13.10.13

Recenze: Kameňák 4 - 20%

Žilková Paulová odjela odletěla do Austrálie, Laufr je v base, Vydra se stává starostou a Dejdar šéfem policie. A Troška odjel do teplých krajin, takže film režíroval někdo jiný.A to je na čtvrtém Kameňáku asi to nejzajímavější: Režíroval ho Ján Novák, který předtím režíroval celkem jeden celovečerní film (Klíček), jenž se dočkal strašlivých recenzí ze všech stran (já ho neviděl). A napsal ho Marcel Bystroň, který natočil celkem dva kinofilmy: Cabriolet (ten jsem neviděl) a Po hlavě do prdele. A ten jsem viděl a radši bych to nedělal.

Jedna věc je, podivovat se tomu, že kdysi slavný a obecně uznávaný režisér, jako Troška nebo Menzel, natočí sračku. Druhá věc je, když je scénář a režie filmu svěřena dvěma lidem, kteří mají velmi mizivé zkušenosti s filmařinou, a to málo, co vyplodili, je všemi jednomyslně odsuzováno jako diletantismus. Jako by nám tím producenti říkali: "Nám vůbec nezáleží na tom, jak to bude napsané nebo zrežírované. Cílovému publiku je to úplně jedno."

Kameňák 4 má hrozný scénář a režii, ale přijatelné "production values", střih, hudbu, kameru atd... Takže není moc důvodů se mu smát. Samozřejmě neexistují žádné důvody, proč se smát S NÍM, takže je v kině strašná nuda - ale naštěstí je film velmi krátký, jen kousek přes 90 minut!

Stejně jako u předchozích dílů (i když musím přiznat, že trojku jsem buď neviděl, nebo jsem ji už úplně zapomněl) jsou bolestivě patrné dva velmi zásadní problémy:

1) Film nemá děj, ale pozůstává z anekdot. Anekdoty mají končit pointou. Ve filmu ale většina scén pozůstává z několika anekdot (se stejnými protagonisty), takže je zapotřebí ty anekdoty propojit nějakými jejich reakcemi na ty pointy (většinou nějakým zamračením nebo odfruknutím). Tzn. postava X svou "vtipnou pointou" brutálně urazí postavu "Y", ta zamručí něco jako "ty blbe" a pokračuje v dialogu. Působí to strašlivě křečovitě a i předtočený smích by pravděpodobně byl lepší.

2) Tvůrci filmu na plátně minutu připravují nějakou situaci (což není vtipné a ani to nemá být vtipné), aby vznikla rozehrávka, která je nezbytná k "zafungování" desetisekundového slovního vtipu. To je především dokladem nemohoucnosti scenáristy.

Nemohoucnost režiséra pak je nejmarkantnější ve scénách, kdy se  snaží proložit jeden delší vtip dvěma kratšími vtipy (odehrávajícími se jinde) a především při strašné "akční scéně" (jediné ve filmu), kdy je lupič "náhodou" dopaden, protože je "náhodou" obklíčen náhodnou ženou s jedovatým hadem a cikánem s ukradeným okapem. Jinak film neobsahuje žádné akční scény ani vizuální gagy.

Většina herců působí unaveně (ti slavnější mají často je camea) a nejlépe z nich nakonec dopadli estrádní baviči Krampol a Pomeje. A jsem si plně vědom závažnosti takového tvrzení.

WTF okamžiky:

 • Hlavním hudebním motivem Kameňáku 4 je z nějakého důvodu tato melodie (bez zpěvu).
 • Celý film je prohnaný nějakým filtrem, který způsobuje, že jsou všechny záběry řvavě přebarvené. Má to asi vyvolávat dojem comicsovosti a rozvernosti, ale skutečným výsledkem jsou strašidelné oranžovo - fialové obličeje herců.
 • Jeden student je ostatními studenty donucen ke specifické soutěži: Při sexu se svou přítelkyní jí musí říct "Píchal jsem tvoji ségru" a pak co nejdéle vydržel s penisem uvnitř, i když ona už ho v sobě nechce. Jde pravděpodobně o první legrační znásilnění v dějinách české kinematografie.
 • Tatáž parta spolužáku uzavírá sázky ohledně chlupatosti rozkroků svých spolužaček ve sprchách. Tyto spolužačky pak skutečně vidíme s jejich full frontaly, včetně chlupatých rozkroků (nikoliv cenzurovaných jako v traileru). Není to sexy.
 • Jeden z vtipů pozůstává z toho, že si ženská zabouchne auto s otevřeným okénkem, řekne "A jsem v píči" a je konec scény.
 • Scéna při závěrečných titulcích paroduje film Kill Bill: Ruka zaživa pohřbené babičky prorazí hlínu na hrobě a zvedne prostředníček. Je to podivné, protože je to první a poslední scéna, ve které se Kameňák 4 snaží něco parodovat.
A to je asi tak všechno, co jsem vám chtěl napsat o tomto... filmu.P.S: Před filmem jsem musel vydržet několik českých trailerů, které mi znovu potvrdily, že se u nás zapomíná na jednu drobnost: Totiž, že by trailer (nikoliv výčet herců, ale TRAILER) měl způsobit, aby se divákovi chtělo na ten film jít do kina...27 komentářů:

 1. Zbývá už jenom informace, kolik milionů to dostalo ze Státního fondu kinematografie...

  Já nevím, neměli bysme mít zákon, který by Čechům točit filmy zakazoval?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem pro, aby vznikl Státní fond odporu proti české kinematografii, který by bojoval proti uvedení drtivé většiny českých filmů do kin, neřkuli do zahraničí!

   Vymazat
  2. kde mohu podepsat petici za výše zmíněné?

   Vymazat
 2. musím napsat, že poslední dobou - asi tak od svatby - úplně nerozumím Františkovu % hodnocení, nějak mi nesedí s daným filmem a tím, co o něm F. píše...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. třeba o tomhle všude píšou, že je to sračka za 0%...

   Vymazat
  2. Každý, kdo se tu pořád diví, že František něčemu dává 20% a ne 0% jen ukazuje, že je podělaný lůzr, který neví o co gou.
   Kurvadrát, prostě 0% je tu víc než 20%, Tomáši, takže klíídek....

   Vymazat
  3. ale hovno, pro ty nejhorší filmy tu vždycky bylo 10%...

   Vymazat
  4. Ale hovno, dřív byla stupnice 0(vtipné sračky)-20(totální sračky)-40-60-80-100. Myslím od dob Avataru se stupnice rozšířila, protože neměl na 100%

   Vymazat
 3. Odpovědi
  1. Těch deset procent navíc oproti Donšajnům a Jedlíkům je přece za to znásilnění a chlupatý bobry, to je mi jasný.

   Vymazat
  2. Kdysi to vysvětloval takhle - "Po skončení filmu mě kolegové přemlouvali, abych ho ohodnotil nula procenty, ale to jsem odmítl. Nulaprocentní film je totiž pro mě takový, který je díky neschopnosti svých tvůrců zábavný. Dvacetiprocentní filmy jsou mnohem zbytečnější, protože, podobně jako Po hlavě do prdele, nejsou zábavné vůbec ničím."

   Vymazat
 4. http://www.urbandictionary.com/define.php?term=bucking%20bronco
  vs
  http://www.cosmopolitan.com/sex-love/positions/bucking-bronco-sex-position

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tedy desiva konverzace s kladou vevnitr -vs- mainstreamova predstava vrazeni kycelnich kloubu do slabin. Neni divu ze se v tom obtizne hleda humor.

   Vymazat
  2. http://www.youtube.com/watch?v=3lQuRkJPL7s

   Vymazat
 5. A jseš si jistej, že scéna ruky z hrobu měla za účel něco parodovat? Říkali to tvůrci?

  OdpovědětVymazat
 6. Nová verze traileru Kameňáku 4 i s patřičným hudebním motivem

  OdpovědětVymazat
 7. Odpovědi
  1. Zilkova, Paulova, Kozderkova. Baba, snih. To je mimo Frantiskovy rozlisovaci schopnosti.

   Vymazat
 8. Ten novy filmek s Bradem Pittem vypada docela fajn nahodou...

  OdpovědětVymazat
 9. Každý ať si preferuje bobry jaké chce. Upřímně, to je to poslední co je pro mě důležité při výběru ženské(a navíc ji obykle poznávám oblečenou :-) ). Protože paní Fuková tedy evidentně není zarostlá, tak to znamená že mladá ženská s chlupama není sexy? To je smutné, zrovna od Franty, který výrůstal v osmdesátkách. To vás to vážně baví, takhle si nechat diktovat co je a co není sexy? Když bude v téhle dekádě sexy jen sestřih ala Hitler, tak zas budete nadávat na vyholený? I don´t get it and probably never will. Think for yourself.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Není to sexy" tím, jak je celá ta scéna napsána a natočena. Nikoliv tím, jestli ti bobři jsou / nejsou chlupatí.

   Vymazat
  2. a teda kdyz nahodou preferuju to, co vetsina, tak jsem podlehl mode jo, jinak mam jako vlastni nazor? za 2K na hodinu te jsem ochotnej doucovat, at nejsi za blbecka a slova "think for yourself" z tvejch ust nezneji nechtene vtipne

   Vymazat
  3. Okamuha: Myslím že je zcela jasné, co chtěl diskutující Piper říci; to co píšete vy je již jen čiré extrahování z vašeho náhledu na život. A to zcela zbytečně, FF to zcela jasně a logicky dovysvětlil. To vše je myslím zřetelně viditelné i bez školení ubohého konfontačního nerda-nebožáčka, tmelícího se kdesi v davu celý život před monitorem a .jeho sexuální preference vyvozuje pouze z online zkušeností.

   Vymazat
  4. detailneji objasnim i tobe, Alice, co by ti 2K/hod se mnou (za sex by byl pochopitelne priplatek, aby nedoslo k omylu - ty mne) mohly prinest:
   "Protože paní Fuková tedy evidentně není zarostlá, tak to znamená že mladá ženská s chlupama není sexy?" -> Fukova neni zarostla; protoze Fukova neni zarostla, Fuka si mysli, ze zenska s chlupama neni sexy.

   porozumeni: o porostu Fukove nevime nic, druhy vyrok nedava smysl, kdyz o jeho vychodisku nic nevime, stejne tak zaver, z recenze to nevyplyva (jak - Alice, zde - Franta spravne objasnuje)

   "To vás to vážně baví, takhle si nechat diktovat co je a co není sexy?" -> protoze si Fuka mysli, ze zenska s chlupama neni sexy, podleha diktatu

   porozumeni: porad vychazime z toho spatneho predpokladu (spatny, protoze jeho pravdivost nezname), nasleduje implikace, ktera nedava smysl (gro meho vtipu)

   all in all: nedovedu si v situaci Piper P predstavit ucelneji vynalozene 2K, pokud v tomto svete planuje jeste nejakou dobu existovat; duraz kladu na "planuje", tozn. chysta se dosahnout nejakeho cile prostrednictvim kroku, ktere k tomuto cili maji smerovat, no rekni sama, neni snad Piper P worth it?

   tobe mohu pomoci s gramatikou (carky ohranicujici vedlejsi vety), se stylistikou (nebozacek-> ubozacek, tmelici -> tetelici, jeho->sve), s logikou a koneckoncu i s tim kamingautem..

   think about it, are you worth it?

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.