20.10.13

Video: Diskuse o copyrightu a pirátství

Zde je neupravovaný záznam včerejší diskuse (s mým krátkým úvodem) na téma "Copyright a pirátství", která včera proběhla na festivalu Film Sokolov.

Není to zrovna lavina humoru a vzrušení, člen Pirátské strany se během celé diskuse ani nedotkl krku člena představenstva OSA, ale někoho z vás to může zajímat.

44 komentářů:

 1. Popravdě se to nedá moc poslouchat... Pár rozumných postřehů, ale jinak totální shit, hlavně od toho psychopata, co tam dává na stejnou roveň dělání dětí a tvoření díla za peníze. Taky proč se to koná někde ve sklepě...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak schvalne, Alice, proc by nekdo mel chtit vydelavat na "delani deti" zrovna "ve sklepe"..

   Vymazat
  2. on se ale na začátku omlouval, že má extrémní názory, dokonce i v rámci pirátské
   strany :-)

   Vymazat
 2. No, pirátění dojebalo totálně hudební byznys. Shity který se na nás valej z médií jsou přímým důsledkem právě pirátsví. Kvalita je v píče, kluby jsou prázdný, na hudbu nikdo nechodí a nikdo ji nekupuje. Hudební pořady z TV zmizely, máme jenom pokřivený "talentový" soutěže... Hudební časopisy zkrachovaly, cédéčka se neprodávaj. Mírně vzrůstá prodej přes net, ale ten to nemůže vytrhnout.
  Podobně dopadne film. V Čechách už se to stalo, kvalita je v píče, jen lidi ještě ze setrvačnosti trochu choděj, ale to brzo přestane.
  Takže díky všem stahovačům, OSA killerům a dementním Pirátským stranám. Zajebali jsme si to sami a teď můžeme nadávat na to, jak je mainstream povrchní, komerční atd... Najít kvalitu bude čím dál těžší a jsem celkem pesimista, jestli to za pár desítek let bude vůbec možný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty ten problém sice vidíš, ale házíš na jednu stranu, jenen společenský jev. Přitom je to mnohem složitější a rozhodně se úpadek kvality nedá házet na pirátění, nebo naopak na OSU. Můžeme za to vlastně všichni, takže obviňovat pirátění a navíc vnímat hudbu hlavně jako byznys!! mi přijde dementní, buhužel však časté. :D
   Ale zas bych tu sepsal román jak u Babiše.
   Každopádně jednoduché a rychlé řešení v dané situaci vlastně neexistuje a musíme si to vyžrat.

   Vymazat
  2. Kulturni kvalita je odrazem divaka a nikoliv pirata.

   Vymazat
  3. Asi tak, jen to žel funguje zas i obráceně, tedy "kvalita diváka je odrazem kultury" a tvoří to začarovaný kruh. Tedy spíš stále sestupnější spirálu.

   Vymazat
  4. jasne, vezmu-li v potaz velke mnozstvi producenty vytvorenych seskupeni a umele vytvareni "modnich" vln. Jen je skoda, ze klesajici tendence paradoxne nespeje k prvotni hudbe primitivnich tonu. Meli bychom se od ceho odrazit.
   Na druhou stranu porad zbyva celkem slusny procento kvalitni produkce mimo televizni a rozhlasove vlny.
   Soucastne mainstreamove produkci rikam hudebni pornografie a nektere kusy jsou opravdu az nebezpecne.

   Vymazat
  5. Já říkám, že pirátění dojebalo hudbu a dojebe i film. Každej umělec potřebuje na svý dílo prachy a dřív, když mainstream vydělal, zbyly producentům prachy a ty vrazili do kvalitních umělců. Dneska už mainstream pokreje sotva sám sebe. A za pár let do půjde do kopru úplně.

   Vymazat
  6. Mara: jinymi slovy, doba se zmenila..

   Vymazat
  7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  8. Mainstream si vydělává dost. Takový Míša David určitě nehladoví. A i kdyby vydělával ještě víc, tedy i bez pirátů, tak na umění nepustí nikdo téměř ani chlup, protože podle dnešní představy světa velké části lidí, co si na sebe nevydělá, nemá právo existovat. A umění prostě jako celek nikdy výdělečné nebylo.
   Dnes prostě není podpora "živého umění", dokonce se kvůli tomu i protestovalo, protože se dotace ještě snížily. Navíc díky světonázoru většiny lidí, je dnes vydělat na prvním místě , viz třeba xy revivalů a jen málokdo dělá něco ze snahy vytvořit něco kvalitního, taková je prostě "naše současná mentalita", která tvoří velkou část toho problému a ty, Máro, patrně myslíš taky tak. Ale to je všude, většina se jen snaží rychle zbohatnout a ostatní klidně i ojebat s tím, že to tak "dělají všichni" a tak je to tedy ok.

   Ona totiž většina lidí ani nevnímá umění a jeho kvalitu ani jako velkou prioritu, nebo za něj dokonce ve své demenci už považuje jen ten sajrajt, co je v tv, kině a rádiu a proto ani není nějaká větší snaha tlačit na politiky, aby se to změnilo.

   Vymazat
  9. Producenti mají peněz dost, ale opět je vrazí jen do toho, co jim vydělá, protože přece nejsou charita a ten kdo má, potřebuje ještě víc.

   Pirátění taky není záslužná činnost, zvlášť pokud pirátí někdo, komu rozpočet umožňuje nepirátit. To zas jo.

   Vymazat
  10. Zase bych to tak nehrotil. Současná situace je jenom důsledek toho, že už neplatí žádná objektivní měřítka kvality. Prostě postmoderna. Že by se před padesáti lety netočily filmy jen kvůli zisku a nedělala muzika jen kvůli zisku? Blbost... jenom ještě nevládla postmoderna, takže tvůrci si některé věci jednoduše nedovolili. Dneska mají pocit, že si můžou vůči divákovi či posluchači dovolit všechno, a podle toho to vypadá. Umělcem může být v podstatě kdokoliv, netřeba ani nic umět, stačí být dostatečně umělý a mít příslušné styky.

   Kdyby už od zítřka nevzniknul ani jeden film, ani jeden televizní seriál, ani jedna písnička, stalo by se co? Stalo by se hovno, protože máme k dispozici sto let archivních nahrávek hudby, rozhlasových her, televizních seriálů, filmů a dokumentů. Víc, než může kdokoliv z nás v životě potřebovat.

   Takže jestli chcete muziku dělat proto, aby se vracely investice, to se na to rovnou vybodněte a běžte radši házet lopatou, protože takových a podobných nepodstatných koumesů stojí na každém rohu dvacet. Koníčky holt něco stojí... a víkendový lyžař taky nejezdí do Špindlu s vyhlídkou toho, že ho jednou pozvou na olympiádu.

   Vymazat
  11. Sakra Kabukikino, kdybys viděla, jak mi revivaly lezou krkem... Ale ta volba:
   1) jezdit prázdný sály a dotovat to ze svýho
   nebo
   2) jezdit plný sály a udělat za hoďku a půl i několik tácků?
   Sofiina volba, takže ty prodejný muzikanty, který dělaj revivaly i chápu... Byť je to laciný. Kurva to i ty debilní zábavovky musej dřít X hodin, aby si přišly na bakšiš...
   Jinak ses trefila. Dotovat by se nemělo nic a subjekt si na sebe buď vydělá nebo sežene sponzora nebo to dotuje ze svýho... Proto mě strašne sere, kolik divadel dostává od měst (státu?) prachy... Nebo kolik nýmandů z řad filmů dostává prachy od Státního fondu na podporu kinematografie... A muzikant dostane hovno.
   Bohužel nespravedlnost vládne světem. Zrovnatak spolek vesnickejch, pupkatejch čutálistů určitě sežene snadnějc sponzora než třeba šermíř (a nebo muzikant [vlastní zkušenost])
   Vím, že hudební business dřív fungoval tak, že dával šance mladejm kapelám - samozřejmě s vidinou budoucího výdělku. A buď se to povedlo nebo ne. Jenže dneska je to natolik rizikový, že to ten vydavatel prostě neudělá. Jemu se mladá kapela nezaplatí, protože i kdyby to mělo úspěch, tak si to všichni postahujou. Nikdo nevystřelí první deskou tak, aby mohl konkurovat Kabátu nebo Kryštofovi (tzn. že prodá nějaký CD, že bude prodávat trička, že vydělá na koncertech a festech), protože jenom do takovejhle masovek se dneska vyplatí vydavatelům investovat... Proto se tady za posledních x let objevili z mladejch jenom Mandrage. Byť je to shit, jiná mladá masovka tady není od dob těch Kryštofů, Chinasků, Support Lesbiensů atd... Tohle bylo poslední období, kdy to tady jakžtakž fungovalo.

   Vymazat
  12. Černý papež: Já s tebou celkem souhlasím, taky to nehrotím... Spíš říkám, kam nás to rozkrádání dostalo, že nová, kvalitní hudba je v prdeli. Ne proto, že nevzniká, ale protože se neprosadí.

   Vymazat
  13. Umění jako takové vždycky existovalo hlavně díky šlechtě, co podporou umění ukazovala svůj vkus. Díky církvi, která "vysokým" uměním vzdávale holt Bohu, nebo bohům a lidem i tím dávala najevo jejich malost a nutila je k pokoře, nebo díky podpoře státu, co uměním ukazoval svou kulturní vyspělost a bohatství.
   Dnes jsou jen zbohatlíci s vkusem na bodu nula, co podpoří leda revival, nebo Lucku Vondráčkovou, církev je ráda, že je ráda a podporuje prd a stát plný kreténu ukazuje svou kulturní vyspělost tím, že tu jsou jen sračky. Pirátství je jen malý pán a fakt jen trouba věří tomu, že zrovna to ve velkém zabíjí umění.

   Vymazat
  14. Ještě chci dodat, že jako bývalý moderátor jistého hudebního fóra moc dobře vím, že lidé, co mají skutečně hudbu rádi, pokud si to mohou dovolit si to cd opravdu koupí, nebo kapelu podpoří jinak, jdou na koncert, snaží se na kapelu upozornit atd. Ti, co stahují, to jen málokdy dělají z nějaké vychcanosti, ve smyslu: proč bych jako platil, když to můžu stáhnout a i když prachů mám dost, utratím je jinde a je mi to celý u zádi. Tedy mluvím o inteligentnějších stvořeních, než jsou posluchači mainstreamu.
   Jenže on si to každý opravdu dovolit kupovat nemůže.

   Vymazat
  15. Mara: udej prosim nejakou epochu, kdy bylo jednoduche se pro kvalitniho umelce prosadit; az se ti to podari dat dohromady, tak vyjmenuj 10 rozdilu oproti dnesku; a pak se zamysli nad tim, jestli nebrecis nad necim, co z povahy veci nejde zmenit; jestli bys tu snahu nemel vrazit do te casti, kterou zmenit muzes (za me prestat hrat na kytaru.. a - predpokladam - opustit ceskej zaprdenej ufnukanej bigbos, co chce bejt svetovej) + premyslet, jak onu uzasnou moznost, co ti internet nabizi, vyuzit ku prospechu svemu..

   Vymazat
  16. Mára:
   Takže když mainstream půjde do kopru a lidem zbudou jejich prachy... kam je narvou, když jim zbudou?

   Nemusíš odpovídat, vidím, že v týhle problematice jsi silně zaujatej a přitom neochotnej si toho dost najít pro argumenty proti. Problém to je, ale zdaleka ne tak jednostranný a ošklivý jak prezentuješ.

   P.S.: Btw, mainstream Hollywoodu i muziky vydělává rok od roku víc a víc (i víc než inflace). Tolik k jeho "zabití".

   Vymazat
  17. Mára: Sorry, kámo, ale seš totálně mimo. Jak ti tady už psali jiní. Zaprvé si předchozí dobu idealizuješ. To, že já ze začátku devadesátek poslouchám např. Nirvanu a Faith no More neznamená, že v Tv nebyly stejný shity, jenom já nemám důvod si je vyhledávat a poslouchat, léty se vytříbyla kvalita. S těma prázdnýma klubama se taky dost mýlíš. Problém mají pravě neinvenční stálice jako např. Lenka Filipová(nedávno totální provar), ale jelikož se cdčka neprodávají, muzikanti víc koncertujou, což je pro posluchače naprosto skvělá situace. Jistě, producenti mohli zaplatit talent, ale úplně opomíjíš nové trendy, které tohle nahrazují. Amanda Palmer i Baumaxa(v ČR) oba získali od fanoušků dostatečný peníze na vznik desky. A navíc už nemusej poslouchat kecy producenta, kterýmu jde jenom o zisk, můžou si zaplatit např. Ondru Ježka(na české scéně) a natočit si album, jaký chtějí oni a ne Warner nebo Bonton.
   Masové kapely mě nezajímají, protože hrají shitovou muziku, ale i tady se mýlíš, kromě Mandrage jsou tu například Charlie Straight a nemusíš se bát, brzy přijdou jiní ulízaní hoši hrající nudný slizký pop-rock, don´t worry. Navíc vzniká spousta skvělých desek mimo mainstream, o kterých ty nejspíš nic nevíš. Například letos naprosto úžasné album Kittchen. Film potřebuje víc peněz, vznik filmu je nákladnější záležitost, proto nelze srovnávat hudbu a film. Je pravda, že vznikají shity za státní peníze, jenomže to je těžký, kvalita je subjektivní a vznik dobrýho filmu je závislej na mnoha faktorech. Na papíře to může vypadat dobře a pak vznikne totální kravina Mimochodem, když už si stěžuju na úpadek kultury, tak aspoň vyskloňovat slovo "v píči" by se hodilo. Neumíš (nebo se ti nechce) skloňovat a vzdycháš nad stavem české kultury? Tož to je pak s tebou těžký. Kdyby na skloňovaní kašlali všichni jako ty, tak by česká kultura spadla do ještě větších...

   Vymazat
 3. Slusni hudebnici ziji prevazne z koncertu, na prodejich CD postavi svuj business, vlastne ani nevim kdo, neznam je a nechci je znat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsou hrozně černobílý představy. Máš na jednu stranu pravdu - na prodejích CD chce dneska vydělat leda debil. Jenže hudební vydavatelství je dneska krom (okrajovejch) CD hlavně o kapelním merchi a těch koncertech, jak píšeš. Jenže jak se kapela dostane ke koncertům? NIJAK! Pokud jede hrát do klubu, přijdou na ní tři lidi. A jinam jí nevezmou. Na festival ani náhodou, tam jezdí jen to, co je jakžtakž známý z médií.
   Jsou výjimky, na který i do klubu pár lidí přijde. A to je punk, ska, metal a hiphop. Češi to prostě maj rádi takhle. Cokoliv mimo je předem v prdeli.

   Vymazat
 4. Jinak Franto, máš totálně zkreslený představy! Ty si fakt myslíš, že si hudebník koupí kytaru, nahraje pár pecek, jebne to na web a díky donatům se mu posypou prachy? Sorry, to je totální píčovina!
  Ta kytara něco stojí, pak se na ní ohrávaj struny (který něco stojej), něco stojí aparát k tý kytaře, něco stojí zkušebna, něco stojej hodiny u učitele, něco stojí doména, něco (a kurva velký prachy) stojí nahrávací studio... A pokud ne studio, tak SW a HW na výrobu domácího studia...
  My jsme v kapelou v součtu jenom v technice zhruba na 400 000 a to nemáme žádnej high end!!!!
  A pak se samozřejmě platí třeba i předskakování známější kapele na koncertech atd...
  A TYHLE INVESTICE SE NIKDY NEVRÁTĚJ!!!! Nemáš šanci si zahrát pro plnej klub, nemáš šanci si vydělat donatama... Protože tě nikdo nezná, tak v médiích nedostaneš prostor! A když nedostaneš prostor v médiích, nikdo tě znát ani nemůže. Začarovanej kruh. Tak to prostě je.
  Neposuzuj všechno podle sebe! Ty ten prostor v médiích máš, pravidelná dvacetiminutovka na R1 je luxus! Proto vyděláváš na donatech! Proč Hudební masakry nebo 1000 věcí dostávaj mrzkejch 1500 měsíčně (a myslíš, že jim to pokreje aspoň náklady?) Protože ač jsou poměrně internetově profláklí, nemaj prostor v médiích a nikdy si neudělaj takovou obec jako ty! A řekl bych, že tyhle blogy jsou stejně dobrý jako ten tvůj...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pleteš se šeredně. Mediální profláknutost jsem si různými pseudonáhodnými způsoby budoval víc než 20 let, a většinu toho času jsem z toho MĚL HOVNO NÁVRATNOST a musel se živit výhradně něčím jiným (a tu mediální profláknutost jsem si budoval přitom, ve volném čase, jako dlouhodobou investici). Rádio neznamenalo v tomto ohledu žádný významný předěl. Ani dneska bych se nemohl uživit jen tím, že jsem "slavný" a na "donatech" rozhodně nevydělávám - naopak! Protože ten čas, který věnuju FFFILMu bych mohl věnovat něčemu jinému, za což bych dostal podstatně vyšší hodinovou mzdu, než za FFFILM... Větší část peněz dostávám za věci, o kterých se veřejnost nikdy nedozví, že jsem jejich autorem.

   A jestli jste investovali 400 000 Kč do kapely a investice se vám nevrátila, tak jste dost neschopní matematici, WTZ.

   Vymazat
  2. Těch 400 samo není jednorázovka, ale za těch x let je prostě (pořizovací) hodnota našeho kapelního majetku takováhle... Není to o byznysu, ale o tom, že máš dobrej pocit z pěknýho zvuku... Prachy samozřejmě vyděláváme v práci.
   V tom co píšeš souhlas, vím, že si mediální profláknutost "pěstuješ" kurva dlouho... Uvozovky proto, že před 20-ti lety si asi netušil, že jednou budeš mít část příjmů z donatů.
   Já to psal proto, že to není tak černobílý a jednoduchý, že si muzikant zbouchne v compu pár fláků, hodí to na Google Play a pak už jen počítá kačky... A v tomhle duchu vyzněla tvoje slova někde v tý panel debatě...

   Vymazat
  3. Františku, nebuď příliš pyšný!!! Nebo si svoji dvacetikorunu priste rozmyslim!

   Vymazat
  4. Ale ono to je přesně tak jednoduchý, že kdo má nápady a talent, v podstatě mu stačí (což berte jako extrémní příklad) MacBook a pár nijak exotickejch periferních zařízení, nahrát na koleni a frknout na Google Play. Povede se to ale opravdu jen málokomu, o tom není sporu.
   Živý hraní je samozřejmě co se finanční a organizační náročnosti úplně jinej level, já se chytil toho příkladu s Gůglem. Přesto platí, že investice 400 klacků do kapely není žádnej provar. Pokud jste volili správný vercajk s dlouhodobým uvažováním, při případném prodeji by se mělo vrátit alespoň 70 % prostředků, některé věci kupované z druhé ruky si hodnotu drží, některé nástroje dokonce i na hodnotě získávají. Takže to jsou svým způsobem uložené, nikoliv do hajzlu spláchnuté peníze, pokud jste na to šli chytře a neřešili všechno máváním kreditkou na nesmysly v molochu jako u Thomanna / v Kytarách.cz...

   Vymazat
  5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  6. Mára: Ty tady vzdycháš jako byste byli jediná kapela v ČR, která tohle zažívá. Je tu spousta kapel, který hraní neuživí. Jde pravě i o to, že seš ochotnej hrát takovou muziku, kterou chceš, i když se jí neuživíš. To má smysl. Příkladů kapel, který vyměkly, jsou stovky. U nás nejlepší příklad Support L.(nebo Sunshine), pro tebe asi fajn, kluci se tím živili (a živí i po rozchodu), ale k čemu je to náročnějšímu posluchačovi dobrý, když se to nedá poslouchat a je to obyčejnej rádiovej shit? V ČR je spousta kapel, co natočili skvělý alba a prostě u toho normálně makaj. Realita je taková, že českej trh je malej a tak člověk musí počítat s tím, že se náročnější muzikou neuživí. Nechci si představovat, co by hráli třeba moji milování WWW, Gnu nebo Esgmeq, kdyby jim šlo hlavně o to si vydělat. Další cesta je ta, kterou zvolil Burian- spousta projektů z nichž některý jsou dobrý a jiný ne, ale vydělaj (např. naprosto nudní Republic of Two- který mu trochu vydělávaj, ačkoliv je to dle mého názoru asi nejhorší projekt z těch desítek, které měl.)

   Vymazat
 5. a kvuli tomuhle neni Franta ve vile???

  OdpovědětVymazat
 6. Proč jsou proboha panelisty právě tito lidé? Nikdo z nich není schopen předložit ani uspokojivé a srozumitelné vysvětlení toho, proč zastává tu koncepci autorských práv kterou zastává (pokud se dá o koncepci vůbec mluvit). Debata se plácá sem tam, bez jasného zacílení. Proč tam alespoň odborník na autorské právo, který by mohl osvětlit jeho vývoj a srovnat českou a zahraniční úpravu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože jsem autor zastupovanej OSA, trochu vo tom něco vím. V Čechách je autorskej zákon dost podobnej těm zahraničním, chceš-li západním zahraničním.

   Vymazat
 7. Jak nekdo psal, zmenila se doba, pro audio(vizualni) dila neskutecne. Ted k ty ubreceny diskuzi:
  1/ To ze se tocej sracky a chodej do kina neni dany stahovanim filmu a okradanim autoru, ale dostupnosti pomerne kvalitni digitalni filmove techniky, dostupnou moznosti postprodukce a digitalni distribuci v kinech. Pak to kina zahlcuje, divak vybira z mnoha filmu, mezi ktery muzou ty kvalitni nemainstreamovy zapadnout.
  2/ Pres vsechno stahovani se stale produkuji jak nakladne blockbustery, tak nizko-stredne nakladove kvalitni filmy. A samozrejme i art.
  3/ V muzice se tolik neorientuju, ale z laickeho hlediska vidim, ze co se tyce techniky, zpracovani a distribuce, tak je to +/- podobny jako u videa (proc by o melo byt taky jine). Prostredi a internet je presyceno kapelama, takze opet jich muze spousta zapadnout a hold vsichni nevydelaj.
  4/ Maro, nevim proc si myslis ze 400.000,- na 4 (nebo kolik) lidi je nejaka zavratna suma, ktera by ti mela zarucit naplneny saly. Mam zakladni HW+SW vybavu na video, ktera je za 200.000,- a necekam, ze automaticky vyhraju Sundance. Davno se mi to zaplatilo komercnima zakazkama a to se tomu venuju jen okrajove. Pak si tocim veci pro radost, ze kterejch nekapne ani koruna, ale lidem na webu se to libi a me to tak staci (a dobrovolne jako donaty daj uplny minimum).
  5/ Kdo je skutecne talentovanej, zaroven managersky schopnej nebo si na to nekoho najde (freelance manageru je dost) a da do toho dostatek energie tak se uzivi.Jo treba bude muset krome umeni delat komerci, ale to hold k tomu patri. Tech par nejlepsich se muzou dostat i k ty slave, defkam a placatejm karam :)
  6/ K oblibenosti hudebnich stylu v CR: tak to proste je, podle myho jede nejvic hip-hop, kterej me pride uplne nesmyslnej, ale to nic nezmeni na tom, ze ma sleodvanost ve stovkach tisic denne.
  7/ Hudebni vydavatele to hold meli driv v devadesatkach jedonoduchy, v CR bylo par kapel, nic moc delat nemuseli a prachu bylo jak sracek.

  A na zaver trosku nicnerikajici statistiky, jak je na tom showbiz "blbe": http://www.justit.cz/wordpress/2012/02/01/piratstvi-poskozuje-vydavatele-kdepak-hudebni-filmovy-i-knizni-prumysl-stale-roste-a-roste-a-roste/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, průmysl určitě roste . Ale že by finančně úspěšní byli ti talentovaní, tak tomu může věřit akorát Leo Beránek.

   Představa, že zabránit pirátsví by vedlo k výrazně většímu prodeji v době, kdy se střední třida stále více propadá směrem k prekariátu, je celkem směšná. Maximálně by zas vznikly nějaké půjčovny, nebo jiná černota.

   Vymazat
  2. z povahy lidi plati, ze financne uspesni jsou ti, kdoz davaji to, co je chteno
   jinymi slovy to, co plati mainstream (tot snad jeho definice i)
   piratstvi nepiratstvi; stezovat si na to je jako stezovat si na gravitaci

   Vymazat
  3. Dobře. Občas se někdo díky talentu opravdu i proslaví a občas dokonce i někdo udělá něco slušnýho, ale těch je v celkovém množství našich celebritek stále menší podíl. Abych to zas neviděl až tak totálně černě.

   Vymazat
  4. Kaki> Ne zy by to znamenalo, ze jsou na tom nejlip, nezahrnuje to koncerty a dalsi veci, ale kdyz se kouknu na Zebricek prodejnosti alb za 2012: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/nejprodavanejsi-album-roku-2012-ma-nohavica-nejvice-prodal-klus/920827
   Tak je tam samozrejme plno "stalic" jako Nohavica, Gott, Neckar, Bila a Malasek, ale Krystof a Mandrage neni zadny zlo a Klus se trema albama v top10 je priklad toho, ze nekdo skutecne talentovanej muze v prorazit.

   CO> no dobre, ale to bylo vzdycky. kdyz nekdo dela alternativu, tak prece nemuze cekat, ze bude kazdej den v telce a na vsech radiich. Ale znam i par takovejch, ktery delaj super veci mimo mainstream a maj z toho hezky zivobiti. Hlavne nebrecej a makaj.

   Vymazat
  5. mhjt: vsak mne soucasna realita smysl dava..

   Vymazat
 8. mara: A jak ze se ta kapela jmenuje?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co se tu budu odkopávat... Leda bych se dočet, že hrajem sračky a že se nemám divit... Byť pro spustu lidí určitě sračky hrajem.

   Vymazat
 9. Helejďte, já to přestávám stíhat... To jsou strašně dlouhý odstavce od všech... Rád bych to s váma řešil a argumentoval, ale takhle na to nemám moc čas, to je spíš k pívu někde v knajpě... Já vim, s těma románama jsem tu začal, takže si sypu na hlavu popel... Aspoň jsem tu zkusil hodit pohled druhý strany, byť ne moc úspěšně...

  OdpovědětVymazat
 10. Bože, já bych tomu Strejčkovi skočil do úsměvu - těch nesmyslů co tam navykládal...

  OdpovědětVymazat
 11. Naopak. Mohl by sis udělat reklamu a třeba začít vydělávat.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.