7.5.12

Recenze: Temné stíny [Dark Shadows] - 30%

Johnny Depp v novém filmu Tima Burtona jako upír , který byl 200 let pohřbený a probouzí se v roce 1972, aby se znovu ujal svého panství a vyřídil si účty s nesmrtelnou čarodějnicí, která ho zaklela (Eva Greenová).


Deppův Barnabas Collins je hlavním hrdinou příběhu, ale rozhodně ne jediným. Kromě něj v rozlehlém sídle žijí ještě tito lidé, kteří všichni mají něco, co by se dalo označit za "hlavní role". Přitom ale téměř všichni z nich jsou ve filmu zbyteční.


OK, máme tu Barnabase a máme tu čarodějku (ta v červeném), která se za 200 let vypracovala na de facto vládkyni města. Mezi nimi je jasně definovaný konflikt, zkomplikovaný tím, že čarodějka Barnabase miluje (jím neopětovaná láska je důvodem, proč ho zaklela). Z toho by se dal udělat slušný celovečerní film, ať už drama nebo komedie. Čarodějka je ale dobré tři čtvrtiny filmu zcela mimo děj a místo ní se koukáme na obyvatele panství Collinwood:

 • Ten chlapeček má nějaké mentální problémy a občas se převléká za strašidlo. Nic jiného celý film neudělá.
 • Chloe Moretzová hraje velmi sexy a velmi pedofilně vyhlížející ratolest, která ignoruje rodiče. To je veškerá její role v tomto filmu. Ignoruje rodiče a poslouchá hudbu.
 • Helena Bohnam Carterová hraje doktorku, která se má starat o Chloe a toho chlapečka. Nikdy ve filmu neuvidíme, že by to dělala. Místo toho nabídne Deppovi, že z něj udělá člověka tím, že mu bude transplantovat krev.
 • Michelle Pfeifferová hraje paní domu, která... je paní domu.
 • To děvče s velkýma očima (čtvrtá fotka zleva) přijede na začátku filmu do sídla Collinsových, protože má dělat chůvu tomu chlapečkovi. Kromě toho vypadá přesně stejně jako Barnabasova láska, kterou před 200 lety zabila čarodějka. Z úvodních scén to vypadá, že ona bude hrát tu nejhlavnější roli v příběhu. Omyl Po seznámení s Deppem (který je z ní u vytržení) na polovinu filmu zcela zmizí (tedy, je celou dobu na zámku s ostatními, ale neobjeví se v žádné podstatné scéně).
 • Ten předposlední je sluha, který občas uklízí a jinak nic nedělá.
 • A ten poslední chlapík je zřejmě hlava celé rodiny, ale možná taky ne. Už si to nepamatuji, protože celý film neudělal vůbec nic, co by nějak souviselo s dějem.
No a ke konci filmu se najednou ukáže, že některé z těchto postav mají strašlivá tajemství, která jsme se měli ale spíš dozvědět hned na začátku a pak sledovat nějakou zápletku, která je kolem nich vystavěna. Takhle to vypadá jako televizní pilot, který je vlastně o ničem, jen nám představí postavy a má nás natěšit na další díl seriálu. (Což možná celé byl záměr, viz dále.)

Svou spoustou postav (většinou nezajímavých) Temné stíny dost připomínají Burtonův film Mars útočí! Ten se ale dal přežít podstatně lépe díky spoustě triků, spoustě úplně šílených nápadů a díky spoustě humoru (byť ten humor byl naprosto infantilní a ne vždy vtipný).

I v Temných stínech je občas humor. Rozhodně ho ale není taková kadence a kvalita, jak by se mohlo zdát z traileru (řekněme, že v traileru je přibližně polovina všech slušných vtipů z filmu). Překvapivě dlouhé konverzační scény plynou bez jediného slušného vtipu a dlouho, dlouho se zcela vážně mluví o pomstě, lásce a rybolovu. A když k humoru dojde, je povětšinou velmi infantilní a groteskový. Nikoliv temný humor s vážnou tváří jako ve Sweeney Toddovi. Ani skutečnost, že se film odehrává v 70. letech, není využita vůbec k ničemu, s výjimkou několika vtipů s hipíky a oldies na soundtracku.

A ty další věci? Triky a šílené nápady? Nějaké trikové scény ve filmu jsou a je hezké dívat se na kulisy zámku. (Hodně mi připomínal kulisy atrakce "Haunted Mansion" v Disneylandu. Vlastně mi je připomínal víc, než Disneyův film Haunted Mansion.) Šílené nápady se pak odehrávají na konci filmu, kdy se (zcela nelogicky a bez souvislosti s čímkoliv) ukáže, že někdo je vlkodlak, někdo byl v blázinci, někdo má kůži z porcelánu a dům žije. To už je ale pozdě na to, aby se tím něco zachránilo. Na dvouhodinový film je toho všeho strašně málo a většina filmu pozůstává z toho, že se v různých částech zámku setkávají postavy, které nás nezajímají a povídají si o věcech, které nás nezajímají.

V osmdesátiminutovém filmu by se to dalo překousnout, ale při téměř dvouhodinové stopáži jsem se musel několikrát ze všech sil snažit, abych neusnul. To se mi na filmu Tima Burtona opravdu ještě nestalo.

To všechno může nějak souviset se skutečností, že film je natočen na motivy více než tisícidílného televizního seriálu ze 60. a 70. let (zde je pilotní díl, včetně autentických dobových reklam), což byl zajímavý pokus o gotický horor ze současnosti (tehdejší) a neobsahoval žádný humor (záměrný). Zde je shrnutí jeho prvních 209 dílů (v těch ještě není Barnabas Collins), které dává přibližně stejný smysl jako nový film Tima Burtona. U soap opery bylo možná pochopitelné, že má tucet hlavních postav a půl tuctu prolínajících se dějových linií. Je také možné, že diváci, kteří seriál znají, se budou bavit různými odkazy na něj, které ve filmu najdou. To je ale chudákovi Čechovi prd platné...

Temné stíny bych se nezdráhal označit za katastrofu. Možná první skutečnou vysokorozpočtovou megalomanskou katastrofu ve filmografii Tima Burtona (i u Planety opic jsem se bavil víc). Doporučuji dělat, jako by tento film neexistoval, a čekat na další opravdový Burtonův film.

50 komentářů:

 1. Vladimíru nebo Svatopluku Čechovi?

  OdpovědětVymazat
 2. Já si říkám, jak jsem hyperodvážný se 40 %, a tady ještě míň. No po právu, to je jistý...

  OdpovědětVymazat
 3. tak tohle bude propadák, i na Burtona muselo jednou dojít...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. taky uz davno doslo. Holt, kdyz si na vykopani hrobu nevezmete poradnou lopatu a jenom to tak usmudlate na povrchu, aby se tam Burton vesel, tak akorat ty jeho vycuhujici hnaty matou naivky, co od nej jeste cekaji nejaky dobry film

   Vymazat
 4. "pedofilně vyhlížející ratolest" to vypada na dalsi perlu do vybeleneho analu FFilmu.name, hned vedle "pedofilne nahych, ale bohuzel ne mrtvych, devcat"
  Jenom me tak napadlo, jestli vubec muze byt dite pedofilni? A taky otazka, ktera trapi mne/te jak v Mongolsku poznaj mongoloidni dite?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co ve Spanelsku na vesnici, tam je pro ne vsechno nesrozumitelne?

   Vymazat
 5. FFFilm + slovo pedofilní/anální/chleba => 100 příspěvků v diskuzi + zvýšené příjmy do pokladnice FF... FF si jako správný živnostník konečně osvojuje základy branže

  OdpovědětVymazat
 6. chjo, a ja se tak tesila :( ten trailer vypadal dokonale... chjo

  OdpovědětVymazat
 7. Franta má štěstí, že Chloe bylo letos v únoru 15, jinak by mu zavřeli web...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Odstěhoval by se do Japonska, kde by ho ještě oslavovali. Vždyť oni tam prodávají použité kalhotky Chloe v automatech, a to ve verzích s menstruační krví/pomočené/s poševními sekrety/čisté (pro ty největší zvrhlíky).

   Vymazat
 8. Franta by se mohl konečně naučit, že drama je buďto komedie, nebo tragédie. Komedie je tedy vždy zároveň drama, je to jeho podmnožina.

  OdpovědětVymazat
 9. Franto, ne až tak hypotetická otázka - kdyby ti unesli Hanku a aby ti ji vrátili (nepoškozenou, nanejvýš s vyběleným análem jestli by si chtěl dělat rimming. Chceš přeci žít šťastně celý život)musel by ses vrátit strojem času zabudovaným v autobusu do Lidic do minulosti a zabít Tima Burtona, mněl bys však na vybranou po natočení kterého filmu by to bylo, kdy bys ho zabil? A neříkej, že bys ho nezabil, protože se ti líbí jeho grotesky.

  OdpovědětVymazat
 10. eva green, hmhm.... jen pro pořádek, fullfrontal?

  OdpovědětVymazat
 11. Takže ani kvůli Chloe Grace na to nemá smysl chodit? Kdy ukáže full frontal, Franto?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Až se jí rozbují prsiska samozřejmě...

   Vymazat
  2. Ve svých patnácti letech je má jistě rozbujelá do běla.

   Vymazat
 12. "Dobrý den, máme pro vás roli velmi sexy a velmi pedofilně vyhlížející ratolesti, která ignoruje rodiče." "Beru!"

  OdpovědětVymazat
 13. ten pilot toho starýoh seriálu nic moc, ale ty reklamy byly docela zajmavý, spíš na praktický věci - repelenty a čistidla...

  OdpovědětVymazat
 14. Františku, už jsi viděl Promethea? Jestli jo, jaký to je?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Františku, už jsi viděl Avengers 2: Lokiho pomsta? Jestli jo, jaký to je?

   Vymazat
  2. Františku, už jsi viděl Líbáš jako Fuka? Jestli jo, jaký to je?

   Vymazat
  3. Františku, už jsi viděl Temný Fuka povstal? Jestli jo, jaký to je?

   Vymazat
  4. Františku, už jsi viděl Abraham Lincoln: Lovec Fuků? Jestli jo, jaký to je?

   Vymazat
  5. Františku, už jsi viděl Sněhurka a fukovec? Jestli jo, jaký to je?

   Vymazat
  6. Františku, uz jsi?

   Vymazat
 15. A Co Luděk štípal, ten ve filmu roli nemá?

  OdpovědětVymazat
 16. Takže je to horší než Alenka?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Alenka Prokopová? Ono může být ještě něco horšího?

   Vymazat
 17. Ahoj, Františku. Jak se máš?

  OdpovědětVymazat
 18. Milý Františku, opět jsi vynechal základní rešerši. Pak by ses dozvěděl, že ačkoli původní soapka je v ČR poměrně neznámá, tak minimálně díky přípravám na tento film někteří lidé použili internet a kdo chtěl, dostal se i dál, než za ten linkovaný recap. Čili bylo možné se na film připravit takto. Případně bylo možné si dohledat, že krátká revival série z roku 1991 raritně v ČR zcela určitě známá je, šla před lety dabovaná na Nově. A světe div se, tam je toho děje tak akorát, aby člověk nemusel sjíždět soapku a zároveň něco pochytil z odkazů i v Burtonově filmu. Ano, dvě časové linie a kupodivu to mělo začátek i konec. Cítím se jako tehdy na FF, kdy tě někdo překvapil tím, že existuje stanice AXN, kde dávají seriály (s titulky!) a dokonce i retro seriály, takže typicky původní Charlieho andílci nebo Starsky & Hutch jsou známí i v ČR. Na to, že máš pověst znalce, který například čte i comics, nemusíš ignorovat vše ostatní, co ti na první pohled nepřipadá známé. Díky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Franta ma povest znalce?

   Vymazat
  2. existence stanice AXN je znama urban legend. Nechapu, jak jste se na to mohl zrovna vy, takovy znalec, nachytat

   Vymazat
  3. A tuto informační přípravu hodláte doporučovat každému, kdo na to má jít do kina? Potěš koště teda. To je teď v moderních dobách povinná součást diváckého filmového zážitku?

   Vymazat
  4. Myslím, že jde hlavně asi o to, jak je film dobrý nebo špatný. František nepsal recenzi seriálu ale recenzi filmu. To je stejně jako s knižní předlohou, pokud funguje film sám o sobě (což taky má, divák se divá na film, nečte knihu), tak může být film dobrý sám o sobě. V tomhle případě je tedy jedno, jestli za předlohou stojí nějaký seriál, nebo poznámka na mastném ubrousku.

   Vymazat
  5. Jde hlavně o větu: "To je ale chudákovi Čechovi prd platné..." která neplatí. Toť vsjo.

   Vymazat
  6. Jo tak. Když tu větu opravím na "To je ale 99,999 procentům Čechů, kteří seriál neznají a znát nechtějí, prd platné", tak to bude OK?

   Vymazat
  7. Ne, stačí když si takhle budeš stěžovat i u věcí, které sice znáš ty, ale budeš vědět, že to není mainstream. Ale takového nadhledu prostě schopen nejsi.

   Vymazat
 19. Zj 6,12-17: "A hle, když rozlomil šestou pečeť, nastalo veliké zemětřesení, slunce zčernalo jako smuteční šat, měsíc úplně zkrvavěl a nebeské hvězdy začaly padat na zem, jako když fík zmítaný vichrem shazuje své pozdní plody, nebesa zmizela, jako když se zavře kniha a žádná hora a žádný ostrov nezůstaly na svém místě. Králové země i velmoži a vojevůdci, boháči a mocní - jak otrok, tak svobodný, všichni prchali do hor, aby se ukryli v jeskyních a skalách, a volali k horám a skalám: "Padněte na nás a skryjte nás před tváří toho, který sedí na trůnu, a před hněvem Beránkovým!" Neboť přišel veliký den jeho hněvu; kdo bude moci obstát?" (17/05/2012 - blíží se premiéra Líbáše 2)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hele, proč prchali do hor, když v předchozí větě píšeš, že: "Žádná hora a žádný ostrov nezůstaly na svém místě," tedy evidentně jev provázený zemětřesením, sesuvy půdy a laviny kamení. Také mi moc nedává smysl, proč se v takto nestabilních horách chtěli skrýt a současně volali: "Padněte na nás." To jako byli rozdělení na dva tábory a) idioti se chtějí schovat v momentálně geologicky proměnlivých kopcích b) idioty, co se chtějí dobrovolně nechat zavalit pohybující se horninou a ženou se za tím bůhví kam, přitom se dá sebevražda spáchat pohodlně tam, kde zrovna jsou.
   Prosím o vysvětlení, protože mi tyhle nesrovnalosti v Bibli nedají spát a zatím jsem nenašel nikoho, kdo by mi to objasnil.

   Vymazat
  2. až uzříte nový opus Marie Poledňákové, pochopíte konání lidí a rovněž poběžíte směrem ku horám a kopcům, které budou zbroceny krví a popelem zbídačené klenby nebeské

   Vymazat
 20. Eva Greenová! Ale fuj

  OdpovědětVymazat
 21. Fuko, už si viděl film Na Starém bělidle s Tori Blackovou?

  OdpovědětVymazat
 22. Jsem jedinej, komu připadá Depp jako Vít Bárta po smrti?

  OdpovědětVymazat
 23. Já si říkala, že je mi povědomej :-)

  OdpovědětVymazat
 24. A tím je odkryto politické pozadí tohoto filmu!

  OdpovědětVymazat
 25. Až napíšeš scénář, až podle něho natočíš film a budeš tak dobrý jako Tim Burton (který má mimochodem téměř všechny své filmy na 70% a více), teprve pak můžeš psát ty své recenze - to zaprvé. Zadruhé, kdyby tam ty postavy byly zbytečné a bez významu, tak je tam logicky nedává, to ví i můj desetiletý bratr. A zatřetí, jestli jsi takový SUCHAR, že se nedokážeš pobavit i u takovýchto filmů jako jsou Temné Stíny, tak se na ně raději nedívej. Buď té dobroty!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takže recenze vlastně můžou psát jen lidi, kteří jsou sami špičkovími scenáristy/režiséry, kuchaři atp? No haha.

   Vymazat
  2. No, zdá se, že nemá cenu to tady rozebírat. "Haha" ':/

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.