takhle: Jistě souhlasíte, že těleso ponořené do kapaliny je nadnášeno silou, která se rovná tíze kapaliny tělesem vytlačené. Znamená to, že byste se koukali na 90minutový film, který by věrně zachycoval, jak je těleso nořeno do kapaliny a nadnášeno? Tedy asi by záleželo na tom, o jaké těleso by šlo (např. Iveta Bartošová). A o jakou kapalinu...

Hany ukazuje, že jeho tvůrci jsou schopní. S přihlédnutím k jejich věku a zkušenostem dokonce velmi, velmi schopní. U takhle náročného projektu je doslova zázrak, že vzniklo něco, co není nechtěně směšné.

Návštěvy kina pravděpodobně litovat nebudete, ale to byla asi tak nejintenzivnější emoce, kterou jako divák měl: Ne "To bylo fakt dobrý!", ale "Nelituju toho".

17 komentářů:

 1. "Podívejte se, co umíme natočit za 5 milionů Kč, dejte nám 100 milionů dolarů na další film!" to funguje dokonale.

  a tahle predstava funguje v realite presne jak? ja napr. znam ve svem okoli nekolik podnikatelu, kteri jsou dobri pri X, ale absolutne nemaji predstavu (i kdyz tvrdi opak), jak by situace vypadala pri 10 * X nebo 100 * X, takze tak nejak stejnym zpusobem jako pri X kodrcaji dlouhodobe ke 2X..

  OdpovědětVymazat
 2. OT: Franto je dobrý nový X-Men? Když jsi ho překládal nebo jsi překládal pouze z textu bez obrazu?

  OdpovědětVymazat
 3. Franto a kdy bude recenze Hany?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Recenze Hany byla v predchozim clanku...
   Holt si to budes muset pustit.

   Vymazat
 4. Hooligan na aute vypada jako Franta !?

  OdpovědětVymazat
 5. dlouhý záběry musej bejt strašně náročný na natočení, ale já u nich hlavně trpím jako divák, páč pořád hlídám střih a když nepřichází, představuju si jak strašný to pro všechny muselo bejt, aby nic nezkazili, vidím sebe, jak jako komparzista kurvím samotný závěr půlhodinové scény a všichni jsou na mě nasraný a proklínaj mě...zkrátka z takových maratonsky pojatých záběrů nic nemám

  OdpovědětVymazat
 6. Docela s tebou Franto souhlasím, ale vůbec nechápu proč jsi tomu tedy dal 70%?! Podle mě je to obdivuhodně logisticky zvládnuté řemeslo s naprosto prázdným obsahem. Navíc emoce jaké by si s tím/postavami/myšlenkou člověk mohl spojit: nula.
  A co se týká hereckých výkonů, rozčilovalo mě, že to v první půlce vypadalo jako když jsou všichni na speedu. Nejspíš nervozita z jednozáběrového filmu? Takhle rychle lidi na pivu přece nedrmolí.
  Taky to díky konstatní jízdě kamery a neustálým prázdným kecům nemělo žádnou dynamiku, což za chvíli pěkně nudí.
  A jestli někdo machruje jednozáběrovostí, mnohem víc doporučuju úvodní titulkovou sekcenci Doupě. To je dechberoucí. A je mi úplně jedno, že je to CGI.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. anebo Enter the void a mame smazanej dalsi ceskej unikat

   Vymazat
  2. No, Bulvy jsou v poslední době málo soleny a je proto logické, že je třeba zajistit i jiný finanční zdroj, například ve formě příspěvku producentů, toužících opatřit své dílo titulkem FFFilm 70%!!!

   Vymazat
 7. Na chvíli jsem myslel, že je to Hanny... https://plus.google.com/115953716246268325226/posts

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty vole, kurva, Grimme, ty už u těch svých pohádek nehul, pičomedáne...

   Vymazat
  2. Allright, challenge accepted. Od této chvíle budeš znám jako Gaypornofilmový Znalec, zkráceně GPFZ.

   Vymazat
 8. Pokud se nepletu, tak v kině se konzumace nezakazuje, dokonce ani tam, kde je protipopkornová kultura.

  OdpovědětVymazat
 9. Můžu poprosit link anebo nějákou pomoc při hledání soundtracku k tomuto filmu, děkuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pochybuju, ze k tomu soundtrack vysel. Je tam odhadem tak 10 minut hudby celkem...

   Vymazat
  2. Stačila by ta písnička na konci i titulků, ten dupstep. Nerozuměl jsem přesně textu. ? (We bring the sad face) ?

   Vymazat
  3. Magnetize - OMG & SHOCKWAVE
   Někdo se už ptal v komentářích pod druhým trailerem na YT, mám to odtamtud :)

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.