9.8.12

Recenze: Divoká stvoření jižních krajin [Beasts of the Southern Wild] - 60%

Nejdříve smutná zpráva: Tento film není pokračováním Divokých stvoření. :(

Jde o fantaskní příběh malé holčičky, která s tatínkem žije na jihu USA, který je po velkých záplavách téměř celý pod vodou a je hrází oddělen od "severu", kde je to civilizovanější, ale "nuzáci z Jihu" tam nesmějí.Slovem fantaskní jsem bravurně vyjádřil skutečnost, že o děj v tomto filmu ani příliš nejde. Děj spočívá v tom, že tatínek občas churaví a občas se přižene bouře a voda stoupne ještě více než obvykle. To je víceméně celý děj. Dokonce bych film ani neoznačoval za "postapokalyptický", protože tomu, co a jak se vlastně stalo, jak vegetuje většina obyvatelstva, nebo jak to vypadá na druhé straně hráze, se vůbec nevěnuje. Celý se odehrává v hlavě malé holčičky a svět kolem ní nám zprostředkovává prostřednictvím jejích očí, její bujné fantazie a její narušené psychiky. Například film Cesta je ve srovnání s Divokými stvořeními jižních krajin akční velkofilm s komplexní zápletkou.

Holčička si například představuje obrovská zmutované pra-prasata se čtyřmi kly, která připlula z rozmrzlých ledovců (kde byla zmrzlá od pravěku). Tato prasata se občas proženou kolem holčičky, ale nikdo kromě holčičky je nikdy nevidí, ani se o nich nezmiňuje. Podobných momentů je ve filmu mnoho, a člověk nemusí být bůhvíjaký metakritik, aby pochopil, že ledacos, co vidí na plátně, je podobenství. Kdyby nic jiného, tak samotné scény potopy a devastace byly natáčeny v oblastech, zničených skutečným hurikánem, což vybízí k různým interpretacím, nastavováním zrcadel atd...

Film režíroval celovečerní debutant (také složil hudbu, zdatně imitující Philipa Glasse) a do rolí holčičky a jejího otce obsadil neherce. Pokud to není lež, skutečně jde o debutanta, a skutečně měl tak mizivý rozpočet, jak bylo řečeno, je výsledek jeho práce obdivuhodný. Film totiž pomocí velmi omezených prostředků buduje velmi hutnou a velmi snovou atmosféru, a nechybí ani pár bezchybných triků (pra-prasata).


Tento film na mě zapůsobil velmi podobně, jako třeba nedávný Faust. Oba filmy jsou vizuálně i řemeslně naprosto profesionální, mají unikátní atmosféru, skvělé herce, a je jasné, že jejich prostřednictvím tvůrce říká nějaké pro něj zásadní poselství, které mu leží na srdci, a říká ho přesně tak, jak ho říct chtěl. To oceňuji. Bohužel pro mě, ani u jednoho z těchto filmů mě obsah tohoto poselství nijak nezaujal a neoslovil více, než jakýkoliv průměrný polosen, které mám každou druhou noc (a to za střízliva), plastičtější a barevnější.

26 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nechápu co má tvůj komentář společného s metakritickou recenzí pana Fuky.

   Vymazat
  2. Nic a proto je dávno smazanej :)

   Vymazat
  3. Já myslel ten komentář "Tento komentář byl odstraněn autorem" :D

   Vymazat
  4. Ja se bojim, ze az si nekde prectu a nasledne treba i pochopim co je to byt "metakritik", neco ve me definitivne umre. Treba moje vypestovana nadutost, nebo father issues.

   Vymazat
 2. Pan Fuku se zase zabývá se nesmyslnými detaily a výmysli,které se ve filmu ani nestal.
  Bohužel pro něj, a skutečnost,ani u jednoho z těchto filmů mě obsah jeho poselství nijak nezaujal a neoslovil

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vy musíte být Kučera nebo Kučera! To jinak není možný, máte úplně stejný písmo!

   Vymazat
  2. Podle mě to bude spíš Kučera.

   Vymazat
  3. Já bych to viděl spíš na Kučeru.

   Vymazat
 3. Takže jako tento film zobrazuje jen černochy v kritiké situaci? To jako si autoři myslí, že bílí lidi neprožívaj krize? To je kurvarasismus! Až povstane Hitler, tak s tímhle doufám zatočí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ve ctvrte a pate vete ti chybi slovo "jako". V prvni vete bych ho presunul na zacatek.
   Gratuluji k mentalni vyspelosti.

   Vymazat
  2. Chcípni rasistická sfině!!

   Vymazat
  3. Tak ty ve jako asi etno special jako ve ne? A dyz jako nasolis do bulef, tak se to ve jako neto, nepovstane jako hitler ve ne? Toho srace drzej f pekle jen tvy ojra ve jako. Tak jako nasol.

   Vymazat
  4. Dyť solím kurva, solím!!!

   Vymazat
 4. Ze nemusim cist clanek a muzu se jit rovnou vykalet do diskuse? Je to validni postup?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlavne sol a pak si cti co chces..

   Vymazat
  2. dle w3c je to validni jen ve xnetiquette 4.0 transitional, strict vyzaduje vybelenej anal

   Vymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. Franta udělal smajlík!!! To je jako kdyby se přímo do textu vykálel. Nebo ne? Co vy na to, lůzná bando anonymů bojujících za neinfantilní čistotu psaného textu? :DDD

  OdpovědětVymazat
 7. "Bohužel pro mě, ani u jednoho z těchto filmů mě obsah tohoto poselství nijak nezaujal a neoslovil více, než jakýkoliv průměrný polosen, které mám každou druhou noc (a to za střízliva), plastičtější a barevnější."

  Franto, znovu na tebe apeluji a připomínám - my jsme tví přátelé a jsme připraveni ti pomoci! Drogy jsou svinstvo, ale je možné je porazit! Musíš si ale přiznat svůj problém a snažit se ho řešit! Jsme s tebou! Ježíš tě miluje!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ježíš tě miluje zezadu!

   Vymazat
  2. nikoli, to si pleteš s panem Kubíkem. To je naopak velmi špatný člověk, který dal na balkoně Frantovi přičichnout k drogám. Co se dělo dál, ví už jen oni dva...a možná ještě Fukovi nebozí psi.

   Vymazat
 8. Franto, nechceš zařadit retrorecenzi Curra Jiméneze, když nám exnul jeho představitel?

  OdpovědětVymazat
 9. Aurochs nejsou pratuři jako v traileru (a ve slovnících)?

  OdpovědětVymazat
 10. Tak hele jako! Kde by malá, v paleontologii nezběhlá, od civilizace odříznutá holčička znala praprasata?! To mi teda vysvětlete.

  OdpovědětVymazat
 11. Vykradený soundtrack mě praštil do uší už v kině. Je zvláštní náhoda (nebo umělecký metazáměr), že FF nedávno publikoval i retro-cenzi Skály od Baye. Hlavní motiv z traileru na Divoká stvoření skoro přesně kopíruje skladbu Jade, ze soundtracku ke Skále.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.