2.4.14

Recenze: Captain America: Návrat prvního Avengera [Captain America: The Winter Soldier] - 70%

Další dobrodružství Stevea Rogerse / Captaina Americy (Chris Evans) - nebo jak se to správně píše / skloňuje - přímo navazuje na filmy Avengers a Thor 2, tzn. odehrává se ve světě, kde byl zdemolován New York a organizace SHIELD chrání všechny před zlem.

Steve se snaží začleňovat do soudobé společnosti, v čemž mu pomáhá Nataša Romanoffová / Black Widow (Scarlett Johanssonová), která je spolu s Nickem Furym (Samuel L. Jackson) jedinou hlavnější postavou, spojující tento film s předchozími snímky Marvel universa (pak ještě nějaké vedlejší agentky a agenti, které si přesně nepamatuju).


Krize nastane ve chvíli, kdy kdosi spáchá atentát na Nicka Furyho a vypadá to, že jde o dobře utajené spiknutí uvnitř SHIELDu, ve kterém je nějak zapletený smooth & sexy důchodce Alexander Pace (Robert Redford) - de facto nadřízený Nicka Furyho. Po stopách tohoto spiknutí se vydávají Kapitán a Romanoffová - Blacková - Widowová, spolu s epizodním černochem (později Falconem).


Tento velmi drahý film překvapivě natočili bratři Anthony a Joe Russoové, kteří dosud především režírovali a produkovali televizní seriály. Jakékoliv obavy v tomto směru jsou ale liché, protože megarozpočet a megahvězdy zvládají bez nejmenších problémů.

V CineStaru Anděl má někdo smysl pro humor...

Jejich akční scény jsou většinou zcela přijatelné, s občasnými supercool momenty a s občasným ne-úplně-vydařeným CGI (epizodní létajícící černoch). Především počáteční scény působí příjemně realisticky (tedy "realisticky" v uvozovkách) a "syrově", ale později se vše zvrhne v profesionální standard a CGI orgie, kdy se digitálně hroutí úplně všechno, zbývá 30 sekund do totální destrukce a živí lidé v tom zmatku spíše ruší. Není to špatné, ale není to o mnoho víc, než nepřekvapivý profi standard, na který jsme zvyklí.

Zásadní problém jsem ale měl s dějem filmu.

Scenáristé se nám snaží předložit příběh, který je prudce aktuální (svoboda vs. potlačování terorismu a tyhle věci) a scény, které by měly mít hloubku přinejmenším jako Nolanův Batman, ne-li větší. Tyto hlubší momenty jsou ale znovu a znovu podkopávány legračními hláškami a dementními zvraty jako z TOHO STARÉHO Batmana ze 60. let (např. "Proboha, ten USB disk má na sobě umělou inteligenci, takže když ho strčíme do libovolného laptopu, jeho autor se dozví, kde jsme!"). Pokročilá umělá inteligence z počátku 70. let patří k tomu uvěřitelnějšímu.

Je mi jasné, že do comicsového filmu (i do těch vážnějších) vtípky a nadsázka patří, ale tentokrát mi to celé moc nesedlo dohromady.Je ale nutno podotknout, že jsem viděl dabovanou verzi, a i když dabing byl slušný, je docela možné, že v původním znění všechny ty konverzační scény (kterých je ve filmu opravdu hodně) působily víc cool / osudově / méně trapně.

Co se týče herců: Evans do značné míry ztratil půvab "retro vyorané myši" z předchozích dílů a je to prostě jenom nabušený fešák. Redford místy vypadá, že už neví, co se kolem něj děje, a Scarlett není ve filmu tak půvabná, jako na plakátu...

Musím přiznat, že si na prvního Captaina Americu už moc nepamatuju, takže mi některé odkazy na původní film musely chvíli docházet a některé mi pravděpodobně nedošly vůbec. Pokud byl první Captain váš oblíbený film, pravděpodobně na tom budete lépe. Rozhodně nedoporučuji začínat se sledováním Marvelovských comicsových filmů právě tímto snímkem.

P.S: Český podtitul je IMHO zvolen správně (a byl použit i v jiných zemích), protože onen titulní "Winter Soldier" není ve filmu nijak extra významná postava. Je spíš příslibem toho, co bude v dalších dílech.

P.P.S: Když si v úvodu filmu Steve prohlíží svůj notýsek s "věcmi, které ještě musí dohnat", je tento záběr v různých zemích různý! (Ale nic specificky českého jsem v té naší verzi nepochytil.)

P.P.P.S: Film má nějaké potitulkové scény, ale jedna z nich mi přišla zcela zbytečná a druhou bych naopak potřeboval od někoho vysvětlit.

P.P.P.P.S: A taky se mi moc nelíbí trend, kdy druhý díl má jiného skladatele (Henry Jackman), který zcela ignoruje hudební motivy z jedničky (Alan Silvestri)...

P.P.P.P.P.S: 3D je 99 procent filmu opravdu NAPROSTO nepostřehnutelné. Všiml jsem si ho až při závěrečných titulcích.

P.P.P.P.P.P.S:Tato recenze vznikala crowdsourcingově (díky Spimfurtovi za video)

P.P.P.P.P.P.P.S: Tato recenze má zatím asi nejvíce P.S.

5 komentářů:

 1. P.P.P.P.P.P.P.S: Máš totálně rozmrdaný videa u předchozích článků.

  OdpovědětVymazat
 2. Tak já ti tu potitulkovou scénu vysvětlím, Franto:

  [SPOILER]

  Ten s tím monoklem je jistý Baron Wolfgang von Strucker nebo jednoduše Baron Strucker. Jeden z vůdců té zlé organizace Hydra. A evidentně s Lokiho holí dělali nějaké pokusy a díky tomu vznikli ti dva, které jsi viděl zavřené v celách.
  Jsou to dvojčata Scarlet Witch (Wanda Maximoff, hraje ji Elizabeth Olsen) - čarodějka, která je tak mocná, že umí i změnit realitu - a rychlonohý Quicksilver (Pietro Maximoff a hraje ho Kick-Ass... teda Aaron Taylor-Johnson), kteří jsou v komiksu mutanti a děti Magneta (zdravíme X-men).
  V Avengers 2 tihle dva budou hrát nějakou roli.
  Jenže na muťáky má práva Fox (A Pietro bude i v nových X-men a hrát ho bude Evan Peters), takže jejich původ bude asi značně pozměněn.

  [/SPOILER]

  OdpovědětVymazat
 3. díky, pěkná recenze :) posadím se do řad "mě se to nelíbilo" nebo lépe "bez kopání do sedačky bych při žvatlacích pasáží usnula"

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.