9.10.13

Recenze: 2 zbraně [2 Guns] - 60%

Denzel Washington a Mark Wahlberg jsou dva řadoví pašeráci drog, kteří se rozhodnou společně vyloupit malou venkovskou banku. Provedou to, ale záhy vyjdou najevo nečekané skutečnosti: Totiž, Washington je ve skutečnosti agent Protidrogového úřadu (DEA), který se snaží nachytat Wahlberga (o kterém si myslí, že je pašerák drog). A Wahlberg je ve skutečnosti člen speciálních jednotek námořnictva, který se se snaží nachytat Washingtona (o kterém si myslí, že je pašerák drog). A v té bance bylo asi 10x více peněz, než tam mělo být, a neví se, komu patřily. A v námořnictvu i v DEA - zdá se - věděli, jak se věci mají, a celé to takhle plánovali. Jo, a ty peníze byly ve skutečnosti ilegální rezervy CIA...Rozehrávka je jasná. Celý film je záminkou k tomu, aby Wahlberga a Washingtona chtěli úplně všichni zabít (případně něco horšího) a aby se mohlo ukázat, jak badass jsou, když se nakonec spolu skamarádí (i když se od začátku nenávidí).

Film vznikl na motivu stejnojmenného comicsu, který jsem nečetl, ale podle toho mála, co jsem si o něm zjistil, se ho film drží jen velmi volně (například oba jeho hlavní hrdinové jsou mladí běloši). Film režíroval Islanďan Baltasar Kormákur, který je zajímavý tím, že bez problémů střídá zábavné thrillery s něčím trochu hlubším, například hlubokou vodou.

Je příjemné, že jsou 2 zbraně hezky politicky nekorektní. To znamená, že jsou v nich rasové stereotypy, nahá ženská prsa, hodně krve, sprostá slova, a tak dále (v USA má film přístupnost "R").

Naopak není příjemné, že styl filmu poměrně divoce a neuspořádaně osciluje od "realistického drsného thrilleru", přes "tarantinovské hláškování" až po "absurdně comicsové akční scény". Mel jsem docela problém naladit se v každé scéně na tu správnou vlnu, na které bych zrovna v tu chvíli měl být. Ke konci už jsou zvraty úplně absurdní a bez jakékoliv logiky, takže jsem prostě vypnul mozek a pořád se docela slušně bavil. Bohužel, k tomuto totálním zblbnutí dojde až ke konci filmu a před ním je vícero scén, které vypadají, jako kdybychom se měli o hrdiny snad strachovat a zajímat se o jejich motivace.

A měl jsem docela problém vytěsnit z hlavy, že mnohé ty drsné dialogy v poušti u mexických hranic hodně připomínaly cutscény z Grand Theft Auto 5, které jsem v té době zrovna hrál - aniž by byly nějak výrazně působivější (kromě vyšších rozlišení a lepších textur).

Pokud máte nějakou slabost pro herce nebo režiséra, tak návštěvou filmu neprohloupíte. Ale nemějte zbytečná očekávání...

9 komentářů:

 1. Tohle jsi Franto neobjevil, takze si GTA nedohral a v recenzi lhal! http://www.youtube.com/watch?v=0BGn79EW8y4

  OdpovědětVymazat
 2. To uz vazne boli jak Frantisek nic necetl nic nevidel. Tamto nezna a necem jinem ani neslysel.
  Nebo jsem jen neco nepochopil? Vzdyt je to u kazdy recenze a tahle vseobecna neznalost v jeho veku, vazne zamrzi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. necetl Mein Kampf, zbytek bych mu odpustil, jsme jen lidi

   Vymazat
  2. Buďme rádi, že se alespoň umí podepsat. Kvůli těm ostatním věcem, které nezvládne (čtení, koupení lístků do kina, vydělávání peněz) se přece oženil.

   Vymazat
  3. Tak tady se musím zastat, že přizná, že o něčem nic neví a ani nemá třeba zájem vědět. Jestli mi něco leze krkem, tak borci, co se tváří, že znají všechno, nebo mají orovský přehled, což buď není pravda a oni honem shání povrchní informace na netu, nebo sice musí nutně vidět a číst všechno a stejně jim to nic "skutečného" nedá, nebo je to dokonce vyloženě nebaví, ale musí být "intelektuálové".

   Vymazat
  4. Tím nechci říct:chvála omezenosti. Ale zrovna Fuku za extra omezence nepovažuju a hlavně vyběl se, můžeš u toho i číst.

   Vymazat
  5. Zase umí dohrát GTA bez neprůstřelné vesty, loadování a se zlatou medailí.

   Vymazat
  6. V zadnem pripade Frantiska neberu jako omezence. Ale davat demonstrativne najevo, ze jsem vlastne porad mimo?

   Vymazat
 3. Ta podoba!!!
  http://www.novinky.cz/krimi/315659-suveren-chtel-ve-vytahu-znasilnit-zenu-jeji-pritel-ho-bos-pronasledoval.html

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.