11.5.12

Recenze: Moje letní prázdniny [Get the Gringo / How I Spent My Summer Vacation] - 40%

Mel Gibson jako hardcore gangster, který se po nevydařené loupeži dostane do pekelného mexického vězení, které je ožná ještě o něco víc hardcore, než on. A nejenže se odsud chce dostat, chce taky získat zpátky pár milónků z té loupeže, které má v rukou buď policie nebo gangsteři.


Trailer lže. Film není zdaleka taková komedie, jak se snaží naznačit (ty doprovodné monology v něm například nejsou, aspoň ne v této sarkastické podobě). Zajímavé je, že tento film, který Gibson také produkoval a napsal k němu scénář, je už teď promítán na amerických kabelovkách (do kin tam vůbec nešel). Kdybychom brali v úvahu tyto skutečnosti, je výsledek nadprůměrný. Ale srovnání s plnohodnotnými hollywoodskými filmy nesnese.

Problém není ani tak v rozpočtu, jak v nedostatečných zkušenostech debutujícího režiséra, který nedokázal z poměrně náročného námětu vytěžit to, co se dalo.

Námět není "náročný" ve shakespearovském smyslu (děj je vlastně úplně náhodný, nedávající příliš smyslu, a všichni řeší situace mnohem složitěji a méně logičtěji, než by měli), nýbrž v tom, že film by měl mít poměrně precizní atmosféru, oscilující na hraně mezi drsným vězeňským dramatem a něčím zábavným od Tarantina nebo Rodrigueze (v době kdy točili cool nezávislé věci). To se režisérovi občas daří, ale dost často ne, takže jsme nejednou svědky podivné neočekávané skokové změny atmosféry od zneužívání dětí a prznění jejich matek k infantilnímu groteskovému vtipu. Nebo od Muže v ohni k Dannyho parťákům.


Film zkrátka obsahuje hodně scén, které by mohly být cool / drsné / komické, ale každá má jiný styl a jsou poskládané dohromady dost chaoticky. A obsazení Mela Gibsona se nejeví jako nejšťastnější volba, protože jeho role vypadá jako by byla napsána pro někoho výrazně mladšího a bezstarostně šarmantnějšího.

Zkrátka, celý film vypadá jako nějaká polobizarní nezávislá ne úplně špatná straight-to-DVD záležitost, jen má neočekávaně v hlavní roli Mela Gibsona, který byl ještě nedávno filmovou superhvězdou.

34 komentářů:

 1. "Cítím se jako tehdy na FF, kdy tě někdo překvapil tím, že existuje stanice AXN, kde dávají seriály (s titulky!) a dokonce i retro seriály, takže typicky původní Charlieho andílci nebo Starsky & Hutch jsou známí i v ČR. Na to, že máš pověst znalce .. "

  fuka=kokot

  OdpovědětVymazat
 2. Ta recenze je zamerna spatna a lziva, psana evidentne bigotnim katolikem fuuuuuj.

  OdpovědětVymazat
 3. Vystupují ve filmu nějací další židé (kromě Mela Gibsona)?

  OdpovědětVymazat
 4. Ano, je to nešvar tyhlenc filmy s lomítkem v názvu plné skokových změn režírované debutanty na základě scénáře povadlých megahvězd s blbým obsazením doprovázené lživými trajlery, ale Ondra Vosmík je dobrý Palec!

  OdpovědětVymazat
 5. leti uz i v pekelnych mexickych vezenich savo, nebo je to furt vo mejdlu?

  OdpovědětVymazat
 6. Jaroslav Drobný rulez!

  OdpovědětVymazat
 7. Milý FF, ve větě: "které je možná ještě o něco víc hardcore, než on" se před než nepíše čárka (viz http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=154). Tuhle chybu děláš systematicky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Od té doby, co zlí ÚJČavové umožnili psát -ismus jako -izmus (komunizmus, optimizmus, nacizmus), aniž současně zavedli tvar -izta (komunizta, optimizta, nacizta), nepřikládám Pravidlům jakoukoliv směroplatnost. :-P

   Vymazat
  2. Palec nahoru!

   Vymazat
  3. nechovej se jako plesiosauruz

   Vymazat
 8. "že film by měl být poměrně precizní atmosféru" - asi 'mít' místo 'být', ne?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V čase senných rým je tento překlep pochopitelný... :-)

   Vymazat
  2. mít nebo být ... to je oč tu běží!

   Vymazat
  3. Naštěstí FF nepotřeboval toho dne dutně vybočit...

   Vymazat
 9. Vezm2te si z Mela varování, děti. Takhle to dopadne s každým, kdo nemá rád džůs (a nemá tolik soudnosti, aby chlast prokládal aspoň minerálkou).

  OdpovědětVymazat
 10. Mel je nejlepsi a kdo nema rad Mela, tomu rozbiju drzku, vy rasisticky nuly!

  OdpovědětVymazat
 11. Mel je pořád superhvězda. Stal se obětí šikany bulváru a "veřejné morálky" kvůli pár výstřelkům v soukromí. Přiznejte se, kdo občas nedá facku holce nebo jí nevyhrožuje, že jí nechá ojet partou negrů.

  OdpovědětVymazat
 12. Tak tak, není to pěkný, ale nejde o nic, nad čím by se normální člověk pozastavoval nebo pohoršoval. Navíc šlo jen o negry a o nic horšího.

  OdpovědětVymazat
 13. co to coto
  http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/174100/v-tomhle-aute-jezdi-diktator-cohen-rusky-special-dorazil-do-prahy.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to vypada ze za:
   A) svati bojovnici dzihadu zkratili zatrest Cohenovi nohy o 30cm a donutili ho snist 3000 hamburgeru najednou.
   nebo za:
   B) je to otylej Fuka v hodne nepovedenym prevleku...

   Vymazat
  2. Ty vole, co je todleto za klauni?

   Vymazat
  3. Fuka není žádnej tlustýn, sprosťáci, programátorská dieta přece funguje.

   Vymazat
 14. Franto, máte účet na csfd? A kdyžtak jaký?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám tam účet "fuxoft", ale používám ho velmi málo (nehlasuji, nekomentuji, ani nevím jak). Kromě toho se tam za mě několik lidí vydává.

   Vymazat
 15. Pane Fuka, dáte Diktátorovi 100%? Když ano, tak proč? Děkuju. :-)

  OdpovědětVymazat
 16. Pane anonymní, jste nahý anebo mrtvý? JESTLI ano, tak proč? Děkuji :-)

  OdpovědětVymazat
 17. Pane Fuka nenapínejte nás a hoďte sem už Diktátora :-)

  OdpovědětVymazat
 18. co tady furt kdo straší s diktátorem? je přece jasný, že to bude mimoňovina jako všechny cohenovky ..

  OdpovědětVymazat
 19. Pan Fuka tomu určitě dá dobré hodnocení, jinak by nedělal titulky pro takový film a nesnažil se udělat z Blesku mediální mrdku tím, že se převlékl za Cohana a vyrazil do Prahy v obleku Diktátora. BTW: parádní tah.

  OdpovědětVymazat
 20. Linkyc nam to rek od plic.

  OdpovědětVymazat
 21. Film sa mi páčil. Trošku ťažšie stráviteľný ako Payback (Odplata), ale zato Mel Gibson stále vo forme. Kto má rád Mela Gibsona, páčil sa mi PayBack a jeho antihrdina, tak myslím, že bude s filmom spokojný a kľudne si môže pridať k Frantovmu hodnoteniu 30%.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.