22.10.13

Recenze: Apokalypsa v Hollywoodu - 70%

Několik slavných amerických komediálních herců (James Franco, Jonah Hill, Seth Rogen, Jay Baruchel, Danny McBride) se sejde v jednom baráku shodou okolností zrovna když začne Apokalypsa...


Náhoda tomu chtěla, že do našich kin krátce po sobě přicházejí dva velmi podobné filmy. Apokalypsa v Hollywoodu je totiž něco velmi podobného, jako britská komedie U Konce světa. Oba filmy vyprávějí o partě kámošů, kteří se nachomýtnou ke katastrofickým událostem. Oba filmy jsou vpodstatě sitcomy, ve kterých jde spíš o verbální humor, než o výbuchy a triky. A oba vypadají jako série improvizovaných scének, slepená do něčeho, co má vypadat jako celovečerní film.

Když píšu "James Franco, Jonah Hill a další", tak tím v tomto případě myslím nejen herce, ale i postavy. Všichni tito pánové (a nejen oni) totiž hrají v tomto filmu sami sebe, přesněji řečeno "alternativní verze sebe samotných", asi jako ve V kůži Johna Malkoviche - a velmi srdnatě si dělají srandu ze sebe a svých kariér. Závěrečné titulky vypadají takhle roztomile:


Bez ohledu na přehlídku slavných jmen je většinu filmu na plátně pouze šest lidí, film je velmi, velmi komorní a samotná apokalypsa je je ztvárněna trikově přibližně na úrovni lacinějšího amerického televizního seriálu.

Nicméně, nic z toho mi nijak moc nevadilo. Dokonce mi takováto nízkorozpočtová podoba připadá vhodnější, než když se v (podobně poslepovaném) U Konec světa tvůrci snaží o poměrně drahé a "realisticky vypadající" triky.

Co mi vadilo, byly některé scény, které se táhly dlouhé desítky vteřin, aniž by se v nich objevil sofistikovanější humor, než (například) "Já si chci honit, tak se budu honit kde chci" (a tím myslím verbální humor, přílš jiného humoru ve filmu není). Asi polovina scén celého filmu byla improvizovaná a i když všichni zúčastnění mají obrovský komediální potenciál, jenom jejich přednes občas nestačí a bylo by hezčí, kdyby se na tom scénáři trochu více zapracovalo.

Je nutno ocenit, že se ke konci filmu objeví i poněkud vážnější scény, ve kterých herci provádějí něco jako "obnažování duší a účtování se životem", což překvapivě funguje a je to i trošku mrazivé, protože se při tom oslovují svými skutečnými jmény a přestávají dělat infantilní sprosté vtípky.

Tenhle film je ale především o infantilních sprostých vtípcích a pokud máte něco proti infantilitě nebo sprosťárnám, rozhodně není pro vás.

No a pak tu máme ještě konec: Zatímco U Konce světa ke konci značně ztrácí dech, Apokalypsa v Hollywoodu se naopak v posledních 5-10 minutách rozjede naprosto fantastickým způsobem a její triumfální zakončení způsobí, že do značné míry zapomenete na slabší okamžiky, které ve filmu byly.

Jak jste si všimli, dávám Apokalypse stejných 70 procent, jako filmu U Konce světa. Každý z nich má ale jiné klady a zápory, a kdybych to měl nějak všechno sečíst dohromady, Apokalypsa v Hollywoodu je o chloupek vydařenější.

11 komentářů:

 1. Filmy som videl v opačnom poradí a na "U Konce Světa" pôjdem do kina, "no matter what". Ten film má totiž hĺbku a jednoznačný odkaz ktorý je možno nihilistický, ale *oslobodzujúci*.

  Myslím, že tvoj dojem z U konce Světa výrzne ovlyvňuje fakt že ti ako človeku neholdujúcemu alkoholu a iným drogám, myšlienka "...we wanna get loaded. And we wanna have a good time..." nepripadá nijak hlboká. Ona vlastne ani nie je. Márniť svoj potenciál chlastaním či drogovaním nie je zrovna žiadny romantický životný cieľ... napriek tomu, v určitej fáze života.. a u niekoho celý je táto potreba asi najväčším motorom i brzdou zároveň...

  "Apokalypsa v Hollywoodu" je milý filmík s tak trochu sitcomovým návodom na instantnú spás na mierne vyššej intelektuálnej úrovni ako Scary Movie a pod. U konce světa je naopak totálne epický monumentálny film z ktoréjo by sa vo vhodnej konštelácii hviezd a generačných výmen kľudne mohla stať kultovka... a pre mňa ním vlastne aj je.

  Znalec a Wzorin na scénu... za nimi nastúpia Kverulnat, Čača... následne Kukina a celé to zaklincuje vtierka (sic) Spimfurt a Mara. Opona, Potlesk. Dovi dopo.

  p.s.:nenavidim tento blogger.com komentarovy system.. arghrmpfz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vtierka! Jaka doprdele vtierka! Co jsem zas udelal? Dyk jezismarja ja jen dycham! Tak pardon!

   Vymazat
 2. Hele skoro kazdej druhej vtipek v prvni ctvrtine filmu je o tom, ze Jay Baruchel je z Kanady a odmita se prestehovat. A mam pocit, ze Seth Rogen je taky z Kanady. Cili americky komedialni herec je celkem divny oznaceni. Mne by se nelibilo, kdyby me nejakej americkej Fuka oznacil jako slovenskyho komedialniho chlebco diskutera misto ceskeho komedialniho alfasamce...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jay Baruchel je americký komediální herec z Kanady. Podobně jako například Adolf Hitler byl německý politik z Rakouska. Jan Horák je maďarský dramaturg z Maďarska.

   Vymazat
  2. Dalo by se to tak brát. Putin je teda vlastně euroasijskej kokot z Ruska... a když čtu v novinách, že americkej prezident tohe a tamto, tak odkud vlastně je? Brazílie, Uruguay?

   Vymazat
  3. Honolulu.
   Protože je vždycky řeč o Obamovi, jiní opravdoví američtí prezidenti nejsou, všechno to jsou přece zlí diktátoři.

   Vymazat
 3. a je Karel Roden americký villain herec z Česka???

  OdpovědětVymazat
 4. A full frontally? Sceny plavajici Watsonovic holky? A pokálí psa v Hollywoodu?

  To je zase telegraf...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1) Full pánskej frontal tam je a povedenej. Částečnej up frontal tam má Seth Rogen a není to pěknej pohled.

   2) Hermiona neplave ani oblečená.

   3) Psa jenom někdo drží v náručí, nesvlíkaj ho, nekálí na něj, ani ho neznásilní.

   Vymazat
 5. nečinim si nárok ne to bejt nějakej filmovej znalec, ale čistě subjektivně mám rád Simona Pegga a jeho humor a nemám rád Setha Rogena a Jonaha Hilla přímo nenávidim, objektivně to s touhle dvojkou mám ale nachlup stejně. obojí hodnotim někde kolem 75%, ale jestli se mám rozhodnout, tak o chlup lepší se mi zdá This Is The End.. samo kvůli epickýmu finále, kde The Worlds End prostě ztrácí dech, jakkoliv je závěrečná scéna s opilou hádkou s "entitou" třeskutě vtipná.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.