5.8.12

Recenze: Rebelka [Brave] - 60%

Kdysi dávno, kdesi ve Skotsku, žije princezna Merida, která má milující rodiče, ale tvrdou hlavu a nechce si hledat ženicha, jak by se v jejím věku slušelo. Když náhodou najde v lese starou čarodějnici, požádá ji o splnění svého přání...Upozorňuji raději, že další text by mohl být někým brán jako mírný spoiler, neboť se bude týkat toho, co se stane v polovině filmu. Ovšem kdybych to nenapsal, tak bych o ději nemohl napsat nic víc, než je v úvodním odstavci...

Takže: První polovina filmu je o tom, jak se Merida nechce vdávat a posílá k šípku tři nápadníky ze sousedních klanů (kteří všichni jsou takové karikatury, že nás ani na vteřinu nenapadne, že by si některého z nich mohla snad opravdu vzít). Její matka, královna, jí to vyčítá - stejně jako její ostatní prohřešky proti etiketě. Merida ovšem na etiketu kašle a raději se prohání krásnou přírodou a střílí z luku.

To vše je natočeno opravdu dobře. Snad ani není potřeba zmiňovat, že film úžasně vypadá (například Meridiny vlasy nebo panenská okouzlující a mystická příroda) a všechno je úžasně animováno (ručně, bez motion capture). Je to krásně vymyšlené a vymodelované prostředí, ve kterém by se mohl odehrát nějaký úžasný příběh.

I děj je jistým způsobem zajímavý, protože konflikt rodič / ratolest je ztvárněn příjemně aktuálním způsobem (Merida se chová a mluví téměř jako normální dnešní teenager). A je to prokládáno rozličnými vtipnými groteskovými scénami (neschopní nápadníci, rozverní tři Meridini malí bratříčci, atd.). Takže jsem čekal, v co se to všechno vlastně vyvine, a o čem vlastně bude zápletka.

Zápletka se rozvine někdy kolem poloviny filmu, kdy Merida najde čarodějnici a požádá ji, aby očarovala královnu, aby si s ní pak (Merida) lépe rozuměla. Čarodějnice dá Meridě kouzelný koláček, královna se do něj zakousne a změní se v medvědici (přičemž nemůže lidsky mluvit, ale stále lidsky vnímá, uvažuje a může například lidsky gestikulovat).

Tím by se měla rozjet hlavní zápletka filmu, ale dojde spíše k tomu, že všechno rozbředně a přestane to držet pohromadě.

Především se scenáristé Pixaru provinili něčím, co dosud v žádném jejich filmu nebylo: Jejich postavy se znovu a znovu chovají jako idioti, pouze proto, aby film mohl mít patřičnou celovečerní stopáž a obsahoval scény, které v něm filmaři chtějí mít. Toto se stává v průměrných a podprůměrných filmech velmi často, ale v žádném filmu od Pixaru (s výjimkou Aut 2, kde je Burákova idiocie hnacím motorem celého filmu) jsem takovou lenost nepozoroval.

Takže například dojde k rozsáhlé podzápletce, točící se kolem toho, že královna musí být ukrývána na zámku a nesmí ji objevit král - protože ten je vyhlášený lovec medvědů (jeden mu kdysi ukousl nohu) a kdyby královnu v medvědí podobě viděl, zabil by ji. Samozřejmě existuje mnoho způsobů, jak Merida může králi šetrně sdělit, že královna je zakletá do medvěda, a jak mu následně dokázat, že to není výmysl (protože královna i v medvědí podobě s Meridou plně spolupracuje). Nic takového ale Merida neudělá, abychom se mohli dívat na různé schovávačky a honičky ve všech prostorách hradu, protože král "tam někde cítí medvěda" a musí ho zabít.

Podobně je opředeno záhadami i samotné kouzlo. Jak může dojít k tomu, že "chci změnit svou matku, abych si s ní lépe rozuměla", a ona se tudíž změní v medvěda...? Možná šlo o nějakou hříčku v angličtině, která nefungovala v českém překladu (film je samozřejmě dabovaný, takže neuslyšíme Emmu Thompsonovou, Billyho Connollyho atd.), něco s dvojím významem "bear / to bear"...? Pak čarodějnice Meridě a královně sdělí, co musejí udělat, aby kouzlo bylo zlomeno (a královna nezůstala medvědem, což má časový limit), a udělá to slovní hříčkou, jejíž skutečný význam musí být jasný úplně každému, včetně nejmenších dětí, ale obě hrdinky ji pochopí úplně jinak, nesmyslně, aby se mohly čtvrt hodiny hnát po falešné stopě.


Také bych ocenil, kdybych se dozvěděl, jestli tedy čarodějnice chtěla Meridě ublížit, nebo jestli jí chtěla tímto způsobem dát životní lekci, nebo prostě jen byla senilní a celá medvědovidost byl nějaký její omyl. To se ovšem nedozvíme, nikdo to neřeší a čarodějnice už se do konce filmu neobjeví.

Kromě Meridy, královny a (částečně) krále jsou vlastně ÚPLNĚ VŠECHNY postavy ve filmu především kvůli tomu, aby předváděly groteskový humor, fyzickou komedii a vtipné hlášky. Neunikne tomu ani Merida, která si ani v nejvypjatějších okamžicích, kdy je se zakletou matkou v lese a oběma jde o život, neodpustí moderní slangové vtipné hlášky.

Celé to pak dopadne naprosto přesně tak, jak jsem očekával od dvou třetin filmu, tím nejtriviálnějším a nejméně zajímavým způsobem.

Můžete říkat "No bóže, co má bejt, je to přece pro dětičky, tak proč by to mělo mít smysluplný a dramaticky fungující děj?"

Nemuselo.

Ale filmy od Pixaru se lišily od filmů Disneyho právě tím, že i když byly praštěné a odehrávaly se v neexistujících světech se smyšlenými postavami, na těch postavách mi záleželo a něco jsem k nim cítil (opět s výjimkou Aut 2, která ovšem byla praštená a maniakální od začátku do konce).

Rebelka takové kouzlo nemá a je plně srovnatelná s aktuální produkcí Disneyho (např. Na vlásku, ke kterému mám téměř stejné výhrady).

Když se o něčem řekne "je to jako současný velkofilm od Disneyho", dá se to brát jako pochvala, ale já to myslím spíš jako povzdechnutí, protože Pixar až dosud měl na víc.

P.S: Film je ve 3D a (aspoň na novinářské projekci) mi to velice vadilo, protože značná jeho část se odehrává v noci a všechno bylo příliš tmavé a nezřetelné.

23 komentářů:

 1. Pixar prostě točí animované filmy. Já osobně jsem nidky neměl pocit, že by byly něčím extra jiné než Disney. A nikdy jsem nechápal oslavné ódy intelektuálů na Pixar.
  Prostě animovaná pohádka a nic víc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky mám ten pocit. Mezi intoušema je rozšířena spousta umělců nebo skupin umělců, nad kterýma budou intoušové vždy uznale pokyvovat hlavou a vášnivě mezi sebou debatovat o genialitě jejich děl. Ať jsou to jakékoliv sračky.

   Vymazat
  2. Jsou to obyčejné animáky s kvalitou na úrovni lehce nadprůměrných epizod Kačerů nebo Gumídků, akorát pseudointelektuál Fuka z nich byl vždycky na větvi (Up, Wall-E). Po svatbě mu konečně došlo, na co to vlastně koukal. Možná si brzy sundá i tepláky...

   Vymazat
  3. Pokud opravdu vyse zminene mysli nekdo z diskuteru vazne a nejde jen o zdejsi odrudu humoru, tak by se ve vlastnim zajmu nemel moc poustet do filmovych diskuzi.

   Vymazat
  4. Me hlavne zarazi ze se to porusuji pravidla full frontal filmu a resi se tu veci on topic. Takhle by to neslo teplaci! Animaky jsou nuda pro deti to je jasny kazdymu.

   Vymazat
 2. "Především se scenáristé Pixaru provinili něčím, co dosud v ŽÁDNÉM jejich filmu NEBYLO..." Franto, ty drogy ti opravdu nedělají dobře (nejprve sociální experiment a teď tohle)

  OdpovědětVymazat
 3. Film som ešte samozrejme nevidel, ale už viem, že má vynikajúcu hudbu Patricka Doylea.

  OdpovědětVymazat
 4. To je nějaký promyšlený humot, nebo František nezaznamenal, že Pixar patří Disneymu, nebo…? Je přeci nad slunce jasné, že i když asi fungují do jisté míry samostatně, tak se budou muset držet toho disneyovského mainstreamu trochu víc, než dosud.

  OdpovědětVymazat
 5. Je tam full frontal té panenské okouzlující přírody?

  OdpovědětVymazat
 6. Frantisku, bude v patek recenze na Total Recall?

  OdpovědětVymazat
 7. Já to tedy zopakuji pro obzvláště natvrdlé novináře:Ano, fuj pixarovským animákům!

  OdpovědětVymazat
 8. No konecne jste se probrali teplaci, delate mi radost hosi, jen tak dal. To vypadalo ze se tu rozmaha chlebcovstvi.

  OdpovědětVymazat
 9. Napadl mě genielní vtip; ta princezna se nejmenovala Merida, nýbrž Cannondale!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Noo ale toto je hodne nekvalitni vtip, to je tak na urovni Franty. Znovu a lepe!

   Vymazat
  2. Správně princezna Merida nežila ve Skotsku, ale na Slovensku. Vzala si toho Superiorního plavce Pellse, oddával je budoucí prezident Fischer, celé jim to režíroval Scott a poslechu hrál ice Cube.
   Až povstane Führer tak vás za ten product placement ztrestá!

   Vymazat
 10. Další sociální experiment, tentokrát s panem Hilterem. Myslím, že Franta teď ztratí klíčovou podporu úchylných, fanatických, homosexuálních neonacistů, tudíž předpokládám pokles příspěvků o 95%..zůstane už jen Ajvngou, Chlebec a něco z flattru

  OdpovědětVymazat
 11. takový kreslený Promeseus. Stačí v recenzi vyměnit pojmy "pro děti" -> "pro fanoušky sci-fi", "medvěd" -> "slůně", "scenáristé Pixaru" -> "Lindelof".

  OdpovědětVymazat
 12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 13. POZOR SPOILERY

  Čo sa týka tej zápletky s medveďom. Tá "rezbárka" mala nejakú fixáciu na medvede, lebo všetko čo vyrobila malo motív s týmto zvieraťom. Jej zákazníci sa nemôžu veľmi sťažovať ak svoje želania formulujú príliš voľne. Ten prvý "nespokojný" zákazník od nej žiadal aby mal silu 10 mužov:

  "Last time I did this was for a prince. He demanded I gave him a stregth of a ten men."

  A Meridsa to sformulovala takto.

  "I want a spell, to change my mom. That will change my fate."

  v oboch prípadoch to kľudne sadne aj na medveda ;-)

  Je už len na divákovi, či tieto pravidlá (mytológiu.. či ako to nazvať ;-)) tvorcov príbehu prijme, alebo im to "nezbaští" a celý príbeh sa preňho stane šarádou v štýle Tangled (Na Vlásku).
  KONIEC SPOILEROV
  S recenziou súhlasím. --- Autori variácie na staré príbehy o tom, že v jednote je sila (námatkovo trebárs Tri Svätoplukove Prúty) celé svoje rozprávanie upatlali na základe dvoch troch ťažkopádnych metafor. Až sa človeku nechce veriť, že toto vypustil von PIXAR.
  Neviem si predstaviť ako budú na DVD vyzerať bonusové videá o tom, ako tento príbeh vznikal. V prípade Wall-E v bonusových videách vysvetľovali ako postupne ladili príbeh. Človek si s nadšením a vďačnosťou uvedomil, že pred čím všetkým ho autori svojou poctivou prácou ušetrili . V prípade Brave mám pocit, že sa až príliš rýchlo uspokojili so svojimi nápadmi...

  OdpovědětVymazat
 14. Osobně si myslím, že největší devizou filmu je, že veškeré dialogy jsou kompletně se skotským přízvukem, což ocení jen něco málo úchylných lingvistů a v případě českého dabingu vůbec nikdo.

  OdpovědětVymazat
 15. Neviete niekto ci sa bude Brave premietany v Prahe v originalnom zneni? Zatial co som pozerala programy kin, tak o tom dost "mlcia". Bojim sa, ze to bude ako v pripade Cars 2 ked uviedli originalnu verziu az niekolko tyzdnov po premiere (dabingovanej verzie)... :(

  OdpovědětVymazat
 16. Jojo .. souhlasim s nazorem ze carodejnice proste umi jen jedno .. promenovat lidi (a drevo) v medvedy. Obe zakazky o kterych vime ze dostala byly natolik vagni, ze 'promenit v medveda' se do jejich popisu vlezlo. Takze baba mela radost ze muze pomoct a je to.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.