22.4.14

Recenze: Nekonečná láska [Endless Love] - 30%

Davidovi a Jade je 17 let a právě odmaturovali. Jade je neuvěřitelně krásná a z bohaté rodiny, ale všech se straní a nikdo o ni nemá zájem (takže jde o sci-fi). Jenom chudý automechanik David, který po ní pokukoval celou školu, se konečně odváží ji oslovit, a už to jede - i když má Jade za pár týdnů odletět na praxi a pak na vysokou.

Krásná první láska, první sex, a první problémy: Jadein superbohatý otec (Bruce Greenwood) je totiž proti. Nelíbí se mu, že se Jade zahazuje s chudákem, který je sice špičkový student, mohl by dostat stipendium, ale na vysokou nechce, protože má rád motory.

Sedmnáctileté hrdiny hrají Alex Pettyfer (24 let) a Gabriella Wildeová (25 let).


Přiznávám se, že se mi cca první polovina filmu až překvapivě líbila. Samozřejmě, že je to všechno strašlivé klišé, a strašlivě archaické. To je víceméně logické, protože jde o adaptaci 35 let staré knihy (zfilmované už v roce 1981), která je přesunuta do současnosti. V roce 2014 ovšem tito hrdinové a tento příběh působí téměř bizarně. Především podzápletka "několik měsíců jsme se nemohli nijak kontaktovat, protože tatínek nechtěl" vypadá v dnešní prosíťované době spíš jako nějaké divná parodie. Všichni jsou velmi slušní, sofistikovaní, čtou knihy a největší vzpourou pro ně je vlézt v noci do zavřené zoo. A přísahal bych, že v traileru je víc erotiky, než v samotném filmu!


Zní to asi všechno velmi dementně (a poněkud dementní to je), ale - znovu opakuji - když jsem se správně retro naladil, tak jsem si to celé docela slušně užíval, zásluhou slušných herců (ještě jsem zapomněl na Joely Richardsonovou jako Jadeinu matku), občasné hezké kamery a profesionální režie, díky které všechny ty klasické romantické zápletky a podzápletky rychle ubíhají a občas jsou ozvláštněny něčím ne úplně předvídatelným.

Dokonce se mi líbilo i to, že mladé lásce protagonistů přejí od počátku filmu úplně všichni, s výjimkou Jadeina otce (a Davidovy bývalky, což je epizodní rolička). Takže se zdálo, že film je jen o tom, kdy se mrzouta podaří přesvědčit a nastane totální happyend.

Bohužel, před totálním happyendem nastala druhá polovina filmu, ve které se děj přehoupne z kategorie "přijatelná retro debilita" do kategorie "nepřijatelná debilní debilita".

Jadein otec, který byl v první půlce filmu spíše "roztomilý bručoun", se najednou začne chovat jako psychopat a likvidace Davida se pro něj stane hlavní náplní života (i když si tím záhy zcela antagonizuje Jade, svou manželku, svého syna i jeho snoubenku). A aby toho dramatu nebylo málo, přijdou na řadu i náhodné dopravní nehody, špatně odkopnuté svíčky ve vysoce hořlavém luxusním domě, strašná tajemství minulosti, a tak podobně...

Netuším, jestli je tak blbá už původní kniha, ale faktem zůlstává, že jakkoliv dobrý režisér a herci by tu druhou polovinu scénáře nijak zachránit nedokázali...

13 komentářů:

 1. ta laska byla pred sexem nebo nejdriv sukali a potom si k sobe nasli cesticku?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nejdriv sukali pred sexem a pak si laska nasla cesticku.

   Vymazat
  2. Láska musela bejt před sexem, jinak by to znamenalo že hlavní hrdinka k tomu všemu i skvěle šuká a to by bylo ještě větší sci-fi.

   Vymazat
 2. to bude naka limonada

  OdpovědětVymazat
 3. hmm aj toto by bolo dobre porno.

  OdpovědětVymazat
 4. Omlouvám se za off topic, ale jelikož se Franta zabývá i "kouzelnictvím", zajímalo by mě, jestli viděl tohle + jestli by to nechtěl třeba vysvětlit. :) http://www.extra.cz/tohle-u-nas-neuvidite-do-britskeho-talentu-prisel-kouzelnik-s-holubicemi-a-predvedl-neco-neuveritelneho

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mi přijde jako úplně standardní vystoupení s holuby, jaké se předvádělo už někdy před padesáti lety. Holuby má v bundě (holubi jsou velice skladní, zaberou málo místa, protose používají při kouzlení). Malá klícka je skládací. Ženská je celou dobu schovaná v zadní polovině klece, přes kterou je "náhodou" přehozený přehoz. Po objevení ženské je celá klec včetně holubů složená v tom černém přehozu. JInak specifické detailní vysvětlování těchhle záznamů je ošemetné, protože jsou sestříhané. Viz to co píšu tady: http://www.fffilm.name/2012/11/jak-se-nechat-prefiknout-jak-vyhrat-v.html

   Vymazat
  2. a co tohle?
   http://boingboing.net/2014/04/21/car-appears-out-of-nowhere-ar.html

   Vymazat
 5. Tak přece jenom, ne každý je hloupý hip hoper, ne každý je fetka, alkoholik, nerd, zoufalec, atd., a mluvit nevulgárně, číst knížky atd je poměrně standardní zálěžitost prostě slušnějších lidí, tomu nelze nic vytýkat či se tomu dokonce smát (pokud nejste zmiňovaní), a vlést v noci do zoo je daleko větší dobrodružství, než hulit na hlaváku, jít do disneylandu, jet po dálnici 240, atd., všechno je prostě subjektivní. Se zbytkem lze ale jen souhlasit.

  OdpovědětVymazat
 6. Podle názvu zas nějaký sci-fi, nuda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A hned ve druhém řádku Fuka potvrzuje, že jde o sci-fi. Mně stačil název, jsem borec holt.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.