21.10.13

Recenze: Příběh kmotra - 70%

Film Petra Nikolaeva Příběh kmotra je volně inspirován knihou "kmotr Mrázek", která je volně inspirována skutečným příběhem Františka Mrázka.Příběh kmotra rozhodně ani zdaleka není "film, ze kterého vám bude běhat mráz po zádech" a rozhodně vám nevysvětlí vůbec nic o "prohnilé české politice let 1990 - 2000". Netuším, co se doopravdy kolem Mrázka dělo, ale rozhodně se kolem něj nedělo tohle. Totéž ostatně tvrdí i závěrečné titulky (je tam nějaká vychytaná formulace ve smyslu "film je sice na motivy knihy Kmotr Mrázek, ale jeho hlavní hrdina nemá nic společného se skutečným Mrázkem"!), hlavní hrdina se jmenuje Vedral, a hlavní firmy a osoby mají také smyšlená jména (banka Obsco, chemička Sezeta, OLOL). Jeden politik, který se na plátně objeví (a nic neřekne), má zřejmě vizuálně připomínat Václava Klause, ale jinak mi ničí obličej povědomý nebyl a například "pan premiér" (dobrý Vedralův kámoš) nevypadá ani vzdáleně jako Standa Grossů.

Je možné, že obzvláště zaprdění důchodci si budou po filmu libovat "Nojóó, přesně takhle to tehdy bylo, proč já jsem si taky nesměl nakrást miliardy, mámo?!" Ale to už zaprdění důchodci dělávají. Tenhle film má pramálo společného s realitou a vypráví o českém organizovaném zločinu asi stejně, jako libovolná bondovka vypráví o fungování britské tajné služby. A kdykoliv se snaží dělat, jako že tepe nadčasová česká politicko-ekonomická témata, je to ke škodě věci.

Stejně tak je ke škodě věci, když se tvůrci snaží příliš otrocky kopírovat vizualitu současných amerických thrillerů (především Tonyho Scotta, který už se chudák nemůže bránit). Když rozzrníte obraz, zcela náhodně scrubujete video vpřed a vzad (se zvukovými efekty) a k tomu hraje techno jako od Trevora Rabina, přičemž na plátně vidíme honičku Lady se Škodou 130, tak je to sice zábavné, ale obavám se, že nikoliv záměrně.

Začátek filmu (odehrávající se v 80. letech) obsahoval této tonyscottovské vizuality až moc. A navíc v něm Ondřej Vetchý (51 let) hrál třicetiletého Vedrala za pomoci velmi nepřesvědčivého makeupu, takže vypadal trochu jako Michael Douglas v Liberacem.


Pak se ale poprvé (a ne naposledy) objevila nahá prsa Vicy Kerekesové (do které se Vedral zamiloval se slovy "Tuhle vopíchám"), proběhla Sametová revoluce, Vetchý začal vypadat normálněji a já se pomalu naladil na tu správnou vlnu a začal si film poměrně užívat.

V recenzi Hranařů jsem vyjádřil svou naději, že by u nás mohl někdo natočit takovou tu mafiánskou spikleneckou politickou podívanou, jako byly francouzské a italské filmy a seriály v 80. letech. Příběh kmotra je takovým filmem!

Poměrně slušně se mu daří vykreslit dva hlavní hrdiny a jejich nejbližší: Na jedné straně Kmotr Vedral, jehož nejbližší spolupachatelé jsou (doslova) jeho "rodina" a kupuje si všechno a všechny, aby se nakonec upřímně divil, že "v téhle republice už se nedá nikomu věřit". Na druhé straně drsný zarostlý policajt Cajthaml (Lukáš Vaculík, v průběhu 20 let příběhu vypadající stále stejně), který jde Vedralovi po krku tak intenzivně, že se to z výkonu policejní práce mění téměř v obsesi -  a kolem něj tři, čtyři nejvěrnější "osamělí vlci". Opravdu to příjemně funguje, takovým tím poctivým oldschoolovým způsobem, a hodně tomu pomáhají herecké výkony téměř všech zúčastněných (včetně Kerekesové, když začne hrát i něčím jiným, než svými prsy).

Také překvapivě dobře funguje humor a ironie - většinou ve scénách, kdy se Vedralův mafiánský svět musí střetnout s tím "normálním", jehož fungování Vedral už skoro nechápe.

Musím příznat, že jsem úplně nepochopil, co se to vlastně stalo za zásadní zvrat s tou SMS o červené kartě, která byla buď odeslána v nepravou chvíli, nebo si někdo omylem prohodil telefony...? (Ano, opět ty problémy se SMSkami!) Také mi vrtalo hlavou, proč Vedral, který dostal PODMÍNEČNÝ TREST, následně mluví o tom, že "hodně v kriminále přemejšlel". Nebo proč probíhá kampaň "Havel na hrad" POTÉ, co měl Havel prezidentský projev v televizi. To jsou ale jen drobnosti, protože většina zvratů a postav je načrtnuta velmi srozumitelně, přehledně a občas dokonce příjemně vypointovaně.

Příběh kmotra je výrazně povedenější film, než Kajínek nebo Hranaři (ke kterým má námětem a tvůrčím záměrem velmi blízko). Je to taková ta "slušná napínavá zábavná řemeslná žánrovka", které u nás téměř neexistují, protože u nás málokdo ovládá žánrové řemeslo...

9 komentářů:

 1. 70 je málo Franto, bavil ses u toho, tak to kurva ohodnoť jak se sluší a patří

  OdpovědětVymazat
 2. A kdo sakra poradil Kerekešové, že má hrát i jinak, než prsy? Taková škoda talentu.

  OdpovědětVymazat
 3. Vedral mohl kriminalem myslet vazbu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně, kriminálem měl na mysli Mrázek vazbu. Mimochodem, hned po záběru Václava Klause následuje Vladimír Dlouhý.

   K dalším osobnostem ve filmu pan premiér má podobný účes jako Stanislav Gross navíc ho i oslovují Stando.
   Další osobnosti ve filmu: ten pokladník A později miniatr je Ivo Svoboda, kamarád Mrázka z NBÚ je Martin Hejl. Tlusťoch u kterého objednává Mrázek vraždy je Antonín Běla. Zchůzka týkající se privatizace v Motorestu Kersko se taky konala. Tipl je Tomáš Pitr. Zavražděná prokurátorka je Stanislava Kozubková (rozdíl je, že ve skutečnosti jí našli opilou na schodech činžáku a ne v bytě, jak je ve filmu), indentitu zavražděného novináře Smetany lze rovněž snadno dohledat a spoustu jiných skutečných osob. Další rozdíl je, že Mrázek začal jezdit opancéřovaným vozem až po té střelbě a odehrávala se jinak než ve filmu. Tvůrcům filmu se rozhodně nepovedlo popsat osudy všech osobností, kteří se ve filmu pbjevují, ale to jistě nebylo úmyslem.

   Za chyby ve filmu považuji krabice od banánů s dnešními logy, imho nejsou dobové. Pak brýle pokladnice studentů jsou nové moderní, takové v roce 89 nikdo mít nemohl.

   Co se příběhu ve filmu odehrává, tak mnoho z toho co je na plátně buď přímo nebo nepřímo potvrzují v rozhovorech jak Mrázkův syn, tak vdova po Bělovi. Syn Běly chtěl za vraždu otce po Mrázkovi jr. 5 mil jako odškodný, kvůli tomu na sebe měli mířit v ČB sanopaly po smrti Mrázka...

   Vymazat
  2. překlepy.... jsem na founu

   Vymazat
 4. On mu dává přečíst SMS na svém mobilu ("přečti si to sám") a v tu chvíli přichází jiná SMS, která prozrazuje, že ho zradil. Jediný otazník v tomhle vidím, zda to byl záměr nebo omyl, ale nemyslím si, že by musel být nutně rozřešený.

  OdpovědětVymazat
 5. Na film se těším, knihy jsem přečetl všechny, takže bych docela nesouhlasil s první větou. Ty Kmentovy knihy se snaží věrně zmapovat Mrázkův život, formulace "kniha je volně inspirována" je podle mě nepřesná.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.