27.4.14

Recenze: Doupě [Brick Mansions] - 70%

Než se začnu jakkoliv zabývat dějem, tohoto francouzsko-kanadského akčního filmu, je nutné jedno zásadní upozornění:

Doupě je hrozná blbost.

Ale opravdu úplně strašná.

A je to velice zábavná blbost, při které jsem se většinu času dobře bavil.


Luc Besson napsal a produkoval anglicky mluvený remake svého 10 let starého Okrsku 13, přičemž David Belle hraje stejnou roli, jako hrál v původním filmu.


A teď k tomu ději:

Blízká budoucnost, někdy za 10 let, Detroit. RoboCop nikde. Celá čtvrť "Brick Mansions" je tak prolezlá zločinem, že ji starosta nechá izolovat a téměř nikdo nesmí dovnitř ani ven. Celé čtvrti vládně mega-gangster RZA.

David Belle bojuje za dobro tím, že krade překupníkům drogy a splachuje je do kanálu. V rámci tohoto potírání zločinu také zabije zkorumpovaného policistu a jde za to sedět.

Následně (tzn. asi po 40 minutách) začne zcela jiný film, ve kterém jde o to, že RZA unesl náklaďák s neutronovou bombou a když se pokusil neodborně otevřít její kufřík, bomba udělala přesně to, co neutronové bomby v takové situaci dělají, totiž rozsvítil se na ní červený displej, který odpočítává 12 hodin do výbuchu.

Starosta a šéf policie provedou jediný logický plán, který může město zachránit: Vezmou policistu Paula Walkera a přemluví ho, aby se vydával za zločince. Pak zosnují "jakoby útěk" Walkera a Bella (jehož ex-přítelkyni drží RZA v zajetí) z vězení a doufají, že oba společně proniknou do Brick Mansions a zneškodní bombu kódem, který jim bude zaslán... SMSkou! Čímž Doupě připomíná Líbáš jako Bůh.

(Následují spoilery, ale stojí za to, věřte mi.)

Když se Walker a Belle dostanou konečně do posledního levelu a zabijí posledního minibosse, tak zjistí, že RZA někde ukradl ruskou balistickou střelu, neutronovou bombu k ní přivázal špagátem a hodlá ji vystřelit na Detroit.

Asi minutu před jejím odpálením si to ale rozmyslí, protože přece není tak zlý.

Walker dostane SMSkou od starosty kód k deaktivaci bomby, ale Bellovi je podezřelá jedna drobnost: Kód k deaktivaci je stejný jako poštovní směrovací číslo Brick Mansions. Což je zvláštní, protože bomba byla ukradena při převozu odněkud jinud někam jinam a neměla se v Brick Mansions nikdy nacházet. Následně se začnou prát Belle s Walkerem, jestli kód vložit nebo ne. Nevloží ho a nic se nestane, bomba po dopočítání časového limitu nevybuchne.

Následně všichni obyvatelé Brick Mansions vtrhnou do radnice Detroitu a zde obviní starostu z toho, že chtěl schválně v Brick Mansions odpálit bombu, aby tam mohl postavit novou luxusní čtvrť (protože, jak víme, luxusní čtvrti se nejlépe staví v místě, kde vybuchla neutronová bomba). Starosta se hloupě přizná, že to opravdu plánoval, což někdo natočí na videokameru a pošle do televize, takže starosta musí rezignovat.

Následně se RZA stane hodným starostou Brick Mansions, přestanou se tam brát drogy, děti si tam začnou hrát, a všichni jsou happy...

(V zájmu plné informovanosti podotýkám, že ta zápletka mohla taky být úplně jinak a možná mi unikla nějaká zásadní podzápletka. Protože se tam nějak operuje i s tím, že někdo někomu popisoval, jak byla ta bomba ukradena, ale ve skutečnosti byla ukradena jinak, z čehož asi mělo něco vyplynout, ale nevím co. Ale to je jedno...)U podobných megadebilních filmů mám většinou velkou zábavu z toho, že si představím celou zápletku z pohledu padoucha a přemýšlím, jak asi uvažoval, když připravoval svůj geniální plán.

Takže starosta si v tomto případě musel říct: "OK, potřebuju vyhodit do vzduchu Brick Mansions, ale musí to vypadat jako náhoda. Jak bych to udělal nejjednodušeji...? OK. Seženu někde neutronovou bombu, a budu s ní jezdit v náklaďáku přesně tak, aby ji našli RZAovi lidi a rozhodli se ji ukrást. Bombu upravím tak, aby při pokusu o otevření začala odpočítávat 12hodinový limit, ale aby se po jeho uplynutí nic nestalo. Navíc ji upravím ještě tak, aby po vložení číselného kódu vybuchla. A ten číselný kód bude PSČ místa, kde sídlí ten RZA, který má jakoby "náhodou" tu bombu ukrást. A pak už mi stačí jen počítat s tím, že ti moji dva lidi pozabíjejí těch 100 gangsterů, dostanou se k bombě a vloží do ní ten kód, který jim pošlu. Kdyby se náhodou ti dva lidi k té bombě nedostali, nebo kdyby náhodou nechtěli vložit ten kód, tak celý můj plán nevyjde. Ale to se přece nemůže stát..."Kromě toho, že je ústřední zápletka filmu zcela na hlavu, jsou podobně na hlavu i všechny jeho podzápletky. Například Bellova sexy přítelkyně, která je špičková právnička, pracující jako servírka v bistru, a současně mistryně bojových umění.

Pro někoho by mohlo být zajímavou otázkou, nakolik to celé Luc Besson a režisér Camille Delamare mysleli vážně, a nakolik je to parodie akčních filmů. Ale víte co - mně je to fakt jedno. Hlavní bylo, že jsem se bavil, protože:

 • Akční scény jsou totálně šílené, dobře natočené a bez zbytečného CGI (Belle je parkourový mistr)
 • Každou chvíli se stane něco zcela nečekaného
 • Úžasná gangsta mluva ("Shit was easier than high school pussy!")
 • Ženy mají velké výstřihy a kopou se do nich

Pokud se vám i ve vašem dnešním věku líbí staré filmy Jackieho Chana, tak se vám pravděpodobně bude líbit i Doupě.

To, že jde o poslední dokončený film Paula Walkera, je poněkud hořce úsměvné. Asi jako poslední role velkého Raula Julii, držitele Zlatého glóbu:


Mimochodem, já kdysi viděl Street Fightera na pracovní projekci, když už byl film hotový, ale neměl ještě světovou premiéru a Julia ještě žil. V závěrečných titulcích tehdy byla sekvence, kdy se z trosek Bisonovy pevnosti majestátně vysune jeho pěst. Po Juliově smrti to zbaběle vystřihli...

9 komentářů:

 1. přivazovat bombu k balistické raketě špagátem je rozhodně neodborná kompletace, každej přece ví, že se to musí pořádně přidrátovat

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nanestesti dratenictvi jako remeslo dnes dost upada .. coz teprve v blizke budoucnosti ..

   Vymazat
  2. Naštěstí je špagetérský průmysl na vzestupu

   Vymazat
  3. kdyby mel scenarista trochu fantazie, byla by ve filmu postava v prilehavem gej kostymu, ktera by bombu k rakete prilepila pavucinami muzne vystriklymi svymi dlanemi

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. hele nakou pohadku? nedavaj neco

  OdpovědětVymazat
 4. Jj, recenzi na Streetfightera si pamatuju ještě ze starýho Score, psal jsi tam něco ve stylu: 'Raul Julia hraje Bisona tak, že mu smrt doslova kouká z očí (a asi se do toho i moc vžil, protože po natáčení zemřel, ale dost nechutných vtipů). Film vypadá jako dobrá sranda :)

  OdpovědětVymazat
 5. A má to něco, kvůli čemu na to stojí jít i když člověk viděl Okrsek 13?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.