7.11.11

Recenze: Lovci hlav [Hodejegerne / Headhunters] - 80%

Hlavní hrdina tohoto norského filmu se jmenuje Roger (vysl. "roger"!) Brown a je "headhunter", tzn. za obrovské peníze shání ty nejlepší zaměstnance na nejvyšší pozice v nejmocnějších firmách. Kromě toho krade z bytů svých klientů drahé obrazy a nahrazuje je kopiemi, čímž získává dost peněz na financování svého luxusního životního stylu a své luxusní modelkoidní přítelkyně. Pak ale do jeho života vstoupí Clas Greve, který je na první pohled pouze obyčejný "nordic supermodel badass motherfucker high-tech nano GPS martial arts survival mercenary expert director superlover", začne mu spát se ženou, sledovat ho a chce mu zřejmě udělat něco zlého. Jenom proto, že mu Roger nezařídil zaměstnání? Nebo taky proto, že mu ukradl drahý obraz? Nebo ještě kvůli něčemu jinému?Může vám připadat, že jsem prozradil příliš, ale není tomu tak. Jde víceméně jen o rozehrávku první čtvrtiny filmu, jehož děj se ubírá vskutku nečekanými cestičkami. Samozřejmě je to všechno nesmysl (dovolte mi jmenovat aspoň šampón s GPS nanočásticemi, takže kdo se jím ošampónuje, toho je možno kdekoliv na dálku sledovat, hahaha), nicméně v rámci žánru "zábavný thriller" je to naprosto v pořádku, funguje to a závěrečné rozuzlení dává více smyslu než v ledasjakém smrtelně vážně míněném thrilleru. (Pokud nevíte, co si představit pod slovy "zábavný thriller", tak například Hitchcockův "Na sever severozápadní linkou".)

Zábavná šílenost, smíšená se skutečným dramatem a brutalitou (realisticky rozsekané hlavy, prostřílená těla, full frontal obou pohlaví) je u Lovců hlav vskutku osvěžující a funguje na výbornou. Příkladem budiž scéna z druhé poloviny filmu, ve které je hlavní hrdina na útěku před vrahem, teče mu z krku krev proudem, jde mu o život, má hrůzu v očích, ale přitom *MÍRNÝ SPOILER* je od hlavy k patě zamazán lidskými výkaly a jede na traktoru s přimontovanými hráběmi, na kterých visí nabodnutý veliký mrtvý pes *KONEC SPOILERU*. Je to scéna natočená naprosto vážně, bez legrační hudby a bez vtipného pitvoření hrdiny, ale díky kombinaci všech těch elementů se celé kino smálo, což byl zcela jistě záměr tvůrců. Bravo.


Co do výpravnosti je film srovnatelný s dražšími českými "thrillery", ale na rozdíl od nich má krásnou soudržnost, jasně definovaný tón vyprávění, pochopitelné motivace postav a prostě "šlape". Je to pro mě další důkaz, že u nás máme dost peněz, ale málo schopných filmařů.

P.S: Možná jste si všimli, že jsem se vůbec nezmínil o knižní předloze. To proto, že jsem ji - jako již tradičně - nečetl. Ale pokud jí děj filmu odpovídá, tak jsem rád, že jsem ji nečetl, protože většina zábavnosti filmu pozůstává z toho, že naprosto netušíte, co se stane příští minutu.

13 komentářů:

 1. "šampón s GPS nanočásticemi, takže kdo se jím ošampónuje, toho je možno kdekoliv na dálku sledovat"

  tipnul bych si, ze asi kvuli
  tomu samponu si v traileru holi hlavu smacenou krvi.

  moje babicka nastesti pouzivala strouhane mydlo :-)

  OdpovědětVymazat
 2. "je od hlavy k patě zamazán lidskými výkaly a jede na traktoru s přimontovanými hráběmi, na kterých visí nabodnutý veliký mrtvý pes"

  traktorove sceny jiz zpracoval
  i indicky bollywood a kdy se
  dockame i vykalu a mrtveho psa?

  OdpovědětVymazat
 3. Když tam FF označí spoiler, tak bys to mohl udělat taky, ty mongoloide nade mnou.

  OdpovědětVymazat
 4. Velmi se těším, jen bych rád vzpomenul film "Šest pohřbů a jedna svatba".

  OdpovědětVymazat
 5. K trajleru: Dělá machra a sprchu má na chodbě!

  K filmu: To by se mi mohlo líbit, už jen pro to že hlavního hrdinu hraje mladý Christopher Walken! :)

  OdpovědětVymazat
 6. kazdy druhy nor, sved, fin vypada jako mlady walken.

  a kazdy cech vypada jako wanker.

  OdpovědětVymazat
 7. Tak, uzavřeme sázky jak dlouho bude trvat než Hollywood udělá remake? Já sázím, že do tří let je to venku.

  OdpovědětVymazat
 8. Oho, a "nordic supermodel" je "Jaime Lannister" z Game of Thrones!!! Vidavidavida, on to je Dán! To jsou věci :-)

  OdpovědětVymazat
 9. A co ta díra v logice hned na začátku zápletky a podivná motivace hrdinovy milenky? Podle mě to zas tak moc pohromadě nedrželo, chvílema dokonce ani nebylo jasné co to vlastně je (a nevypadalo to jako záměr), Fargo ale bez humoru. Ovšem hlavní hrdina na jedničku.

  OdpovědětVymazat
 10. Ja som cital knihu a bol som velmi sklamany. napriek tolkym pozitivnym recenziam. Jej hlavny problem vsak bol v tom, ako keby ju niekto napisal podla nejakeho filmoveho hitu, ktory niekto natocil. a nie naopak. tym padom by sa mi film asi pacil vyrazn viac... uvidim, ak sa razz dostane aj na slovensko.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.