29.8.12

Recenze: Váňa - 60%

Nejsem schopen najít embedovatelný trailer na tento nový český dokument o slavném žokejovi a trenérovi, tak tady máte aspoň oficiální videoklip k filmu. Věřím, že ho vydržíte.UPDATE: Trailer nalezen!Film začíná úžasným audiozáznamem, kdy slyšíme Josefa Váňu, jak telefonuje na záchrannou službu a vysvětluje, že leží se zlomenou nohou někde v lese pod koněm, ať pro něj přijedou. Je to úžasných pár desítek sekund, dramatických a vtipných současně. Ostatně jako osud Josefa Váni, který je fascinující: Osmkrát vyhrál Velkou Pardubickou (poprvé ve 35 letech, naposledy téměř v 60), zpřelámal si všechny možné kosti, roztrhal všechny možné orgány, zažil klinickou smrt... A jezdí dál. A trénuje jezdce a obchoduje s koňmi.

Kromě toho je Josef Váňa velmi svérázný člověk, který se nestydí mluvit před kamerou "jak mu zobák narost" a buď je velmi dobrý herec, nebo se mu daří kameru ignorovat a chovat se před ní naprosto přirozeně, jako kdyby tam nebyla.

Bohužel, film, který nám měl tuto úžasnou osobnost představit, není příliš dobrý.

Řekněme si nejdříve, co v něm není: Není v něm ani stopy po jakémkoliv seznámení s Váňovým životem před první vyhranou Velkou Pardubickou (v jeho 35 letech). Není v něm téměř nic o jeho soukromém životě a rodině (jen díky jedné rychlé zmínce při komentáři závodu na konci filmu, nám má dojít, že jeden z těch mladíků, který se zdržoval žnačnou část filmu ve Váňově blízkosti, je jeho syn, a že je také žokej).

Ve filmu se vyskytují záznamy důležitých závodů ve Váňově životě (především Velkých pardubických), ale pro nezasvěceného diváka je dost obtížné se v nich orientovat. V jednom z nich například slyšíme komentátora, jak typicky kulometně komentuje souboj dvou koní, ale nevšiml jsem si, že by během celé scény bylo řečeno, na kterém z nich sedí Váňa, pokud na nějakém.

A něco podobného platí pro většinu filmu. "Civilní" okamžiky jsou poměrně zajímavé díky tomu, že je Váňa zajímavý člověk - například staví v maštali pyramidy, aby ho zbavovaly geopatogenního pole. U naprosté většiny scén mi ale scházelo nějaké zásadní vysvětlení, co se to právě děje za akci, proč tam Váňa je a co je v sázce.


Film je poměrně dlouhý a při desáté scéně v zákulisí nějakého závodiště, kdy se Váňa s někým o něčem baví a vůbec se nedá pochopit, o čem a proč se baví (protože používají odbornou terminologii, slang a jména, o kterých nevíte, jestli patří žokejům, majitelům, doktorům nebo koním), jsem se už nemohl dočkat, až to povídání skončí, a uvidím aspoň nějaký ten adrenalin na závodišti. Tento problém se ještě umocňuje tím, že Váňa mluví poněkud nesrozumitelně.

Velmi podobné pocity jsem měl z českého dokumentu Tomorrow Will be Better. I ten je o zajímavém člověku, provozujícím nebezpečný adrenalinový sport, i ten je natočený řemeslně velmi slušně, ale v obou případech má neodborný divák pocit, že mu schází nějaké zásadní informace k tomu, aby si mohl scény emocionálně vychutnat, protože v této podobě neví, co se v nich děje. Pokud o Váňovi a jeho oboru víte něco víc, pravděpodobně se vám film bude víc líbit. Mně by se také asi líbil jakýkoliv dokument o programátorech linuxového kernelu, ale muselo by v něm být velmi mnoho vysvětlivek, abych ho mohl označit za dobrý film, pochopitelný pro většinu diváků.

To už mi připadá lepší dívat se na japonská derby, ta mají aspoň svou logiku:

28 komentářů:

 1. A co dokument o Janu Horákovi?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na to koupil práva Hollywood. Snad to dostane kvalitního režiséra. Profesor Horák si to zaslouží.

   Vymazat
  2. a zase me tu propira internetova nula, ktera asi vcera vecer nedostatecne honila u noveho filmu Klip a dneska mu sperma tlaci na ten malej mozek

   Vymazat
  3. Nazdaar Honzo, jaky byly narozky? Sbalils nakou kundu? Co anglan? sli ste zas nahotel?

   Vymazat
  4. odpoved do peti minut? nice, ty asi nemas moc zivotni naplne co? krom mackani F5 na nekolika diskuznich forech dohromady :D

   Vymazat
  5. Dokument o Horakovi uz byl natocenej. Moucha od Cronenberga. Ta mu taky sedla na lep a pak se z nej vyklubala ta zruda. Ale aspon meli predtim spolu sex.

   Vymazat
  6. slabsi soudek... ono vetsina "vtipu" od kohokoliv s nickem "anonymni" je fakt trapas, ze je mi trapne za vas normalne

   Vymazat
  7. Hele... co dát dohromady Chlebce s Jenikem Horáků? Hned by měli vobá jiný starosti a ještě by si Jenda užil. Intelektuálně myslim, jak jinak.

   Vymazat
  8. Jenda ti sere na intelektual, on chce zasunout! a hned

   Vymazat
  9. To je škoda, pečivu to asi přijde líto...

   Vymazat
  10. dalsi džouky: cha cha cha cho cho cho chi chi chi

   Vymazat
 2. Má Váňa v dokumentu s nějakým koňem sex?

  OdpovědětVymazat
 3. Namet na film o vyvojarich kernelu. Text je od Linuse Torvaldse:

  Somebody is trying to kill all the kernel developers.

  First we had two earthquakes - fine, this week God not only hates republicans, but apparently us kernel developers too. But we kernel developers laugh in the face of danger, and a 5.5 earthquake just makes us whimper and hide in the closet for a while.

  But after we've stopped cowering in the closet, there's a knock on the door, and the conference organizers are handing out skate boards, with the innocent explanations of "We're in San Diego, after all".

  If that's not a sign of somebody trying to kill us, I don't know what is. Handing out skate boards to a bunch of geeks sounds like a seriously misguided thing to do.

  Let's see how many broken arms and legs we'll have at the end of the week.

  OdpovědětVymazat
 4. Vana je kdo? Ten vyhrava tam jak mrzaci a zabijeji kone? A ty zavody co odbehne ten kun vyhraje clovek nebo kun? Tolik otazek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vyhraje ten, kdo přežije. Akorát teda žokej, když se zraní, obvykle nekončí v salámu.

   Vymazat
 5. Jinak embedovatelný trailer je třea tady: http://www.youtube.com/watch?v=dn7733iJmFM

  OdpovědětVymazat
 6. Dík, japonské derby pobavilo nemálo :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Tak a je to tady. Frantuv vliv uz saha za hranice.
  http://www.novinky.cz/koktejl/277319-v-indii-otevreli-obchod-s-panskou-modou-hitler.html

  OdpovědětVymazat
 8. Pyramidy jsou na nic, by měl začít do těch kone lít koloidní stříbro, aby mu aspoń pěkně zmodrali.

  Napadlo mě takhle k ránu, že snaha někoho školit o ženských, pokud by byla skutečně účinná (což nebude), by byla konraproduktivní.
  Většina žen totiž nebere něco jako je bulvovné za dvakrát výhodnou investici.
  Proto by bylo lepší spíš se snažit o opak a ty, co tu náhodou mají nějakou tu ženskou, rozejít..nebo spárovat mezi sebou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chtělo by to spíš, aby Hanka recipročně napsala článek o chlapologii!

   Vymazat
  2. To aby se rozvedli, nebo ty potřebuješ poradit?

   Vymazat
  3. Anebo hledat ty, co již solí.
   "Solíš?" by přitom mohl být kvalitní a zbrusu nový oupenr.

   Vymazat
  4. Nebo by Pan Fuka měl teplákům poradit, aby své potencionální přítelkyni a manželce (nejspíš zůstane jen u té potencionální, ale jeden nikdy neví)vysvětlili, že solení bulvám jde na podporu sexuálně zneužívaných čivav, protože ženy rády zvířátka.

   Vymazat
  5. Na rozvod maj statisticky ještě tak rok a čtvrt čas... ale zajímalo mě, jakou fintou sbalila Hanka takovou internetovou celebritu

   Vymazat
  6. Mě by zajímalo co je moji ženě do toho, za co já solim

   Vymazat
  7. hustoles, do toho je ji hovno a doufam ze se konecne sejdem na ty akci
   http://hustoles.mrak.cz/
   a neser pyco, vozerem se

   Vymazat
 9. By me zajimalo kdy hodi Michalihnis posledni palce na net. tedy jestli nebyly tak aspon hlasku ze nebyly. Naka slusnost Saso, kurva ti nic nerika? Klidek pohoda vid.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.