28.11.11

Recenze: Poupata - 90%

Podle prvních informací a traileru jsem odhadoval, že půjde o další typický názavislý evropský filmeček o lidech, kteří jsou 1) někde v zasmogované uhelné pánvi a 2) totálně v hajzlu. Odhadoval jsem správně.Film je skutečně o rodině, která na tom není dvakrát dobře: Tatínek (Vladimír Javorský) je chorobně závislý na výherních automatech a zadlužil se tak, že se z toho do smrti nevyhrabe. Maminka připravuje s kolegyněmi retrovystoupení ve stylu komunistické spartakiády. Syn se zbláznil a koupil si od polopasáka jakousi polokurvu, aby s celou rodinou žila. Jedna dcera je těhotná - možná se zhulencem, možná s invalidou. A teď jsem nějak zapomněl, jestli má nějakou snadno definovatelnou charakteristiku druhá dcera, ale rozhodně taky nemá moc důvodů k optimismu. U tohoto druhu filmu je tak nějak od začátku jasné, že pokud aspoň některé z těch postav mají dopadnout dobře, musí to být vykoupeno něčím ultradramatickým.

Film napsal a režíroval debutující Zdeněk Jiráský. Ten člověk má obrovský režisérský talent. Vladimír Javorský je úžasný, ale to mohl teoreticky dokázat sám, bez větší pomoci režiséra. To, že je úžasná i většina ostatních herců (z nichž valnou většinu od nikud neznám), včetně dvou Vietnamců s docela podstatnými rolemi prodavačů, to už je důkaz, že Zdeněk Jiráský umí režírovat. Film je hodně smutný, ale místy i překvapivě veselý (pokud máte smysl pro hodně černý humor). Každopádně je to film, který těžko může mít komerční ambice a spoléhá spíše na to, že získá ceny na filmových festivalech (doteď jsem vůbec nezaznamenal nějakou reklamní kampaň na něj) - což bych mu přál neskonale více, než např. Aloisu Nebelovi.

Se scénářem je to o trochu slabší. Vypadá to, že v něm buď něco chybí, nebo to muselo být vystříháno z důvodu stopáže / peněz. I když film má slušné dějové linky, které se slušně dramaticky (byť předvídatelně) na konci sejdou (a ty co se nesjedou, jsou aspoň jakž takž uzavřeny, což v českých filmech rozhodně nebývá samozřejmostí), některé věci jsou jen podivně nakousnuty, nedovysvětleny, předčasně opuštěny. Vzhledem k tomu, že se film jmenuje Poupata, docela by mě třeba zajímalo PROČ vlastně ty ženy nacvičovaly tu Spartakiádu a proč se nechávaly kvůli tomu fotit nahé do kalendáře (čímž si těžko mohly vydělat více jak pár stovek), ale ve filmu se to nijak neřeší. (Mimochodem, abych předem reagoval na vaši tradiční otázku: Full frontal ve filmu je, ale asi byste ho raději neviděli.)


Další drobnou výtkou pak jsou velmi časté problémy s kontinuitou mezi záběry, kdy se při střihu z jedné kamery na druhou něco ve scéně nesmyslně změní (lidé stojí jinak, něco na stole leží jinak...). Ne že bych si takových věcí soustředěně všímal, ale v Poupatech je toho tolik, že jsem uvažoval o nějakém skrytém dramatickém záměru (například že se celý film odehrává v Matrixu). Obecně by filmu neškodil trochu větší rozpočet, který by umožnil natočit ty záběry víckrát, mít lepší kontinuitu a také vydařenější záběry, které měly být poněkud epičtější (železniční nehoda, ohňostroj) a je vidět, že si při nich filmaři museli hodně vypomáhat střihem.

Pokud vám připadá, že vlastně film jenom kritizuji, uvědomte si, že všechno, co výslovně nekritizuji, je v tomto filmu víceméně super. Rozhodně jsem z něj byl nadšenější, než z čehokoliv od Hřebejka, Vejdělka apod. za posledních 10 let. Nadšenější ve smyslu "nadšení z filmařského řemesla". Děj filmu samozřejmě mnoho důvodů k nadšení nedává a není to něco, na co bych vám doporučoval chodit v předvánočním čase s rodinou.

Vzhledem k tomu, že jde o debut, nezbývá než se hodně těšit na další Jiráského film.

14 komentářů:

 1. Teda, po přečtení recenze vím, proč na to nechodit, ale kvůli těm 90% bych na to chtěl jít, jen nevím proč. Hmmm. :)

  OdpovědětVymazat
 2. aj tato posledna recenzia ma utvrdzuje v nazore, ze sa blizi fuxoftackych 100% pre STALKER-a. Franto, neuniknes tomu :) !!!!

  OdpovědětVymazat
 3. To je mi ale pozitivní hodnocení, jsem docela překvapena. Mě přepadla deprese, jen co jsem viděla trailer. Chvílemi mi prostředí připomínalo Vítkovice tady v Ostravě. Možná jsou na tom ty postavy příliš blbě, ale ne zas tak daleko od osudů spousty lidí tady kolem.
  Uvidím, jestli budu mít dost optimistickou náladu ten film vidět a se zdravou myslí ustát.

  OdpovědětVymazat
 4. Takže to asi není film k nedělnímu podvečernímu kakau a sušenkám

  OdpovědětVymazat
 5. Mimochodom, hudba je od skvelej skupiny Archive. Milujem také dlhočizné 18-minútové piesne ako táto Lights, alebo Again...

  OdpovědětVymazat
 6. Mě přepadla deprese, jen co jsem viděla Petru Polachovou.

  OdpovědětVymazat
 7. Prosím vás, neotírejte se o mě furt a nesrovnávejte mě s Vejdělkem. Nejsou potřeba jen depresivní filmy, protože do kin nechodí jen spokojení hoši z hlavního města, kteří tam mají vstup zadarmo. Chápu, že vám nemusí sedět, co tu dvacet let dělám, v podstatě nezávisle a za směšné rozpočty, ale nechápu, proč se o mě otíráte i kategorii filmového řemesla. Jan Hřebejk

  OdpovědětVymazat
 8. Cus Hrebejk, jak to slape?

  OdpovědětVymazat
 9. Pane Fuka, jste blbec, když zmiňujete, že rodina má dvě dcery. Jsou to jen nejlepší kamarádky

  OdpovědětVymazat
 10. Skvelá recenzia, dobre sa to číta :) !
  A k tým dvom dcerám, chybička sa objavila, no a :)) ? Nikto nie je dokonalý :o) !
  Koľkí z nás si už všimli toto: "Další drobnou výtkou pak jsou velmi časté problémy s kontinuitou mezi záběry, kdy se při střihu z jedné kamery na druhou něco ve scéně nesmyslně změní (lidé stojí jinak, něco na stole leží jinak...)."
  Ja určite nie :).
  Ďakujem za recenziu, kt. ma správne pobavila :)) a rozšírila mi obzory.

  OdpovědětVymazat
 11. a dalsi vyraznou chybou recenze je full frontal, protoze ve filmu je krome tech kalendarnich i jeden vyrazne mlady a krasny (a velky kozy).

  OdpovědětVymazat
 12. Dnes jsem se podívala na film, ale plno faktů mi opravdu historicky nesedí! Jsem už vlastně pamětník (ročník 1968) a v roce do kterého byl zasazen film (1985) jsem studovala pedagogickou fakultu, nacvičovala jsem též na spartakiádu. Takže vím, že plno věcí je tak trochu sci-fi! Když pominu plastová okna v bytě, tak peníze, kterými platili byly dnešní. První mobilní telefony k nám dorazily v roce 1991, podnikatelé je vlastnili v roce 1995, děti a adolescenti ještě dloooouho né! Studenti chlastali 1. ligu, to je jasné, ale "tráva" se tu ještě nepěstovala ani nehulila!!! Nebyla nám dostupná. Čichači byli, perníkáři též, ale marjánka opravdu né! Zahraniční auta některá budiž (možná ještě starý mercedes, dodávka snad)ale to červené je určitě nesmysl! To šlo až po revoluci! Herní automaty v té době ještě v hospodách nebyly. Přikládám citaci o historii herních automatů u nás (Na prvorepublikovou tradici hospodských automatů navázal až r. 1990, kdy nabyl účinnosti nový zákon o loteriích umožňující jejich provoz soukromým subjektům. O rok později se výherní automaty začaly na území republiky znovu i vyrábět. K těmto účelům se využívaly továrny s krachující výrobou pro armádní účely, takže jejich zaměstnanci získali novou naději na práci. Právě ZPA Čakovice stálo u zrodu nové generace výherních automatů z domácích zdrojů. V první linii stály i firmy Krijcos, Hramat a Income).Striptýz taky takhle veřejně až po revoluci. Kostýmy Santa Clause taky nesmysl! Myslím že ani vietnamci tenkrát nemohli řídit auto a dělat si u nás řidičák! Takže myšlenka dobrá, herecké výkony úžasné o tom nepochybuji, ale jinak dost absurdní! :-(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sice je zbytečné odpovídat po tolika letech, ale vy jste ten film určitě neviděla, protože jinak byste věděla, že film se odehrává v SOUČASNOSTI a zmíněná spartakiadní skladba se tam cvičí jako retro akce.

   Vymazat
 13. Herecké výkonu dobrý, film průměrný nejde říct že špatný....

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.