20.10.13

Recenze: U Konce světa [The World's End] - 70%

Pět kamarádů se po mnoha letech znovu sejde, aby si s odstupem 20 let zopakovali celonoční "tah" po hospodách ve svém rodném městečku. Při návratu do městečka ale zjišťují, že zde něco není v pořádku, a zdejší obyvatelé se chovají trochu jako ženská populace Stepfordu...Film U Konce světa (kde "Konec světa" je název poslední z hospod) je jakýmsi završením volné trilogie Edgara Wrighta a Simona Pegga, která začala filmem Shaun of the Dead (na videu jako Soumrak mrtvých) a pokračovala Jednotkou příliš rychlého nasazení (Hot Fuzz). U konce světa je z těchto tří zdaleka nejvýpravnější a nejhvězdněji obsazený - K pětici pánů (veskrze slavných britských komiků) se později přidá i Rosamund Pikeová.

Ale obábám se, že s tím, jak pánům stoupají rozpočty a jak si mohou dovolit složitější a složitější vychytávky a akční scény, čím dál méně si dávají záležet na scénáři. Například záběr v traileru 1:25 musí být trikový, protože v opačném případě by se v tom zrcadle musela odrážet kamera. To je sice jistým způsobem obdivuhodné, ale 99 procent diváků si toho nikdy nevšimne a nijak to nepřispěje ke zkvalitnění jejich filmovému zážitku. Naopak si ale spousta lidí všimne, že film prakticky nemá scénář. Ne že by "měl špatný scénář", ale on ho opravdu nemá vůbec.

Existuje nějaký výchozí stav, ve kterém jsou definováni hlavní hrdinové a skutečnost, že město je ovládáno nějakou temnou ošklivou mind-control věcí. A všechno, co následuje, vypadá jako kdyby si to tvůrci vymýšleli až při natáčení a improvizovali tak, aby hrdinové zůstali za každou cenu ve městě, i když je zřejmé, že jim tam jde o holé životy.


Nabízí se srovnání s chystanou komedií Apokalypsa v Hollywoodu (recenze už brzy), která je podobným způsobem improvizovaná a praštěná. Ta ale působí jako sitcom nebo stand-up, bez (mnoha) CGI efektů a složitě choreografovaných akčních scén, takže k ní celková improvizovanost a absence příběhu sedne o něco lépe.

Wright se snaží svůj film napumpovat energií, k čemuž využívá především kulometný střih a kulometné dialogy plné infantilních narážek a nedorozumění. V obou případech se ale snaží diváka ohromit spíše kvantitou, než kvalitou, a zakrýt skutečnost, že celý film je jen série nepříliš souvisejících scének, které přestanou být snesitelné kdykoliv se začnou brát trochu vážně a začnou řešit nějaká stará traumata hrdinů. A to se v tomto filmu děje překvapivě často, rozhodně víc, než by se na takovouto "improvizovanou" komedii o invazi mimozemšťanů slušelo.

10 komentářů:

 1. Za mě to má +30% za Sisters of Mercy (tetování, tričko a hlavně hudební podkres "finále", setkání s "mladým já"...)

  OdpovědětVymazat
 2. Franta sa ako človek ktorý nemárni svoj život nezmyselnými alkoholickými večierkami ťažko može tento film považovať za niečo viac ako nezmyselnú komédiu. Pre mňa je metaforou na "poďme na jedno (pivo)..." a najviac ma na tomto filme potešil záver na ktorý nás od prvej scény jeho autori pripravujú. Smial som sa a plakal zároveň. Pre mňa rovných 100%.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ma pravdu ten retardovany chlapec! Takze objektivni hodnoceni: Retardi + Adolf Hitler - 100% Alkacove, vykoksovany kurburti - 80% Mentalove - 70% Burani s alespon naznakem kulturniho citeni - 50% ostatni - 30%

   Vymazat
  2. Alk.+ment 100. Hitler a teplaci 70. Scientologovia a vystrasujici slune to este nevideli.

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. závěr je blbej, jinak pecka, škoda, že na to teď už do kina nikdo nepůjde

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ak máš na mysli epilóg, tak na tom sa zhodneme. *MILD SPOILER WARNING* Ale finálna scéna konfrontácie s "The Network" hovoriacim hlasom Billa Nighyho bola famózna.

   Vymazat
 5. Takže je to epizoda "Doctora Who" bez Doktora? No, je to konečně britské, že...

  OdpovědětVymazat
 6. No, obavam se, ze vzhledem k tomu, ze jsem videla asi pred mesicem, tak na to do kina uz asi opravdu nikdo nepujde, proc proboha to tu je vzdycky po ctyrech mesicich. Prislo mi to lepsi nez Shaun, ale horsi nez Hot Fuzz.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.