9.10.13

Jak na Google Music, část 2 (včetně vlastního publikování)

V článku Jak na Google Music jsem před pár měsíci rozebíral, jak Google Music (plným názvem "Google Music on Play") funguje, a jak ji používat. Pokud ho budete číst dnes, mějte na paměti, že se mezitím ledacos změnilo.

Především to, že Google Music už je k dispozici i Čechům, halelujá! V této souvislosti jsou nyní hezky pwnováni "hackeři", kterým se dříve nějak podařilo obejít blokaci českých platebních karet a nakupovali z Čech americkou hudbu za dolary: Nyní se jim totiž nedaří přepnout účet na české koruny a musí nakupovat dále za dolary, tj. asi o 100 procent dráž, než Češi, muhahahaha...

Ale popořádku...

Češi nyní mohou nejen uploadovat vlastní MP3 soubory do Google Music cloudu (což mohli už předtím), ale také si hudbu kupovat, buď po skladbách, po albech, nebo v rámci programu All Access (česky myslím "Hudba naplno", ale já mám všechno rozhraní v angličtině). V nabídce jsou i čeští interpreti, ale víc vám o nich neřeknu, protože mě příliš nezajímají a koupil jsem si z českých jenom album "Ivan Mládek zpívá polsky".

O uploadování vlastní hudby jsem se zmiňoval v prvním článku a nic zásadního se na tom nezměnilo. Jenom odpadl problém s úvodní registrací - nyní může začít užívat Google Music bez problémů každý Čech.

V celém Google Play Store (nejen v hudební sekci) už několik měsíců přetrvává bizarní chyba, kdy mají někteří uživatelé za některých okolností zmršená písmena s diakritikou...

Nyní přibyla možnost kupovat skladby nebo alba na play.google.com/store/music, a to většinou za dvakrát nižší cenu, než jsou dolarové ceny podle oficiálního kurzu. Tleskám Googlu, ještě že jsme chudí a hodně pirátíme! Takto zakoupené skladby si můžete kdykoliv později stáhnout v nijak nechráněném standardním MP3 formátu, ale platí zde stejná omezení jako při stahování vámi uploadovaných skladeb (viz minulý článek) - tj. přes webové rozhraní si můžete každou skladbu stáhnout jen dvakrát, přes Google Music Manager libovolněkrát, ale pouze v rámci celé své hudební kolekce (není možné vybrat "jen něco"). Zjevně nějaká nezbytná úlitba autorským svazům...

Nejzajímavější je relativně nová placená služba "All Access". Ta je na první měsíc zdarma a dále stojí 129 Kč měsíčně (pokud si ji objednáte do poloviny listopadu, při pozdější aktivaci bude dražší). Pokud máte All Access, pak si můžete přehrávat libovolné skladby, které v Google Play katalogu najdete (nejsou to úplně všechny z nich, ale valná většina, viz dále) - celkem okolo 18 milionů skladeb. Můžete si je i stáhnout do mobilní Google Music aplikace (velmi elegantně a automaticky) a odsud si je přehrávat, když jste offline. Jediné, co nemůžete, je dostat se k nezakódovanému MP3 souboru, který by šel volně kopírovat na jiná zařízení (tedy můžete, ale porušujete tím podmínky služby).

Stále funguje fígl zmíněný v minulém článku, kdy si vytvoříte hudební playlist, ten si v mobilu nastavíte jako "Pinned", on se vám do mobilu stáhne a automaticky se vám v něm budou zrcadlit změny, které v něm následně uděláte na webu.

Také není problém v tom, když sklabdy na Google Music mají špatně vyplněné údaje (například jinak definované žánry, než vy jste zvyklí, třeba "Soundtracks" místo "Soundtrack"). Můžete si totiž všechny údaje (včetně názvů skladeb) po zařazení do "My Library" sami editovat, jako kdyby to byly vámi uploadované MP3! To je velmi užitečné a předpokládám, že se tím Google také automaticky učí a opravuje chyby v metadatech.

V rámci All Access máte také k dispozici tzv "Rádia", což jsou nekonečné automatické playlisty, které vzniknou prostě tím, že kliknete na "Chci poslouchat hudbu, která je podobná této skladbě" nebo "Chci poslouchat hudbu tohoto žánru". Ve vzniklém playlistu pak vidíte, jaké skladby budou následovat, můžete měnit jejich pořadí, přeskakovat, mazat je, atd...

Algoritmus víceméně funguje, ale netušíte, jak přesně funguje a nedá se nijak "ručně doladit". Například došel k názoru, že když se mi líbí úvodní motiv ze Star Wars, bude se mi líbit také Dvořákův Slovanský tanec číslo 10 e-moll. Proti tomu můžete těžko něco namítnout a těžko můžete vyvozovat, jestli je ten algoritmus tak blbý, nebo tak geniální, když netušíte, na základě čeho na takovou shodu přišel. V některých věcech má ale algoritmus Googlu naprostou pravdu:

(Jenom tam ještě chybí John Williams)

Hudbu z Google Music můžete sdílet na Google+, kde si pak mohou ostatní poslechnout ukázky a skladbu si koupit (pokud máte All Access, ostatní si mohou dokonce jednou přehrát celé album). To má ale překvapivou mouchu, kterou přesně popsal například Jakub Čížek tady. Jde o to, že sdílený odkaz z Google+ vede na stránku, kde si můžete skladbu koupit a nemůžete si ji poslechnout celou nebo přidat do playlistu, a to ani v případě, kdy máte All Access a můžete tudíž skladbu poslouchat legálně zdarma. Myslím, že to není snaha Googlu vytahat z lidí další peníze, ale pouze dočasný nedostatek - protože pokud totéž uděláte z mobilního Google+ klienta a máte All Access, na stránce s nákupem nechybí odkaz "Listen to this album in My Library".

Takhle je to OK (v mobilu). Na webu toto tlačítko (zatím?) chybí.

Pokud máte telefon nebo tablet s Androidem, doma bluetooth reproduktory (nebo něco takovéhoto) a v autě rádio s BT streamingem, tak máte hudbu víceméně nadosmrti vyřešenou...

Zajímavé je, že současně byla pro Českou republiku spuštěna také možnost prodávat na Google Music vlastní hudbu. Musíte pouze zaplatit jednorázový poplatek 25 dolarů a pak můžete uploadovat a přes Google Music nabízet libovolné množství své hudby.


U každé skladby můžete nastavit, kolik má stát (včetně možnosti "zdarma"), jestli obsahuje vulgární texty, jaký je její žánr (můžete pouze vybírat z nabízených), kolikrát si ji může zákazník přehrát jako preview a jestli má být k dispozici také na Google All Access. Všechny tyto údaje je možné dodatečně (po publikování alba) editovat, ale změny se projeví někdy až po více než 48 hodinách (a mezitím může být vaše album nedostupné)!

Hudbu musíte uploadovat v bezztrátovém formátu FLAC nebo WAV a zákazníci ji pak mají k dispozici v kvalitě 320 kbps MP3.

Protože obě moje alba jsou zdarma, tak nemám tušení, jestli tvůrce dostává nějaké peníze za svou hudbu, kterou si lidé přehrávají přes All Access (tzn. de facto neprovedou žádný její "nákup"). Z normálně zakoupené hudby si Google nechává 30 procent ceny a zbytek je váš.

Zajímavé také je, že je možné nastavit cenu alba zcela nezávisle na ceně jednotlivých skladeb, takže například album může stát 100 Kč, přičemž každá jeho skladba je zadarmo. Nebo naopak každá skladba může stát 10 Kč (nebo každá jinak), zatímco celé album je za peníze. Chtěl jsem jedn z těchto možností použít u svých alb, ale nakonec jsem je nechal ve všech verzích zdarma, protože by všichni posluchači nemuseli ze způsobu zobrazení alba pochopit, že platba je dobrovolná.

I když je hudba nabízena zdarma, její "kupující" stejně musí zadat do Googlu platné údaje o své kreditce!

Za sebe mohu říct, že pro mě je aktuální nabídka All Access velmi rozumná a povede k tomu, že se výrazně sníží počet komerčních alb, která si stahuji bez placení. Je to vlastně první fungující protipirátské opatření, jaké jsem v životě zažil.

P.S: Několik z vás se vyjádřilo, že by mi chtělo platit za skládání hudby. K tomu musím pouze podotknout, že jsem otevřen všem zajímavým nápadům, ale skládání, aranžování a masterování hudby (i v té amatérské podobě, jak to dělám já) je o dost časově náročnější, než nějaké polofilmové blogískování.


28 komentářů:

 1. Jsem v zahranici dlouhodobe, a mam ceskou platebni kartu. Vedel by nekdo jak si muzu aktivovat Google Music? Diky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mělo by stačit vyplnit u té české karty správnou ČESKOU adresu bydliště a pak zkusit aktivovat All Access (nebo provést jakoukoliv jinou transakci s tou kartu v Google Play).

   Vymazat
  2. A taky nějakou bezpečnou proxynu.

   Vymazat
 2. na itunes funguje tento ročný prístup taktiež. tuším 60€ na rok na slovensku.

  OdpovědětVymazat
 3. na itunes funguje tento ročný prístup taktiež. tuším 60€ na rok na slovensku.

  OdpovědětVymazat
 4. Jak se rozdělují peníze za All Access. Předpokládám, že se těch 130 Kč rozdělí mezi ty tvůrc, které jsem poslouchal.

  Ale podle jakého klíče?

  Minutová sazba = 130 Kč/počet odposlouchaných minut?
  Fixní minutová sazba?
  Pásmová minutová sazba (Lucka a Karel dostávají 5 Kč, šumaři 1 Kč?)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. http://www.rawstory.com/rs/2013/08/19/how-much-do-musicians-really-receive-from-streaming-music-services-like-spotify-and-itunes-match/

   Vymazat
 5. Ta fotka mi pripomina tu znamou fotku Stevea Jobse s datem narozeni a umrti... jak znam Frantu, budou to zamerne humory

  OdpovědětVymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 7. Určitě by bylo fajn, kdyby to propojení Store a All Acces fungovalo i naopak. Tzn. vyhledám v My Library "Far Cry 3: Blood Dragon" a místo ničeho by mi to našlo zašedlé album s popiskem "Toto album si nemůžete pustit v rámci služby Naplno ale můžete si ho koupit v Obchodě" a odkaz na Store. Tahle schizofrenie ten systém dost bortí a člověk musí přepínat, protože neví, jestli jen hledá špatně, nebo to v All Acces prostě není.

  OdpovědětVymazat
 8. Pekny kecy. Vsechna alba, ktery jsem si nasel jsou za 200 a vic, coz je uplne stejne jako na iTunes, kde nakupuju.
  Levny jsou akorat popularni hnusne hudbicky. Navic jsem tam dost veci nenasel.

  OdpovědětVymazat
 9. Poradil by mi někdo prosím s tímto? "Můžete si je i stáhnout do mobilní Google Music aplikace (velmi elegantně a automaticky) a odsud si je přehrávat, když jste offline." Google Music mám i na mobilu, ale jakmile jsem offline, zobrazí se mi sice alba z knihovny, ale přehrávat nemůžu vůbec nic. Podle textu by to ale mělo jít...jak?? Využívám tu měsíční službu Naplno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dokud jsi ještě online, vyber nějaké své album nebo playlist, a máš u něj možnost "Keep on device". Když ji vybereš, dané skladby se ti stáhnou do telefonu a můžeš si je přehrávat i když nejsi online. Je to popsané v tom mém starším článku, na který je na začátku odkaz.

   Vymazat
 10. Muzu poprosit o odkaz, kudy muzu uploadovat svou hudbu na prodej ?

  OdpovědětVymazat
 11. Teda 30% pro Google je docela dost. Určitě si z těch % něco stáhne do korýtek OSA co ?

  OdpovědětVymazat
 12. Docela filtrují socky ... bez aktivace peněženky si nevrzneš ani se skladbama zdarma

  OdpovědětVymazat
 13. Mnohem lepčejší je Bandcamp. Skvělé prostředí pro editace profilu, celkově velmi user friendly a velké možnosti nastavení. Navíc do nějaké částky czela zdarma, po dosáhnutí určité sumy se platí pouze 10% - 15% ze stanovené částky.

  OdpovědětVymazat
 14. Franto, a zkoušel jsi službu RDIO ? možnosti mi připadnou podobné a cenové podmínky taky. navíc RDIO tu cenu nabízí myslím stejnou běžně, není na to nějaká sleva od nich (alespoň to tak neprezentují).

  OdpovědětVymazat
 15. Rdio jsem využival ještě než byl spuštěn GOOGLE MUSIC pro CZ. Aplikace skvělá, velká spokojenost i možnost přepínání skladeb na tel. a poslouchání třeba na PC apod. Ale cena je vyšší. Při přehrávání jen přes web 90 Kč, Při využití "chytrého tel." 180.

  OdpovědětVymazat
 16. Jen pro info. All access už funguje i pro muj ucet na kterém jsem si to před oficiálním vydáním v ČR plastil v US. Napsal jsem jim na support a během týdne to je spraveno. Nevím jestli je to pro vsechny.

  OdpovědětVymazat
 17. Zdravím,
  díky za pěkný článek.
  Rád bych prodával hudbu kapely, které jsem členem a po zaplacení 25 dolarů a vyplnění všech možných údajů o albu a písních jsem narazil na toto upozornění:

  Daňové údaje jsou povinné
  Daňové předpisy v USA vyžadují, aby společnost Google měla k dispozici úplné a přesné daňové údaje pro své zákazníky. Tyto údaje jsou povinné vždy, když se sídlo příjemce platby nachází v USA nebo je v rámci USA distribuován jeho obsah. Abyste mohli platbu obdržet, aktualizujte své daňové údaje.

  Po odkliknutí odkazu jsem se dostal po třech otázkách na jakýsi daňový formulář pro USA. Strávil jsem asi 2 hodiny hledáním po internetu, jestli vůbec musím formulář k daním vyplnit a jak (moje angličtina na to nestačí). Dokázal by někdo poradit?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jste neco proklikal blbe, protoze zadny takovy formular jsem nevyplnoval a schvalili mi to bez problemu.

   Vymazat
  2. Schválí ano, ale problémy nastanou s výplatou.

   Já mám např. profil aktivní několik měsíců a vydělal už nějaké peníze. Zadal jsem bankovní účet kam se mají poslat a ověřil jsem ho. Google ale mi sdělil, že před odesláním platby je ještě potřeba odeslat daňové údaje. Ty k odeslání vyžadují SSN/ITIN/EIN, což jako neameričan a nepodnikatel nemám. Ani nápověda nějak nepomohla...
   https://support.google.com/googleplay/artists/answer/1751656?hl=cs&ref_topic=1723038

   Vymazat
 18. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.