11.8.12

Recenze: Total Recall (2012) - 40%

Nedávno jsem publikoval retro-recenzi původního filmu Total Recall z roku 1990.

V této recenzi nového stejnojmenného filmu budu několikrát odkazovat k onomu 22 let starému. A bude to ode mě naprosto fér srovnání.Tvůrci nového filmu si za to mohou sami. Zcela totiž ignorovali původní sci-fi povídku "We Can Remember it for You Wholesale", která první film inspirovala (velmi mlhavě), a natočili otrocký remake filmu s Arnoldem Schwarzeneggerem, který upravili jen tak, aby z něj zmizelo téměř vše, co ho činilo zábavným.

Takže: Ve filmu není Mars ani mutanti. Tedy, Mars je tam zmíněn jednou větou, Quaid by na něj chtěl letět, ale neletí tam. Místo toho cestuje z Austrálie do Londýna. Středem Země. Za 17 minut. Do Londýna, kde je stejný čas jako v Austrálii. Ne, opravdu. Dlouho jsem neviděl tak intenzivně debilní scénář.

Film se odehrává po světové válce, která zničila většinu lidstva a osídleny jsou pouze Anglie (nebo pouze Londýn, nebo pouze Evropa? Není to jasné) a Austrálie. V Londýně žije zlá smetánka, v Austrálii hodní nuzáci. V "zamořených oblastech" v těsném okolí Londýna se dá snadno vegetovat bez skafandru, stačí jen plynová maska. Uvnitř budov není potřeba ani ta. Místo aby hlavní zloun v těchto oblastech, pár minut od města, ubytoval své dělníky, raději je ubytuje v Austrálii a dováží je každý den ráno do továren skrz střed Země výtahem pro 50 000 lidí a večer zase zpět.

Dělník tudíž nastoupí ráno australského času v Austrálii do "Zeměpádu" a přejede skrz střed Země do Evropy, kde je také ráno. A zde celý den pracuje, aby se večer zase vrátil do Austrálie (kde je také večer). Je explicitně řečeno, že jízda jedním směrem trvá 17 minut, tzn. průměrná rychlost Zeměpádu je přes 12 kilometrů za sekundu, což se projevuje tak, že když za jízdy lezete po jeho vnějším plášti, trochu to fouká. Průjezd středem Země je znázorněn tak, že na 15 sekund nastane beztížný stav, během kterého se kabiny cestujících otočí vzhůru nohama.

Na informačním monitoru Zeměpádu ale kupodivu při jízdě svítí informace o délce jízdy přes 3 hodiny a promítají se zde aktuální zprávy, ve kterých je špatně napsáno jméno šéfa Zeměkoule (Cohaagan místo Cohaagen).

Když Zeměpád stojí zaparkovaný v konečné stanici, na jeho vrcholu je hangár, ve kterém stojí vrtulníky. Když projede Zemí, majitelé vrtulníků jsou jistě rádi, že jejich stroje jsou nyní dole pod Zeměpádem a vzhůru nohama...

A bizarnosti pokračují...

Jsem zlý tyran, který chce ovládnout Zemi. Svému nepříteli implantuji nové falešné vzpomínky, aby zapomněl, že jsme nepřátelé. V rámci těch vzpomínek mu z nějakého důvodu implantuji i informace o tom, kde je slabé místo robotů v mé armádě, s jejíž pomocí chci ovládnout svět (pokud jste už film viděli: tím nemyslím ten "deaktivační kód", ale ten vadný vodič na hrudi).

Jsem zlá ženská, mistryně bojových umění, a chci zabít chlapa, který je v bezvědomí v sanitce. Místo abych mu zlomila vaz nebo vrazila skalpel do srdce, nasadím si na krk holografický projektor, promítnu si místo své hlavy hlavu jeho milé, a pak ho začnu budit a povídat si s ním, aby si mohl všimnout, že na rozdíl od jeho milé nemám jizvu na ruce a aby se se mnou mohl porvat.

A co se týče ústřední zápletky filmu: Hlavní padouch chce zlikvidovat armádu otroků, kterou každý den vozí do Londýna středem Země z Austrálie, a pak Austráli osídlit svými roboty, kteří pro něj budou pracovat a buď dojíždět do Londýna, nebo tam posílat Zeměpádem své výrobky. Co kdyby se na to celé vykašlal, a roboty usídlil někde v těsném okolí Londýna (neobyvatelném pro lidi)? Ušetřil by čas i peníze, a pokud se mi otroci opravdu hnusí, ať jim Zeměpádem pošle do Austrálie atomovku...

A nyní prosím dávejte velký pozor, protože vím, co chcete říct. Ano, máte pravdu, v prvním Total Recallu také bylo značné množství logických i fyzikálních blbostí. Jsou tu ale dva zásadní rozdíly:

1) V prvním filmu bylo možné chápat ty nesmysly jako produkt hrdinovy fantazie.

2) První film byl zábavný.

V nové verzi je otázka "zdá se mu to nebo ne?" jednoznačně zodpovězena někdy okolo třetiny. Quaidovi se to rozhodně nezdá a rozhodně je to skutečnost. Jakékoliv další diskuse "sen vs. realita" ztrácejí smysl a jde už jen o akci, revoluci a likvidaci robotické armády (ano, to je hlavní zápletka filmu).

A humor téměř neexistuje. Navzdory scénáři, který je o dost debilnější, než u originálu, to tvůrci filmu berou všechno hrozně vážně a nepokusí se téměř o žádý vtip. Pokud nepočítám tříprsou prostitutku a tlustou ženu, říkající "dva týdny", přičemž ani jedna z nich nemá ve filmu jiný účel, než aby nám připomněla první film...

Vlevo verze 1990, vpravo verze 2012. Uchechtl jsem se.

Colin Farrell se bohužel nesnaží imitovat Arnolda Schwarzeneggera (což by mohlo být zábavné), ale snaží se svého Quaida zahrát jako rozervaného muže, zmítaného vnitřními démony a nejistotou, takže v téměř groteskově nesmyslném prostředí okolo sebe působí jako nesympatický nic netušící idiot. Nejzajímavější postavou je nakonec jeho falešná manželka Kate Beckinsaleová (v té roli, kterou v originále hrála Sharon Stoneová). Ta jde po svém "manželovi" sveřepě jako Terminátor a film by byl mnohem zábavnější, kdyby byl celý příběh vyprávěn z jejího pohledu. Jessica Bielová v roli Rachel Ticotinové je naprosto nezajímavá v jakémkoliv smyslu.

Na filmu je vidět, že byl hrozně drahý. Výtvarníci se velice snažili a vytvořili působivé obrazy, jako je například chudinská kolonie v Austrálii, zjevně inspirovaná Blade Runnerem a plná asijských nápisů. V jednom okamžiku se v ní objeví i tento záběr, s českým nápisem "Vítáme Vás":

Zvětšený výřez záběru z australského kolonie. Nefotošopováno.

Stejně tak je zajímavý Londýn budoucnosti, kde jsou historické stavby zastíněny hypermoderními dálnicemi (tady je zase zjevná inspirace Minority Reportem). V těchto působivých kulisách by se mohly odehrávat neskonale zajímavé příběhy, které by vydaly na tisícidílný seriál. Ale v tomto filmu je nám to vše podáváno jen jako nezajímavá kulisa v pozadí honiček. Je to něco podobného, jako "syndrom Star Wars prequelů", ale ještě horší.

Téměř dvě třetiny filmu pozůstávají z honiček a stříleček, na kterých je opět vidět, že byly drahé, ale nechávaly mě zcela chladným. Oceňoval jsem práci výtvarníků a trikařů, hudba a střih byly ucházející, moc jsem se nenudil, ale to všechno ve mně nevzbuzovalo jakékoliv emoce směrem k hrdinům filmu.

A to vlastně platí o celém tomhle remaku: Nevzbudil ve mně vůbec žádné emoce, které by stály za zmínku.

39 komentářů:

 1. Znamená to, že čeští nuzáci dobyli Austrálii, aby z ní mohli jezdit do fachy do Londýna? Nebylo by jednodušší, kdyby prostě zůstali v Ostravě?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. třeba se nějaký ostravský úderník prorubal až do austrálie... možná i za 17 minut... v ostravě je možne všechno.

   Vymazat
  2. Vytahem z Ostravy do Australie to ale trva 47 minut misto obvyklych 17. Stavi ve Frydku.

   Vymazat
  3. Jančura vozí Žlutý k protinožcům za 17 minut, na tom není nic nelogického

   Vymazat
  4. Vedle "Vítáme vás" mě ještě na obrázku zaujalo "Dobro došli" v azbuce :) takže jsme austráli asi na dobili sami.

   Vymazat
  5. Zřejmě bylo dobyto ještě něco jiného někým jiným :-)

   Vymazat
 2. Nebudu nic psát. Počkám až na reakci Lena Wisemana.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je dobre, uz nic nepis, beztak ses akorat prevlecenej Ajvngou! A nezapomen solit bulvam, pyco!

   Vymazat
  2. Od doby, co jsem dospěl se nikdy nepřevlíkám.

   Vymazat
 3. Opět recenze, která divákovi vůbec nic neřekne, zabývá se nesmyslnými detaily a výmysli, které se ve filmu ani nestal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. když se tvůrci nedokáží věnovat i poměrně důležitým pravidlům, jako že na Zemi existují časová pásma atd. jak by člověk mohl čekat, že jsou schopni natočit slušně něco tak komplexního jako je celý film?

   mě to řeklo právě to, že to bude jen další "nedělní film" - tak označuju filmy, které jsem schopný s uspokojením skouknout, když je v neděli venku hnusně, já mám kocovinu a nechce se mi dělat nic jiného než se válet u televize
   tam patří např. i Star Wars 1-3, i když to bylo někdy hodně na hraně

   Vymazat
 4. Ach jóóó, vy kritici :-). Podle ukázky je to dobře udělaný film a jistě nebude nudný, jako bývá spousta těch rádoby uměleckých počinů a že v něm je něco nelogického, to se dá najít skoro v každém příběhu, co se kdy převedl na plátno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aj Hitler by možno vyzeral na sonografe "dobře udělaný".

   Vymazat
  2. Umelecke analni beleni je taky nelogicke a udelalo by ti dobre.

   Vymazat
 5. Příběh je sračka, fajn. Je tam aspoň full frontal?

  OdpovědětVymazat
 6. Ten FFFilm pořád zamrzává dopýčeéééé! Nedá se skrolovat!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lidi mi vyčítají Promesea a Lost, ale se zamrzávajícím FFFilmem nikdo nic nedělá; jak příznačné české švejkovské malosti...

   Vymazat
 7. Zase Flatr .. je tak tezke tam ten jeden atribut pridat ?

  OdpovědětVymazat
 8. "V Londýně žije zlá smetánka, v Austrálii hodní nuzáci."

  To zase vypadá na nějakou komoušskou agitku, něco jako Neználek na měsíci, nebo jako Vyměřený čas s Justinem Timberlakeem.
  Jen nám to perte do hlavy vy kurvy americké zakurvené.

  OdpovědětVymazat
 9. To je enem same scifi,akce,komiks, rimejk, restart a veselohra veskera zadna...

  OdpovědětVymazat
 10. Šokující přiznání! Že je František zlý tyran, který chce ovládnout zemi, to jsem tak nějak tušil, ale že je navíc i zlá ženská, mistryně bojových umění, a chce zabít chlapa, který je v bezvědomí v sanitce, to mě teda docela překvapilo.

  OdpovědětVymazat
 11. Takže té tlusté paní ve žlutém nevyskočí z rozkládací hlavy Arnold Schwarzenegger? Dokonce ani malý Colin? Jaký má tedy ten film smysl? :-(

  p.s.scénář asi vznikal takhle nějak, co? http://www.youtube.com/watch?v=FPgkwRvC1ZM

  OdpovědětVymazat
 12. " V jednom okamžiku se v ní objeví i tento záběr, s českým nápisem "Vítáme Vás":" fuka ty teplak, to je predsa slovensky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, slovensky by to bylo Vietame Vias. Nebo Üdvözöljük, teď si nejsem jistý...

   Vymazat
  2. Obojí blbě...je to přeci добро пожаловать!

   Vymazat
  3. Ty seš ale chl*bec, viď?

   Vymazat
 13. Dobro došli v azbuce = Vítáme vás, ale srbsky.

  OdpovědětVymazat
 14. Tak jsem to včera viděl v kině. A bohužel musím dát Františkovi ve všem za pravdu. Jen bych asi přidal na více %, protože vizuál je fakt nádherný a zábavný. I jeho využití v honičkách. Holt výtvarníci na rozdíl od scénáristů jsou profesionálové.
  Škoda, že se nevykašlali na ten dopravní prostředek skrze Zeměkouli, lepší by užít tunel (ve formě čtvrkruhu, aby tam měli to otáčení sedadel) do Irska a vyhnout se celé řadě logických lapsů, které prostě nepřehlédnete. Včetně toho, že zemské jádro je tekuté a podobný tunel není možné postavit.

  OdpovědětVymazat
 15. asi jsem si toho nevšiml, ale kde že bylo jasný že to neni sen?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tiez sa mi skor zda, ze to ten sen je. :) Ja tam videl naznaky na to, ze to su jeho predstavy a teda vacsina veci by sa tym dala vysvetlit. A myslim, ze v poslednej scene si to uvedomi aj samotny Quaid. Ale ten "Fall" sa teda ospravedlnit neda. :)

   Vymazat
 16. Tak Franta to cupuje asi zbytečně krutě, ale já jsem taky čekal víc. Víc než všechny zmíněné logické chyby mě provokovaly 2 fakty
  - Farrelovi jsem vůbec nevěřil, že to není Farrel vydávající se za Quaida / Hausera.
  - Quaid / Hauser, přestože je to nejlepší agent, se pořád nechává mlátit od té krávy, co mu jako dělala ženu. Mimochodem, nejsem si jist, zda ji Beckingsaleová musela nějak moc hrát.

  OdpovědětVymazat
 17. nejni to takovej průser, jak by se z Fandovo recenze mohlo zdát. pojmenoval sice kolizní momenty s vervou sobě vlastní, ale kam se ztratila ta vášeň pro cukrkandlovou pimprlich akci? uznávám, že jsem se ponejvíc bavil výpravou a nostalgicky vzpomínal na Blade Runnera, ale co chtít od "téměř" doslovné interpretace navrch? nijak zvlášť jsem neujížděl ani na Šwarcíkovo origoši a je to imho jeden z nejslabších Verhoevenů, s předlohou nemaj skoro nic společnýho oba filmy a mám teď padat do kolen, že to neni "ono"? pché.. čekal jsem málo a dostal víc

  OdpovědětVymazat
 18. Ad sen vs. realita: Po shlédnutí extended verze musím konstatovat, že jsem si hodně jistý, že celá "akční část" je opravdu Rekallový sen. Nejenže se během filmu přihodí všechno, co Quadovi v Rekallu slíbí (skrytá identita, hraní na obě strany, kódované zprávy etc.), ale v závěrečné scéně je hodně exponováno, že Quaid nemá na ruce Rekallové logo, a zřejmě si díky tomu všechno uvědomí...

  OdpovědětVymazat
 19. Presne tak - posledni scena v EXtended verzi jasne vysvetluje, ze to je Rekallova fantazie

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.