7.4.14

Recenze: Sametoví teroristé [Zamatoví teroristi] - 50%

Tento slovenský dokument je vpravdě originální! Jeho tvůrci vzali tři skutečné lidi, kteří kdysi za komunismu prováděli (neboi chtěli provést) v ČSSR regulérní terorismus, byli za to tehdy perzekuováni, a...

A teď je otázka, co s nimi vlastně v tomto filmu ti tvůrci dělají. Nebyl mi jasný jejich záměr...


Snímek je jasně rozdělen na tři části a každá z nich je věnována jednomu z "teroristů".


Jen malou část filmu zabírají informace o samotných provedených (nebo připravovaných) teroristických aktech, či jejich poloabsurdní soudobé rekonstrukce (vyhození billboardu nebo auta do vzduchu, vše samozřejmě v přísně kontrolovaných legálních podmínkách).

Většina filmu je věnována pohledu na běžný současný život těchto tří protagonistů.

Jeden z nich je sám a celý film se snaží seznámit s různými dámami, o kterých pak hanlivě mluví před svými retardovanými kamarády. Viz začátek tohoto videa:Druhý z nich má celkem fungující rodinný život a nic moc zajímavého během svého segmentu neudělá (především vypráví svým ratolestem o komunismu).

Nejbizarnější je třetí segment, ve kterém si Vladimír Hučín (nejslavnější z trojice) vybere na jakémsi konkursu (zorganizovaném zřejmě jen kvůli tomuto filmu) jedno z nabízených mladých děvčat a následně se z něj snaží vycvičit teroristku, naučit ji střílet, oklamávat polygraf a tak dále.


Film mě jistým způsobem bavil, protože jsem měl možnost vidět a slyšet soukromé projevy velmi ujetých lidí, kterých bych se pravděpodobně ve skutečném životě bál a zcela určitě bych si s nimi nechtěl nikdy o ničem povídat.

Některým jejich absurdním hláškám jsem se občas zasmál, ale měl jsem při tom trochu nepříjemný pocit, asi jako kdybych se smál retardovanému, který své šílenosti myslí dobře.

Pokud ale tvůrci chtěli naznačit, že dnešní neutěšený psychický stav oněch pánů nějak souvisí s komunistickou perzekucí (v některých momentech to tak vypadá), pak se jim to naprosto nepovedlo.

9 komentářů:

 1. soudě podle toho druhýho traileru to vypadá jako novinka od Wese Andersona...

  OdpovědětVymazat
 2. Ty vole, ta třetí ukázka, to je masakr. To je povedený český pokus o vyšlechtění něčeho mezi Lisbeth Salander a Hanna! No, to by stálo za film! A řekněte, že ne, vy kundy.

  OdpovědětVymazat
 3. dávali to loni na LFŠ, jako zajímavý, ale nikdy mě nenapadlo to někomu doporučit, asi tak no.

  OdpovědětVymazat
 4. Nechápu lidi, co exhibují svá ošklivá těla v hnusném spodním prádle, jsou to teroristé!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Víš, Mikino, vždycky jsem si myslel, že ze všech Horáků jsi tady tero ristka jenom ty.

   P.S. všimněte si, vy blbci, jak jsem výše vtipně oddělil slovo terorista, aby nebylo dohledatelné speciálními skenovacími programy CIA.

   Vymazat
  2. Napodruhý jsi to ale neoddělil, takže teď jsi nejenže dohledatelný, ale i debil.

   Vymazat
  3. ha! čekal jsem, co za estébáckou fízlovskou kurvu se chytne a lapil jsem tebe, vyjebaná hlavo, Šerezky z uher jakýsi, debile, vole.

   Vymazat
 5. Proč mi to tak připomíná GTA V?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.